نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
    کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    کاکاتیل
    شماره عضویت
    7061

5 آموزش ساخت پارک بازی برای طوطی (DIY)

سلام خدمت دوستان
    آموزشی که در این تاپیک قرار می دهم برای ساخت پارک بازی طوطی هست. سعی کردم این آموزش را به شکل گام به گام بگذارم و حتی کوچک ترین موردی را از قلم نیندازم. این پارک بازی متناسب با جثه ی عروس هلندی ساخته شده و شما دوستان می توانید ابعاد آن را با توجه به امکانات و لوازمی که در اختیار دارید و جثه ی طوطی تان تغییر دهید.

در واقع این پارک بازی به شکل یک ایده ی کلی هست و شما عزیزان می توانید با خلاقیت خودتان پارک بازی های زیبا و فوق العاده ای را برای طوطی تان بسازید.

امیدوارم این آموزش مورد استفاده تان قرار بگیرد.

وسایل مورد نیاز:

• چوب ام دی اف: ابعاد دلخواه (در اینجا از چوبی در ابعاد 34*48 استفاده شده)
    • دو تکه چوب پهن مانند عکس،چوب شماره 1:
    • ابعاد دلخواه (طول آن باید برابر با عرض صفحه ی ام دی اف باشد)
    • دو تکه چوب پهن مانند عکس،چوب شماره 2:
    • ابعاد: ارتفاع دلخواه
    • دو نوار پارچه ای محکم مثلا چرمی: به ابعاد 50*5
    • شاخه ی چوب: تعداد دلخواه (در اینجا از 5 تا شاخه استفاده شده)
    • دستگاه منگنه، پیچ بلند 10 تا، مَته ی دریل در دو سایز درشت و ریز، سمباده، اَره، دریل

مراحل ساخت پارک بازی:

1- تمامی چوب ها را سمباده بزنید و مطمئن شوید که قسمت تیز و تراشه ای در چوب ها وجود ندارد. بعد آن ها را با آب جوش بشویید و بگذارید تا خشک شوند.

2- چوب ها را متناسب با ابعاد صفحه ی ام دی اف اره کنید. به این صورت که طول چوب های شماره ی 1 باید برابر عرض صفحه ام دی اف باشد و چوب های شماره ی 2 را نیز برابر ارتفاعی که مد نظرتان هست، اره کنید. طول شاخه های چوب (آن هایی را که می خواهید به صورت افقی برای پارک بازی نصب کنید) را نیز برابر طول صفحه ام دی اف اره کنید.

3- چوب های شماره 2 را به حالت عمود در طرفین صفحه ام دی اف قرار دهید و ابعاد آن را با مداد روی صفحه مشخص کنید و سپس دو سوراخ را با فاصله از هم با مته ی ریز در یک امتداد برای ایجاد محل پیچ در وسط محدوده ی مشخص کرده، ایجاد کنید.

4- صفحه ی ام دی اف را به پشت برگردانید و با مته ی درشت پشت هر 4 سوراخ را به مقدار کم و سطحی دریل کنید. این کار باعث می شود زمانی که چوب ها رو به صفحه پیچ می کنید سر آن ها دچار بیرون زدگی نشوند و تیزی لبه ی پیچ ها موقع جا به جایی روی میز و... مشکلی ایجاد نکند.

5- صفحه ام دی اف را به رو برگردانده و فاصله ی بین دو سوراخ را اندازه گرفته و در هر دو طرف چوب های شماره ی 2، دو سوراخ با همان مته ریزی که صفحه ام دی اف را سوراخ نمودیم، برابر با فاصله ی اندازه گرفته شده ایجاد می کنیم. اندازه گیری فاصله به این دلیل هست که برای پیچ نمودن چوب ها به صفحه باید سوراخ ها کاملا بر هم منطبق باشند. سپس دو تکه چوب شماره ی 2 را به طرفین صفحه ام دی اف پیچ می کنیم.

6- چوب های شماره ی 1 باید به روی چوب های شماره ی 2 به حالت عمود بر هم قرار بگیرند و از آنجایی که در مرحله ی قبلی هر دو طرف چوب های شماره 2 را سوراخ نمودیم مجددا دو سوراخ با همان ابعاد در وسط چوب های شماره ی 1 ایجاد می کنیم و سپس با استفاده از مته درشت مانند قبل، سطح آن را مقداری گود می کنیم تا سر پیچ کاملا داخل چوب قرار بگیرد. بعد چوب 1 و 2 را به یکدیگر پیچ می کنیم.

پس از انجام گام های بالا پارک بازی به این مرحله می رسد:

7- پس از طی کردن این مراحل نوبت به وصل کردن شاخه های افقی و صاف پارک بازی می رسد .شما باید ابتدا و انتهای شاخه ها را به قسمت زیرین چوب های شماره 1 وصل کنید که شما می توانید بنابر سلیقه خود یکی از راه های مختلف زیر را انتخاب کنید :

راه اول استفاده از چسب چوب هست. مزیت آن این هست که شاخه ها رو کاملا محکم متصل می کند اما امکان شست و شوی پارک بازی را از شما می گیرد و اگر طوطی شما اهل جویدن باشد، ماده ی خطرناکی هست و بهتر هست که از آن استفاده نکنید.

راه دوم پیچ کردن شاخه ها به قسمت زیرین هست که می توانید مانند مراحل قبلی به همان شکل شاخه ها را به قسمت زیرین پیچ کنید اما در صورتی که قطر شاخه کم و پوک و شکننده باشد، ممکن هست در طی پیچ کردن سوراخ از کنار ترک بخورد و نتوانید آن را پیچ کنید.

راه سوم استفاده از منگنه و نوار پارچه ای محکم هست که به نسبت دو راه قبلی کاربردی تر هست.

به این شکل که شاخه ها را در قسمت زیرین قرار می دهید و نوار رو روی انتهای چوب شماره 1 می گذارید و بعد با استفاده از منگنه شروع کنید به منگنه کردن نوار به قسمت زیرین چوب به طوری که اطراف شاخه ها رو کاملا منگنه بزنید تا امکان حرکت شاخه داخل نوار وجود نداشته باشد.

پس از گام بالا این قسمت از پارک ایجاد می شود:

سپس شما باید مجددا چوب را به پایه ی خودش که در روی صفحه قرار داره پیچ کنید که پارک بازی به این شکل می رسد:

سپس باید مراحل بالا (متصل کردن انتهای شاخه ها را به قسمت زیرین پایه ی طرف دیگر ) را انجام دهید که در این صورت بخش اصلی پارک بازی به پایان می رسد.

در آخر نوبت به اتصال دو شاخه باقی مانده ی عمودی می رسد.

ابتدا وسط دیواره ی داخلی چوب شماره ی 1 را با مته ی ریز سوراخ می کنیم و سپس با همان مته سوراخی در وسط شاخه ی عمود ایجاد می کنیم.

پس از آن چوب را در محل مورد نظر پیچ می کنیم.

مراحل ساخت پارک بازی به پایان رسید و شکل نهایی آن به این صورت خواهد بود:

شما می توانید اسباب بازی های مورد علاقه طوطی خود را در پارک بازی قرار دهید تا ساعت ها سرگرم و مشغول باشد.

امیدوارم این آموزش برای شما دوستان عزیز و طوطی های دوست داشتنی تان مفید واقع شود

این هم یک عکس متعلق به زمانی که ما داشتیم پارک بازی رو می ساختیم!

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    کاکاتیل / گربه
    شماره عضویت
    22021
    در ادامه مطلب دوست عزیزم

سلام . من با استفاده از لوله های pvc یک پارک بازی بزرگ و البته زیبا رو ساختم

من حدود 10 متر لوله گرفتم ( 30 الی 50 سانت اضافه اومد ) + 17 عدد اتصال به شکل های مختلف + 1 بسته سیخ چوبی + سوهان = حدودا 30 هزار تومان حتی کمتر

بقیه چیزا مثل نخ رنگی و نخ کنفی اینا برای تزئینه البته نخ کنفی برای سر نخوردن طوطی روی تاب هستش(مهم) .. سوهان هم برای کشیدن روی لوله ها و برای سر نخوردن طوطی از

رو لوله ها است ( مهم )

لوله ها را طبق عکسی که می گدارم به ترتیب اتصال دهید (اتصالش سخته ولی از ایرانی بر میاد )

من اینو ساختم اما هنوز کامل نیست زیرا پله های نردبان و محل آبخوری و غذا خوری پرنده روی استند کامل نیست .

این پارک تشکیل شده از :

1. نردبان ( برای ورزش کردن طوطی )

2. تاب (جهت تفریح و لذت طوطی)

3. استند (برای استراحت و تغذیه طوطی)

4. کلی مکان برای آویزان کردن انواع اسباب بازی ها برای مثال : من یک زنگوله و چند عدد پلاستیک آویز کردم که طوطی خوشش می آید .

مکان قرار گیری ظروف برای غذا و آب خوردن طوطی روی استند(میشه به جای آب غذا ی دیگری ریخت ) که من هنوز درست نکردم اما مشخص کردم .

البته نردبان من نیز هنوز کامل نیست و به آن توجه نکنید .

دقت کنید به محل اتصال لوله ها که من لوله هارو روی گاز گرفتم (سر لوله ها ) سپس که حالت خمیری گرفت سر اونو نازک کردم با قاشق و سپس دوباره روی شعله قرار دادم

وقتی مقداری خمیری شو به داخل اتصال فرو بردم و چسبید کار سختی نیست

نکته : لوله ها همینجوری به اتصالات متصل نمیشند

در ضمن من برای اینکه لوله ها سفید بودند روی لوله هارا با نخ های رنگی تزئین کردم شما نیز میتواند این کار را انجام دهید

اگر کسی خوشش اومد در همین تاپیک پست بزاره و من براش کل ماجرای ساخت این پارک رو توضیح میدم

اطلاعیه ::: کل هزینه من برای ساخت این پارک 30 هزار تومان بوده و شما میتوانید آن را با قیمت 60 الی 80 هزار تومان بفروشید ).

باتشکر از همه شما عزیزان پرنده دوست

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)