نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11

استفاده از چوب نشانگر به عنوان وسيله كمك آموزشي در تربيت طوطي

سلام
    يكي از راههاي آموزش به طوطي ها استفاده از وسايل كمك آموزشي است يكي از اين وسايل كليكر يا نشانگر است كه مي تونه يك چوب باشه يا يك گيره توليد صدا باشه .در این تاپیک ميخواهيم نحوه استفاده از چوب نشانگر را همرا با کلیپهای آموزشی توضیح دهیم.

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11

استفاده از ابزار نشانگر(كليكر Clicker)براي آموزش كارهاي جالب

تربيت كننده : ليندا مارو Linda Morrow

[IMG][IMG]********************.ir/files/3gx7jfxpief48bbs33bq.jpg[/IMG][/IMG]

من از ابزار متفاوتي براي تربيت پرنده ها استفاده مي كنم. يكي از اين وسايل اوليه چوب نشانگر است كه باهاش اون چيزي را كه ميخواهيم طوطي لمس كنه ، بهش نشون ميديم. اول با چوب نشانگر طوطي را لمس مي كنيم (*معمولا منقارش را )*بعد اون را حركت ميديم و طوطي اون را دنبال مي كنه تا اينكه ما چوب نشانگر را به وسيله مورد نظر مي زنيم. بسياري از تربيت كنندگان حرفه اي حيوانات از چنين وسايلي استفاده مي كنند.
    اين يكي از عادتهاي خوبي است كه ميشه به راحتي در پرنده ايجاد كرد و ادامه آموزش را راحت مي كنه.در واقع نشانگر پرنده را به سمت هدف راهنمايي و هدايت مي كنه. در واقع يك نشانگر مي تونه معاون شما در مراحل استپ آپ وساير مراحل آموزش باشه.

[IMG][IMG]********************.ir/files/hfnsqf97cxtsna9tdtgv.jpg[/IMG][/IMG]

براي استفاده از چوب نشانگر ابتدا بايد طوطي را نسبت به اون شرطي كنيد. يعني طوطي بايد بفهمه :*
    چوب نشانگر مساوي است با جايزه و جايزه خوشمزه يعني انجام كار مورد نظر. چوب نشانگر يك لوله باريك چوبي يا پلاستيكي كوتاه است كه ميشه با اون پرنده را شرطي كرد و نكته مهم اينه كه اين چوب را در هيچ زمان ديگري جز زمان آموزش نبايد استفاده كرد تا طوطي با ديدن اون بفهمه كه الان وقت بازي كردن و آموزش ديدنه تا حواس و تمركزش به اون جلب بشه.
    در ابتدا ما چوب نشانگر را كنار پرنده نگه ميداريم و به هر حركتي از جانب پرنده به سمت اون يك جايزه بهش ميديم. اون قدر اين كار را تكرار مي كنيم تا طوطي بفهمه چوب نشانگر يعني جايزه.
    من معمولا به آهستگي با چوب نشانگر نوك طوطي را لمس مي كنم و يك جايزه ميدم گاهي اوقات هم جايزه را به نوك چوب مي چسبونم. بعد از يك مدت طوطي تمام حواسش به نوك چوب است و نوك چوب نشانگر را تعقيب مي كند.
    بعد كه حسابي به اون عادت كرد مرحله استپ آپ را را آغاز مي كنيد. در اين مرحله نشيمن گاه را لمس مي كنيد و بعد نوك چوب را به سمت پايين مي آريد ميگيد Down ( در فارسي مي تونيد از كلماتي مثل بيا ، بيا پايين،*بپر پايين و ... استفاده كنيد) بعد كه طوطي اين را ياد گرفت ، حركت به راست و چپ را يادش ميديد و به كلمات چپ و راست شرطيش ميكنيد.

[IMG][IMG]********************.ir/files/xybsmgeq85bxvs267wio.jpg[/IMG][/IMG]

بعد از يك مدت به هر چيز كه اشاره كنيد به سمتش ميره و اون را لمس میکنه با اين كار مي تونيد كه از طوطيتون يك موزيسين بسازيد.
    استفاده از چوب نشانگر براي مرحله استپ آپ اين خوبي را داره كه احتمال گاز گرفتن انگشتتون توسط طوطي كم ميشه من توصيه نمي كنم كه مرحله استپ آپ را با دستتون شروع كنيد ابتدا با چوب نشانگر يادش بديد بعد در مرحله بعد از دستتون استفاده كنيد تا طوطي بياد روي دستتون. اگر با چوب نشانگر به شئي اشاره كرديد و طوطي نيومد خسته نشيد و با پشتكار ادامه بديد . آموزش اوليه سخته ولي به محض اينكه شرطي بشه مي تونيد ساير آموزش ها را به سرعت بهش ياد بديد.

مترجم : شیکرا
    ویرایش توسط sepideh : 7th August 2010 در ساعت 01:10 AM

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    ما تو این تاپیک کلیپ آموزشی میذاریم از طوطی ها و تربیت کننده های مختلف .همشونو میذاریم تا این روشو کاملا یاد بگیرین .چون برای آموزشای دیگه بهش احتیاج دارین . تو رام شدن هم کمکتون می کنه .
    اینم یه کلیپ آموزشه استفاده از چوب نشانگر.حجمش 15 مگابایت با KM playerهم باز میشه.یه کاسکو داره آموزش می بینه.من این روشو به کاسکوی خودم هم یاد دادم.

.ir/download.php?f...3jwno6xnm5.zip

موفق باشید

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    سلام .اینم یه کلیپ دیگه که یه خانوم داره به باجریگار آموزش میده .تو این کلیپ از غذایی به عنوان جایزه استفاده می کنه که من نمی دونم اینجا هم دارن یا نه ولی یکی شبیه اینو تو یه فروشگاه اینترنتی دیده بودم .غذایی که استفاده میکنه اینه

[IMG][IMG].ir/files/berkj2umwippwd5ikmtq.jpg[/IMG][/IMG]

این خانوم با این روش اعتماد باجریگار رو جلب میکنه طوری که بعد از اینکه کاملا این روشو یاد گرفت میاد روی دستش .

[IMG][IMG].ir/files/l8bx8gsez1etbc8gsyen.jpg[/IMG][/IMG]

شما هم می تونید با این روش اعتماد طوطیتون رو جلب کنید .بهتره که اگه هنوز رام نشده یا روی دستتون نمیاد حداقل از شما غذا رو قبول کنه چون خیلی کارتون راحت تر میشه ولی اگه هنوز نتونستین با دست بهش غذا بدین وچیزی شبیه غذایی که این خانوم به عنوان جایزه میده رو پیدا کردین برای شروع جلب اعتماد ازش استفاده کنین.چون می تونین با همین روش طوطی رو رام کنین .اینم کلیپش:

.ir/download.php?f...en827cdj81.zip

من از کلیپای ساده شروع کردم تا فقط روش کارو یاد بگیرین.بعد از اینکه چوبو بردین طرفش اگه توجه نکرد خودتون آروم چوبو بزنید به نوکش .فقط یه برخورد کوچیک .بعد اونو فورا تشویقش کنید با یه کلمه مثل آفرین و بهش جایزه بدین .من خودم هر وقت که طوطی کاری که می خوام انجام میده از کلمه آفرین یا ماشالا استفاده می کنم .این کلمه هارو با خوشحالی بهش میگم که بدونه من از کارش راضی هستم .الان هر وقت می گم آفرین مطمئنه که بعدش جایزه می گیره .حالا این خانوم یا بعضی از تربیت کننده ها از کلیکر استفاده می کنن .وقتی که طوطی کاری که می خوان رو درست انجام داد یک کلیک می کنن و طوطی می فهمه که کارش درست بوده و جایزه می گیره . این روش رو حتی می تونید داخل قفس هم انجام بدین اگه هنوز نمی تونید از قفس بیارینش بیرون .

موفق باشید

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    سلام.اگه هنوز نتونستید طوطی رو از قفس بیارید بیرون می تونید این تمرینو داخل قفس هم انجام بدین .
    ما می تونبم این روشو به چند مرحله تقسیم کنیم (با توجه به آموزشهای برادران womach)

[IMG].ir/files/zlkc76shnse6vab3vqda.jpg[/IMG]

مرحله اول : دستتون رو ببرید داخل قفس و چوب رو ببرید سمت منقار طوطی .یا گازش می گیره یا میترسه و ازش دور میشه. اگه ازش دور شد شما می تونید چوب رو آروم به منقارش بزنید (روش کارو بهش یاد بدید)بعد بهش جایزه بدید (که تو پست قبلی توضیح دادم).بعد از چندبار که اینکارو انجام دادید متوجه میشه که گاز گرفتن چوب باعث میشه به جایزه برسه 15 بار بهش جایزه بدین ، زود یاد می گیره . نباید خستش کنید .بعد از 10 دقیقه استراحت دوباره شروع کنید .ولی اینبار چوب رو ثابت نگهدارید که سمت چوب بیاد و گازش بگیره .کلیپی امروزمی ذارم همین رو یاد میده .

.ir/download.php?f...kb023epe7n.zip

تربیت کننده : Barbara Heidenreich

[IMG].ir/files/o7rdwvnxcqrq66sxkpfi.jpg[/IMG]

تو این کلیپ به طوطی روی نشیمنگاه خارج از قفس آموزش داده میشه .ولی شما میتونید داخل قفس هم این روشو امتحان کنید(زمانی که طوطی روی چوب نشیمنگاهش نشسته).
    اولین مرحله دقیقا مثل این کلیپه .چوب ثابت و بی حرکت نگه داشته میشه تا طوطی بهش اعتماد کنه .بهتره از چوبی استفاده کنید که زیاد بزرگ نباشه که طوطی بترسه .برای طوطیهای کوچیکتر از چوبهای کوتاه تر استفاده کنید .بهتره که چوب رو تغییر ندین و همیشه از یه چوب برای تمرین استفاده کنید.
    22 ثانیه اول کلیپی که تو پست قبلی گذاشتم به طوطی روش کار رو یاد میده و بقیه کلیپ هم مرحله اولیه که تو این پست توضیح دادم.
    اگه هنوز نتونستید به طوطی با دست غذا بدید .ممکنه که جایزه رو از شما قبول نکنه و بندازه ، طبق گفته های برادران Womach که خودشون هم با این مشکل مواجه شدن بهتره که تمرین رو وقتی شروع کنید که طوطی گرسنه باشه.پس تمرین رو صبح انجام بدین که آماده غذا خوردنه .بهتره از غذاهایی استفاده کنید که از همه بیشتر دوست داره (من از پسته و گردو و تخمه استفاده می کنم ).
    این مرحله رو می تونید روز اول انجام بدین و اگه خوب یاد گرفت روز بعد مرحله دوم شروع میشه.

مراحل بعدی رو تو پست بعدی با چندتا کلیپ توضیح میدم.:smile (66):
    ویرایش توسط sepideh : 6th September 2010 در ساعت 06:05 AM

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    مرحله دوم :طوطیه شما هنوز رو نشیمنگاه نشسته و شما باید چوب نشانگر رو حرکت بدین یعنی طوطیه شما باید برای گاز گرفتن اون ،خودشو جایی برسونه که شما چوب رو نگه داشتین .اگه مرحله اول رو درست و کامل انجام داده باشید طوطیه شما این مرحله رو هم با چند بار تمرین یاد می گیره .شما فقط باید چوب رو در راستای چوب نشیمن حرکت بدین .مثلا اگه چوب رو سمت چپ نگه داشتین و طوطی روی چوب نشیمن حرکت می کنه و میاد گازش می گیره، بهش جایزه بدین و بعد چوب رو سمت راست نگه دارین تا برای رسیدن بهش باز به سمت چوب نشانگر حرکت کنه .این روش هم واسه وقتیه که طوطی تو قفسه هم واسه وقتی که طوطیه شما خارج از قفس روی نشیمنگاه نشسته .کلیپی که واسه این مرحله می ذارم خارج از قفس و روی یک میز آموزش داده میشه فقط نحوه عملش مهمه اینکه کجا انجام می گیره بستگی به خودتون داره .

.ir/download.php?f...qhrimki3sx.zip

بعد از این مرحله دو راه دارید یا وارد مرحله سوم میشید یا مرحله دوم رو بدون استفاده از چوب نشانگر ادامه میدید یعنی می تونید چوب رو کنار بگذارید و با دست بهش جایزه بدین .تا اینجا چوب نشانگر به شما کمک کرده که با حفظ فاصله از طوطیه وحشی بهش آموزش بدین و طوطیه شما یاد گرفته که اصلا جایزه چیه و بعد ها تو آموزشهای دیگه بازم از چوب نشانگر استفاده میشه .پس قبل از اینکه مرحله سوم شروع بشه یه کلیپ می ذارم که جایزه دادن بدون چوب نشانگر رو یاد میده .

.ir/download.php?f...hiyaj1xydb.zip

تو این کلیپ تربیت کننده از اول فیلم تا 2:44 دقیقه ، همون مرحله اول و دوم رو با استفاده از چوب نشانگر یاد میده .و بقیه فیلم همین آموزشو بدون چوب نشانگر .

مرحله سوم :
    طوطیه شما یاد گرفته که دنبال کردن چوب نشانگر یا دنبال کردنه دست مشت شده شما باعث میشه که به جایزه برسه .حالا شما باید از بیرونه قفس چوب نشانگر رو لای میله ها عبور بدین ، وقتی طوطی میاد و گازش می گیره ، بهش جایزه بدین .شما باید اینکار رو تو جهت های مختلف انجام بدین که طوطی برای رسیدن به چوب از دیواره های قفس بالا بیاد .اول از فاصله های کم شروع کنید و کم کم چوب رو بالاتر بیارید.تا مراحل اول و دوم خوب انجام نشه و ترس طوطی از شما کم نشه نمی تونید این مرحله رو انجام بدین .طوطیه شما ممکنه حتی از اسباب بازی های آویزون شده روی قفسش هم بترسه این مرحله ممکنه یکم طول بکشه پس نا امید نشید .
    کلیپی واسه این مرحله می ذارم بدون چوب نشانگره .روش کار رو ببینید:

.ir/download.php?f...dnjijgcvog.zip

بعد از این مراحل طوطیه شما کاملا با چوبه نشانگر و جایزه گرفتن آشنا شده و شما می تونید مرحلهStep Up رو شروع کنید .ولی هنوز کلیپایی که می خوام واسه این بخش بذارم تموم نشده .تو پست بعدی کلیپ همین آموزش از برادران Womach گذاشته میشه .

موفق باشید.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    کاکاتیل سفید
    شماره عضویت
    14786
    لینک همه فایل ها منقضی شدس
    توی تاپیک های دیگه هم همینجورن......

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)