نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    همکار قدیمی (مدیر بازارچه)

نوع حیوان خانگی
    فعلا که هیچ
    شماره عضویت
    15921

7 DIY من . ( استند طوطی )

سلام و درود به همه ی دوستان

خب میخوام اولین نفری باشم که توی این مسابقه شرکت میکنه ، برای همین DIY خودم رو معرفی میکنم . چند ماه پیش همراه با پدر گرامیم یک استند برای ملنگویی که خریده بودم درست کردیم که خیلی جالب از آب در اومد . برای درست کردنش از چوب های دور انداخته شده ی نجاری زیر خونمون استفاده کردیم . ساختش هم تقریبا 3 ساعت طول کشید . اینم از عکساش :

ممنون از تیم مدیریت بابت برگزاری چنین مسابقاتی

نوع حیوان خانگی
    فعلا که هیچ
    شماره عضویت
    15921
    سلام دوباره

دوستان این بار نحوه ی ساختش رو میگم بهتر متوجه بشید . چون من این استند رو قبل از این مسابقه ساخته ام پس امکان قرار دادن عکس به صورت مرحله مرحله رو ندارم که پیشرفت کارم رو نشون بده ولی میتونم به صورت مرحله به مرحله توضیح بدم و از قسمت مورد نظر عکس بگیرم .

1. ساخت پایه به شکل + ( به اضافه ) :

اولین کاری که در ساخت این استند کردم ، ساخت یک پایه ی قوی که بتونه هم وزن طوطی رو تحمل کنه ، هم بتونه وزن میله ی عمودی استند رو متحمل بشه .

برای پایه از دو عدد چوب 70 سانتی متری که ضخامت هر کدام 3 سانتی متر بود استفاده کردم . قاعدتا اگر این دو تا چوب رو روی هم قرار میدادم به شکل + در میومد ولی یکیش روی زمین میموند و دومی روی اولی قرار میگرفت و هیچ کاربردی نداشت ؛ برای همین یکی از چوب ها رو روی زمین قرار دادم و دومی رو هم روی اولی قرار دادم ، ولی چوب دومی رو به اندازه ی 5 سانتی متر که عرض چوب هاست از وسط بریدم . یعنی از چوب دوم ، به اندازه ی 5 سانتی متر ، از وسط بریده و کم کردم . در کل میتوان گفت سه عدد چوب لازم داریم : یکی 70 سانتی متر و دو تا 32.5 سانتی متری .

پس برای ساختش اول چوب 70 سانتی رو قرار میدیم ، بعد چوب های 32.5 سانتی متری رو در وسط چوب 70 سانتی قرار میدیم ؛ به طوری که پایه ی ما یه شکل علامت + ( به اضافه ) در آید . مطابق شکل زیر :

1. چوب 70 ساتی متری
    2. چوب 32.5 سانتی متری
    3. چوب 32.5 سانتی متری دیگه
    4. ادامه ی چوب 70 سانتی متری

برای وصل کردن این سه تکه چوب من از یک تکه آهن کمک گرفتم . اول علامت + ( به اضافه ) رو به وسیله ی چوب ها درست کردم و یک تکه آهن نازک رو روی اونا مثل چسب نواری گذاشتم و به وسیله ی 6 تا میخ محکم و نسبتا دراز ، آهن رو به چوب ها وصل کردم . اندازه ی تکه آهن 26 سانتی متر طول و 8 سانتی متر عرض است . عرض آهن تقریبا 3 سانتی متر از عرض چوب ها بزرگ تر است تا راحت بتونیم چوب های کناری رو هم وصل کنیم . عکس زیر گویای همه چیز است :

1. تکه چوب 32.5 سانتی متری
    2. تکه چوب 32.5 سانتی متری
    3. تکه چوب 70 سانتی متری

برای اینکه بهتر متوجه بشید به این دو عکس زیر توجه کنید . اون بسته قرص رو شما تکه ی آهن فرض کنید
    :

ادامه دارد ...

ویرایش توسط Hayden : 24th January 2015 در ساعت 03:54 PM

نوع حیوان خانگی
    فعلا که هیچ
    شماره عضویت
    15921
    2. ساخت بالا تنه ی استند :

بعد از اینکه پایه رو درست کردیم نوبت میرسه به بالا تنه ی استند . من اول اومدم یک عدد چوب خیلی قوی و بزرگ به اندازه ی تقریبا 125 سانتی متر طول و 7 سانتی متر عرض و 6 سانتی متر ضخامت آوردم . چوب رو به صورت عمودی در محل تقاطع چوب های پایه گرفتم ( محل تقاطع یعنی وسط + ) . وقتی که چوب دراز رو در وسط + گرفتم پدرم از زیر پایه ای که درست کرده بودیم 3 عدد میخ دراز رو فرو کرد ( شما میتونید 4 عدد میخ فرو کنید که محکمتر باشد ) . البته باید بگم که سوراخ کردن آهن کار خیلی مشکلیه به وسیله ی میخ ، برای راحتی کار ، ما اول سوراخ ها رو به وسیله ی مته ی برقی توی آهن ایجاد میکردیم و بعد میخ ها رو قرار میدادیم .

بعد از اینکه چوب دراز را در وسط پایه ( به اضافه ) قرار دادیم نوبت به محکم کاری آن است . چون چوب عمودی روی پایه تعادل ندارد و به این ور و اون ور خم میشود و ممکن است حتی میخ ها رو هم همراه خودش خم کند . برای جلوگیری از این کار ما اومدیم به وسیله ی 4 عدد چوب که طول هر کدامشان 75 سانتی متر و عرض هر کدام 5 سانتی متر و ضخامت هر یک 1.5 سانتی متر بود ، چوب دراز و عمودی را به انتهای هر یک از چوب های پایه متصل کردیم .
    سعی کنید هم برای چوب های پایه و هم چوب دراز و عمودی و هم اون چهار عدد چوب کمکی از چوب های مستطیلی و گوشه دار استفاده کنید تا کارتون راحت تر باشد .

برای اتصال این چهار چوب کمکی نیاز به 8 عدد میخ باریک و دراز دارید . همانگونه که در تصویر بالا مشاهدا میکنید چوب های کمکی رو به این صورت بگیرید و گیخ رو به صورت موررّب به داخل هر دو چوب وارد کنید ( منظور از هر دوچوب ، چوب کمکی و چوب پایه است ) . سعی کنید که چوب های کمکی توی یک زاویه ی مشخص خم شوند تا بعدا وقتی که سینی رو قرار میدهید ، سینی شیب نداشته باشد . حالا به نحوه ی قرار گیری میخ ها هم در قسمت پایین و هم در قسمت بالا توجه کنید :

برای بهتر درک کردن موضوع به این دو عکس زیر هم توجه کنید :

​ادامه دارد ...

ویرایش توسط Hayden : 24th January 2015 در ساعت 05:10 PM

نوع حیوان خانگی
    فعلا که هیچ
    شماره عضویت
    15921
    3. سینی و نشیمنگاه :

خب دوستان به آخرین مرحله ی ساخت این استند رسیدیم . بعد از اینکه پایه ی دراز و عمودی رو به وسیله ی 4 چوب کمکی ، محکم کردیم ، نوبت میرسه به گذاشتن سینی . این سینی خیلی چیز مفیدیه ، مثلا میتونید روی اون رو با یک سفره ی یک بار مصرف بپوشونید و هر بار که طوطی مدفوعش رو روی سفره ریخت بدون اینکه قالی ها یا خود سینی کثیف بشه اونو عوض کنید .

من برای سینی از یک تخته ی نازک که فکر کنم بهش تخته ی سه لایه میگن استفاده کردم . اندازه ی سینی من 60 سانتی متر طول و 60 سانتی متر عرض است . برای وصل کردن و قرار دادن آن باید وسط سینی رو مشخص کنید ؛ بعد از اینکه وسطش رو مشخص کردید باید به اندازه ی طول و عرض اون چوب دراز و عمودی ، سینی رو سوراخ کنید تا سینی به راحتی وارد اون چوب دراز و عمودی بشود . سینی دقیقا رو اون 4 پایه ی کمکی که قبلا وصل کرده بودیم قرار میگیرد . بعد روی سینی رو با 4 تا میخ باریک و کوتاه با اون چوب دراز وصل میکنیم تا تکان نخورد . مطابق عکس های زیر :

خب حالا نوبت به قرار دادن نشیمنگاه است . بنده برای نشیمنگاه از یک چوب کلفت و صاف استفاده کردم . طول چوب نشیمنگاه من 54 سانتی متر است .
    برای گذاشتن چوب نشیمنگاه روی اون چوب دراز و عمودی دقیقا چوب نشیمنگاه رو در وسط اون چوب گرفتم و 3 عدد میخ دراز رو مستقیم فرو کردم که خیلی راحت چوب نشیمنگاه رو به اون چوب عمودی متصل کرد . مطابق عکس های زیر :

خب دیگه ادامه ندارد

ویرایش توسط Hayden : 24th January 2015 در ساعت 05:44 PM

نوع حیوان خانگی
    فعلا که هیچ
    شماره عضویت
    15921
    خب دوستان ساخت استند تمام شد . امیدوارم که کمکی کرده باشم . جالب اینجاست که ساخت این استند حتی یک قرون هم خرج نداشت . فقط زحمت بریدن چوب ها میمونه که اونم اگه با اره ی برقی انجام گیرد خیلی راحت تر است .

دوستان هر جا که سوالی دارید بپرسید تا راهنماییتون کنم . هر جا که مشکل داشت بگید تا اصلاح شود .

با تشکر
    ویرایش توسط Hayden : 24th January 2015 در ساعت 06:02 PM

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)