نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    همکار قدیمی انجمن دیسکس

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    47

سئوال وجواب در مورد پرورش لاروهای دیسکس به روش مصنوعی

سلام :
    همانطور که مستحضرید مقاله ای در مورد پرورش لاروهای دیسکس بروش مصنوعی از کتاب Trophy Discus ایجاد شد که برای بعضی دوستان سئوالاتی بوجود آورد... دوستان میتوانند تجربیات خود را در این تاپیک ارائه نمایندتا سایر دوستان از آن استفاده نمایند در صمن اگر سئوالی دارید در همینجا مطرح نمایید تا دوستان به آن پاسخ دهند

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهي
    شماره عضویت
    10169
    با سلام و خسته نباشيد خدمت استاد بزرگوار و عزيز آقاي وزيرپور

تنها مشكلي كه اين متن داره همون نكته اي است كه قبلا هم در موردش باهم صحبت كرديم و اونم اينكه نوزاد ديسكس در روز اول شناي آزاد آرتميا نميخوره چون اگر ميخورد ديگه بحث تكثير مصنوعي يا درست تر پرورش مصنوعي ديگه اصلا معني نداشت و ميشد همون آجل و اسكار كه تا شناي آزاد ميكنن آرتميا ميخورن...

لاروهاي ديسكس حد اقل 3 روز بايد از والدين تغذيه كنند يا از تركيب زرده تخم مرغ به روش مصنوعي تغذيه كنند.

به فرض ديسكس ماده تخم هاي بزرگتري نسبت به بقيه ديسكس ها داشته باشه كه در نتيجه لارو بزرگتري به وجود بياد و فرض بر اينكه از آرتمياي فرانسيسكانا (franciscana) استفاده بشه كه سيست ريز تري نسبت به بقيه نژادها داره بازم حد اقل 2 روز يا بايد از ميكس زرده تخم مرغ تغذيه كنند يا از والدين.

همونظور كه توي مطالي نوشتيد كيفيت آب خيلي مهمه و در اولويت اول قرار داره...اولويت دوم ميكس زرده تخم مرغ است كه من خودم هيچ وقت نتونستم مصنوعي بزرگ كنم و بعد از تلف كردن حدود 1000 قطعه لارو ديسكس كلا بيخيال شدم.

شيخ ديسكس باز ادعا ميكرد كه دوستشون از انگلستان تركيب ميكس زرده تخم مرغ رو كه به صورت پودري است براشون ارسال كرده كه فقط با اضافه كردن آب مقطر اماده استفاده ميشه تا ديگر تكثيركنندگان داخلي مشكلي داشته باشن قيمت هم قفط و قفط گرمي 25 هزار تومان... دستشون درد نكنه

با ديسكس هام صحبت كردم اما قبول نكردن..قرار شد خودشون بچه هاشونو بزرگ كنن

همکار قدیمی انجمن دیسکس

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    47
    نقل قول نوشته اصلی توسط soheil zokaei نمایش پست ها
    با سلام و خسته نباشيد خدمت استاد بزرگوار و عزيز آقاي وزيرپور

تنها مشكلي كه اين متن داره همون نكته اي است كه قبلا هم در موردش باهم صحبت كرديم و اونم اينكه نوزاد ديسكس در روز اول شناي آزاد آرتميا نميخوره چون اگر ميخورد ديگه بحث تكثير مصنوعي يا درست تر پرورش مصنوعي ديگه اصلا معني نداشت و ميشد همون آجل و اسكار كه تا شناي آزاد ميكنن آرتميا ميخورن...

لاروهاي ديسكس حد اقل 3 روز بايد از والدين تغذيه كنند يا از تركيب زرده تخم مرغ به روش مصنوعي تغذيه كنند.

به فرض ديسكس ماده تخم هاي بزرگتري نسبت به بقيه ديسكس ها داشته باشه كه در نتيجه لارو بزرگتري به وجود بياد و فرض بر اينكه از آرتمياي فرانسيسكانا (franciscana) استفاده بشه كه سيست ريز تري نسبت به بقيه نژادها داره بازم حد اقل 2 روز يا بايد از ميكس زرده تخم مرغ تغذيه كنند يا از والدين.

همونظور كه توي مطالي نوشتيد كيفيت آب خيلي مهمه و در اولويت اول قرار داره...اولويت دوم ميكس زرده تخم مرغ است كه من خودم هيچ وقت نتونستم مصنوعي بزرگ كنم و بعد از تلف كردن حدود 1000 قطعه لارو ديسكس كلا بيخيال شدم.

شيخ ديسكس باز ادعا ميكرد كه دوستشون از انگلستان تركيب ميكس زرده تخم مرغ رو كه به صورت پودري است براشون ارسال كرده كه فقط با اضافه كردن آب مقطر اماده استفاده ميشه تا ديگر تكثيركنندگان داخلي مشكلي داشته باشن قيمت هم قفط و قفط گرمي 25 هزار تومان... دستشون درد نكنه

با ديسكس هام صحبت كردم اما قبول نكردن..قرار شد خودشون بچه هاشونو بزرگ كنن

سلام سهیل جان :
    اتفاقا من برای همین این تاپیک را ایجاد کردم که به سایر نظرات پرداخته بشه و نظرات سایر دوستان که در امر پرورش مصنوعی دیسکس دستی دارند آنها هم نظراتشون را بدهند البته در مطلب گفته شده بود که اگرنوزادان بسیار کوچک باشند باید پودر زرده تخم مرغ هم ضمیمه غذایشان شود و اندازه آرتمیا به حدی باشد که آنها قادر به صید و خوردن آنها باشند .به هر حال ممنونم که نظرت رو در مورد این روش بیان کردی
    ویرایش توسط B@B@K : 23rd January 2015 در ساعت 12:59 AM

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    دیسکس و دیگر هیچ...
    شماره عضویت
    9983
    سلام جناب وزیر پور عزیز
    ممنون بابت وقتی که گذاشتید برای ترجمه و ارائه مقاله

ایرادی که دوستمون گرفتن به نظر بنده وارده اما اینکه باید تا زمان آرتیمیا خور شدن تغزیه بشن درسته ولی فرمولی که ارائه شده ، درست نیست.
    در مورد قرار دادن نور 24ساعته بالای هچری هم ، همانطور که قبلا خدمتتون عرض کردم ، بنده همون روز این موضوع رو با دو سری از لاروهایی که داشتم تست کردم و نتیجه اون طور که نویسنده ادعا می کرد نشد.
    بنا بر این قرار دادن نور بطور 24 ساعته بالای سر لاروها برای جلوگیری از تلفات ، از نظر بنده نمیتونه صدق کنه.

مورد دیگه جداکردن تخم ها از روی مخروط هست و توی توضیحات اعلام شده بود که با فشار اب میشه این کار رو انجام داد، عملا کار بیهوده ای هست و وقتی تخم ها روی مخروط قرار دارند به خوبی قابل رصد کردن هستند اما اگه اونها رو جدا کرد اولین مشکل کم شدن قدرت رصد کردن تخم ها،احتمال سرایت قارچ به تخمهایی که به این واسطه در کنار هم و یا در روی هم سوار می شوند،احتمال خفگی لاروها قبل تولد به جهت نرسیدن آب حاوی اکسیژن مناسب به آن و ...

صد البته همه این انتقاد ها به نویسنده و مطالب کتاب و نه مترجم آن بر میگرده

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    سلام خدمت دوستان عزیزم

من تجربه و نظرات شخصیم رو میگم ، باشد که مفید واقع گردد .

اون تاپیک که جناب وزیر پور زحمتش رو کشیدند که یک ترجمه از کتاب معروف دیسکس تروفی هست ولی جدای این حرفا ، هر احتمالی وجود داره . حتی ممکنه که لارو دیسکسی که شنای آزاد میکنه ، به لحاظ فیزیکی توان خوردن یک آرتمیای تازه هچ شده رو داشته باشه ولی هنوز از قدرت و سرعت لازم برای شکار آرتمیایی که داره تو آب شنا میکنه برخوردار نباشه ، شاید هم غریزش هنوز چنین دستوری بهش نمیده . همون غریزه ای که بهش میگه به بدن والدینش بچسبه و از موکوس بدنشون تغذیه کنه . به هر حال همه احتمالات رو باید در نظر گرفت و در نهایت اینکه هیچ جواب قطعی و ۱۰۰٪ برای این موارد وجود نداره . هیچ مقاله ۱۰۰٪ علمی و دانشگاهی در این موارد وجود نداره و همه و همه حدس و گمان و تجربه و نظر شخصی افراد هست . از اون طرف سوالی که در برابر این نظر مطرح میشه اینه که پس چطور لارو دیسکس میتونه روتیفر رو از همون ابتدای شنای آزاد شکار کنه .... البته سایز و سرعت حرکمت آرتمیا تازه هچ شده و روتیفر و سایر پلانکتون ها با هم قابل مقایسه نیست که اون هم جای بحث داره و خوشحال میشم دوستان راجع بهش تو اینترنت سرچ کنند و اگر مطالبی پیدا کردن قرار بدن .

راستی خدمت دوستی که از من به صورت خصوصی سوال کرده بود : روتیفر رو فراموش کردم بگم! من با روتیفر هم تونستم لارو دیسکس رو بزرگ کنم ، هر چند تعداد ناچیزی زنده موندن ولی به هر حال این هم یک روشه و به نظرم اگر روش کار کنید خیلی بهتر و ساده تر از زرده تخم مرغ و ... هست . تو پینانگ مالزی تکثیر کننده ای رو دیدم که فقط از روتیفر برای بزرگ کردن لارو های دیسکس به شیوه مصنوعی استفاده میکرد .

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    .دیسکس.طوطی
    شماره عضویت
    9074
    سلام
    با تشکر از اقا بابک واسه تهیه این تاپیک ارزشمند.این رو هم من اضافه کنم که حداقل توی ایران که من دیدم دیسکسهای تکثیر مصنوعی به هیچ وجه استایل خوبی پیدا نمیکنن و همه اصطلاحا خربزه ای شکل میشن.اونم ققط به خاطر استفاده از زرده تخم مرغه خالی که میدن به لاروها.اینجا من تکثیر کننده ای رو میشناسم که نمیخوام اسم ببرم.در مقیاس بسیار زیاد داره تکثیر مصنوعی میکنه و دیسکسهاش بیشتر شبیه اسکار شدن.البته این رو اضافه کنم که دوسته عزیز دیسکس بازی در شرف تهیه و تولید موکوس دیسکس هستند که در صورت موفقیت انقلابی ایجاد میکنن تو زمینه دیسکس و دیسکس بازی.من نمیدونم چرا تکثیر کنندهای بزرگ دنیا تا بحال به فکر تولید موکوس مصنوعی دیسکس نبودن.دست مریزاد دیسکس باز عزیز.فقط نمیدونم موکوس تولیدی شمارو باید مالید به تن دیسکسها؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)