این مطالب منبعی نداشته و با توجه به اطلاعات خودم در چند هفته اخیر و پاسخ های کاربران محترم پارسی پت این اطلاعات جمع شده اند.
من خودم یک تازه وارد هستم و میتونم دک کنم که هرکسی که یک کاسکو میخره در چند هفته اول با توجه به علاقه و میزان قیمت این پرنده استرس و سوالات زیادی در مورد رفتارات این پرنده پیدا میکنه
پاسخ این سوالات در چند مرحله:

1_روز اول و ... پس از خرید:
اگر طوطی شما یک طوطی رام باشد این مشکل پس از روز اول حل میشود ولی برای طوطی های ترسو این مشکل تا حدود سه روز به طول می انجامد.
شما سعی کنید در روز اول طوطی رو در جایی بسیار خلوط قرار دهید تا با ارامش غذا خورده و سعی کنید علاوه بر خود اعضای خانواده مرتب سر بزنند تا طوطی اشنایی اولیه پیدا کرده و ترسش بریزد.پس از این مدت شما میتوانید طوطی خود را به محل دارای رفت و امد و در جای بلندی قرار دهید تا طوطی احساس امنیت کند.

توجه:پس از این مدت طوطی شما رفتار هایی بروز میدهد که شاید برای کسانی که اولین بار یک طوطی خریده اند اشنا نباشد و باید بگویم که اصلا جای نگرانی نبوده و این رفتار ها طبیعی هستند البته بجز پر کنی.اسهال در چند روز اول به خاطر استرس طبیعی است جای نگرانی ندارد.در ضمن پس از این جابه جایی و جابجایی اخر که در مراحل بعد ذکر میشود شما نباید هیچ گونه جابه جایی انجام دهید چون این باعث میشود که پرنده از شما ترس پیدا کرده و مدت زمان دوستی شما به عقب بیفتد.

2_رفتار های طبیعی طوطی سانان:
طوطی ها به نوک خود حساس هستند و دوست ندارند چیزی به ان بچسبد یا داخل دهان غذا گیر کند پس طبیعی است که پس از غذا خودن کمی باشدت این کار را انجام دهند:
مالیدن نوک خود به قفس یا گاز گرفتن میله های قفس
این رفتار ها اصلا جای نگرانی ندارد

با توجه به این که یکی از علائم بیماری پف کردن پرهای طوطی و خواب الودگی هست برخی از افراد به اشتباه در چند مورد فکر میکنند طوطی بیمار است:
طوطی ها گاهی اوقات مانند انسان ها که هنگام خمیازه کشیدن دستشان را باز میکنند طوطی ها نیز این کار را با بازکردن بال ها یا پف کردن پرهایشان انجام میدهند که این امر طبیعی است.
همچنین در هنگام شب طوطی ها معمولا میخوابند حتی در محیط پر سر و صدا و افراد این را به اشتباه از علائم بیماری حساب میکنند در حالی که اگر کمی فکر کنند این ما انسان ها هستیم که ساعت 12 میخوابیم ولی در جنگل ساعت تقریبا 6 تا 9 هوا تاریک شده پرندگان به خواب میروند

کاری که افراد با پرکنی به اشتباه میگیرند:
طوطی ها معمولا پر دم خود را با هان گرفته و تا انتها پر میکشند و با این کار نه تنها پر کرنده نمیشود بلکه یک رفتار طبیعی در طوطی سانان است.

3_تغذیه
شاید با دادن میوه جات در نگاه اول طوطی علاقه ای نشان ندهد اما برای دومین بار که همان میوه را به طوطی میدهید بسیار با علاقه میخورد البته باید بگم میوه ترش اصلا مجاز نیست
همچمین شما نگرانی گرسنگی طوطی خود نیاشید چون در روز 4 وعده کافی است و طوطی از غذای هر از گاهی میخورد.
بهتر است وعده اول که در صبح داده میشود میوه جات باشد چون هم مفید است و هم طوطی که علاقه کمتری نسبت به تخمه دارد گرسنه است و هرچه باشد با اشتها میل میکند
در روز های اول که طوطی میل زیادی به میوه جات ندارد بهتر است دو وعده تخمه به طوطی خود بدهید و بعد ها این را به یک وعده تبدیل کنید البته در هنگام خواب که طوطی به خواب رفته است مقداری تهخمه حتما بگذارید چون صبح که حیوانان زود تر از شما بیدار میشوند از گرسنگی تلف نشوند

4_خواب
طوطی ها معمولا اگر با انان کاری نداشته باشید از ساعت 6 عصر به بعد خواب الود میشوند و ترجیح میدهند که بخوابند.
البته چرت زدن در زمان بیکاری طبیعی است و از علائم بیماری نیست.
برخی از صاحب نظران توصیه کرده اند که در هنگام خواب کاور به دور قفس بکشید تا طوطی خواب راحت داشته باشد.این نظر درست است البته باید بگویم که برخی افراد برای اینکه طوطی شان ساعت 6 صبح بیدار نشود و صدا نکند این کار را میکنند که باعث وحشت طوطی میشود.رفتار صدا کردن در طوطی ها در هنگام صبح طبیعی بود و بعد از مدتی این مشکل حل میشود.

توجه:اگه طوطی شما از کار کشیدن به دور قفس وحشت کرد اصلا نباید تقلا به این کار کنید چون اصلا لازم نیست و برخی افراد از روی عشق به طوطی مثلا خودم کاور نمیکشم تا طوطی ام دچار ترس و وحشت نشود.چرا که طوطی ها با ندیدن اطراف قفس نمیتوانند موقعیت را بررسی بکنند و وحشت زده میشوند
کاور کشیدن اصلا الزامی نیست!

در هنگام خواب طوطی ها نیاز به محیطی تاریک دارند و لازم است محیط کاملا تاریک شود تا خوابی راحت داشته باشند.کاور نیز به همین علت توصیه میشود ولی لازم نیست.

5_علائم ترس طوطی ها:

طوطی ها دو نوع ترس و عصبانیت خود را نشان میدهند:
غار کشیدن عمدتا در هنگامی است که خیلی به قفس نزدیک شده و طوطی را عصبی کرده اید.پس در نتیجه غار کشیدن بیشتر برای نشان دادن عصبانیت و دور کردن افراد از خود است.

اما برخی طوطی ها که میتوان این را از نشانه های ترسو بودن یا ارام بودن گذاشت بجای غار به بالای قفس رفته و با این کار خود را از شما دور میکنند. در این هنگام باید از قفس دور شوید چرا که برخی دیگر با ادامه یافتن این روند عصبی شده و غار میکشند.

توجه:طوطی ها به حرکات اکروبات علاقه دارن و در هنگامی که نزدیک قفس کسی وجود ندارد این کار طبیعی است و دارند بازی میکنند.

امیدوارم این مطالب تا حدی نگرانی کاربرانی که اولین طوطی خود را خریده اند حل کند چون خودم هم بیشتر از این ها قصد داشتم از کاربران سوال کنم تا اینکه چند هفته گذشت و ترسم برطرف شد[emoji5]

Sent from my GT-N5100 using پارسی پت mobile app