صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 13 از 13
    همکار قدیمی انجمن پرندگان

شماره عضویت
    40
    مارهای موجود در ایران:

- گروه افعي ها يا ويپريده ( Viperidae) با 10 گونه خطرناك .
    - گروه مارهاي كبرا يا الاپيده ( Elapidae ) با 2 گونه خطرناك .
    - گروه مارهاي دريائي يا هيدروفيده ( Hydrophidae ) با 5 گونه سمي ( احتمالاً تعداد گونه ها بيشتر است . )
    - گروه مارهاي نيمه سمي يا اوپيستوگليفا ( Opisthoglypha) با 8 گونه نيمه سمي .

وضع ظاهري مارهاي سمي ايران به طور كلي چنين است :

حفره اي بين چشم و بيني دارند , مردمك چشم عمودي يا بيضي است , شكل سر مثلثي است و از پولك هاي كوچك پوشيده شده كه ممكن است اين پولك ها قرينه هم باشند يا نباشند . طول آنها تا اندازه اي كوتاه و بدني ضخيم دارند و در حركت قدري تنبل هستند . افعي ها معمولاً لزنده زا هستند . شكل سر آنها مثلثي است كه از پولك هاي ريز پوشيده شده , مردمك چشم عمودي , دم كوتاه و گردن كاملاً مشخص است . در اغلب گونه هاي اين خانواده نيش دندان يا فنگ ها تيز و بلند به سمت عقب متمايل است . موقع گزش احتياجي به گاز گرفتن ندارند و با فرو بردن نيشها مي توانند سم خود را به شكار تزريق كنند . تمام گونه هاي اين خانواده سمي و خطرناك هستند . گزش اين مارها باعث تحريك نسوج زير جلدي و خونريزي مي شود كه نتيجه آن از كار افتادن قلب و مرگ است .

منبع:بیماریها و کویرهای ایران

کاربرفعال

شماره عضویت
    2743
    دوست گرامی*
    مرسی* از اطلاعات مفیدی که دادین،، جالب بود، اما ترسناک. معمولا ایرانیا شدیدا از مار ترسانده شده اند. این مطلب شما باعث ترس بیشتر می*شه، حتی مردم مطلب رو از ترس نمیخونن.
    من سالهاست که مار دارم و ازشون نگهداری می*کنم، به زودی مطالبی در موردشون میزارم که مردم بیشتر آشنا بشن و نترسن.

کاربر موثر

شماره عضویت
    187

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)