صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 29
    همکار قدیمی انجمن گیاهان و باغ های شیشه ای

نوع حیوان خانگی
    فایتر
    شماره عضویت
    14687

5 آموزش کاشت گل ارکیده به روش ساده----AquaTech

سلام خدمت همه گل دوستان و دوستان گل عزیز.
    بازهم با یک مطلب خوب دیگه درخدمت شما هستم.
    البته من خودم ارکیده ندارم اما میتونم بگم واقعا روش خوبیه و قطعا نتیجه خوبی خواهد داشت.فقط دوستان کود مخصوص رشد ارکیده خواستند من درخدمتم.مطالعه کنید و استفاده ببرید.

Hydroponics for Orchids
    مزایای کشت هیدروپونیک ارکیده ها
    در این ترجمه می خوانید: اهمیت کشت ارکیده ها به شیوه هیدروپونیک(بدون خاک) - تمیزی، سادگی، ارزانی، کلیدهای موفقیت این کشت - کشت هیدروپونیک چیست و چگونه انجام می شود؟ - محیط کشت پوکه معدنی - شاخص های آبیاری - تأمین عناصر غذایی - هیدروپونیک هم برای تازه کارهاست هم متخصصین
    تمیزی، سادگی و ارزانی
    شانس موفقیت پرورش ارکیده در شیوه ی هیدروپونیک بسیار زیاد است. این روش نه تنها برای مبتدیان آسان است و متخصصان امر هم این شیوه را می پسندند.
    این روش ساده ترین سیستم پرورش ارکیده است شیوه ی کشت هیدروپونیک، اسلوب ایده آل کشت ارکیده می باشد. هیدروپونیک چیست؟ هرگونه کشت گیاهان بدون خاک را کشت هیدروپونیک می نامند. در کاشت ارکیده ها عموما پوکه ی معدنی جایگزین تمامی محیط کشت های مرسوم می شود. سادگی و کاربردی بودن این روش اثبات شده است. در سطوح خانگی معمولا هیچ پمپ، موتور و برقی نیاز ندارد. اجزای اصلی تشکیل دهنده ی یک گلدان هیدروپونیک خانگی عبارتند از:
    پوکه معدنی
    جایگزین سایر محیط های کشت می باشد.
    تمیز تر است و استفاده از آن بسیار ساده است.
    پوسیدگی ریشه در آن به شدت از سایر محیط های کشت کمتر است.
    خطکش شاخص آبیاری
    گرچه همه ی سیستم های هیدروپونیک به آن مجهز نیستند و دوره های آبیاری در مقیاس صنعتی به این صورت تعیین نمی شوند اما در سطح خانگی و به صورت تک گلدان بسیار کاربردی است. از نظر ساختاری شبیه به یک تشتک تبخیر کوچک است و به صاحب گلدان کمک می کند زمان مناسب آبیاری را تشخیص دهد. از مزایای آن جلوگیری از آبیاری اضافه و آبماندگی در گلدان است.
    گلدان کشت
    از گلدانهای طراحی شده مخصوص گلکاری حرفه ای استفاده کنید. این گلدان ها به گونه ای طراحی شده اند که در ناحیه ی ریشه گیاه جریان هوا به حداکثر میزان ممکن می رسد.
    کود کامل و مناسب
    گیاه تمام مواد مورد نیاز برای رشد و سلامت خود را از این محلول می گیرد. اگر کشت هیدروپونیک به شیوه ی صحیح انجام گیرد هدررفت کود و یا تجمع بیش از حد و مسمومیت با کود عملا وجود نخواهد داشت. بهترین محیط کشت برای پرورش ارکیده ها

پوکه معدنی یا همان لِکاLECA (Lightweight Expanded Clay Aggregate)
    دانه های پوکه ی معدنی
    (LECA)
    کشت ارکیده در داخل پوکه ی معدنی مزایای زیادی دارد: • عدم پوسیدگی، له شدگی و خفگی ریشه
    • رسیدن میزان بیشتر اکسیژن به ریشه
    • کمتر شدن آفات و بیماری ها
    • تغذیه ی بهتر دانه های پوکه معدنی (لکا) شرایط ایده آلی از نظر نسبت بهینه ی هوا و رطوبت برای ریشه فراهم می کنند. محیط کشت تمیز، عاری از بیماری و آفات هم برای گیاه و هم برای کشاورز بسیار مطلوب است. هیچ ماده ی آلی در حال تجزیه، قارچ یا باکتری ای در این محیط کشت موجود نیست. از آنجایی که هیچ گونه پوسیدگی و له شدگی ریشه در داخل این محیط کشت مشاهده نمی شود، عموما نیاز به تعویض گلدان نیز کاهش می یابد آبیاری آسان درصورت استفاده از گیج های مخصوص درجه بندی شده آبیاری یا تشتک های تبخیر کوچک، بسیاری از دغدغه های علاقمندان آماتور پرورش ارکیده برطرف شده است و دیگر نیازی نیست درمورد خشکی یا رطوبت بیش از اندازه و مقدار آبی که یک گلدان یا محیط کشت در خود نگه می دارد نگران باشند.
    بسیاری از این شاخص ها علاوه بر اینکه زمان مناسب آبیاری را مشخص می کنند از جنبه ی ظاهری نیز طراحی به خصوصی دارند به طوری که در حاشیه ی گلدان و در لوله ی خاصی فرو می روند و برای مشاهده میزان آب کافی است آنها را از جای خود بیرون کشیده و دوباره پایین بفرستیم. به علاوه، استفاده از پوکه ی معدنی مزایایی نیز در کیفیت آبیاری با خود به همراه دارد. مثلا محلول غذایی را به طور مطمئن و با پراکندگی یکسان به ریشه ی گیاه می رساند. در هنگام انتخاب گلدان باید دقت شود که اگر از گلدان های دو دیواره استفاده می کنید مطمئن شوید که سوراخ های گلدان داخلی حداکثر گردش هوا در مجاورت ریشه های گیاه را فراهم می کنند. درصورت استفاده از شاخص های آبیاری و گلدان های دوجداره، جهت تجدید آب نیازی به انتقال گلدان یا ظرف آب پای آن به سینک ظرفشویی نیست، همچنین اگر گلدان ارکیده در آپارتمان نگهداری می شود، با این روش کف اتاق خشک و تمیز می ماند و هیچ گونه گِل و آبی روی زمین نمی ریزد. در کشت هیدروپونیک تعادل عناصر غذایی، سلامت گیاه را تضمین می کند
    گرچه به دست آوردن تعادل لازم در این عناصر امری دشوار است و بیشتر با حدس و گمان همراه است، درصورت استفاده از کودهای کامل مخصوص پرورش ارکیده ی هیدروپونیک، تمامی نیازهای گیاه به نحو احسن تامین می شود. در مقیاس خانگی، اضافه کردن چند قطره از این کود به آب آبیاری، طبق دستور روی محصول برای تامین مواد غذایی گلدان کافی ست و می توان انتظار پرورش گلهایی زیبا و باطراوت داشت. این کودها، ریسک تجمع نمکها و سمیت در گیاه را منتفی می کنند. در این شیوه می توان هر از گاهی مثلا هر چند ماه یکبار ریشه های بوته ارکیده را داخل سینک ظرفشویی شستشو داد تا از عدم تجمع بیش از حد عناصر و ناخالصی ها اطمینان حاصل کرد. البته ممکن است استفاده از این کودها در سطح مزارع و گلخانه های بزرگ از نظر اقتصادی به هیچ وجه مقرون به صرفه نباشند. که در این صورت از جداول تخصصی عناصر مخصوص کشتهای هیدروپونیک استفاده می شود. هم افراد تازه کار و هم متخصصین و حرفه ای ها از این روش سود می برند در کشت هیدروپونیک گیاه به تعبیری، استقلال نسبی پیدا می کند در نتیجه افول و ضعف گیاه بسیار کمتر خواهد شد چون محیط کشت آن پاکیزه است و نگهداری از چنین گیاهی برای کشاورز آسان است.

پوکه معدنی استفاده شده در گلدان
    در این روش با وجود صرف
    وقت کمتر برای هر تک گلدان،
    نتایج به مراتب بهتری نسبت به
    سایر روش ها حاصل می شود.
    اگر گیاهان را سالم نگهدارید، آبیاری به شیوه ی صحیح انجام گیرد و تعادل عناصر غذایی برقرار باشد مشکلات ناشی از آفات و حشرات کاهش یافته و گیاه کمتر دچار بیماری های گیاهی خواهد شد. بنا بر دلایلی که ذکر شد، مهم نیست که پرورش دهنده ی ارکیده، آماتور باشد یا حرفه ای. اگر کشت هیدروپونیک به صورت صحیح و علمی پیاده شود، نتایج خیره کننده خواهند بود.
    منبع:agriculture کشاورزی - دختری از ایران
    ویرایش توسط AquaTech : 21st January 2015 در ساعت 05:00 PM

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ندارم
    شماره عضویت
    16597
    وای چه تاپیک خوبی

من دونه های این گلو از کجا میتونم تهیه کنم؟

توروخدا جواب بدین

1ساله دنبال خریدشم

نوع حیوان خانگی
    فایتر
    شماره عضویت
    14687
    نقل قول نوشته اصلی توسط sarinaRp نمایش پست ها
    وای چه تاپیک خوبی

من دونه های این گلو از کجا میتونم تهیه کنم؟

توروخدا جواب بدین

1ساله دنبال خریدشم
    سلام.ممنون.بذر ارکیده رو باید از فروشگاه های اینترنتی یا گلفروشی های بزرگ پایتخت تهیه کنید.
    واستون پ خ میزنم میگم از کجا تهیه کنید

کاربر ساده

شماره عضویت
    422
    با سلام و عرض ادب
    میخواستم اگر امکانش هست یه توضیحی در مورد جوانه زنی بذر گل ارکیده توضیح دهید اینطور که من تو وبسایتها مطالعه کردم و ویدئو های مربوطه را دیدم خیلی دشوار است و باید تو محیط استریلیزه و توسط قارچ کشت شود اگر راه ساده ای هست لطفا راهنمایی کنید ./.
    با سپاس

نوع حیوان خانگی
    فایتر
    شماره عضویت
    14687
    نقل قول نوشته اصلی توسط amin1596 نمایش پست ها
    با سلام و عرض ادب
    میخواستم اگر امکانش هست یه توضیحی در مورد جوانه زنی بذر گل ارکیده توضیح دهید اینطور که من تو وبسایتها مطالعه کردم و ویدئو های مربوطه را دیدم خیلی دشوار است و باید تو محیط استریلیزه و توسط قارچ کشت شود اگر راه ساده ای هست لطفا راهنمایی کنید ./.
    با سپاس
    سلام دوست عزیز
    نه اصلا کار دشواری نیست.خیلی هم راحته.کافیه مقداری آب تمیز داخل یک ظرف بریزید.بخاری آکواریوم رو بزارید داخل آب.دما روی 26 درجه.اندازه یک عدس کود فسفات منو پتاسیم بریزید تو آب.کمی هم کود جلبک بریزید.چند روزی با پمپ آکواریوم هوادهی کنید آب داخل ظرف رو.مثلا یک هفته.
    بعد بذرهای ارکیده رو داخل یک توری بزارید و توری رو روی سطح آب قرار بدید.چندساعتی بزارید خوب داخل آب خیس بخوره.یک روز هم میتونه باشه ولی ممکنه زیادی نرم بشه و ازبین بره.
    بعدش داخل پیت ماس بکارید و مرتب مرطوب نگه دارید.اصلا نباید خیس باشه.فاسد میشه بذرها.فقط مرطوب باشه.زیر گلدان حتما زهکش داشته باشه و محلش کمی خنک باشه.
    اگر هم پیت ماس نباشه همینطوری روی مقداری ماسه یا شن نرم بزارید و یک پلاستیک بکشید روی گلدان.
    منظور از استریل بودن یعنی اینکه شما آب رو اول بجوشونید و دستهاتون با صابون شست و شو بدید و هرچی استفاده میکنید تمیز باشه.قارچ کپک همجا هست.درضمن سم مخصوص ضدعفونی بذر هستش که میتونید بخرید و فقط کمی دوره جوانه زنی طولانی تر میشه.
    کود فسفر بالا باعث تسریع جوانه زنی میشه و رشد ریشه رو افزایش میده

نوع حیوان خانگی
    فایتر
    شماره عضویت
    14687
    همانطور که دوست عزیزمون گفتند ظاهرا پرورش ارکیده از بذر بسیار سخته.و نیاز به قارچ میکوریزا داره برای همزیستی.اما من یک روش راحتتر پیدا کردم که تجاری هست و توسط دو استاد دانشگاه در خارج کشف شده و خلاصه اون را مینویسم.
    چکیده مقاله: رسانه ساده متشکل از کودهای مختلف تجاری موجود در بازار و مواد طبیعی به منظور کاهش هزینه های متوسط ​​و دوره جوانه زنی بذر ارکیده فرموله شد.جوانه زنی بذر ارکیده در مدت یک ماه با مواد زیر مشاهده شد.
    1.35 گرم در لیتر کود 20-20-20 + ریزمغذی با ترکیب 30 گرم در لیتر شکر.علاوه بر این مکمل آب نارگیل و موز هم به محلول اضافه گردید که باعث رشدسریع ارکیده بالغ شد.
    علاوه براین مخلوط پودر سیب زمینی،آرد ذرت و آرد جو هم بعد از جوانه زنی به سرعت رشد و ماندگاری گیاه کمک خوبی میکند.
    موفق باشید

کاربر ساده

شماره عضویت
    422
    با سلام و عرض ادب
    ممنونم اگر امکانش هست ساده تر میشه توضیح دهید منظورم پست ششمه در این روش استریل نیازی نیست؟میخوام روش ساده و مطمئن باشه ،در ضمن گفتید مکمل آب نارگیل و موز اینها برای کپک زدن و به عبارتی تولید قارچه؟ و این کودهای
    فسفات منو پتاسیم و کود جلبک موجود هست و به راحتی میشه تهیه کرد ؟کود جلبک چه مقدار ؟ این روشهارو خودتون امتحان کردین؟تو کلیپها دیدم که تو چیزی شبیه خاک ژله ای کشت کردن،لطفا راهنمایی کنید.موفق و موید باشید

نوع حیوان خانگی
    فایتر
    شماره عضویت
    14687
    نقل قول نوشته اصلی توسط amin1596 نمایش پست ها
    با سلام و عرض ادب
    ممنونم اگر امکانش هست ساده تر میشه توضیح دهید منظورم پست ششمه در این روش استریل نیازی نیست؟میخوام روش ساده و مطمئن باشه ،در ضمن گفتید مکمل آب نارگیل و موز اینها برای کپک زدن و به عبارتی تولید قارچه؟ و این کودهای
    فسفات منو پتاسیم و کود جلبک موجود هست و به راحتی میشه تهیه کرد ؟کود جلبک چه مقدار ؟ این روشهارو خودتون امتحان کردین؟تو کلیپها دیدم که تو چیزی شبیه خاک ژله ای کشت کردن،لطفا راهنمایی کنید.موفق و موید باشید
    سلام.روش خودمو هنوز روی ارکیده امتحان نکردم.اما روی بذر موچسب(پیچ بوستون) امتحان کردم درعرض 48ساعت جوانه زدن بذرها.بذر پیچ موچسب حداقل یکماه طول میکشه جوانه بزنه.
    نوشته بود بذرهای ارکیده بقدری ریز هستند که مثل گرد و غبار هستند.والا من خریدم،بذر ارکیده میمونی اندازه عدس شاید بزرگتره،بذر ارکیده فالانوپسیس هم اندازه یک ارزن هستش.تازه خودم دیدم تو یک سایت خارجی بذر ارکیده گذاشته بود روی لیکا و جوانه زده بودن.بذرهاشم درشت بودن
    ولی شما از روش دوم استفاده کنید.آب نارگیل و موز هم نمیخواد.فقط همون کود و شکر کافیه.من اطلاعات محدودی در مورد کشت بافت دارم و میدونم در کشت بافت هم از کربوهیدرات ها استفاده میشه.اگر شما ملاس سیاه داشته باشید خیلی بهتره.
    کودهای فسفات منوپتاسیم و جلبک براحتی در فروشگاه های کشاورزی پیدا میشه.من از کود ارگانیک بیوژن استفاده کردم که حاوی جلبکه.شما فقط همون جلبک هم بریزید کفایت میکنه.به اندازه کافی مواد مغذی داره.
    درضمن تا جایی که امکان داره همچیز باید ضدعفونی بشه.حتما سم قارچ کش برای ضدعفونی تهیه کنید
    ویرایش توسط AquaTech : 1st March 2015 در ساعت 05:02 PM

نوع حیوان خانگی
    فایتر
    شماره عضویت
    14687
    بفرما دوست عزیز
    کار نشد نداره.بگردی زود همچی پیدا میشه.این هم آموزش کامل ساختن ژل مخصوص جوانه زنی ارکیده.کلا این یک روش ساده کشت بافته.
    مواد لازم:
    1- پراکسید هیدروژن 3% برای ضدعفونی کردن بذرها( 3 سی سی 35% در چهار لیتر آب به همین میزان درست میکند)
    2- 6گرم آگار (از داروخانه تهیه کنید)
    3- یک لیتر آب مقطر ( از لوازم آزمایشگاهی تهیه کنید)
    4- 2گرم کود 20-20-20+TE
    5- 5گرم قند

ابتدا آب مقطر را با شکر و کود بجوشانید و خوب هم بزنید.سپس پودر آگار را اضافه کنید و نزدیک به دو دقیقه جوش دهید وسپس بردارید.سپس بخوبی تکان دهید و بگذارید سرد شود.
    یک ظرف شیشه ای درب بسته پیدا کنید و داخل آب جوش بندازید و خوب ضدعفونی کنید.سپس مایع آگار را داخل ظرف ریخته و بذرها را روی مایع ژله ای مانند که تشکیل شده بریزید.حدودا بالای 100 روز تمام ارکیده ها طول میکشه جوانه بزنند.

اما با این روش زودتر جوانه میزنند.مثلا یکماه.شانسیه دیگه.کی میدونه

آگار عصارهٔ خشک جلبک‌های قرمز از نوع GELIDIUM است که از نظر شیمیایی استر سولفوریک گالاکتان می‌باشد. بشکل قطعات باریک نازک شفاف، یا گرد سفید خاکستری رنگ بی مزه و بی بو است . در آب سرد نامحلول است ولی ابتدا در آبجوش آن را حل کرده و سپس در ۳۵ تا ۴۰ درجهٔ سانتی گراد یا کمتر سرد نموده بصورت ژل در می‌آورند.

این ژل میتونه بذر هر گیاهی رو به عمل بیاره.شک نکنید.اگر محیط کشت سترون داشته باشید حتی سلول های گیاهی باید بتونند داخلش رشد کنند و همچنین قلمه انواع گیاهان.
    دوستان
    بدون ذکر منبع کپی نکنید مطلب بسیار عالی و پرمحتواست.هرجا کپی کردید اشکالی نداره فقط اون زیر میرا منبعشم ذکر کنید.
    ویرایش توسط AquaTech : 1st March 2015 در ساعت 05:28 PM

کاربر ساده

شماره عضویت
    422
    سلام ، سپاسگزارم ،پراکسید هیدروژنو کجا و چگون باید به کار برد و این محیط کشت سترون چیست؟من حقیقتش دو نو بذر تهیه کردمOrchide Phalaenopsis و Dendrobiumnhogداخل خاک ژ له ای گذاشتم بعد از یه هفته دیدم بو گرفته تو یوتوب میدیدم تو آزمایشگاه و با یه تشکیلاتی کشت میکردن بعضی ها هم از موزو چیزای دیگه ،هنگ کردم گفتم نه به اون آمایشگاه نه به این مخلوط کن ، زودپز ، موز ، آدامس و بستنی دوقلم آخر مزاح بود ،خلاصه با تحقیق بیشتر فهمیدم این کارا برای جلبک سازیه و به این راحتیا نیست من چون دیده بودم اکـثرا تو یه چیزی شبیه خاک ژله ای بذرهارو هچ میکنن ما هم تو خاک ژه ای اینکارو کردیم متاسفانه،دوباره باید سفارش بدم از دستورالعمل شما استفاده کنم انشاالله
    ویرایش توسط amin1596 : 2nd March 2015 در ساعت 12:10 AM

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)