صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 43
    همکار قدیمی آکواریوم آب شیرین

شماره عضویت
    31

نحوه ساخت اکواریوم

پرسشها و پاسخ در مورد نحوه ساخت و چسباندن شیشه های اکواریوم در این تایپیک مطرح شود

با تشکر

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    سلام.راستش نمی دونم این حرفمو باید کدوم قسمت بنویسم.فکر کنم بیشتر به این قسمت مربوط میشه.ای کاش میشد قیل اینکه ماهی ها رو معرفی کنید و درباره ی بیماریهاشون صحبت کنید این بخشو توضیح می دادین.یعنی نحوه ساخت آکواریوم بعد تجهیزاتی که باید استفاده بشه.خیلی وقته منتظر این بخش هستم .ما آکواریوم داریم ولی چون بیشتر سرگرم طوطیم هستم حوصله رسیدگی بهشو ندارم.الانم فقط دوتا ماهی داریم که معلوم نیست چطور زنده موندن .وقنی این سایت باز شد دلم واسشون سوخت گفتم با راهنمایی های شما این آکواریومو دوباره راه بندازم.چون فکر می کنم اگه شرایط آکواریوم رو هینطوری نگه دارم و10000 تا از این ماهی هایی که شما معرفی می کنید رو بخوام بخرم زنده نمی مونن .پس خواهش میکنم درباره ی نحوه راه اندازی آکواریوم بعد تجهیزاتی که لازمه بعد درباره سازگاری ماهی ها باهم صحبت کنید که وقتی اینا رو انجام دادم با خیال راحت بشینم ماهی هایی رو که شما معرفی کردین رو انتخاب کنم.مرسی
    ویرایش توسط arashmax : 14th May 2010 در ساعت 08:04 PM

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepide p نمایش پست ها
    سلام.راستش نمی دونم این حرفمو باید کدوم قسمت بنویسم.فکر کنم بیشتر به این قسمت مربوط میشه.ای کاش میشد قیل اینکه ماهی ها رو معرفی کنید و درباره ی بیماریهاشون صحبت کنید این بخشو توضیح می دادین.یعنی نحوه ساخت آکواریوم بعد تجهیزاتی که باید استفاده بشه.خیلی وقته منتظر این بخش هستم .ما آکواریوم داریم ولی چون بیشتر سرگرم طوطیم هستم حوصله رسیدگی بهشو ندارم.الانم فقط دوتا ماهی داریم که معلوم نیست چطور زنده موندن .وقنی این سایت باز شد دلم واسشون سوخت گفتم با راهنمایی های شما این آکواریومو دوباره راه بندازم.چون فکر می کنم اگه شرایط آکواریوم رو هینطوری نگه دارم و10000 تا از این ماهی هایی که شما معرفی می کنید رو بخوام بخرم زنده نمی مونن .پس خواهش میکنم درباره ی نحوه راه اندازی آکواریوم بعد تجهیزاتی که لازمه بعد درباره سازگاری ماهی ها باهم صحبت کنید که وقتی اینا رو انجام دادم با خیال راحت بشینم ماهی هایی رو که شما معرفی کردین رو انتخاب کنم.مرسی

سلام

در مورد ساخت آکواریوم که بهتره خودتون اقدام نکنید چون نیاز به تجربه زیاد داره و معمولا اولین تانک های ساخته شده توسط بیشتر افراد آب میده!!!

برای راه اندازیش هم کار سختی برای انجام وجود نداره
    1.فیلتر زیر شنی رو کف تانک قرار میدید
    2.شن شسته شده رو روی فیلتر کف میریزید به صورتی که حد اقل 10 سانتی متر روی فیلتر زیر شنی رو پر کنه
    3.بخاری متناسب با حجم آکواریومتون
    4.فیلتر تصفیه برقی
    5.پمپ هوا + سنگ هوا

آکواریومتون رو آبگیری کنید و تا 3 روز بعد از اون ماهی به آب اضافه نکنید
    بعد از اون تعداد کمی ماهی(2 یا 3) به تانک اضافه کنید و صبر کنید تا سیکل ازت کامل بشه
    کامل شدن چرخه میتونه تا 1 ماه به طول بیانجامه

بعد از اون میتونید تعداد ماهی های تانکتون رو بیشتر کنید

موفق باشید
    بابک آژیده
    ویرایش توسط arashmax : 14th May 2010 در ساعت 08:06 PM دلیل: ریز کردن اندازه فونت

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    سلام .یه سوال دیگه سنگ ریزه نباید باشه تو آکواریوم.یکی به ما گفت اول سنگ ریزه بریزین بعد شن بریزین روش درسته؟الان که می خوام اینایی که شما گفتین رو انجام بدم اول باید آب آکواریوم رو خالی کنم دیگه نه؟دفعه ی قبل که اینکارو کردم بیشتر ماهی هامون مردن فقط 2 تا زنده موندن اگه میشه اینم توضیح بدین که چیکار کنم اینبار این 2 تا دیگه نمیرن؟چطور آب رو تعویض کنم؟
    مرسی

Rest In Peace

شماره عضویت
    53
    سلام خانم سپیده
    به نظر من شما یا سنگ ریزه بریزید و یا شن
    از هر دو با هم استفاده نکنید
    برای راه اندازی آکواریوم هم حتما از تترا باکتوزیم استفاده کنید تا مرگ و میر نداشته باشید
    موفق باشید

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    51
    نقل قول نوشته اصلی توسط بابک آژیده نمایش پست ها
    سلام

در مورد ساخت آکواریوم که بهتره خودتون اقدام نکنید چون نیاز به تجربه زیاد داره و معمولا اولین تانک های ساخته شده توسط بیشتر افراد آب میده!!!

برای راه اندازیش هم کار سختی برای انجام وجود نداره
    1.فیلتر زیر شنی رو کف تانک قرار میدید
    2.شن شسته شده رو روی فیلتر کف میریزید به صورتی که حد اقل 10 سانتی متر روی فیلتر زیر شنی رو پر کنه
    3.بخاری متناسب با حجم آکواریومتون
    4.فیلتر تصفیه برقی
    5.پمپ هوا + سنگ هوا

آکواریومتون رو آبگیری کنید و تا 3 روز بعد از اون ماهی به آب اضافه نکنید
    بعد از اون تعداد کمی ماهی(2 یا 3) به تانک اضافه کنید و صبر کنید تا سیکل ازت کامل بشه
    کامل شدن چرخه میتونه تا 1 ماه به طول بیانجامه

بعد از اون میتونید تعداد ماهی های تانکتون رو بیشتر کنید

موفق باشید
    بابک آژیده

سلام آقا بابک
    ببخشید بعد از گذشت اینهمه مدت پست میزنم ولی سایت مشکل داشت و ...
    اصولا خیلیها با فیلتر زیر شنی مخالفند. نظر شما عکس این موضوعه
    با توجه به تجربه فوق العادتون تو امر ماهی و ماهی پروری، میشه یکم در مورد فیلتر زیر شنی توضیح بدین و نظر خودتونو در مورد استفاده از اون اعلام کنید؟
    ممنون
    ویرایش توسط arashmax : 14th May 2010 در ساعت 08:08 PM

Rest In Peace

شماره عضویت
    53
    نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا امیرجانی نمایش پست ها

سلام آقا بابک
    ببخشید بعد از گذشت اینهمه مدت پست میزنم ولی سایت مشکل داشت و ...
    اصولا خیلیها با فیلتر زیر شنی مخالفند. نظر شما عکس این موضوعه
    با توجه به تجربه فوق العادتون تو امر ماهی و ماهی پروری، میشه یکم در مورد فیلتر زیر شنی توضیح بدین و نظر خودتونو در مورد استفاده از اون اعلام کنید؟
    ممنون

سلام
    شما اولا با فونت ریز بنویسید (ممنون)
    در مورد فیلتر زیر شنی سالهاست بین علما بحث هست و یک تاپیک هم باید در موردش ایجاد کنیم
    بعضی ها قبولش ندارن (مثل من)
    بعضی ها هم شدیدا باهاش موافقن
    منتظر جواب آقای آژیده هم هستیم
    موفق باشید
    ویرایش توسط arashmax : 14th May 2010 در ساعت 08:13 PM

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    51
    نقل قول نوشته اصلی توسط arashmax نمایش پست ها
    سلام
    شما اولا با فونت ریز بنویسید (ممنون)
    در مورد فیلتر زیر شنی سالهاست بین علما بحث هست و یک تاپیک هم باید در موردش ایجاد کنیم
    بعضی ها قبولش ندارن (مثل من)
    بعضی ها هم شدیدا باهاش موافقن
    منتظر جواب آقای آژیده هم هستیم
    موفق باشید
    سلام و تشکر از پاسختون
    میدونم موضوع ربطی به اینجا نداره اما تا شما گفتید فکر کردم یه نظری بدم. لطفا خودتون پستمو پاک کنید اما در خصوص درشت نوشتن؛ متاسفانه مطالب تو فروم خیلی ناخواناست و این به دلیل رنگ قلم و پس زمینست
    لطفا در صورت امکان یه تغییری توش بدید
    بازهم ممنون

کاربر عالی

شماره عضویت
    67
    محاسبه ی شیشه ی تانک:
    شیشه ی تانک و اکواریوم باید دارای سایز معقولی نسبت به ضخامت شیشه داشته باشد.به این معنی که در اکواریمو های کوچک مثلا شیشه ی 4 الی 6 میل کفایت میکند.ولی در تانک های بزرگ تر چنین ضخامتی مناسب نبوده و بعد از ابگیری با شکم دادن شیشه ها مواجه خواهیم شد.این اکواریوم دوامی نخواهد داشت.عدم رعایت چنین مواردی سرگرمی اکواریوم داری رو به حادثه ای تلخ و کثیف مبدل میکنه.
    پس برای تانک های بزرگ تر از شیشه ی 10 میل استفاده میشود.شیشه های 8 میل نسبت به 6 و 10 کمیاب ترند.
    وزن اب روی جدار ها و دیوار ها و کف تانک با افزایش ارتفاع اب به صورت قابل توجهی زیاد میشود.پس برای تانک های مرتفع بهتر است که از شیشه ی 10 میل استفاده شود.توضیحی در مورد اکواریوم هایی که دارای سطح مقطع مربعی شکل هستند.وزن اب به طور مساوی بین جدار های تانک تقسیم میشود.پس احتمال ترکیدن ان ها از تانک های با سطح مقطع مستطیل شکل کمتر است.
    تانک هایی که دارای سطح مقطع مستطیل شکلند در صورت بزرگ بودن شیشه های جلویی و پشتی و در نظر نگرفتن ضخامت شیشه از خود خمش نشان میدهند.اگر طول و عرض تانک بزرگ و ضخامت شیشه ها کم باشد تانک بلافاصله بعد از ابگیری میترکد.ولی در تانک های بزرگ و مرتفع و دارای شیشه ی 10 میل تا حدی این مسئله طبیعی میباشد.ولی این مسئله استاندارد نیست و باید رفع بشود.(لازم به ذکر است که اگر چسب مورد استفاده برای تانک قوی و محکم نباشد احتمال باز شدن جداره ها حتمی خواهد بود.)
    برای کنترل این موضوع(شکم دادن تانک)از 1یا2یا3و حتی 4پل استفاده میشود.در تانک های معمولی بعضا پل ها روی تانک نصب میشوند.پل ها به صورت گیره برای شیشه های جلویی و پشتی عمل میکنند.برای تانک های بزرگ تر از پل کف هم استفاده میشود که علاوه بر مقاوم سازی و استحکام تانک مزیت های دیگری هم دارد.(مثلا اگر ناخاسته جسمی از دست ما رها شده و به کف تانک بیفتد پل کف از شیشه ی اصلی تانک محافظت کرده و در اگثر مواقع خود ان هم دچار شکستگی نمیشود)
    پیشنهاد میشود برای تانک های زیر از پل استفاده شود:
    (طول)*(عرض)*(ارتفاع)
    70 * 50 * 50
    80 * 40 * 50
    100 * 40 * 40
    120 * 35 *35_________________با شیشه ی 6 میلی متر
    60 * 40 * 60
    80 * 40 * 50
    100 * 40 * 50________________با شیشه ی 10 میلی متر
    80 * 40 * 70
    100 * 40 * 60________________با شیشه ی 10 میلی متر(پل کف برای این دو ابعاد حتمی است)
    اکواریوم و تانک های کوچک برای ابزیان کوچک (مانند زنده زا ها یا فایتر):
    40 * 30 * 40
    این تانک را میتوان با شیشه ی 4 میل ساخت.
    چند نکته برای نگه داری تانک:
    به هیچ وجه شیشه ی اکواریوم خود را به یکباره نشویید.این مورد هم به شیشه تانک صدمه وارد میکنه.و اون رو دچار لب پریدگی میکنه(لب پریدگی هم به مرور به چسب تانک صدمه وارد میکنه و اون رو سوراخ میکنه در نتیجه تانک اب میدهد)و هم به سیکل نیتروژن تانک صدمه ی جدی وارد میکنه.این موضوع در جای مخصوص خودش دنبال میشه.
    از هر گونه ضربه به جدار های تانک جدا خود داری کنید.با ضربه حجم اب و دیوار های تانک به نوسان میافته و در مقیاس بالا تانک میترکد.
    حتی تانک خود را در مجاورت نور مستقیم خورشید قرار ندهید.به 3 دلیل:1_شیشه را دچار ضعفی که عرض شد میکند2_بعضی از ماهی ها به این نور حساسند3_روی شیشه انواع جلبک ها و تک سلولی ها رشد میکند که این منظره ی زیبایی نیست.
    تانک را در محلی که در ان تغییرات دمایی به سرعت صورت میگیرد قرار ندهید.در اختلاف دمایی زیاد مشاهده شده است که تانک با برخورد هوای بسیار سرد ترک خورده است...اگر این مسئله رخ ندهد این تغییرات روی اب هم تاثیر میگزارد و دمای اب را بالا و پایین میاورد.که این برای ماهی ها خوب نیست و موجب استرس و بیماری انها میشود.

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم گیاهی .. میگو آب شیرین
    شماره عضویت
    61

نحوه ساخت اکواریوم

آکواریوم مکعبی شیشه ایست که درون آن ماهی یا سایر جانداران ( موش های آزمایشگاهی ، مار و ... ) نگه داری می شوند .

برای ساخت آکواریوم مراحلی را باید طی کنید که در پایین آمده است .

وسایل مورد نیاز برای ساخت آکواریوم :

1- پنج قطعه شیشه
    2- چسب آکواریوم
    3- چسب نواری

نوع شیشه ها باید با اندازه و حجم آکواریوم و به صورت زیر تعیین شود :

حجم کمتر از 60 لیتر = شیشه ی 4 میلیمتری ؛ حجم بین 60 تا 80 لیتر = شیشه ی 6 میلیمتری و حجم بیش تر از 80 لیتر = شیشه ی 10 میلیمتری .

نکته : برای بدست آوردن حجم بر حسب لیتر باید طول ، عرض و ارتفاع آن را در هم ضرب کرده و بر 1000 تقسیم کرد .

آکواریوم شامل دو شیشه ی طولی است که هم اندازه با طول و ارتفاع تانک شما می باشد .

روش ساخت :

ابتدا شیشه ی کف را روی زمین قرار داده و روی سطح یک طرف آن به اندازه ی عرض شیشه ( 4 ، 6 ، یا 8 میلیمتر ) چسب آکواریوم بریزید . سپس همانطور که به طور عمودی ثابت است آنرا با چسب نواری به شیشه ی کف متصل کنید تا بایستد .

سایر شیشه ها را هم به همین روش می توانید به هم متصل کنید .

پس از خشک شدن چسب های درونی ، چسب را روی محل اتصال دو شیشه به صورت ضخیم ریخته و با آغشته کردن انگشتان به ریکا ، آن را روی چسب بکشید تا صاف شود . پس از 48 ساعت که چسب کاملاً خشک شد ، آنرا امتحان کرده تا از جایی آب ندهد . اگر آب داد محل را با چسب درزگیری کرده ، در غیر این صورت قابل استفاده است .

پل های آکواریوم : چون در آکواریوم های بزرگ چسب آکواریوم به تنهایی قادر به نگهداشتن شیشه ها نمی باشد ، توصیه می شود برای ساخت آکواریوم های با بیش از حجم 80 لیتر با استفاده از شیشه های اضافی بر استحکام شیشه ها افزوده و مانع از فرو پاشی آن شوید .

انواع پل و روش ساخت آنها به صورت زیر است :

1- پل کف : اگر عرض شیشه های اطراف 4 میلیمتر است . شیشه ی کف باید 6 یا 10 میلیمتر باشد ؛ یا روی شیشه ی 4 میلیمتری یک شیشه ی 2 یا 4 میلیمتری دیگر قرار داد تا اتصال شیشه های اطراف با کف محکم تر صورت گیرد .

2- پل طرفین : اگر تانک شما بیش از 200 یا 300 لیتر حجم دارد ؛ برای پل باید یک شیشه ی دیگر روی شیشه های کناری چسباند تا فشار آب به شیشه های کناری منجر به شکستن آنها نشود .

3 - پل رویین : برای پل بالای تانک هم می توان با شیشه هایی با عرض 20 سانتی متر ، شیشه های طرفین تانک را به هم متصل کرد تا از هم جدا نشود . اگر طول تانک هم از 120 سانتی متر بزرگتر است توصیه می شود از سه پل ( یکی وسط و دو تا طرفین ) استفاده شود .

پس از انجام کامل مراحل بالا تانک شما برای بهره برداری آماده است و پس از شست و شوی آن با محلول ضد عفونی یا نمک می توان آنرا در روی میز مورد نظر گذاشته و آب ، وسایل و ماهی ها را در آن قرار دهید .

برای انتخاب نوع وسایل هم به قسمت وسایل آکواریوم رفته که علاوه بر معرفی وسایل ، طرز استفاده از آنها هم شرح داده شده است .

نکته : دقت داشته باشید چسب های آکواریوم کاملاً خشک شده و بوی آن از بین برود تا مشکلی برای ماهیتان پیش نیاید .

تذکر : هرگز آکواریوم پر از آب را جابجا نکنید ، چون آب به شیشه های طرفین فشار آورده و آنها را می شکند .

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)