نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15992

DIY : درب آکواریوم (SAE!D)

درب آکواریوم

سلام

لوازم مورد استفاده: ورق های گالوانیزه و برچسب برای تزیین.

1- ابتدابا توجه به ابعاد آکواریوم (طول و عرض) ورق های گالوانیزه مورد نیاز را تهیه می کنیم(مثل شکل زیر).
    باید ابعاد کل درب 1-2 سانتی متر بزرگتر از طول و عرض آکواریوم بشود. (من 2 سانتی متر برای راحت تر قرار گرفتن روی آکواریوم در نظر گرفتم) به این صورت که هم به طول و هم عرض آکواریوم 1-2 سانتی متر اضافه می کنیم. مثلا اگر طول * عرض =100*40 است باید ابعاد درب را 102*42 بشود.

توجه: ضخامت ورق گالوانیزه باید به صورتی باشد که استقامت لازم را با توجه به طول اکواریوم داشته باشد یعنی هرچه طول اکواریوم بیشتر باشد، باید ضخامت ورق هم بیشتر باشد.

2- ورق گالوانیزه تهیه شده را باید به صورت شکل زیر خم کنیم( البته این طرح ساده را من در نظر گرفته ام و بنا به سلیقه می توان به شکل های دیگر هم گرفت) که برای خم کردن ان می توانیم انرا به مغازه های کانال کولر سازی ( یا کابینت) برد تا با دستگاه بهتر و راحت تر خم شود.

_ کل قسمت بالا یه تیکه ورق است که خم شده است.( قسمت های روی درب جدا از هم نیستند)

دو طرح بالا طرح خم شده از دو نمای متفاوت است که در زیر به شرح ان می پردازیم.

_در شکل بالا E = عرض اکواریوم (به اضافه ی ان 1-2 سانت که در قسمت 1 گفته شد باید اضافه گردد) است که برابر با مجموع A+B می باشد. اندازه هر کدام از قسمت های A و B دلخواه و سلیقه ای است ولی معمولا اگه به صورتی در نظر گرفته شود که قسمت B کوچکتر از A باشد نمای بهتری دارد. ( من برای عرض 40 = E ، قسمت 32 = A و B = 8 گرفته ام.) (مثل شکل اول قسمت 2 در بالا)

_قسمت D را طوری در نظر می گیریم که بتوان وسایلی مانند پمپ هوای اکواریوم و ... را داخل درب گذاشت و به اندازه ای باشد که بسته به طول اکواریوم نمای مناسبی داشته باشد. ( مثلا من برای اکواریوم به طول 150 سانتی متر ، D=15 گرفته ام که تاپ فیلتر ( تاپ سامپ ) هم داخل ان قرار گیرد.) مانند شکل زیر:

_قسمتC را هم به اندازه ای در نظر می گیریم که اکواریوم به نحوی داخل درب قرار بگیرد. که حدود 1-3 سانتی متر کفایت می کند. ( بسته به سایز درب 1-3 سانتی متر می گیریم)

_ قسمت F را می توان به نحوی در نظر گرفت که به صورت عمود ( مثل شکل بالا) یا به صورت زاویه دار مثل شکل های زیر در نظر گرفت. ( که من به هر دو صورت داشته ام که بنظرم به صورت زاویه دار زیبا تر میشود . مثل شکل زیر.)

3- حال باید با دو تکه ورق گالوانیزه دو طرف درب را پوشاند. که میتوان به همان مغازه دار گفت که با نقطه جوش به قسمت دیگر درب متصل شان کنند. مانند شکل های زیر

_ می توان قطعه هایی مانند شکل زیر هم به درب متصل کرد تا درب به راحتی روی شیشه های اکواریوم قرار گیرد . (من برای یکی از درب های اکواریومم این قسمت ها را در نظر نگرفتم که مشکلی هم ایجاد نشد ولی اگه باشند بهتر است.)

4-
    حال قسمتی ( 1-2 قسمت) را برای غذا دادن به ماهیان روی درب ایجاد می کنیم.( در قسمت B شکل بالا)
    که می توان دو تا در طرفین درب یا یکی در وسط درب مانند شکل های زیر در نظر گرفت.

_در پشت درب هم دو قسمت برای عبور سیم برق و... مانند شکلهای زیر ایجاد می کنیم.

5- در این مرحله می توان با استفاده از بر چسب ها ، روی درب را پوشاند به نحوی که ورق های گالوانیزه پیدا نباشد و درب ، نما و زیبایی بهتری به خود بگیرد. مثلا بنا به سلیقه می توان از بر چسب های هم رنگ بر چسب های خود اکواریوم یا محیط اطراف یا به هر رنگ دلخواه استفاده کرد.

_ برای کمتر شدن تبخیر اب و در تماس نبودن بخار اب با درب و ... می توان بالای اکواریوم ( زیر درب ) را شیشه گذاشت. ( که من هم این کار را برای اکواریوم خودم هم انجام داده ام.)
    _ هزینه ساخت این درب نسبت به مواردی که با MDF و ... ساخته می شوند خیلی کمتر است و همچنین وزن خیلی کمتری دارد که فشار کمتری به اکواریوم وارد می کند.

ویرایش توسط SAE!D : 4th February 2015 در ساعت 12:20 AM

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15992
    سلام
    این دو عکس که نام مسابقه و ... را مشخص می کنه ، از قلم افتاده بود.

دلیل اینکه تاریخ ساخت را ننوشتم هم این است که چند تا درب بود و تاریخ دقیق ساخت شون را یادم نیست.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    16128
    سلام سعید جان
    شما با این جور پست گذاشتن و این تو ضیحات جامع و کامل منطور را کاملا به کاربران سایت میرسانید و بابت این نظر که در مورد این رو سری اکواریوم گذاشتید و شما قبلا این نظر رو به من داده بودید و من ای کار رو انجام دادم خیلی راضی ام ودوستان میتونن به البوم بنده رفته و ببینند (اسم البومmohamad7) ....واقعا ممنون .و با توجه که من این کار رو کردم میشود یک خرخ بسار کم این طرح را پیاده کرد وخیلی هم زیبا از کار در میاد وخیلی شبیه به MDF میشود و یک خصوصیت خوبی که این ایده دارد این است که مثل چوب نیست که خراب شود بسیار ایده خو بی بود انشا ا.. که کاربران دیگر از این پست استفاده کنند
    واقعا ممنون که ای طو ر پست هایی قرار میدهی.......
    ویرایش توسط mohamad7 : 5th February 2015 در ساعت 11:50 PM

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15992
    سلام

نمونه ای دیگه از درب اکواریوم:

مواد مورد استفاده: ورق های pvc و چسب های 123

1- ابتدا دو قسمت ( با توجه به طول درب اکواریوم) مانند شکل زیر برای قسمت جلو و پشت درب برش می زنیم.

2- سپس با توجه به عرض اکواریوم ، قسمت هایی مستطیل شکل از ورق های pvc را برش می زنیم. در پشت این قسمتها ، شیارهایی ایجاد می کنیم که بتوان حالت خمیده به انها داد.
    انها را مانند شکل زیر ، روی دو قسمت که در بالا درست کردیم ، با استفاده از چسب 123 می چسبانیم.

_ در قسمت پشت درب هم می توانیم سوارخ هایی برای عبور شلنگ هوا و سیم برق و ... ایجاد کنیم.
    _ بنا به سلیقه می توان کناره های سمت چپ و راست درب را هم با ورق های pvc پوشاند.

عکس های زیر هم از یک درب آکواریوم با جنس pvc است که مشابه روش بالا ساخته شده فقط طراحی اولیه متفاوتی دارد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)