نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    12297

ساخت دوزینگ پمپ

سلام
    چند وقت پیش توی گوگل یه طرح diy دوزینگ پمپ دیدم خیلی ساده بود و در عین حال کارآمد روش ساختشو میگذارم امیدوارم که دوستان بسازند و لذت ببرند
    من خودم این وسیله را برای تانک گیاهیم ساختم ولی چون بعد از عید میخام تانک شور هم راه بندازم و این وسیله کاربردش در آب شور بیشتره در بخش آب شور قرارش دادم

لوزام مورد نیاز
    صفحه برش خورده پلکسی همانند تصاویری که خواهم گذاشت که کارگاههای برش لیزر به راحتی انجامش میدن
    کلروفم که چسب مخصوص پلکسی هستش
    سروو موتور به تعداد دلخواه من چون تو خونه یکی داشتم فعلا یکیشو فعال کردم ( من چون کار با سروو موتور را بلد نبودم مدارشو جدا کردم و یکسرش کردم دوستان اگر راه اصولی را بلدند لطفا آموزش بدهند تشکر)
    آداپتور متناسب با سروو موتور
    تایمر ثانیه
    سوپاپ یکطرفه دو عدد
    سه راهی
    سرنگ

ابتدا صفحات پلکسی را از کارگاه برش لیزر تهیه میکنیم

[IMG][/IMG]

سپس سروو موتوری را جای خودش پیچ میکنیم

[IMG][/IMG]

بعد سرنگ ها را سرجاش میگزاریم و پیچ میکنیم

[IMG][/IMG]

حالا تمام قطعات را سرجای خود میگزاریم و با کلروفوم به هم میچسبانیم

[IMG][/IMG]

خوب حالا باید یک شلنگ به سر سرنگ وصل کنیم و سپس یک سه راهی بگزاریم و در دو جهت دیگر یک سوپاپ در جهت عکس هم میگزاریم

[IMG][/IMG]

خوب حالا دوزنگ پمپ آمادست خروجی سروو را به آداپتور و تایمر ثانیه وصل کنید تا مقدار مورد نظرتون بدست بیاد
    فایل ویدئو هم قرار میدهم دوستان ببینند خالی از لطف نیست

http://www..com/v/0fN3h
    امیدوارم مفید بوده باشه

[IMG][/IMG]

ویرایش توسط s.a.m : 12th March 2015 در ساعت 08:45 PM

همکار قدیمی انجمن آکواریوم آب شور

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    5767
    سلام بسیار طرح جالبی به نظر میاد و به نسبت قیمت زیادی که دزینگ پمپ داره خیلی به صرفه باید باشه
    این طرح اگه نقشه ای اندازه گذاری داشته باشه خیلی جالب تر میشه تا اینکه هر کس بخواد خودش طراحی کنه

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    16679
    واقعا خوب به نظر میرسه فقط مقدار دوزینگ را چجوری میشه تنظیم کرد و اینکه چجوری پمپ میکنه

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    آکواریوم آب شور - کاسکو
    شماره عضویت
    9145
    ممنون. طرح بسیار عالی هست. ولی توضیحات به نظرم کمه. خیلی عالی میشد اگر بگید سروو موتور و سوپاپ یکطرفه و تایمر ثانیه رو از کجا ( چه صنفی ) تهیه کنیم. اسم موتور رو هم لطفا به انگلیسی بنویسید تا بتونیم تلفظ درستش رو بفهمیم. موفق باشید.
    ویرایش توسط imaan : 13th March 2015 در ساعت 01:24 AM

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    12297
    نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا نوروزی نمایش پست ها
    سلام بسیار طرح جالبی به نظر میاد و به نسبت قیمت زیادی که دزینگ پمپ داره خیلی به صرفه باید باشه
    این طرح اگه نقشه ای اندازه گذاری داشته باشه خیلی جالب تر میشه تا اینکه هر کس بخواد خودش طراحی کنه
    بله هزینش که خیلی به صرفه تر هستش نسبت به دوزینگ پمپ های شرکتی که قیمت چند صد هزار تومانی دارند، برای ساخت یه دوزینگ دو تایی حداکثر 100 تومان هزینه میشه
    نقشه اش را هم من روی کاغذ کشیدم بردم کارگاه برش لیزر برام با کرل طراحی کرد، متاسفانه فایلشو ندارم ولی روی کاغذ دوباره میکشم و عکسشو توی همین تایپیک میگذارم می تونید ببرید براتون بکشند ده تومن هم هزینه کشیدنش بیشتر نمیشه

نقل قول نوشته اصلی توسط niteram نمایش پست ها
    واقعا خوب به نظر میرسه فقط مقدار دوزینگ را چجوری میشه تنظیم کرد و اینکه چجوری پمپ میکنه
    خوشحالم که پسندید، مقدار دوزینگ با تایمر ثانیه مشخص میشه، که تایمر های ثانیه معمولا از یک تا شصت ثانیه هستش، هر قدر زمان بیشتری بدهید بیشتر پمپ میشه، طریقه مکش هم از طریق سرنگ هستش که توسط سروو به عقب و جلو میره و با سوپاپ یک طرفه که در مسیر خروجی و ورودی به صورت عکس هم میگذاریم

نقل قول نوشته اصلی توسط imaan نمایش پست ها
    ممنون. طرح بسیار عالی هست. ولی توضیحات به نظرم کمه. خیلی عالی میشد اگر بگید سروو موتور و سوپاپ یکطرفه و تایمر ثانیه رو از کجا ( چه صنفی ) تهیه کنیم. اسم موتور رو هم لطفا به انگلیسی بنویسید تا بتونیم تلفظ درستش رو بفهمیم. موفق باشید.
    ممنون از شما دوست عزیز
    اگر فایل ویدئو را ببینید کاملا مشخصه باز اگر جاییش مبهم بود بگید تا توضیح بدم
    سروو موتور را من پاساژ عباسی طبقه زیرزمین خریدم فروشگاه لوازم رباتیک
    تامیر ثانیه رو هم از لاله زار خریدم
    سوپاپ یکطرفه هم که فروشگاه های آکواریومی به وفور دارند و برای پمپ هوا کاربرد داره و مانع از برگشت آب به پمپ هوا میشه
    تلفظ انگلیسیش هم servoo هستش

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    16679
    من حتما میسازم ...اتفقا سروو موتور دارم ...فقط از چه اداپتوری باید استفاده کنم ...و اینکه سرنگ پلاستیکی بعد از چند مدت خشک میشه و کارایی نداره .....یه مساله دیگه کنترل کردن مقدار دوزینگ باید با تعداد دور باشه نه زمان چون امکان داره به پمپ فشار اوده باشه و در زمان موجود کمتر دور بزنه .....اگر بشه باهم مشکلاتش را حل کنیم واقعا عالی میشه

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    12297
    نقل قول نوشته اصلی توسط niteram نمایش پست ها
    من حتما میسازم ...اتفقا سروو موتور دارم ...فقط از چه اداپتوری باید استفاده کنم ...و اینکه سرنگ پلاستیکی بعد از چند مدت خشک میشه و کارایی نداره .....یه مساله دیگه کنترل کردن مقدار دوزینگ باید با تعداد دور باشه نه زمان چون امکان داره به پمپ فشار اوده باشه و در زمان موجود کمتر دور بزنه .....اگر بشه باهم مشکلاتش را حل کنیم واقعا عالی میشه
    سلام
    آداپتور و باید متناسب با سروو باشه یعنی اگر سروو 6 ولت بود آداپتور 6 ولت بگیرید
    سرنگ راحت چند ماه کارمیکنه، هر وقت هم خراب شد در کمتر از 5 دقیق با صرف هزینه کمتر از 500 تومان تعویض
    در مورد کنترل سروو هم حق با شماست اصولیش اینکه برحسب زاویه طراحی بشه ولی برای اینکار نیاز به مدار داره که من از الکترونیک زیاد سر در نمیارم به همین خاطر صورت مسئله را پاک کردم و با یه تایمر کارم راه افتاد، باید ولوم تایمر و بچرخونید تا همیشه نوک سروو در یک جا ثابت بمونه، خیلی سادست چند دقیقه کار کنید دستتون میاد و تنظیم میشه، ولی اگر تونستید مداری برای اینکار درست کنید که برحسب زاویه کارکنه لطفا ما را هم در جریان بگذارید
    کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    12297
    دوستان همونطور که قول داده بودم تصویر طرح را با اندازه گذاری قرار دادم
    فقط یه نکته هست اونم اینکه اگر توی تصویر اول توجه کنید من یک سری زبونه هم کنار هر قطعه گذاشتم که نیازی به این کار اصلا نبود چون راحت با کلروفوم سفت میشه به همین علت توی این طرح زبونه ها را نکشیدم ولی اگر دوست داشتید میتونید براحتی خودتون بهش اضافه کنید
    و اینکه این طرح با ورق سه میل هستش
    هر کجا مبهم بود بگین تا توضیح بدهم

[IMG][/IMG]
    ویرایش توسط s.a.m : 14th March 2015 در ساعت 07:12 PM

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    18558
    سلام
    ببخشید من تازه کار هستم شاید هم سوالم خنده دار باشه
    آیا میشه به جای دستگاه دوزینگ ازچند عدد سرم جهت اضافه کردن املاحی که ته نشین نمیشن استفاده کرد البته به شرطی که پشت آک فضای لازم موجود باشه و قابل استتار

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)