نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    19046

1 سیستم co2 جدید، کارآمد و ارزان

با سلام به همه دوستان
    من تازه یک آکواریوم گیاهی راه اندازی کردم و برای بعد از مدتی که بدون co2 کار میکردم دیدم نمیشه و با دیدن اینکه فتوسنتز کاهش پیدا کرده و بعضی از جلبک ها که به دلیل کمبود co2 ظاهر میشن (مثل جلبک نقطه ای رو شیشه که سخت هست و ظاهر آک رو خراب میکنه) تصمیم گرفتم دست به کار شم.

بعد از کلی زیرو کردن فروم های مختلف و این انجمن پر بار چندین راه حل پیش روی من بود که یک دسته راه های دست ساز اعم از تولید خود co2 و سایر تجهیزات مثل دفیوزر و ... و دسته دوم یک سیستم کامل و بی نقص حرفه ای که هزینه زیادی (البته شاید برای من) داشت.
    چون در ابتدای راه اندازی بودم و هزینه زیادی پشت سر هم کرده بودم بعد از تحقیق فراوان به این نتایج رسیدم و تست کردم و تا حالا خیلی عالی بود برای من.

ما به طور کل برای یک سیستم co2 به این تجهیزات نیاز داریم (البته تجهیزات دیگری هم مانند تستر و حباب شمار و مانومترهم هست که ضروری نیست):

1. مخزن دارای فشار که همان کپسول co2 است
    2. حل کننده co2 در آب یا همان دفیوزر
    3. کاهنده فشار co2 یا همان رگلاتور
    4. تایمر
    5: وسیله قطع کننده co2 یا همون شیر برقی که پیشنهاد من یک چیز دیگه و ارزانه...
    حالا برای هر قسمت چه وسایلی و از کجا تهیه کنیم که ویژگی های کارآمد، ارزان و در عین حال استاندارد و حرفه ای بودن را داشته باشد.

کپسول:
    من برای تهیه کپسول به نرم افزار دیوار مراجعه کردم و تونستم از اونجا یک کپسول آتشنشانی co2 3 کیلویی رو به قیمت 38000 تومان که با اینکه دست دوم بود اما کاملا نو و پلمپ بود. این کپسول برای یک تانک 40 لیتری و 20 حباب در دقیقه احتمالا برای یک سال جواب بده. جواب هم نداد شارژ co2 کلا 5 هزار ت بیشتر نیست. حتی 5 کیلویی 50 ت هم بود. 45 هم بود. باید بگردید و صبر داشته باشید.
    این کپسول ها اهرمی هستند و شیر فلکه ندارد. میتونید شیرفلکه بخرین که من پیشنهاد نمیکنم هزینه اضافی بکنید. توضیح میدم که چجوری با اهرمی کار کنید.

رگلاتور:
    رگلاتور یک چیز الزامیه و مهمترین قطعه است. تو تحقیقاتم بعضیا پیشنهاد میکردن که میتونین از رگلاتور هایی که در مغازه های تجهیزات پنوماتیک میفروشن و مثلا با فشار 20 بار و ... این قطعه رو تهیه کنید. اما اصلا این کار رو نکنید. شاید یک کم (فقط یک کم) هزینه بیاد پایین اما این قطعات صنعتی هستند و اصلا برای کارهای ظریفی مثل آک ساخته نشده اند و مثلا ممکنه بعد یک مدت تنظیم خروجی گاز به هم بخوره و یا همون اول تنظیم کردن سخت باشه و توجه کنید که کوچکترین اشتباه در تزریق co2 زیاد PH آب رو تغییر میده و ممکنه شاهد اتافاقاتی مانند از بین رفتن گیاهان و تمام ماهیانتان باشد و این تلخ ترین اتفاقه.

پس برید از یک مغازه آک مطمئن یک رگلاتور co2آک بگیرید. من برند Dici (دی سی) رو گرفتم به 45000 تومن. مدل 60 ت هم بود که مانومتر داشت. مانومتر اصلا ضروری نیست.

و اما دفیوزر:
    دفیوزرها انواع مختلفی دارند از اکسترنال ها که به فیلتر سطلی وصل میشن تا مدل های سرامیکی که کوچیک و خوب هستند و ناقوصی ها و چرخشی ها و ... (مدل زیاد داره) که مدل های کار آمد و جنس خوب میره بالای 50 تومن.

اما پیشنهاد ===>>
    با یک تیر دو نشان بزنید!!!!!
    من برا دفیوزر از یک واتر پمپ کوچک به اندازه یک قوطی کبریت بود استفاده کردم به قیمت 11000 تومان. این واتر پمپ هادر حقیقت همان قسمت بالایی فیلتر های داخلی هستند اما به صورت جدا هم فروحته میشن که بیشتر برای کار های آبنماهای خانگی استفاده میشن. که سایزهای مختلفی دارن. کوچکترینشون اندازش از قوطی کبریت یکم بزرگتره.

حالا شما یک سوراخ کوچیک در قسمت ورودی پمپ ایجاد میکنید و شلنگ co2 را به اونجا متصل میکنید. با این کار وقتی پمپ رو روشن کنید گاز به صورت چشمگیری به صورت پودر شده و در حد همون بهترین دفیوزرها با آب مخلوط و حل میشه و به از خروجی پمپ میاد بیرون. این از نشان اول.

نشان دوم:::

تایمر و شیر برقی یا چیزی که بتونه co2 رو قطع و وصل کنه:
    ببینید شما حتما لازم دارید که نور و co2 تون همزمان به وصیله یک تایمر قطع و وصل بشن چون اصلا نمیشه که co2 را با دست قطع کنید باز وصل کنید چون تنظیم میزان حباب تزریقی بهم میخوره و اصلا فکر قطع و وصل با دست رو نکنید.
    پس یک تایمر (پریزهای تایمر دار) که من به قیمت 17000 تومان در مشهد خریدم تهیه کنید که م نور و co2 رو کنترل کنید.

حالا اگر برای دفیوزر از همان واتر پمپ من استفاده کنید میتونید دوشاخ واتر پمپ رو به تایمر وصل کنید اینجوری هر وقت برق وصل میشه co2 با آب مخلوط میشه و دفیوز میشه و هر وقت تایمر قطع بشه گاز به صورت یک حباب بزرگ خارج میشه کا با آب حل نمیشه.

اینجوری هزینه شیر برقی حذف میشه/ حباب شمار هم که شلنگ رو تو آب بزارین و حباب ها رو بشمارین تمومه یا وقتی پمپ خاموشه حباب هارو میتونین بشمارین.
    برا میزان CO2 هم با توجه به نظرات بقیه استانداردش برای هر 100 لیتر 1 حباب در ثانیه هست اما بگم که تزریق CO2 به مسائلی مثل نور، سختی، گیاهان آک و PH آّ بستگی داره و باید خودتون ببینید بهترین حالت برا آکتون چقدره. من همون 100 لیتر 1 حباب در ثانیه رو گرفتم.
    کلا هزینه این سیستم co2 شد 111 هزار تومان. تازه تایمرش برای نور آک هم هست.

دوستان نظرتون رو بدید یا اگه سوالی بود بپرسین.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    19046
    در ضمن با اینکه سیستم های دست ساز CO2 لذت اینکه خودتون یک چیز رو درست میکنید رو داره اما در این مورد اصلا توصیه نمیکنم چون هم خودتون خسته میشید بعد یک مدت که همش مواد رو باید اضافه کنید هم اصلا استاندارد نیست و کلی دردسر داره به مرور زمان و کنترل دقیقی روش نیست. البته من خودم از روش های دست ساز برای ساخت فیلتر سطلی اکسترنال استفاده کردم که خیلی عالی کار میکنه که اینو حتما پیشنهاد میکنم

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم
    شماره عضویت
    19527
    سلام یعنی رگلاتور با مانومتر 60 هزار تومان !!!!!!! من ایستا که تایوانی بود رودیدم 250 . دوست عزیز نمیشه از رگلاتور های فروشگاه پنوماتیک استفده کرد حتی بافشار کم. بی زحمت سریع جواب بدید عجله دارم. با تشکر فراوان

Sent from my GT-I9500 using Parsipet mobile app

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم
    شماره عضویت
    17252
    درود خدمت دوستان جسارتا ما هم بدلیل عشق به پلنت ونقش محوری تزریق co2در تانک گیاهی هزینه زیادی کردیم وبهره کمی بردیم البته به علت کم گوش دادن به راهنمائی اساتید بنظر بنده شخصا یا هزینه نکنید یا جمع کنید مبالغ خرد و یک خرید بزرگ انجام بدید البته با راهنمائی از اساتید بنده به شخصه ست کاملco2ایستا که به قیمت گران تر از بازار از نسیم یاس خریدم به قیمت نزدیک600هزار تومن ولی کارکرد لازم رو نداشت وخراب در اومد مانومترش پس دلیل هزینه زیاد هم برآیندش نتیجه مطلوب نیست وراهنمائی اساتید وتجربه اونها خیلی مهمه ومفید میتونه باشه

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    16710
    سلام دوست عزیز
    ایده های جالبی بود، میشه راجب استفاده از کپسول های اهرمی توضیح بدید...
    با تشکر از شما

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    طوطی و آکواریوم
    شماره عضویت
    20679
    سلام . دوستان من کپسول سه لیتری آلومینیومی ایستا با رگلاتور 640 ایستا رو خریدم دفیوزر هم دفیوزر خوب نداشت یه بویو خریدم تا عوضش کنم یک هفته ای هستش . شیر یک طرفه ندارم . شیر کپسول رو باز میکنم تا آخر میزرم با فشار دور رگلاتور گاز میاد بیرون علت چیه ؟ سفتش هم کردم و یه سوال دیگه اینکه ساعت 2.5 روشن میکنم گاز رو ساعت10.5 قطع میکنم گاز تا 10.35 دقیقه قطع میشه و چیزی از دفیوزر نمیاد بیرون الان بعد دوساعت خیلی کوچک گاز ریز ریز تا صبح میاد بیرون اگر شیر رگلاتور رو قطع نکنی همینجوری میاد قبلا طی یک هفته پیش اینجوری نبود الان اینجوری شده علت چیه؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)