نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: استفاده از خاک اکسیدآهن در بستر آکواریوم گیاهی

رأی دهندگان
5. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • قبلا استفاده کردم

0 0%
  • استفاده نکردم

5 100.00%
  • علاقه دارم استفاده کنم

2 40.00%
  • موثرخواهد بود و نیاز کود آهن برطرف میشود

1 20.00%
  • تاثیری ندارد

0 0%
نظرسنجی با انتخاب چندگانه
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    همکار قدیمی انجمن گیاهان و باغ های شیشه ای

نوع حیوان خانگی
    فایتر
    شماره عضویت
    14687

15 خاک سرخ(اکسیدآهن) برای بسترآکواریوم

سلام خدمت همه دوستان و اساتید عزیز.
    مقداری اکسیدآهن طبیعی بصورت خاک سرخ رنگ از معدن آهن بدستم رسیده.
    قبلا شنیده بودم که سیم مفتول و براده آهن، میزارن زیر ماسه آکواریوم و کم کم اکسید میشه و آهن داخلش آزاد میشه و توسط گیاه جذب میشه. تا وقتی با چشم خودم ندیده بودم باورندشتم.اما واقعا دیدم که اینکار رو میکنند و صددرصد جواب میده.
    الان میخوایم نظرسنجی کنیم درمورد استفاده خاک آهن درزیر بستر آکواریوم.من قبلا درمورد راک داست مقاله ای ارائه کردم درهمین سایت که نشان میداد باکتری ها میتوانند عناصر خاک را براحتی تجزیه و بصورت یون قابل جذب گیاه آزاد کنند.این خاک داخل گلدان گیاه طبیعی امتحان شده و به طرز عجیبی رشد گیاه را افزایش داده است.
    خب حالا دوستان اعلام نظر بفرمایند که آیا این خاک هم جوابگوی آکواریوم گیاهی خواهد بود یا خیر؟
    آیا این خاک میتواند جایگزینی برای کودهای محتوی آهن باشد؟
    کسی تابحال این روش را تست کرده یا خیر؟
    آیا دوستان تمایل به انجام اینکار دارند؟

باتشکر
    ویرایش توسط AquaTech : 6th February 2015 در ساعت 10:00 PM

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    16679
    من از سوالهاتون فقط جواب این را میدونم که خیلی دلم میخواد این کار را انجام بدم و فکر میکنم جواب میده ..فقط شرایط تانک با گلدان یه ذره فرق میکنه ...چون پر از آب میشه خیلی سریع باعث تبدیل آهن به اکسید میشه

همکار قدیمی آکواریوم های گیاهی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    8794
    سلام

براي تانك گياهي كه پر از آب هست باعث جلبك شديد ميشه

ما از كود آهن مايع استفاده ميكنيم . اگر همين كود مايع رو كنترل شده نزنيم فوري جلبكها حمله ميكنن . چه برسه به اينكه خاك سرخ حاوي اكسيد آهن بكار ببريم .
    ما نميدونيم هر روز چه مقدار از اكسيد آهن توي آب رها ميشه و فكر نميكنم ما بتونيم مقداري كه نياز روزانه گياه هست براي اكسيد شدن آهن و رها سازي آهن بهش ديكته كنيم

اما با استفاده از كود آهن مايع كه مقدار استفاده اون روي قوطي نوشته شده ميتونيم دوز مورد نياز روزانه گياهارو داشته باشيم . اگر به جلبك برخورد كرديم چند روز آهن نمي زنيم . اما خاك قرمز رو كه نميتونيم چند روز استفاده نكنيم . ريختيم زير بستر و ديگه كاري نميشه كرد

زماني كه خاك قرمز رو زير بستر ريختيم و با مشكل حمله جلبكها روبرو شديم تنها راهش اينه كه كل تانك رو خالي كنيم و اين اصلا خوب نيست

كلا مشكل اين روش اينه كه كنترلي روي مقدار آزاد سازي كود آهن توي تانك نداريم

براي گلدون و باغچه بكار ببريم بهتره

موفق باشي

نوع حیوان خانگی
    فایتر
    شماره عضویت
    14687
    نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi3000 نمایش پست ها
    سلام

براي تانك گياهي كه پر از آب هست باعث جلبك شديد ميشه

ما از كود آهن مايع استفاده ميكنيم . اگر همين كود مايع رو كنترل شده نزنيم فوري جلبكها حمله ميكنن . چه برسه به اينكه خاك سرخ حاوي اكسيد آهن بكار ببريم .
    ما نميدونيم هر روز چه مقدار از اكسيد آهن توي آب رها ميشه و فكر نميكنم ما بتونيم مقداري كه نياز روزانه گياه هست براي اكسيد شدن آهن و رها سازي آهن بهش ديكته كنيم

اما با استفاده از كود آهن مايع كه مقدار استفاده اون روي قوطي نوشته شده ميتونيم دوز مورد نياز روزانه گياهارو داشته باشيم . اگر به جلبك برخورد كرديم چند روز آهن نمي زنيم . اما خاك قرمز رو كه نميتونيم چند روز استفاده نكنيم . ريختيم زير بستر و ديگه كاري نميشه كرد

زماني كه خاك قرمز رو زير بستر ريختيم و با مشكل حمله جلبكها روبرو شديم تنها راهش اينه كه كل تانك رو خالي كنيم و اين اصلا خوب نيست

كلا مشكل اين روش اينه كه كنترلي روي مقدار آزاد سازي كود آهن توي تانك نداريم

براي گلدون و باغچه بكار ببريم بهتره

موفق باشي
    ممنونم از نظر شما.به نکته خیلی خوبی اشاره کردید.ما در خاک یک.سیستم خودتنظیمی داریم.یعنی زمانی که نیاز باشه و کمبود باشه باکتری ها شروع به شکستن مواد میکنند.مثلا اگر شما کف آکواریوم را پراز پودر پوسته تخم مرغ کنید،باکتری ها شروع به شکستن پیوند آهکی میکنند و کلسیم را آزاد میکنند تا زمانی که PH خنثی شود.
    زمانی که 7 شد عمل شکستن متوقف میشود.من فکر میکنم درمورد خاک آهن هم باید همینطور باشه.یعنی ما مقدار کمی میریزیم و باکتری ها یک اکوسیستم با ریشه گیاه بوجود میارند و زمانی که گیاه نیاز داشته باشه باکتری ها اکسیدآهن رو از خاک جدا میکنند.
    اما زمانی که شما کود آهن میدید مستقیم یون آهن وارد آب میکنید و ازدیاد اون باعث رشد جلبک میشه. مهمترین اصل در اکوسیستم های طبیعی اینه که مواد داخل اکوسیستم هم طبیعی باشند و نه شیمیایی و غیرطبیعی.دراین صورت رابطه ای بین موجودات زنده برقرار میشه که
    باعث ثبات و پایداری اکوسیستم میشه.
    دوست من قراره تست کنه این روش رو و ببینیم چطور خواهد شد.اگر جلبک زد که نتیجه میگیرم بدرد نمیخوره و اگر نزد و گیاهان هم دچار کمبود نشند یعنی عالیه.مخصوصا اینکه قیمت خاک آهن در مقابل کود آهن ناچیزه

همکار قدیمی آکواریوم های گیاهی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    8794
    توي ٣ تا تانك گياهي از بستر دست ساز استفاده كردم . شامل خاك رس زرد قهوه اي - پيت موس هلندي - ورمي كمپوست و شن و سنگريزه

تا ٣ - ٤ ماه اول اونقدر نيترات و فسفات و پتاسيم بالا بود كه حتي شماره تستر هم بالاتر از اون رو پيش بيني نكرده بود بنويسه

اگر قرار بود فسفات و نيترات و پتاسيم به اندازه اي كه ريشه گياها نياز داشتن تا جذب كنن و بقيه باقي بمونه تا روز بعد دوباره توليد بشه پس چرا همه آب پر از اين مواد شده بود ؟ تستر كلسيم نداشتم بدونم كلسيم چقدر بالا رفته
    آيا عملكرد آهن سواي اينهاست ؟ و آيا باكتري ها كارشون اينه كه همينجور تبديل كنن يا از گياها دستور ميگيرن ؟ پس چرا در مورد فسفات و نيترات و پتاسيم اينطور نبود ؟

من حاضرم خاك سرخ رو امتحان كنم ببينم آب تانك پر از كود آهن ميشه يا نه . تستر آهن هم دارم

لطفا يكم درباره اين موضوع توضيح بدين

ارادتمند

نوع حیوان خانگی
    فایتر
    شماره عضویت
    14687
    نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi3000 نمایش پست ها
    توي ٣ تا تانك گياهي از بستر دست ساز استفاده كردم . شامل خاك رس زرد قهوه اي - پيت موس هلندي - ورمي كمپوست و شن و سنگريزه

تا ٣ - ٤ ماه اول اونقدر نيترات و فسفات و پتاسيم بالا بود كه حتي شماره تستر هم بالاتر از اون رو پيش بيني نكرده بود بنويسه

اگر قرار بود فسفات و نيترات و پتاسيم به اندازه اي كه ريشه گياها نياز داشتن تا جذب كنن و بقيه باقي بمونه تا روز بعد دوباره توليد بشه پس چرا همه آب پر از اين مواد شده بود ؟ تستر كلسيم نداشتم بدونم كلسيم چقدر بالا رفته
    آيا عملكرد آهن سواي اينهاست ؟ و آيا باكتري ها كارشون اينه كه همينجور تبديل كنن يا از گياها دستور ميگيرن ؟ پس چرا در مورد فسفات و نيترات و پتاسيم اينطور نبود ؟

من حاضرم خاك سرخ رو امتحان كنم ببينم آب تانك پر از كود آهن ميشه يا نه . تستر آهن هم دارم

لطفا يكم درباره اين موضوع توضيح بدين

ارادتمند
    سلام آقامهدی.وقت بخیر
    در مورد خاک رس باید بگم که اصلا پتاسیم بالایی نداره.خاک های پتاس بالا مثل خاک میکای سیاه یا بیوتیت که تنها خاک مورد آزمایش شده در دانشگاه های ایران هست و صددرصد جوابگو بوده و ثابت شده که پتاسیم آن کاملا تجزیه پذیر و قابل جذب برای گیاه است،این خاک ها تیره رنگ یا بنفش رنگ هستند و نه قهوه ای یا زرد.
    ببینید وقتی شما داخل بستر پیت ماس و ورمی کمپوست بزارید محیط بسیار اسیدی میشه و باکتریها به سرعت تکثیر پیدا میکنند و خود ورمی کمپوست و پیت ماس فسفات و پتاسیم خیلی بالایی داره.مخصوصا پیت ماس هلندی برای ریشه دارکردن قلمه ها بسیار کاربرد داره.این یعنی فسفر و پتاسیم خیلی بالایی داره و از رنگ تیره اون کاملا مشخصه.همچنین مقدار قابل مشخصی نیترات داره.ورمی کمپوست که همش کود گاویه.سرشار از پتاسیم و اوره و فسفری که قبلا علف هایی بوده که گاو خورده و بعد غذای کرم ها شده.قسمت عمده عناصر آکواریوم شما کاملا آماده بودن و مستقیم وارد آب شدن.اصلا نیازی به تجزیه نبوده.
    اما خاک آهن تا اکسید نشه قابل جذب نیست.حتی ما هنوز با قطعیت و تست کردن نمیتونیم بگیم آهنش دقیقا یون آهن مورد نیاز گیاهه.من میگم باید تست بشه.ولی چیزی که کاملا معلومه اینه که با یک آزمون و خطا فقط کافیه میزان خاک رو بفهمیم چقدر در لیتر لازمه.دقیقا میشه نیاز
    بستر رو تامین کرد.برای بعد تمام شدن هم فکر کردم.کافیه داخل چندتا کپسول برییم و فشار بدیم زیر خاک بستر.کپسول ها کم کم تجزیه میشن و خاک آهن وارد بستر میشه.

ما هم خاک آهن و هم خاک اکسید منیزیم رو تست میکنیم.اگر شما هم بخواین آقا مهدی واستون میفرستم.به اندازه کافی هست.فقط خاک اکسید منیزیم فعلا ندارم.بزودی آنالیز آزمایش خاک ها رو بدست بیاریم دقیقا میفهمیم داخلش چی هست

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    فایتر و ایشالله در آینده سنگال
    شماره عضویت
    17269
    سلام.
    نتیجه آزمایش چی شد؟

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    طوطی-ماهی
    شماره عضویت
    29248
    خوب این ازمایش به کجا رسید دوست گرامی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)