صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 42
    همکار قدیمی آکواریوم آب شیرین

شماره عضویت
    31

uv در اکواریوم

مطالب مرتبط با لامپ های uv و گندزدایی بوسیله ان در این تایپیک مطرح شود

با تشکر

کاربر عالی

شماره عضویت
    67
    استريليزه كردن آب آكواريوم با استفاده از اشعه ماوراء بنفش يا UV

در اين روش با استفاده از نور بسيار بالاي اشعه ماوراء بنفش اقدام به كشتن :ميكروب هاي آزاد شناور - باكتري ها - قارچ ها - ويروس ها - انگل ها و جلبك ها مي كنند . اما بياد داشته باشيد كه UV فقط براي از بين بردن موجودات شناور مي باشد و براي درمان بيماري ها اثري ندارد .

استفاده از UV باعث از بين رفتن تمام موجدات تك سلولي چه مضر و چه مفيد در اكواريوم خواهد شد . با استفاده از اين روش آب آكواريوم بسيار شفاف و سلامت تر از هميشه خواهد بود .

در حال حاضر لامپ هاي UV در مارك ها و با كارايي هاي متفاوت طراحي شده اند اما تمام ان ها در از بين بردن ميكروب ها و انگل ها و ... از يك روش كه همان اشعه ماوراء بنفش باشد استفاده مي كنند .

نمونه هايي از اين دستگاه

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم گیاهی .. میگو آب شیرین
    شماره عضویت
    61

UV

يكي از متداولترين و مورد نياز ترين وسائل براي آكواريوم آب شور دستگاه ultra violet يا همان دستگاه uv است . در دريا باكتريها و ويروسهاي مضر با قرار گرفتن در برابر طيفهاي مختلف نور خورشيد از بين خواهند رفت . ما فقط بخش بسيار كوچكي از طيف مرئي خورشيد را مي توانيم مشاهده كنيم كه طول موجي بين 760 – 380 نانومتر دارد . در دو انتهاي بخش مرئي ، طول موجهاي نامرئي وجود دارد . فوق بنفش در انتهاي بخش آبي و زير قرمز در انتهاي بخش قرمز . طول موج اشعه فوق بنفش با 254 نانومتر به وضوح اثر ضد ميكروبي داشته و بي ترديد براي از بين بردن موجودات ميكروسكوپي مضر بسيار موثر است . دليل منطقي وجود ندارد كه چرا از تكنيك دستگاه uv براي ماهيان آب شيرين استفاده نمي شود ولي ممكن است اين اشعه سلامتي ماهيهاي آب شيرين را كاهش داده و يا از بين ببرد .

اين دستگاه از يك لامپ uv تشكيل شده كه درون لوله اي از گوارتز قرارگرفته و بدين ترتيب آب مي تواند آزادانه در اطراف منبع توليد uv جريان يابد . پرتوهاي uv با تغيير در ساختمان DNA سلولي باعث غيرفعال شدن ويروسها ، باكتريها ، تك ياخته ايهاي انگلي و انواع اسپورهاي بيماري زا مي گردند . براي اينكه استريليزاسيون با uv موثر واقع شود بايد از انرژي كافي براي كشتن بزرگترين اجرام بيولوژيك نظير تك ياخته ها و تخمهاي ترماتودها و ساير كرمها برخوردار باشد مثلا" براي كشتن ايكتيوفتيريوس( ichthyophthirius ) به انرژي معادل 180 ميكرووات احتياج دارد .

سيستمهاي توليد uv براي تاثير بهتر نياز به آب از پيش تصفيه شده ، لوله كوارتزي تميز ، تعويض مرتب لوله و لامپهاي مناسب از نظر تعداد و اندازه دارد تا بتواند ميزان انرژي مورد نياز را فراهم كند .

یاد ایامی....

کاربر موثر

شماره عضویت
    2072
    سلام
    در مورد استفاده از uv فقط مطرح میشه که مثلا 1 ساعت در روز....
    اما از فاکتور هایی از قبیل دبی اب ورودی به دستگاه , حجم اکواریوم و توان لامپ صحبت نمیشه ...
    کسی هست که ارتباط بین این فاکتورها و ساعت روشن بودن دستگاه رو بدونه؟

کاربر ساده

شماره عضویت
    3527
    سلام
    میشه بپرسم قیمت uv چقدره؟از کجا می تونم تهیه کنم
    ممنون

کاربر موثر

شماره عضویت
    2072
    نقل قول نوشته اصلی توسط omidpp نمایش پست ها
    سلام
    میشه بپرسم قیمت uv چقدره؟از کجا می تونم تهیه کنم
    ممنون
    سلام
    بستگی به مارک و واتش داره.
    اتمن چینی 5 وات حدود 35 تومن . اکواریوم فروشی ها دارن که نمایندگیشم ماهیرانه.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    فعلا فقط دیسکس
    شماره عضویت
    3742
    با سلام وخسته نباشيد به دوستان
    از افراد زيادي شنيدم كه uvسرطان زاست صحت اين موضوع را از شما دوستان خواستارم.
    با سپاس

کاربر موثر

شماره عضویت
    2072
    نقل قول نوشته اصلی توسط DRP20810 نمایش پست ها
    با سلام وخسته نباشيد به دوستان
    از افراد زيادي شنيدم كه uvسرطان زاست صحت اين موضوع را از شما دوستان خواستارم.
    با سپاس
    سلام
    این حرف که سرطانزاست درسته اما در اکواریوم لامپ uv اصطلاح هست و مثل مهتابی نیست که از تابش نورش برای روشنایی استفاده بشه.
    همنطور که در عکس بالای صفحه میبینید لامپ uv درون محفظه مخصوصی قرار میگیره(تا نورش بیرون نیاد) و شما نور اونرو نمی بینید و فقط ابی که از درون محفظه عبور میکنه مورد تابش نور قرار میگیره و کلا هم برای محکم کاری بهتره کلش رو داخل کمد زیر اکواریوم قرار بدین

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    9342
    با سلام ...

عزیزان 1 سوال دارم ...

مثلا من 1 فیلتر یووی دار مارک ویپرو دارم ... برای 1 تانک 80 لیتری چند ساعت کار بکنه کفایت میکنه؟ میشه بصورت هفتگی استفاده کرد؟

سپاسگذارم

همکار قدیمی آکواریوم های گیاهی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    8794
    نقل قول نوشته اصلی توسط مرتضی خمیری نمایش پست ها
    با سلام ...
    عزیزان 1 سوال دارم ...
    مثلا من 1 فیلتر یووی دار مارک ویپرو دارم ... برای 1 تانک 80 لیتری چند ساعت کار بکنه کفایت میکنه؟ میشه بصورت هفتگی استفاده کرد؟
    سپاسگذارم
    سلام آقا .

اگه لامپ uv برای روشن شدن - دگمه سوا داره میتونی هر دو روز یا سه روز 1 یا 2 ساعت روشن کنی .

اما اگه همراه با ف ی ل ت ر اکسترنال روشن میشه پس باید همیشه روشن باشه . چون اکسترنالت باید همیشه روشن بمونه .

موفق باشی

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)