تهران- ایرنا- تفاهم نامه همکاری با موضوع محیط زیست میان معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان خفاظت محیط زیست و وزیر مشاور وزارت محیط زیست ژاپن امضا شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، یوشی هیروسکی وزیر مشاور وزارت محیط زیست ژاپن در مراسم امضای این تفاهم نامه گفت: من به عنوان نماینده وزیر محیط زیست ژاپن برای امضای این تفاهم نامه به ایران سفر کردم.

وی افزود: همکاری محیط زیستی ایران و ژاپن آوریل ٢٠١٤ همراه با امضای تفاهم نامه همکاری میان ابتکار و وزیر محیط زیست وقت ژاپن اغاز شد و در این مدت همکاری خوبی همراه با برگزاری سمینارها کارگاه های متعدد صورت گرفته است؛ تفاهم نامه امروز دومین تفاهم نامه همکاری است که بعد از مذاکرات کافی میان محیط زیست ایران و ژاپن تهیه شده است و خوشحالم که آن را امضا می کنم.

این مقام ژاپنی زباله های الکترونیکی را از جمله محورهای جدید برای همکاری دو کشور در این تفاهم نامه ذکر کرد و ادامه داد: بر این باور هستیم که ایران و ژاپن می توانند همکاری جامعی در زمینه محیط زیست داشته باشند تا بتوانند تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و شاهد محیط زیستی سالم نه فقط در دو کشور بلکه سراسر جهان باشند.
پیشگبری از آلودگی هوا شامل پدیده ریزگردها، توفان های شن و گردو غبار، کنترل کیفیت آب، تغییرات افلیم و حفاظت از لایه ازون حفاظت از تنوع زیستی سامل اکوسیستم های طبیعی منحصر به فرد به ویژه دارای گونه های در معرض خطر و تالاب های با اهمیت بین المللی که در فهرست رامسر هستند، برخی از محورهای تفاهم نامه امروز است.

توسعه طبیعت گردی به ویژه در پارک های ملی و مناطق حفاظت شده، مدیریت پسماندهای الکترونیکی، اقتصاد کم کربن از جمله اطلاعات در مورد محصولات سازگار با محیط زیست و فناوری محیط زیستی، تحقیق و توسعه در زمینه فناوری های جدید، توانمندسازی و ظرفیت سازی برای کارشناسان سازمان محیط زیست، تبادل اطلاعات و همکاری بین موزه تاریخ طبیعی و دیگر مراکز اموزش محیط و دیگر زمینه های حفاظت از بهبود محیط زیست که ممکن است توسط هر دو طرف مورد تایید قرار گیرد، بخشی دیگر از محورهای همکاری دو جانبه است.