ما آدم ها توانایی این را داریم که برای انجام ندادن کاری که دلمان نمی خواهد انجام بدهیم هزار و یک دلیل جور کنیم و من می خواهم برای شروع نکردن گیاه خواری چند دلیل بیاورم:

1- من گیاه خواری نمی کنم چون می ترسم از گرسنگی رنج ببرم

گوشت خواری ریشه هایی فرهنگی دارد و این ریشه های فرهنگی آن قدر در تمدن انسان فرو رفته اند که جلوه های آن در همه شوون زندگی انسان امروز به چشم می خورد.

باید پذیرفت که یک گیاه خور مبتدی برای سیر کردن شکم خود در جامعه بشری امروز تا حدی با مشکلاتی روبرو خواهد بود.
مشکلاتی که ناشی از سلطه فرهنگ گوشت خواری است ، طبیعی است که یک گیاه خوار نمی تواند به راحتی در یک رستوران و یا فروشگاه متعارف امروزی غذای دندان گیری برای خود پیدا کند.
خوشبختانه با توسعه ارزش های زیست محیط محور و گسترش گیاه خواری در میان مردمان جهان فروشگاه ها و رستوران های گیاه خواری نیز همزمان با این رشد فرهنگی توسعه می یابند.
با این وجود یک گیاه خوار به سرعت می تواند با برنامه ریزی و شناسایی مواد غذایی مفید و قابل مصرف علاوه بر بهره مندی از سایر جنبه های مثبت گیاه خواری همواره سیر باشد.
یکی از مهمترین اصولی که یک گیاه خوار باید در این زمینه همیشه به یاد داشته باشد این است که اگر نمی خواهد گرسنگی بکشد، هر گز گرسنه از خانه خارج نشود !


2-
من گیاه خواری نمی کنم چون می ترسم بر اثر سو تغذیه بمیرم یا موهایم بریزد یا زرد بشوم و یا عضلاتم تحلیل برود و یا ...


این که تا به حال هیچ گزارش مستندی از مرگ یک نفر بر اثر گیاه خواری ثبت نشده است به خودی خود نشان می دهد که گیاه خواری نوعا یک عمل مرگ بار نیست!


با وجود آن که گوشت خواران با وجود تلاش فراوان برای رد گیاه خواری تا کنون به هیچ دلیل علمی مستند در زمینه زیان بار بودن گیاه خواری دست نیافته اند ، تحقیقات متعدد علمی و شواهد فراوان تجربی فایده های گیاه خواری را ثابت نموده اند.
واقعیت این است که ما بدون دریافت گوشت و لبنیات هم به خوبی می توانیم به زندگی خود ادامه بدهیم، مواد غذایی گیاهی به خوبی نیاز های بدن ما را تامین می کنند و این برای کسی که به زندگی سالم فکر می کند کافی به نظر می رسد.
واقعیت این است که یک گیاه خوار به دلیل خاص بودن روش تغذیه اش بسیار بیشتر از دیگران به تغذیه خود توجه دارد و این خود یکی از دلایل سلامت زندگی گیاه خواران است ، متاسفانه آمار های وحشتناکی از بروز سو تغذیه مخصوصا در میان کودکان و نوجوانان منتشر می شود که مطمئنا هیچ یک از این افراد گیاه خوار نبوده اند.
متاسفانه بر خلاف آن چه گفته می شود گوشت خواران به نسبت خیلی خیلی بیشتر از گیاه خواران در معرض سو تغذیه قرار دارند.
متاسفانه یکی از باور های غلط در میان مردمان سالم و قوی تر دانستن افراد چاق است، عوام چاقی را نشانه سلامتی می دانند! یک گیاه خوار به طور طبیعی و به سبب سلامت تغذیه و دریافت متناسب کالری وزن اضافی بدن خود را از دست می دهد، کاهش وزن که در حقیقت بازگشت سلامتی به بدن است همراه با از دست دادن چربی های اضافه یکی از بهترین جنبه های گیاه خواری است.
با این حال برخی افراد تحت فشار اجتماعی که بر اثر باور های غلط شکل گرفته است این حالت طبیعی و بازگشت سلامتی به بدن را به ضعف و تحلیل رفتن تعبیر می کنند که کاملا غلط است، امروزه چاقی به عنوان یک بیماری مرگ بار شناخته می شود.


3-
می ترسم از طرف خانواده و دوستانم مسخره و یا طرد بشوم


فرهنگ گوشتخواری در همه لایه های جامعه امروز بشری نفوذ کرده است، در عزا و عروسی ، در جشن و ماتم گوشت بخش اصلی تغذیه مردمان امروز را تشکیل می دهد ، گوشت مهمترین بخش غذای انسان امروز است نه به دلیل ارزش غذایی بلکه به دلیل اهمیت فرهنگی.


متاسفانه جامعه امروز در پذیرش گیاه خواران با مشکلات زیادی روبروست، نادانی ، سطحی نگری ، بی دانشی و بی مسوولیتی مهمترین عواملی هستند که برخی افراد را در پذیرفتن گیاه خواران دچار مشکل می کنند.
با این حال یک گیاه خوار می تواند به سرعت خود را با شرایط جدید تطبیق بدهد و با یک تحلیل درست و منطقی از شرایط جدید بکوشد نه تنها خود را از حالت انفعال خارج کند بلکه با فعال شدن در محیط اجتماعی خود به عضو گیری و انتقال پیام زیبای گیاه خواری بپردازد.
یک گیاه خوار می تواند با مطالعه و افزایش آگاهی خود پیام گیاه خواری را به افراد خانواده و دوستان خود منتقل کند و آن ها را با گیاه خواری به عنوان یک روش تازه زندگی آشنا کند.
گاهی مخفی کاری ، خودداری از جلب توجه افراد مغرض و ناآگاه لازم است. به هر حال یک گیاه خوار می تواند تلاش کند تا با دوستان تازه ای که آن ها هم گیاه خواری را به عنوان روش زندگی خود برگزیده اند آشنا شود و زندگی لذت بخشش تازه اش را با گیاه خواران دیگر شریک شود.
به هر حال باید بدانید که به سرعت و با بروز نتایج مثبت گیاه خواری در وجود شما از جمله کاهش وزن و تناسب اندام و تاثیرات مثبت روحی و اخلاقی همان منتقدان و مسخره کنندگان به سرعت تغییر جهت خواهند داد و شرایط روز بروز به نفع شما تغییر خواهد کرد.


4-
می ترسم از لذت های زندگی محروم بشوم


باید بدانیم و بپذیریم که همه ما با فرهنگ گوشت خواری بزرگ شده ایم ، همه خاطرات زندگی ما انباشته از گوشت خواری است. در همه جشن ها و شادی ها کباب خورده ایم خاطرات مسافرت هایمان پر از جوجه کباب و ماهی کباب است همه روز های مهم زنگی مادرمان چلو کباب برایمان می پخته است!

خوردن و خوردن ! این لذت بزرگ زندگی ما بوده است، ولی ما چه چیزی را خورده ایم ؟
خوب است بدانیم برای تامین این لذت جویی کور و بی فایده ما از زندگی مان میلیون ها عدد انواع حیوانات در سراسر جهان به بهای از میان رفتن میلیون ها هکتار محصولات کشاورزی تولید و کشتار می شوند
این حمام خون و نابودی مهیب محیط زیست بهای لذت جویی یک گوشت خوار از زندگی است
گوشت خواری به این بهای سنگین فارغ از سایر جنبه های منفی آن کاری بسیار غیر منطقی و غیر مسوولانه به نظر می رسد.
یک گیاه خوار مانند پرنده ای سبک بال با کمترین زیان و زحمت برای محیط زیست خود از بهترین و طبیعی ترین مواد غذایی تغذیه می کند، از تناسب اندام و سلامت تن و روان بهره مند است عملا و واقعا از خشونت دور است و لذتی عمیق و واقعی از زندگی را تجربه می کند.
واقعیت این است که متاسفانه عوام از پس پرده خونین گوشت خواری گیاه خواری را یک نوع ریاضت و شکنجه تلقی می کنند ، حال آن که گیاه خوار در جریان زندگی مسوولانه و سالم خود ناب ترین و بالاترین لذت ها را تجربه می کند.


5-
گیاه خوار بودن یا نبودن من هیچ تاثری نخواهد داشت


گیاه خواران در نهایت در پی آن هستند که جهان بهتری را برای همه ساکنانش فراهم کنند ، آن ها از تلاش برای توقف پرورش صنعتی حیوانات و کشتار آنان از تلاش برای ریشه کنی گرسنگی در جهان با دست کشیدن مردمان از گوشت خواری از نجات کره زمین از تبعات مهیب گوشت خواری و اهداف بسیار بزرگ دیگر ی سخن می گویند که دست یابی به آن ها بسیار سخت به نظر می رسد.


این سوال شاید برای هر کسی پیش بیاید که گیاه خواری من یک نفر آیا تاثیری خواهد داشت؟
به هر حال هر جمعیت بزرگی هم از یک نفر هایی مانند من و شما تشکیل شده است، متاسفانه باید بدانیم که گیاه خواری د رکشور ما به سبب ضعف های بنیادی و فرهنگی پیشرفتی بسیار کمتر از سایر ممالک داشته است.
امروزه تنهادر کشور انگلستان بیش از سه میلیون گیاه خوار زندگی می کنند. در سراسر جهان میلیون ها گیاه خوار زندگی می کنند و روز بروز به آن ها اضافه می شود.
به هر حال انسان امروز با قدرت بی حد ومرزی که بر اثر پیشرفت های علمی به دست آورده است اگر بر اساس مسوولیت های خود نسبت به کره زمین و سایر ساکنانش عمل نکند به سرعت خود وهمه کره زمین و ساکنانش را به نابودی خواهد کشاند.

برگرفته از وبلاگ تلاش برای حیوانات مشهد