صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 51
    کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط masiha2026 نمایش پست ها
    [IMG]http://****************.com/images/icons/icon5.png[/IMG] مشکل التهاب و ریختن فلس و چسبندگی های رشته ای سطح بدن آروانا

خدمت همه دوستان عرض سلام و وقت بخیر دارم

بنده یک آکواریوم 120*60*50 دارم و داخلش 4 تا پرت , 2 تا اسکار , 1 دلقک و یک لجن خوار + سیلور آروانای حدودا 40 سانتی هست

به فاصله یک روز متوجه شدم روی یک طرف بدن آروانا التهابی شبیه ریخته شدن فلس یا زخم بوجود اومده ولی با دقت بیشتر متوجه شدم فلس ها نریختن و انگار دچار قرمزی و التهاب شدند

بهلبه فلس های اکثر قسمت های میانی و انتهایی و باله ها رشته های کرک مانند و حباب گونه چسبیده که مطابق با حرکت بدن ماهی در آب شناور هستند(در آب هم اگر اشتباه نکنم تعدادی از این رشته ها که انگار از بدن ماهی جدا شده اند وجود دارد)

در قسمت دهان , آبشش ها و چشم ها تغییر محسوسی مشاهده نمی گردد

تحرک ماهی بسیار کم شده و در سطح آب قسمت میانی آکواریوم معمولا بی حرکت می ماند

هیچ میلی به خوردن غذا نشان نمی دهد

هر چند دقیقه یکبار ماهی دارای تحرکات ناگهانی شوک مانند می شود و چندین بار دیوانه وار طول آکواریوم را طی می کند و بعضا بدنش را به شیشه می ساید و دهانش را در سطح باز و بسته می کند(مانند زمان خوردن غذا)

به نظر می رسد شرایط سایر ماهی ها طبیعی است

مدفوع به نظر کمی غیر طبیعی و حالت تکه تکه هایی که با نخ بهم وصل شده اند دارد و به رنگ سفید است

ماهی جدیدی به تانک اضافه نشده است

دمای آب 28 درجه می باشد

تنفس ماهی در سطح آب تقریبا سنگین است

دو روز پیش جهت تغذیه از دل گاو استفاده شده است

لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید خیلی نگران هستم.به نظر نوعی انگل پوستی می باشد ولی چرا و به چه علت؟! با تشکر از شما عزیزان

ماهیتون وضعیت خوبی نداره . چرا و به چه علتش رو کسی نمیدونه ولی راه های و رود عامل بیماری زا به تانک مشخصه . ممکنه با طعمه زنده یا حتی مخلط دل و میگو ، یا از طریق سایر ماهی های تانک یا تور و گیاه و دکوراسیون آلوده به عامل بیماری زا وارد تانک شده شده باشه . ممکنه ماه هاست که ناقله بیماریست ولی متوجه نشدید و یک استرس یا ضعف سیستم ایمنی بدن به این روز انداختتش...اگر عفونی باشه اصلا لازم به در معرض قرار دادنش هم نیست . آب کثیف و آمونیاک بالا و ... میتونه دلیل دیگری باشه
    ،
    آروانا سیلو در حالت عادی بسیار حساسه ، دیگه ماهی شما که جای خود داره پس با قبول ریسک و مسئولیت اگر مایل بودید درمان زیر رو انجام بدید . این همون کاریست که اگر ماهی دست من بود هم انجام میدادم

۱.قبل از هر چیز سیفون سنگین نکنید...آروانا سیلور به تغییرات خیلی خیلی خفیف و ملایم آب هم حساسه . به خصوص اگر در این وضعیت فعلی باشه!
    ۲.حد اکثر ۲۵ درصد آب رو با آبی دقیقا هم دما و ۱۰۰٪ بدون کلر تعویض کنید
    ۳.یک قاشق غذاخوری نمک به ازای هر ۳۰ لیتر به آب اضافه کنید
    ۴.از داروخانه انسانی تبلت های ۵۰۰ میلیگرم سیپروفلوکساسین رو خریداری کنید و با دوز ۲۵۰ میلیگرم هر ۲۰ لیتر به آب اضافه کنید

۱۰ روز پیاپی هر ۲۴ ساعت یک بار ۳۰ درصد از آب رو با آب بدون کلد و هم دما تعویض کنید و آنتی بیوتیک رو طبق دوز اولیه تجدید کنید . نمک باید به همون اندازه ای که خارج شده‌(توسط سیفون) اضافه بشه . بیشتر از اون توصیه نمیشه

نور خیره و مستقیم رو در این ۱۰ روز خاموش کنید . نور اتاق کافیست . اگر غذا نمیخوره زیاد مهم نیست . غذای سبک بدید . حجمش هم بسیار کم . اگر تا روز ۵ و ۶ علائم بهبودی مشخص بود که هیچ ، در غیر این صورت مجددا با عکس از طریق همین تاپیک اطلاع رسانی کنید . به هر حال احتمال اینکه تاثیر مثبت بزاره زیاده

با توجه به اینکه وضعیت خوبی نداره فعلا اکیدا از سمومی مثل فرمالین و مالاچیت گرین و حتی آکریفلاوین و مانند آن ها استفاده نکنید. از دارو های تجاری که حاوی این مواد هستند هم فعلا بر حضر باشید! انشالله وقتی حال عمومیش بهتر شد اگر وجود انگل پوستی قطعی شد که همین الانش هم به نظر قطعی میاد برید سراغ انگل کشی پوستی

احتمال اینکه انگل پوستی (معمولا تک یاخته ای) زخم های ریز روی پوست آروانا و بین فلس های به هم چسبیده و کیپ آروانا ایجاد کرده باشه و عفونت و التهاب پوست بعدا به وجود اومده باشه خیلی زیده

موفق باشید
    ویرایش توسط بابک آژیده : 6th April 2015 در ساعت 01:35 PM

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    سگ و گربه و ماهی
    شماره عضویت
    17414
    بسیار سپاسگزارم جناب آژیده
    راستش برای خودم بسیار عجیب بود این تغییر حالت ناگهانی ماهی چون من با دقت هر روز ماهی ها رو چک میکنم
    متاسفانه همان دیشب 50% سیفون کردم ولی 25% جایگزین کردم
    چشم بلافاصله اقدام می کنم فقط بفرمایید احتمال تلف شدنش بالاست؟؟!!

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    بسیار سپاسگزارم جناب آژیده
    راستش برای خودم بسیار عجیب بود این تغییر حالت ناگهانی ماهی چون من با دقت هر روز ماهی ها رو چک میکنم
    متاسفانه همان دیشب 50% سیفون کردم ولی 25% جایگزین کردم
    چشم بلافاصله اقدام می کنم فقط بفرمایید احتمال تلف شدنش بالاست؟؟!!
    سلام ، من رفتارش رو ندیدم و نظری ندارم . اگر غذا میخوره و تعادل شنا داره میتونید امیدوار باشید

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    سگ و گربه و ماهی
    شماره عضویت
    17414
    با سلام مجدد
    ضمن تشکر از پاسخ جامع و کامل حضرتعالی گزارش تصویری در شب سوم را خدمتتون ارسال می کنم

از نظر رفتاری ماهی تحرک بیشتری داره و دیگه یکجا ثابت نیست
    غذا فکر نکنم که هنوز خورده باشه ولی اصلا میلی نشان نمیده
    موضع بیماری به نظرم وسیع تر شده ولی انگار سطحی تر هم شده و دیگه اون التهاب و حالت زخم و خون رو نداره
    در کل به نظر خودم خیلی بهتر داره میشه
    ماهی های دیگه به موضع بیماری کمی واکنش نشون میدن و گاهی دنبالش می کنند

لطفا بفرمایید آیا وضعیتش روند رو به بهبودی رو نشون میده؟؟
    با تشکر فراوان

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    با سلام مجدد
    ضمن تشکر از پاسخ جامع و کامل حضرتعالی گزارش تصویری در شب سوم را خدمتتون ارسال می کنم

از نظر رفتاری ماهی تحرک بیشتری داره و دیگه یکجا ثابت نیست
    غذا فکر نکنم که هنوز خورده باشه ولی اصلا میلی نشان نمیده
    موضع بیماری به نظرم وسیع تر شده ولی انگار سطحی تر هم شده و دیگه اون التهاب و حالت زخم و خون رو نداره
    در کل به نظر خودم خیلی بهتر داره میشه
    ماهی های دیگه به موضع بیماری کمی واکنش نشون میدن و گاهی دنبالش می کنند

لطفا بفرمایید آیا وضعیتش روند رو به بهبودی رو نشون میده؟؟
    با تشکر فراوان

سلام

بر اساس عکس که ظاهرا درمان جواب داده و التهاب و قرمزی روی پوست بدن ماهی بر طرف شده! شما که دارید آرواانا رو از نزدیک میبینید باز بهتر میتونید بگید بهبود پیدا کرده یا خیر ولی به نظر من که التهاب پوست بدن آرواناتون بر اساس عکس خیلی بهتر شده

خبرش رو بدید

موفق باشید

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    آروانا
    شماره عضویت
    16743
    سلام .
    وقت بخیر.
    اروانا 45سانتی های بک 1ماه پیش به تانک معرفی شد و از هفته بعد شروع به خوردن میگو یخ زده کرد بعد از یک هفته اعتصاب غذا کرد و الان3 هفته هست تمایلی به غذا نداره و گوشه گیر شده . میزان سیفون 2تا 15% در هفته. قبلا از باکتری ساز جهت سیکل استفاده شده بود. داروی ضد استرس سیچم و جی بی ال بمدت 10 روز از شروع اعتصاب و سپس بلک واتر استفاده شد. دما 28. به توصیه یک دوست سنگاپوری که فرد مطلعی هستن, 3روز پیش یک گروه دلر 7سانتی که قابل خوردن نیستن به تانک اضافه شد( چون وجود ماهیایی صلح جو در تانک باعث کاهش استرس میشه) ولی شرایط تغیری نکرده.
    ماهی هیچ نشانه ای از خارش , تغیر رنگ و تورم یا مدفوع معلق ویا تغیرات ظاهری بیماریهای امثال انگل پوستی و آبششی یا گوارشی و ... نداره ویا من در حد شناختم نمیبینم.
    الان در تانک 6تا دالر و 4تا گوپی هست که کاری باهوشون نداره.
    بنظر بنده با توجه به این که شبها شنا میکنه و روزها گوشه گیره بیشتر استرسه تا بیماری ولی اینکه چرا بعد از 1هفته غذاخور شدن مجددا اعتصاب غذا کرده ویا اینکه اگر استرس هست چرا هنوز بعد 1ماه برطرف نشده...؟!
    متشکر میشم راهنمایی بفرمایید.
    ویرایش توسط far naz : 18th April 2015 در ساعت 12:21 PM

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط far naz نمایش پست ها
    سلام .
    وقت بخیر.
    اروانا 45سانتی های بک 1ماه پیش به تانک معرفی شد و از هفته بعد شروع به خوردن میگو یخ زده کرد بعد از یک هفته اعتصاب غذا کرد و الان3 هفته هست تمایلی به غذا نداره و گوشه گیر شده . میزان سیفون 2تا 15% در هفته. قبلا از باکتری ساز جهت سیکل استفاده شده بود. داروی ضد استرس سیچم و جی بی ال بمدت 10 روز از شروع اعتصاب و سپس بلک واتر استفاده شد. دما 28. به توصیه یک دوست سنگاپوری که فرد مطلعی هستن, 3روز پیش یک گروه دلر 7سانتی که قابل خوردن نیستن به تانک اضافه شد( چون وجود ماهیایی صلح جو در تانک باعث کاهش استرس میشه) ولی شرایط تغیری نکرده.
    ماهی هیچ نشانه ای از خارش , تغیر رنگ و تورم یا مدفوع معلق ویا تغیرات ظاهری بیماریهای امثال انگل پوستی و آبششی یا گوارشی و ... نداره ویا من در حد شناختم نمیبینم.
    الان در تانک 6تا دالر و 4تا گوپی هست که کاری باهوشون نداره.
    بنظر بنده با توجه به این که شبها شنا میکنه و روزها گوشه گیره بیشتر استرسه تا بیماری ولی اینکه چرا بعد از 1هفته غذاخور شدن مجددا اعتصاب غذا کرده ویا اینکه اگر استرس هست چرا هنوز بعد 1ماه برطرف نشده...؟!
    متشکر میشم راهنمایی بفرمایید.
    سلام ، ممنون میشم عکس یا بهتر از اون فیلم آروانا رو در وضعیت های مختلف از جمله گوشه گیری و شنای آزاد در سطح آب قرار بدید . لطفا تا جای امکان واضح و با کیفیت باشه

در ضمن چک کنید ببینید آیا خمیدگی یا قوس خیلی خیلی خفیف و کم در بالای بدن آروانا مشاهده میکنه؟ منظور قوسی رو به پایین هست .

سپاسگذارم

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    آروانا
    شماره عضویت
    16743
    از نظر من فقط حالت برآمدگی عادی رو داره باز خودتون در فیلم بهتر میتونید قضاوت کنید.

فیلم شنا و حرکت :

http://www..com/v/mtlFS

فیلم گوشه گیری:
    گوشه گیری آروانا
    ویرایش توسط far naz : 18th April 2015 در ساعت 02:28 PM

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    آروانا
    شماره عضویت
    16743
    الان دقت کردم یه سری رشته تور مانند رو پشتش هست! اول شک کردم به قارچ بدن, کلومناریس یا ایک... ولی وقتی خواست حرکت کنه همه رشته و ذرات از روی پشتش افتادن و همون طور که در فیلم از نمای بالا مشخصه چیزی روی بدنش نیست!

http://www..com/v/3z8hy
    ویرایش توسط far naz : 18th April 2015 در ساعت 05:02 PM

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    از نظر من فقط حالت برآمدگی عادی رو داره باز خودتون در فیلم بهتر میتونید قضاوت کنید.

فیلم شنا و حرکت :

HBRTG

فیلم گوشه گیری:
    گوشه گیری آروانا
    الان دقت کردم یه سری رشته تور مانند رو پشتش هست! اول شک کردم به قارچ بدن, کلومناریس یا ایک... ولی وقتی خواست حرکت کنه همه رشته و ذرات از روی پشتش افتادن و همون طور که در فیلم از نمای بالا مشخصه چیزی روی بدنش نیست!

arowana upside view
    سلام

قبل از هر چیز ، جای آرواناتون بسیار بسیار و بسیار کوچک!! عرض این تانک برای ماهی شما خیلی کمه . عرض تانک آروانا باید حد اقل به اندازه طول بدن آروانا باشه . به خصوص آروانا آسیایی که انعطاف پذیری آروانا سیلور و بلک و ... رو نداره! همین میتونه یک عامل غذا نخوردن ماهی باشه . این موضوع رو جدی بگیرید و حتما خیلی سریع به فکر تانک بزرگ باشید . اگر آرواناتون بخواد تو این تانک ماهی شکار کنه ممکنه تو هر شکار یک فلسش بیفته!!

به هر حال ظاهر ماهی به نظر خیلی خیلی سالم میاد . اگر ادامه پیدا کرد مشکل و با تغییر جا هم حل نشد میتونید یک دوره انگل کشی پوستی کنید

آروانا ها به دلیل اینکه در مغازه و یا دست صاحبان قبلی با ماهی زنده تغذیه میشن میتونن طیف وسیعی از انگل های پوستی تک یاخته ای مثل ایک یا ادونیوم یا ... ، انگل های کرمی آبششی و گاهی پوستی که عموما ترماتد هستند مثل داکتیلوجیروس و جیروداکتیلوس (با خوراک های زنده رودخانه ای وارد میشه) ، انگل های روده ای تک یاخته ای مثل هگزامیتا و ...، انگل های کرمی روده ای شامل ترماتود ها و سستود ها و نماتود ها (نماتود هم در آکواریوم به ندرت دیده میشه و معمولا توسط ماهی های زنده ای که از رودخانه های اطراف تهران یا شمال ایران گرفته شدند وارد تانک آروانا میشن - گلد فیش ها هم به دلیل پرورش در استخر میتونن ناقل این کرم روده ای باشن) و ... رو داشته باشه . حتی بد تر از همه اینا شپشک آرگولوس و سخت پوست لرنه ها که با نام غیر علمی Anchor Worm شناخته میشه و اصلا کرم هم نیست و این اسم فقط به خاطر فرم چسبیدن این سخت پوست به بدن ماهی براش انتخاب شده هم میتونن با خوراک زنده به آروانا منتقل بشن .

اینا رو نگفتم که بترسونمتون ولی در سال هایی که آکواریوم فروشی داشتم ماهی وارد میکردم بسیار از این قبیل موارد دیدم . هر کدوم از این موارد میتونه در مراحل اولیه باعث گوشه گیری ، استرس و حالتی که به اعتصاب غذا میشناسیم در ماهی بشه . با توجه به اینکه میگید چیزی شبیه به موکوس در پوست بدن ماهی دیدید ، اگر مشکل ادامه پیدا کرد میتونید یک دوره درمان انگل پوستی رو روی ماهی انجام بدید . اگر پاسخ نداد برای انگل کشی روده ای ، هیچ راهی به جز آزمون و خطا برای عموم مردم وجود نداره ، اگر دتسترسی به امکانات آزمایشگاهی دارید (ظاهرا پزشک هستید) انتقال نمونه از مدفوغ آروانا به آزمایشگاه و بررسی اون میتونه ماهی رو از در معرض چند داروی ضد انگل قرار گرفتن نجات بده . اگر هم نتونستید که به هر حال چاره ای نیست و یک بار باید ماهی رو انگل کشی کنید . شروع هم با توجه به منابع معتبر و البته تجربه همیشه با مترونیدازول و انگل های تک یاخته ای روده ای به عنوان شایع ترین نوع انگل روده ای در ماهی های آکواریومی هست .

به هر حال هماطور که عرض کردم بهتره اول فکری برای جای ماهی بکنید که خیل کوچکه و متاسفانه این احتمال که با جابجایی مجدد باز هم تا مدتی غذا نخوره هست . انگل کشی رو بهتره بزارید برای ۱۰ روز بعد از انتقال

اگر غلط املایی ونگارشی زیاد بود شرمنده ، با موبایل تایپ کردم

موفق باشید

صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)