اکثر افراد علاقه مند به آب شور مایل به نگهداری شقایق ها هستند در این بین افراد تازه وارد بدلیل همزیستی این نوع نرم تن با دلقک ماهیان میل بیشتری به خرید شقایق ها دارند اما باید توجه کرد که نگهداری از این دسته از نرم تنان شرایط خاص خودش رو میطلبه. من بالشخصه بارها شقایقی رو چه در تانک خودم و چه در تانک دیگران دیدم که پس از مدتی اصطلاحا پژمرده شده، دهانش باز مونده و شاخکهاش کوتاه شده و در اکثر قریب به اتفاق این موارد نهایتا شقایق پس از چند روز تلف شده. متن زیر رو من از یک فروم خارجی ترجمه کردم و خودم شخصا تا بحال تجربه اش نکردم اما فکر می کنم همینطور که نویسنده مقاله عنوان کرده تا بحال تلفاتی در شقایقهاش نداشته، بسیار به درمان و معرفی شقایق تازه وارد به تانک کمک میکنه.
نویسنده مطلب فردی به اسم Amoo که توضیح میده تجربیاتش در رابطه با شقایقهای مگنفیکا و بابل بوده و تا بحال هیچ مورد پژمردگی(بلیچینگ) نداشته و تمامی مواردی که اقدام به درمان کرده به حالت طبیعی برگشتند.
داروها:
1. قرص 500 میلی گرم Ciprofloxacin
2. قرص 400mg/80mg از Sulfamethoxazole and Trimethoprim (SMZ & TP)
دوز مصرفی در ادامه توضیح داده خواهد شد.
ورود شقایق تازه خریداری شده:
به محض ورود شقایق را به همراه پلاستیک به مدت 30 دقیقه در آب تانک همدما کنید.پس از آن شقایق و آب داخلش را در ظرفی تمیز تخلیه کرده و بر أساس جدولی که درانتها موجود است به آن امتیاز دهید. پس از این مرحله نویسنده عنوان میکند که 9 بار از هر 10 بار به مدت 30 تا 45 دقیقه شروع به آب به آب کردن شقایق با تانک قرنطینه میکند و فقط بعضی مواقع که شقایق در شرایط خوبی به دستش نرسیده و آب بسیار کثیفی در پلاستیک حملش بوده مستقیم شقایق رو به تانک قرنطینه انتقال میده(این روش مناسبی نیست اما عنوان میکنه که من فقط از یه فروشنده خرید میکنم و کاملا پارامترهای تانک فروشنده رو میدونم و تانک قرنطینه خودم رو با تانک فروشنده تنظیم میکنم)
راه اندازی تانک قرنطینه:
نویسنده از دو تانک قرنطینه استفاده میکنه به این دلیل که بتونه هر بار یکیشون رو کاملا بشوره و خشک کنه(در ادامه توضیح داده خواهد شد) در صورتی که شقایقهاتون زیاد بزرگ نیستند میتونید از دو عدد تانک 40 لیتری استفاده کنید. این تانکها مجهز به بخاری جهت تنظیم دما بر روی 26 درجه سانتیگراد، موجساز، آب شور تازه، یه فیلتر HOB( پشت آویز) بایو ویل دار که سیکلش طی شده باشه(مترجم: این فیلتر به نظرم زیاد ضروری نیست چون در ادامه میگه که باید خاموش و برداشته بشن) دارند. نور هم پار 38 با کلوین 14000 به فاصله 30 سانتیمتری یک تانک نصب میشه.
اولین کار پس از آب به آب کردن شقایق در تانک قرنطینه تطبیقش با نور تانکه به همین منظور 12 ساعت باید درنظر بگیرید که 10 ساعتش نور کاملی روشن باشه. پس از روشن شدن نور حداقل 6 تا 8 ساعت صبر کنید و شقایق رو زیر نظر بگیرید. در این مدت شقایق خودش رو با نور و شرایط آب تطبیق میده در صورتی که بر اساس جدول امتیاز دهی هیچ گونه بهبودی را پس از این مدت مشاهده نکردید یا امتیاز بالای 5 رو به شقایق دادید باید درمان رو آغاز کنید. معمولا در این مدت بهبود مشاهده میشه که در اینصورت کاری نکنید و اجازه بدید پس از 12 ساعت نور خاموش بشه پس از خاموشی بازهم اگه بهبود مشاهده نشد یا امتیاز بالای 5 گرفت درمان رو بلافاصله شروع کنید. اول فیلتر رو خاموش کرده و به ازای هر 40 لیتر 250 میلیگرم از داروی اول یعنی سیپرو رو اضافه کرده و اجازه بدید 12 ساعت بگذره( فیلتر باید خاموش باشه)
درمان:
به محض اینکه به تانک حاوی شقایق 250 میلی گرم سیپرو رو اضافه کردید به تانک دوم که خالی از شقایقه هم همین مقدار اضافه کنید(تانک دوم هم مثل تانک اول باید پر از آب شور تازه باشه) توجه: فیلتر این تانک هم باید برداشته یا خاموش شود.
بعد از طی دوره درمان 12 ساعت اولیه که در خاموشی انجام شد بلافاصله شقایق رو به تاک دوم منتقل میکنید توجه داشته باشید که اکنون باید نور را از روی تانک قبلی به این تانک انتقال داده و آن را به مدت 12 ساعت روشن کنید. در این حین تانک اول را باید کاملا شسته و خشک کنید و پس از خشک شدن با آب نمک تازه آن را مجددا پر کنید. پس از طی شدن 12 ساعت ابتدا به شقایق امتیاز داده سپس آن را از تانک دوم برداشته و به این تانک اضافه کنید سپس دوز 250 میلی گرم از داروی اول سیپرو را فقط به این تانک اضافه کرده و اجازه دهید تانک 12 ساعت خاموش باشد.
توجه: در روز اول و حداکثر دوم باید هر 12 ساعت آب تانکها تعویض شود پس از آن میتوان شقایق را به مدت 24 ساعت در یک تانک بدون تعویض آب نگه داشت مگر اینکه آب به شدت ابری شود.
دوز 250 میلی گرم به ازای 40 لیتر را به مدت 3 دوره خاموشی مانند بالا که گفته شد بدون توجه به امتیاز شقایق انجام دهید.
افزایش دوز یا تغییر دارو:
پس از 3 دوره خاموشی به شقایق امتیاز دهید در صورتی که نسبت به امتیاز اولیه 2 یا 3 امتیاز بهبود حاصل شده بود همین دوز را 3 دوره خاموشی دیگر هم ادامه دهید در غیر اینصورت دوز را به 500 میلی گرم افزایش داده و 3 دوره خاموشی را اجرا نمایید و سپس به شقایق مجددا امتیاز دهید در صورتی که پیشرفت حاصل شده بود دوز را به 250 میلی گرم کاهش داده در غیر اینصورت دوز را به 250 میلی گرم کاهش داده و به همراه آن قرص دوم با دوز 400mg/80mg به مدت 3 دوره خاموشی دیگر استفاده نمایید. در صورتی که هنوز شقایق شما امتیاز بالای 5 میگیرد و بهبود مناسبی از خود نشان نداده باید با شدت عمل اقدام کنید بدین معنی که دوز هر دو قرص را دو برابر کرده و به مدت 3 دوره خاموشی اجرا کنید. در صورتی که بهبودی حاصل نشود شقایق قابل برگشت نیست و نویسنده عنوان میکنه که چون من تا بحال وارد چنین فازی نشدم نمیتونم راهنمایی بیشتری بکنم.
جدول امتیاز دهی:
0. شقایق سالم
1. شاخک ها کوتاه شدن، هنوز پژمرده نشده، دهان بسته است، به لمس کردن عکس العمل نشان میدهد
2. شاخک ها کوتاه شدن، هنوز پژمرده نشده، دهان کمی پژمرده است، به لمس کردن عکس العمل نشان میدهد
3. شاخک ها کوتاه شدن، هنوز پژمرده نشده، دهان کمی باز است، به لمس کردن عکس العمل نشان میدهد
4. شاخک ها کوتاه شدن، هنوز پژمرده نشده، دهان باز است، به لمس کردن عکس العمل نشان میدهد
5. شاخک ها کوتاه شدن، هنوز پژمرده نشده، دهان باز و محتویات درونی بیرون ریخته شده است، به لمس کردن عکس العمل نشان میدهد
6. شاخک ها کوتاه شدن، نیمه پژمرده، دهان باز و محتویات درونی بیرون ریخته شده است، به لمس کردن عکس العمل نشان میدهد
7. شاخک ها کوتاه شدن، چندین بار در روز پژمرده شده و باز از پژمردگی خارج می شود، دهان باز و محتویات درونی بیرون ریخته شده است، به لمس کردن عکس العمل نشان میدهد
8. شاخک ها کوتاه شدن، در اکثر مواقع پژمرده است، دهان باز و محتویات درونی بیرون ریخته شده است، به لمس کردن عکس العمل نشان میدهد
9. شاخک ها کوتاه شدن، پژمرده است، دهان باز و محتویات درونی بیرون ریخته شده است، به لمس کردن بسختی عکس العمل نشان میدهد
10. شاخک ها کوتاه شدن، پژمرده است، دهان باز و محتویات درونی بیرون ریخته شده است، به لمس کردن عکس العمل نشان نمی دهد
11. مرگ