کلسیم :
حلزونها باید یک منبع غذایی غنی و سرشار از کلسیم برای ساختن و بازسازی پوسته خود داشته باشند.همیشه یک تکه از کف دریا در تانکهایشان قرار دهید .کف دریا ارزان میباشد.و میتوانید در هر فروشگاه حیوانات خانگی پیدا کنیدکه بهتر است فله تهیه نمایید چون ارزانتر میباشد.یک تکه کف دریای شسته شده را در مخزن قرار دهید و خواهید دیدکه آنرا یافته و میسایندو مصرف میکنند.منابع دیگر کلسیم شامل پوسته تخم مرغ مکملهای کلسیم و پوسته صدف و گچ طبیعی وپودر شیر بچه میباشدکف دریا سریع شروع به نرم شدن و لزج شدن میکندبرای اینکه این کار به ارامی صورت پذیرد پیشنهاد میشود چند موردی بیان شود اول کف دریا رو روی یک قطعه پلاستیکی یا تکه ای پلی استایرن قراردهید تا از زیر رطوبت نگیرد(البته دوستان توجه کنند این قسمت مربوط به حلزونهای خشکی بوده و در تانک حلزونهای ابی کف دریا کاملا در زیر اب درون تانک قرار میگیرد)کف دریا را به چند قطعه تقسیم نمایید و به میزان مورد نیاز تهیه نمایید بسیار مهم میباشد که که کف دریا به میزان مناسب در تانک قرار گیرد ودر قطعات کوچک در کنار انها قرار داده تا به مصرف برسانند.ماهها طول میکشد که یک تکه کامل کف دریا توسط تعدادی بچه حلزون مصرف شود در نتیجه قرار دادن کامل آن ضروری نیست.هر چند وقت یکبار قطعات کف دریا رو عوض کنید در طول زمان انها شکننده میشوند. میزان زیاد کلسیم میتواند مضرباشد.به عنوان بخشی از ترکیب میکس غذایی میزان توصیه شده کلسیم برای رشدمطلوب و سلامت 12%میباشدگرچه در یک مطالعه عنوان شده که 20%بهترین میباشد. cuttlefishحیوانات دریایی از راسته Sepiidaهستنداز طبقه سرپایان شامل ماهی مرکب و اختاپوس و .....دارای یک ساختار اسکلتی منحصر بفرد که به نام کف دریا اطلاق میشودبه عنوان منبع کلسیم.

جایگزینهای موجود که ممکن هست جانشین کف دریا شوند و مورد قبول حلزونها واقع شوند

مکملهای کلسیم :
شما میتوانید پودر کلسیم و مایع آن را از مغازه های حیوانات خانگی تهیه کنیدکه البته نمیدانم که چقدر نسبت به کف دریا مقرون به صرفه میباشد
اما اگر یکی از آنهارا پودر کنید متوجه میشوید که چه مقدار کمی پودر بوجود میایدکه شاید ارزانتر باشد.

پوسته صدف:
که متاسفانه من قادر به تهیه آن بصورت پودر شده نشدم جز حالت خرده صدف که سخت و تیز بودند.
که در این مطالعه مورد استفاده قرار گرفت و مشخص شد بهترین منبع کلسیم در مقایسه با موارد ازمایش شده بود احتمالا بخاطر داشتن 99%کربنات کلسیم در مقابل 80-85%آن در کف دریا. که اگر پودر نسبت به خرده صدف هزینه به نسبت یکسانی داشته باشدقیمتش از ارزونترین نوع کف دریا هم ارزونتر میباشد(البته دوستان در نظر داشته باشند این مباحث از لحاظ قیمت در کشوری هست که این مطلب نوشته شده)
بروز رسانی:
البته من پیدا کردم پودر پوسته صدف را که حلزونها انرا دوست داشتند البته نه آنقدر که من امیدوار بودم اما خیلی ریزتر از ماسه و شنی که مخصوص پرندگان درمغازه های حیوانات خانگی هست آنها مقادیر زیادی از آن را مصرف میکنند و اگر هر دو موجود باشند آنرا نسبت به کف دریا ترجیح میدهند

گچ طبیعی :

یک منبع خوب برای کلسیم ولی نمیدانم از کجا تهیه باید کرد و تصور بر این هست که گران هست

دولومیت:
در مزارع تولید حلزون به آن اشاره شده در مورد اینکه از کجا باید تهیه شود نظری ندارم فرض بر این هست که باید پودر شود چون در مزارع وارد ترکیب غذایی میشود
بروز رسانی:
دولومیت نوع نا مناسب کلسیم میباشد چون شامل منیزیوم هست که باعث عدم جذب کلسیم و به تاخیر انداختن جذب آن میشود

سنگ آهک:
باید بسیار مراقب باشید چون بسیار تند و سوزش آور هست. سنگ طبیعی شما نیاز داشته و نمیدانم از کجا باید تهیه شود

پوست تخم مرغ:
پوست داخل تخم مرغ را جدا کنید و بخوبی بشورید اگر مایل به خرد کردن آن هستید قرار دادن آن در فر آنرا شکننده تر خواهد کرداگر حلزونهای شما رغبتی به سایر منابع کلسیم ندارند نه به عنوان یک منبع خوب ولی از هیچی بهتر میباشد.

خاکستر چوب:
گرچه حداقل منبع کلسیم را داراست ولی اگر حلزون شما سایر منابع رو پس میزنند به امتحانش میارزد.

پودراستخوان :
به عنوان کود در گیاه استفاده میشود و اساسا باید دقت شود که مواد شیمیایی به آن اضافه نشده باشددر مورد استفاده از آن فکر کردم ولی تصمیم گرفتم در موردش بیشتر بدانم.

دوستان عزیز برخی مطالب اشاره شده در بالا نیاز به تجربه دارد واستفاده از آن نیاز به تبحر و آگاهی خاص که شاید تجربه استفاده از آن جز کف دریا و پوسته تخم مرغ و محلولها موجود نباشد.لذا فقط به ان به عنوان مطلبی برای مطالعه توجه نمایید...و از آنها به هیچ عنوان استفاده نکنید

البته در ارائه مطلب نواقصی وجود دارد اما امیدوارم مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد

ترجمه بابک وزیرپور B@B@K

منبع:http://www.petsnails.co.uk/