برترین ها: براساس مطالعه ای در آمریکا جمعیت های مورچه ها در هر کلونی شخصیت خاص خود را دارند که بسته به محیط زیست شکل می گیرد.

کلونی هایی شامل چندصد مورچه در نحوه رفتار خود پیوسته خصوصیات متفاوتی از سایر کلونی ها نشان می دهند، درست مثل آدم ها.

بعضی خصوصیات رفتاری مشترک است؛ مثلا یک کلونی که به طور گسترده تر به جستجوی غذا می پردازد در مقابله با موجودات مهاجم با شدت بیشتری عمل می کند.

این نوع کلونی خطرپذیرتر است و این بیشتر در شمال که هوا سردتر است دیده می شود.

سارا بنگستون دانشجوی دکتری در دانشگاه آریزونا که این تحقیقات را سرپرستی کرده می گوید:‌ «من خیلی مشتاقم علت وجود این خصوصیات متفاوت را درک کنم.»

مطالعه او در نشریه اقدامات انجمن رویال بی منتشر شده.

خانم بنگستون توضیح داد که هرچند ما می دانیم که حیوانات شخصیت دارند، اما هنوز علت پیدایش آن را درک نمی کنیم.

«گاهی اوقات افراد از یکدیگر متفاوت رفتار می کنند و وقتی این رفتار در طول زمان تکرار می شود می گوییم که شخصیت خاص خود را دارند.»

به این ترتیب چیزی مانع شخصیت داشتن کلونی های حشرات نمی شود، همانطور که خانم بنگستون با مشاهده کلونی های مورچه ها از شمال تا جنوب ناحیه غربی آمریکا چه در حیات وحش و چه با جمع آوری و انتقال آنها به آزمایشگاه مشاهده کرد.

با انتقال آنها به آزمایشگاه امکان فیلمبرداری از ۲۰۰ تا ۶۰۰ مورچه عضو یک کلونی در داخل محفظه های شفاف پدید آمد.

این ویدئوها برای اندازه گیری میزان فعالیت جسمانی و رفتار پرخاشگرانه به کار گرفته شد. اما بعضی اندازه گیری ها مثل اینکه مورچه ها برای یافتن غذا چقدر دور می شوند باید در زیستگاه طبیعی آنها انجام می شد.

برای جمع آوری این داده ها خانم بنگستون هزاران مورچه را در فضای باز به خصوص در جنگل های سوزنی دنبال کرد.

او آنها را با پودر فلوروسنت صورتی رنگ کرد و در میان برگ و خاشاک دنبالشان کرد.

او به بی بی سی گفت:‌ «من کلی روی زمین خزیدم. می تواند کار کسل کننده اما در عین حال جذابی باشد چون کلی رفتار طبیعی را شاهد خواهید بود که لزوما در آزمایشگاه نمی توان دید.»

خانم بنگستون می گوید که از واشنگتن در شمال غربی تا آریزونا در جنوب غربی آمریکا رفتار کلونی مورچه ها عوض می شود که نشان می دهد محیط زیست نقش مهمی در شکل گیری آن دارد.

این مطالعه نمی گوید که چرا تغییر عرض جغرافیایی باعث تفاوت خصوصیات در مورچه ها می شود اما خانم بنگستون فکر می کند که شاید زمستان های طولانی در شمال در این شکل گیری خصوصیات موثر باشد.

منبع : برترین ها