نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: طرح رو چطور ارزیابی میکنید؟

رأی دهندگان
9. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • خوبه

7 77.78%
  • جای کار داره

1 11.11%
  • بده

1 11.11%
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 22
    کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    به دنبال ساخت آکواریوم
    شماره عضویت
    15386

39 محاسبات سوراخ کاری تانک برای سامپ

سلام دوستان عزیز خسته نباشید. می خوام براتون به صورت گرافیک محاسبات سوراخ کاری تانک رو انجام بدم و برای خودتون اعدادش رو تغییر بدید و استفاده کنید. اگر طرح مشکل داره از نظرتون بعد از تمام شدن مطلب خوشحال میشم مطرح کنید. با تشکر از مدیران
    برای این کار اولش چندتا اصطلاح رو نام میبرم و بعد از مطالب خودتون به صورت کامل متوجه میشید. خواهشم اینه بزارید مطلب کامل بشه بعد نظر بدید. چون میخوام تو 2-3 تا پست این کار رو انجام بدم و نکته ای که باید بگم اینه که تو انجمن های دیگه به برخی از کاربرا کمک کردم اما مطالبم پیوسته نبوده.
    خوب تعاریف:
    خط قرمز رنگ : خط حداقلی : برای زمانی هست که برق قطع بشه و یا پمپ بسوزه و آب از سامپ به تانک پمپاژ نشه اما آب از تانک به سامپ وارد بشه.
    خط سبز : خط نرمال : خطی هست که وقتی جریان آب بین تانک و سامپ برقراره و سطح مطلوب آب هم هست.
    خط زرد : خط حداکثری : زمانی که آب از تانک به سامپ وارد نشه(لوله کیپ بشه) اما پمپ کار کنه و کل آبی که در سامپ در دسترس داره رو به طور کامل تانک پمپاژ کنه.
    پارامترهای مربوط به تانک:
    Y : ارتفاع کل تانک
    Y1 : ارتفاع آب در سطح حداقلی (ارتفاع حداقلی )
    Y2 : ارتفاع آب در سطح نرمال (ارتفاع نرمال )
    Y3 : ارتفاع آب در سطح حداکثری(ارتفاع حداکثری)

پارامترهای مربوط به سامپ
    Ys: ارتفاع کل سامپ
    Ys1 : ارتفاع تیغه اول سامپ
    Ys2 : ارتفاع تیغه دوم سامپ
    Ys3 : ارتفاع تیغه سوم سامپ
    Ys4 : ارتفاع تیغه چهرم سامپ

نکته معمولا تعداد خونه های سامپ 5 تا و فرد است و اگر تعداد خانه های شما کمتر و یا بیشتر شد هم مشکلی نیست و مفهوم رو بگیرید میتونید محاسبات رو انجام بدید.
    تعریف و یا نکته ای که به خط بالا مربوط هست :
    آب در دسترس پمپ : کل آبی که پمپ در سامپ به اون دسترسی داره و میتونه پمپاژ کنه ( منظور کل آب موجود در سامپ نیست) تو این طرح میشه کل آب های موجود در خانه پنجم.

اینم یه عکس گرافیکی.

ادامه دارد...
    ویرایش توسط malmir : 25th July 2014 در ساعت 01:38 AM دلیل: ادامه دارد...

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    به دنبال ساخت آکواریوم
    شماره عضویت
    15386
    سلام مجدد.
    من 2 تا پارامتر رو یادم رفت بگم :
    1) عرض تانک که Z هست
    2)عرض سامپ که Zs هست.
    نکته خیلی مهم: تیغه های داخل سامپ نباید به خونه های همجوار نشتی داشته باشن و باید دقیق چسب کاری بشن تا آب ندن و همینطور نشکنن. فکر کنید دارید خود تانک رو چسب میزنید.

خوب ادامه کار. بررسی کنید ببینید ارتفاع حداکثری چند هست؟ و عدد اون رو باید خودتون بدید. راهنمایی: سطحی هست که اگر آب از این سطح اگر بالاتر بیاد خطر ایجاد می کنه.
    همینطور حجم خونه هایی که توی سامپ هست و تو شکل زیر رنگی شده رو هم محاسبه کنید.
    یه نکته: تو شکل Ys1 و Ys3 فاصله کف سامپ تا نوک تیغه هست و اندازه خود تیغه نیست ارتفاع اون هست که برابر میشه با اندازه تیغه + فاصله زیرش برای عبور آب.
    نکته بعدی: Ys1 باید 3 سانت از Ys2 بیشتر باشه. و Ys4 هم باید 3 سانت از Ys2 کوچیکتر باشه. و ارتفاع Ys1و Ys3 با هم برابرند.
    حالا باید حجم خونه های اول تا چهارم سامپ رو اندازه بگیرید. و فقط برای این کار سطح آب رو باید 1.5 سانت کمتر از ارتفاع تیغه Ys1 اندازه بگیرید.
    نکته: نیازی به حضور مدیا در داخل خونه های سامپ نیست و شما بدون مدیا حساب کنید.
    یه عکس هم قرار دادم.

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    به دنبال ساخت آکواریوم
    شماره عضویت
    15386
    قبل از اینکه که من بخوام توضیحاتم رو ادامه بدم عکس زیر رو ببینید. تانک هایی که میخوان مانند زیر سوراخ کاری انجام بدن و از چنین نوعی برای انتقال آب از تانک به سامپ استفاده میکنن کاربرد داره.

خوب شما تو پست قبل همونطور که گفتم حجم اون قسمت آبی رنگ در داخل سامپ رو حساب کردید که تو اینجا میشه:
    خونه اول : (Ys1-1.5* Zs*Xs1)
    خونه دوم : (Ys2*Xs2*Zs)
    خونه سوم : (Ys2*Xs3*Zs)
    خونه چهارم : (Ys4* Xs4*Zs)
    جمع حجم 4 تا خونه رو بنویسید. بعد خط حداکثری هم تو سامپ مشخص کنید. به فرض Ys-4 این یعنی شما 4 سانت از ارتفاع سامپ کم کردید و خط حداکثری در نظر گرفتید.
    حالا حجم حداکثری آب رو با استفاده از اون خط بدست بیارید.
    یعنی : خط حداکثری * Zs که میشه عرض سامپ * Xs طول سامپ
    حالا عددی رو که بدست آوردید از حجم آب اون 4 تا خونه کم کنید. بعد از این مقدار حجمی که پمپتون اشغال میکنه رو کم کنید.
    میشه اون ناحیه قرمز رنگ در داخل سامپ.

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    به دنبال ساخت آکواریوم
    شماره عضویت
    15386
    حالا اون ناحیه قرمز رنگ چی میگه؟
    اون به این معنی هست اگر آب در تانک اصلی از خط حداکثری (خط زرد رنگ) به خط حداقلی (خط قرمز رنگ) برسه باید معادل اون ناحیه قرمز رنگ باشه.
    حجم اون ناحیه قرمز رنگ رو حساب کردیم.
    طول تانک رو داریم و عرض تانک رو هم داریم.
    پس حجم قرمز رنگ تقسیم بر (طول تانک * عرض تانک) برابر میشه با اختلاف خط زرد و قرمز. حداکثر نوسان آب در داخل تانک.
    یعنی این عدد رو اگر از خط حداکثری کم کنیم به خطر قرمز رنگ میرسیم. یعنی ارتفاع لوله آب از تانک به سامپ و یا پایین ترین نقطه ای که در دیواره جانبی سوراخ میکنیم باید مماس با این خط باشه.
    میمونه محاسبات خط نرمال. اگر از کف تانک سوراخ میکنید که هیچی اما اگر از دیواره های جانبی تانک سوراخ میکنید به نکته زیر دقت کنید. و محاسبه خط نرمال برای شما مهمه.
    برای جلوگیری از ورود هوا به داخل لوله و صدای خرخر آب باید خط نرمال 2 سانت بالای بالاترین نقطه سوراخ گذرنده آب تانک شما باشه. به فرض اگر شما سوراخ 4 سانت بزنید و بعد سوراخ فیتینگ برای گذر آب 3 سانت باشه باید آب 2 سانت بالای اون سوراخ 3 سانتی باشه. ابعاد سوراخ و اندازه های اون دست خودتون اگر همین حالت رو در نظر بگیریم. بالاترین نقطه سوراخ گذرنده آب از اون فاصله 3.5 سانت از خط حداقلی داره و ما 2 سانت هم برای جلوگیری از هوا برای اون در نظر گرفتیم پس سطح آب نرمال میشه 5.5 سانت حالا شما باید حجم آب در داخل خونه پنجم رو محاسبه کنید که میشه این 5.5 سانت یا هر مقدار دیگه ای که شما محاسبه کردید * طول تانک * عرض تانک. این مقدار آب رو اگر در داخل خونه پنجم بریزیم باید کمتر از Ys4 باشه نیاید مماس کنید یه 15 سانت اختلاف بزارید و مقدار آب هم باید در داخل خونه پنجم به حدی باشه که با تبخیر شدن ها و ... آب اونجا کم نشه و پمپ بسوزه.
    اینم یه عکس

یه نکته ای که باید بگم این بود که این محاسبات برای اینه که شما بدونید حداکثر تا کجا میتونید سوراخ تانکتون رو پایین بزنید.

و بعد از محاسبات خط نرمال رو در تانک و در سامپ با یک ماژیک مشخص کنید تا بعد از سیفون و اضافه و کم کردن مدیا بدونید تا کجا باید با آب پر کنید.
    نکته ای به ذهنم در حال حاضر نمیرسه اگر تا امروز افطار نکته ای اضافه نکردم میتونید سوالاتتون رو مطرح کنید. و همچنین از مدیران سایت تشکر میکنم چون من مطلبی به این صورت ندیدم چنین موضوعی رو ایجاد کردم. و دوستان به کم و زیادش ببخشن و در نظرسنجی هم شرکت کنید.
    پایدار باشید.
    نکته اضافه شده بعد از ویرایش:
    دوستان گل پیشنهاد من اینه که سطح حداکثری رو مماس با تیغه های Ys1 و Ys3 در نظر بگیرن و در اینصورت ارتفاع آب تو خونه اول رو 2 سانت کمتر از تیغه Ys1 بگیرید. به دلیل اینکه برق زیاد تو مملکت ما میره آبی که از تانک میاد تا تصفیه نشده به خونه های دیگه و مدیاها نرسه.
    ویرایش توسط malmir : 25th July 2014 در ساعت 11:35 AM دلیل: نکته اضافه شده

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    mahii
    شماره عضویت
    11652
    بسیار ممنون جناب مالمیر نکات پایه ای و کلیدی بسیار خوبی بود فقط با اجازتون یک نکته ی بسیار مهم هم من اضافه کنم

تمام عزیزانی که خودشون میخوان سامپ رو طراحی کنن یا بسازن یا بدن بیرون براشون بسازن حتما به این نکته دقت داشته باشن که:
    اول تمامی تجهیزات تانک تهیه بشه" یک نقشه ی کامل برای سامپ کشیده بشه و بعد از اون با توجه به تجهیزات خونه های سامپ با توجه به روش های بالا و با رعایت نکات پایه ای دسته بندی و ساخته بشن.

چند تا نکته کلیدی دیگه:
    اول اینکه دوستان روش برلین یا متد های اصلی فیلتراسیون شیمیایی رو مطالعه کنن و به هیچ عنوان در سامپ هیچ جایی برای انواع مدیای فله ای ( نخودی سیپورکس و تمام مدیاهای بی استفاده ی این چنینی) در نظر نگیرن چون این روش منسوخ هستش و دورانش گذشته یه مقدار بحثش سنگین و پایه ای هستش اما از یک جا توقف این کار غیر اصولی باید شروع بشه.
    اولین جایی که در سامپ در نظر میگیرید محل فیلتراسیون فیزیکی و کیسه های فیلتری باشه.
    بعد از اون محل اسکیمر رو در همون خونه یا مرحله ی بعدی در نظر بگیرید و بعد از اون راکتور کربن GAC و راکتور فسفات GFO رو در نظر بگیرید حالا اگر خود اسکیمر و این راکتور ها همگی در یک خونه یا یک فضا در سامپ هم باشن هیچ مشکلی پیش نمیاد و روش خونه بندی 5 مرحله ای و 7مرحله ای و...... فقط در ایران استفاده میشه و اون هم به خاطر فرهنگ غلط استفاده از مدیای فله ای در سامپ هستش که نه تنها موثر نیست بلکه ریشه ی بسیاری از مشکلات تانکهای ماست از جمله نیترات بالا و استیبل نبودن چرخه .
    و بعد از اون که همه ی عزیزان استاد هستن مرحله ی ریترن پمپ یا همون پمپ برگشتی هستش حالا در این بین اگر رفیوجیوم هم طراحی بشه یا در انتهای سامپ باز هم به همین صورت میشه کار رو پیش برد.
    نکته ی اخر اینکه عزیزان هر کدوم از تجهیزات اصلی رو نداشتن میتونن سامپ رو به همون میزان کوچیکتر در نظر بگیرن یعنی اگر شما کلا یه اسکیمر قدرتمند رو تانکتون داشتین و هیچ راکتور " رف یا ..... در سامپ توانایی ایجادش رو نداشتین خیلی ساده فقط یک خونه برای اسکیمر و فیلتراسیون فیزیکی در نظر میگیرین و یک خونه برای پمپ بازگشتی همون طوری که تمام سامپ های درجه 1 دنیا و اخرین روش های دنیا همگی به این صورت هستن و با وجود هر چیز اضافه ای در سامپ شدیدا مخالفت میشه.......

(میبخشید اول کاری در این انجمن بسیار خوب پر حرفی کردم )

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    به دنبال ساخت آکواریوم
    شماره عضویت
    15386
    بنیامین جان تشکر از نکاتی که گفتی.
    چند روز پیش با یکی از دوستام صحبتی داشتم و سوالی پرسیدم که نتیجه اون رو میگم.
    یکسری شیر آب وجود داره به اسم شیر برقی قطع و وصل آب که شما میتونید این شیر رو قبل/بعد از فلکه ای که از تانک میاد قرار بدید و به برق وصل کنید تا وقتی که برق رفت آب از سطح نرمال به سطح حداقلی نخواهد رسید. این شیرها در دو نوع وجود داره AC و DC و قیمت اون حدود 50-60 هزار تومنه. البته یکسری شیر های دیگه وجود داره که با ولتاژ برق میزان باز بودن اون شیر رو مشخص میکنه و قیمت اون تقریبا 300 هزار تومنه که البته به کار ما نمیاد.

همکار قدیمی انجمن آکواریوم آب شور

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    5767
    نقل قول نوشته اصلی توسط malmir نمایش پست ها
    بنیامین جان تشکر از نکاتی که گفتی.
    چند روز پیش با یکی از دوستام صحبتی داشتم و سوالی پرسیدم که نتیجه اون رو میگم.
    یکسری شیر آب وجود داره به اسم شیر برقی قطع و وصل آب که شما میتونید این شیر رو قبل/بعد از فلکه ای که از تانک میاد قرار بدید و به برق وصل کنید تا وقتی که برق رفت آب از سطح نرمال به سطح حداقلی نخواهد رسید. این شیرها در دو نوع وجود داره AC و DC و قیمت اون حدود 50-60 هزار تومنه. البته یکسری شیر های دیگه وجود داره که با ولتاژ برق میزان باز بودن اون شیر رو مشخص میکنه و قیمت اون تقریبا 300 هزار تومنه که البته به کار ما نمیاد.

سلام و با تشکر از طرح شما

شما که اینقدر اصولی طراحی کردید باید بگم که اصولی ترین راه رفت آب از تانک به سامپ اورفلو و سوراخ از کفه
    اورفلو چند مزیت داره : بکارگیری بیوبال در اون ، گرفتن خیلی خوب چربیهای سطح آب ، اضافه شدن اکسیژن ...
    و بدیش نمای بده اونه که اگه لایوراک به اندازه کافی داشته باشیم میشه جلوش رو پوشوند و مقداری هم صدای شر شر داره

در مورد شیر برقیها اونهایی رو که من دیدم همشون داخلش از فلز برنج درست شده و اگه بخواهیم بگردیم احتمالاً استیل هم پیدا میشه ولی با قیمت بالاتر و شیر برقی به هیچ عنوان نمیشه بهش اعتماد کرد مگه هر سال عوض بشه و با یه طراحی خوب مثل طرح شما و یا با داشتن تجربه شیر برقی به کار نمیاد ولی روی لوله ورودی از تانک به سامپ حتما باید شیر بزارید و با اون شیر میشه به راحتی صدای خر خر آب رو گرفت

در مورد سوراخ تانک هم در صورتی که بعد سوراخ کردن سطح آب پایین بود میشه از یه زانویی استفاده کرد و سطح آب رو بالا آورد مثل تانک آقا داود

ویرایش توسط علیرضا نوروزی : 26th July 2014 در ساعت 03:56 AM

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    به دنبال ساخت آکواریوم
    شماره عضویت
    15386
    تشکر از شما آقا علیرضا که نظرتون رو دادید. شما وقتی کف تانک رو سوراخ میکنید هم یه لوله میزارید میاد بالا که این هم تا سطحی که لوله بالا هست آب آک رو در صورت قطعی برق میکشه پایین. مثل عکس

اما در مورد تانک آقا داود که خیلی هم قشنگه و زیباست به نظر من اگر اون زانویی ها نبود خیلی قشنگ تر تر میشد. شیر برقی هارو من دیروز پرسیدم اما نرفتم دنبالش یه چیز دیگه ای هم که هست میشه سنسور گذاشت تا وقتی که آب از یک سطح پایین تر یا بالاتر رفت برق پمپ و شیر برقی رو قطع و وصل کنه. البته قطعا اگر شیر برقی باشه یا نباشه باید شیر فلکه ای رو که شما فرمودید باشه.
    بازم تشکر از نظراتتون

همکار قدیمی انجمن آکواریوم آب شور

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    5767
    نقل قول نوشته اصلی توسط malmir نمایش پست ها
    تشکر از شما آقا علیرضا که نظرتون رو دادید. شما وقتی کف تانک رو سوراخ میکنید هم یه لوله میزارید میاد بالا که این هم تا سطحی که لوله بالا هست آب آک رو در صورت قطعی برق میکشه پایین. مثل عکس
    [IMG]http://up.parsipet.ir

اما در مورد تانک آقا داود که خیلی هم قشنگه و زیباست به نظر من اگر اون زانویی ها نبود خیلی قشنگ تر تر میشد. شیر برقی هارو من دیروز پرسیدم اما نرفتم دنبالش یه چیز دیگه ای هم که هست میشه سنسور گذاشت تا وقتی که آب از یک سطح پایین تر یا بالاتر رفت برق پمپ و شیر برقی رو قطع و وصل کنه. البته قطعا اگر شیر برقی باشه یا نباشه باید شیر فلکه ای رو که شما فرمودید باشه.
    بازم تشکر از نظراتتون
    سلام
    بعد مدتی بوبین شیر برقی ضعیف میشه و ممکنه یا باز نشه و یا بسته نشه و اگه بخوای جنس خوبی بخری باید پول زیادی بدی و به نظر من با توجه به خورندگی آب شور به نظر من شیر برقی بدرد آب شور نمیخوره
    تو اورفلو گذاشتن لوله درست نیست بخصوص اگه بخواهیم از بیوبال استفادع کنیم چون بیوبال باید در محیط تر و خشک باشه و آب فقط باید از روش رد بشه و نباید غرق در آب باشه
    در موردنمای تانکها با گذاشتن لایوراک به اندازه کافی میشه نمای بد اون رو پوشوند

Send by Tapatalk
    ویرایش توسط علیرضا نوروزی : 26th July 2014 در ساعت 01:31 PM

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    به دنبال ساخت آکواریوم
    شماره عضویت
    15386
    سلام. یه سوال در مورد آب شیرین چطور اونم حورندگی داره؟ چون یه طرح دیگه مدنظرم هست اما دارم روش فکر میکنم. البته خودم دنبال آب شیرین هستم. و در رابطه با بیوبال 100 درصد حرف شما درسته.

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)