۲۹ دی ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): دو روز قبل (یکشنبه ۹۴/۱۰/۲۷) حمله یک پلنگ به گله گوسفندان و درگیر شدن پلنگ با چوپان گله در محدوده روستای داغدار از توابع بخش چاپشلوی شهرستان درگز منجر به آسیب دیدگی چوپان شد.

پس از این حادثه آقای عیسی نظری چوپانی که مورد حمله پلنگ قرار گرفته بود توسط اهالی روستا به بیمارستان امام خمینی درگز انتقال یافت.

وی در گفت و گویی اظهار داشت: نزدیک های غروب بود که در کمال تعجب دیدم یک پلنگ به سمت گله گوسفندانم در حرکت است. پلنگ ابتدا با سگهای گله مواجه شد ولی به پارس کردن سگها اعتنایی نکرد به سمت گله گوسفندان هجوم آورد. من هم به قصد پیشگیری از آسیب پلنگ به گوسفندان جلو رفتم و در لحظه ای کوتاه پلنگ به من حمله ور شد. برای اینکه پلنگ صدمه زیادی به من نرساند دست چپم را در مقابل دهان پلنگ قرار دادم و نهایتا با کمک سگهای گله از دست پلنگ رها شدم.

………

.
پلنگی که ابتدا به گوسفندان نزدیک شده و سپس به چوپان حمله نمود در محاصره سگ های گله

وی افزود: با وجود این درگیری ها پلنگ از گله دور نمی شد تا اینکه از طریق تلفن همراه به چوپانان دیگر خبر دادم و آنها هم به محل آمدند اما پلنگ بازهم دور نمی شد. با اداره محیط زیست تماس گرفتیم و چند تن از مامورین به محل آمدند و آنها هم هر کاری کردند نتوانستند پلنگ را دور کنند.

محیطبانان با خودرو جلوتر رفته و به پلنگ نزدیک شدند ولی پلنگ به وسیله خودروی محیط زیست نیز حمله کرد و آینه بغل خودروی محیط بانان را با دندان خرد کرد. نهایتا پس از چندین شلیک هوایی توسط مامورین، پلنگ در کمال بی اعتنایی محل را ترک نمود.

آقای عیسی نظری چوپانی که مورد حمله پلنگ قرار گرفته بود پس از انتقال به بیمارستان امام خمینی درگز

ذوالفقار سلحشور رئیس اداره محیط زیست شهرستان درگز نیز در این رابطه گفت: به دنبال گزارش اهالی مبنی بر حمله پلنگ بلافاصله از پارک ملی تندوره به محل مورد نظر رفتیم و با توجه به اینکه با خصلت پلنگ آشنا هستیم به اهالی روستا توصیه نمودیم سر به سر پلنگ نگذارند و مطمئن باشند پس از لحظاتی محل را ترک می کند و با تدابیری که انجام شد پلنگ محل را ترک نمود.

وی افزود: پلنگ به دلیل اینکه حیوان مغروری است، در شرایط تحت فشار به سختی محل را ترک می کند. به مردم توصیه میکنیم اگر با پلنگ مواجه شدند هیچگاه سعی نکنند با پرتاب سنگ و چوب پلنگ را دور کنند بلکه باید آنرا آزاد بگذارند تا خودش از محل دور شود.

……………………

….
دست چپ آقای عیسی نظری که بر اثر حمله پلنگ به شدت آسیب دیده است

وی به اهالی روستای داغدار اطمینان داد: با وضعیت پیش آمده بنظر می آید پلنگ مجددا به سمت روستا نیاید.

لازم به ذکر است ورود پلنگ به محدوده روستای داغدار موجب وحشت اهالی این روستا شده و آنان می گویند ممکن است پلنگ شبانه به آغل گوسفندان یا اهالی روستا حمله ور شود. اهالی روستای داغدار از مسئولین ذیربط خواستند در این رابطه اقدام پیشگیرانه به عمل آورند.

دو قطعه فیلم مربوط به این خبر را که با دوربین تلفن همراه توسط سایر چوپانان تهیه شده است را می توانید در اینجا مشاهده کنید:

بر اثر حمله پلنگ در شهرستان درگز یک چوپان جوان مجروح شد + فیلم | دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایراندیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران