نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    کاسکو
    شماره عضویت
    16231

4 چیدن پر و بال طوطی ممنوع !!!

مدتها بود تحقیق می کردم و شک کرده بودم که ایا واقعا پرو بال طوطی ها را باید قیچی کرد یا نه؟

و حال به اطمینان رسیده ام که یکی از بزرگترین دلایل پرکن شدن و عصبی شدن طوطی ها چیدن و کوتاه کردن پرو بال انهاست.
    هنگامی که تصمیم می گیریم پرهای طوطی را کوتاه کنیم شاید به این فکر نمی کنیم که با اینکار طوطی قدرت پرآرائی کردن رو تا حد زیادی از دست می دهد عمل پرآرائی اوج شادابی و سروحال بودن یک طوطی را نشان می دهد یعنی لحضه ای که چربی های غده را از بالای دم (انتهای ستون فقرات) با منقار می کشد و به تیزه ها (شاه پرها) و سایر پرهای بال و دم می کشد. درست همان موقع که با پرهایی با نوک های تیز تیز روبرو می شود چقدر ناراحت می شود. و موقعی که بال را می بندند تیزی و غیر طبیعی بودن پر قیچی شده روی پهلوهی پرنده باعث می شود تا باز هم رنج بکشد. شاید بشه گفت تمام ارزش یک پرنده زینتی به داشتن پرو بال کامل و تمیز باشد. به سایتهای خارجی یا کتاب های خارجی که روش های صحیح کوتاه کردن پر و بال طوطی را نشان داده اند نگاه نکنید.

اینجانب مدتهاست انواع طوطی ها را زیر نظر دارم طوطی هایی که خیلی وقت پیش پرو بال انها کوتاه شده حتی انها که توسط خودم مثلا به راه و با دقت کوتاه شده اند اکثرا همیشه از این حالت رنج می برند شاید صاحبانشان انچنان متوجه نباشند اما این یکی از اشتباهات بزرگ و رایج و است در این مورد ابتدا مطمئن شدم بعد اقدام به نوشتن چنین مطلبی کردم خواهش می کنم توجه داشته باشید.

دست کم مدت ۹ ماه است که هرگز پروبال طوطی ها را کوتاه نکردم چون به این موضوع فکر می کردم و متوجه شده بودم چه اثرات مخربی روی پرنده خواهد داشت حتی پرندگان دیگر مانند مرغ مینا.
    اگر به این فکر می کنید که ممکن است یک روز در اثر یک حواسپرتی پرنده تان پر کشیده و از پیش شما برود باز هم پیشنهاد می کنم اگر در هنگام ازاد بودن پرنده دقت کنید که درب و پنجره ها بسته باشد. بسیار بسیار افرادی بوده اند که در هنگام مسافرت پرنده خود را از دست داده اند پیشنهاد می کنم بیخیال لذت بردن از پرنده تان بیرون قفس در مسافرت شوید اما پرو بالش را قیچی نکنید.
    من با قاطعیت عرض می کنم که هرگز نباید پروبال هیچ طوطی را کوتاه کرد یکنفر با ناخونگیر اقدام می کند دیگری با قیچی مخصوص و .... اما همه انها اشتباه می کنند.
    در یک جمله باید بگم هرچقدر کارهایی مانند کوتاه کردن ناخن و منقار و بال وپر و غیره انجام دهید پرنده شما بی کیفیت تر خواهد شد. طوطی شما باید دارای منقاری تیز و قوی همراه ناخون هایی تیز و بال هایی کاملا صاف و تمیز باشد.
    طوطی خود را دست هرکسی نسپرید تا برایش تصمیم بگیرد...

منبع :دوستی با حیوانات

ویرایش توسط فریماه : 19th July 2014 در ساعت 12:09 AM

همکار قدیمی بخش آکواریم آب شور

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15314
    مرسی جالب بود
    ما یه دونه از این سبزا داشتیم روزاش ولش میکردیم رو درخت انجیرمون تا عصر لذت میبرد اون وسط با باقی پرنده ها معاشرت میکرد بعد از ظهر یه چوب بلند داشتم میگرفتم جلوش میومد پایین خودش طوطی فهمیده ای بود
    البته هرز چند گاهی هم میرفت از دیوار اونور به درخت مو دو تا همسایه اونورتر سر میزد و میومد
    فقط پرده های اطاقو با نوکش تیکه پاره کرد منم به ناچار واگذارش کردم زیر فشار خونواده

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی و مرغ عشق
    شماره عضویت
    5168
    نقل قول نوشته اصلی توسط فریماه نمایش پست ها
    مدتها بود تحقیق می کردم و شک کرده بودم که ایا واقعا پرو بال طوطی ها را باید قیچی کرد یا نه؟

و حال به اطمینان رسیده ام که یکی از بزرگترین دلایل پرکن شدن و عصبی شدن طوطی ها چیدن و کوتاه کردن پرو بال انهاست.
    هنگامی که تصمیم می گیریم پرهای طوطی را کوتاه کنیم شاید به این فکر نمی کنیم که با اینکار طوطی قدرت پرآرائی کردن رو تا حد زیادی از دست می دهد عمل پرآرائی اوج شادابی و سروحال بودن یک طوطی را نشان می دهد یعنی لحضه ای که چربی های غده را از بالای دم (انتهای ستون فقرات) با منقار می کشد و به تیزه ها (شاه پرها) و سایر پرهای بال و دم می کشد. درست همان موقع که با پرهایی با نوک های تیز تیز روبرو می شود چقدر ناراحت می شود. و موقعی که بال را می بندند تیزی و غیر طبیعی بودن پر قیچی شده روی پهلوهی پرنده باعث می شود تا باز هم رنج بکشد. شاید بشه گفت تمام ارزش یک پرنده زینتی به داشتن پرو بال کامل و تمیز باشد.
    به سایتهای خارجی یا کتاب های خارجی که روش های صحیح کوتاه کردن پر و بال طوطی را نشان داده اند نگاه نکنید.

اینجانب مدتهاست انواع طوطی ها را زیر نظر دارم طوطی هایی که خیلی وقت پیش پرو بال انها کوتاه شده حتی انها که توسط خودم مثلا به راه و با دقت کوتاه شده اند اکثرا همیشه از این حالت رنج می برند شاید صاحبانشان انچنان متوجه نباشند اما این یکی از اشتباهات بزرگ و رایج و است در این مورد ابتدا مطمئن شدم بعد اقدام به نوشتن چنین مطلبی کردم خواهش می کنم توجه داشته باشید.

دست کم مدت ۹ ماه است که هرگز پروبال طوطی ها را کوتاه نکردم چون به این موضوع فکر می کردم و متوجه شده بودم چه اثرات مخربی روی پرنده خواهد داشت حتی پرندگان دیگر مانند مرغ مینا.
    اگر به این فکر می کنید که ممکن است یک روز در اثر یک حواسپرتی پرنده تان پر کشیده و از پیش شما برود باز هم پیشنهاد می کنم اگر در هنگام ازاد بودن پرنده دقت کنید که درب و پنجره ها بسته باشد. بسیار بسیار افرادی بوده اند که در هنگام مسافرت پرنده خود را از دست داده اند پیشنهاد می کنم بیخیال لذت بردن از پرنده تان بیرون قفس در مسافرت شوید اما پرو بالش را قیچی نکنید.
    من با قاطعیت عرض می کنم که هرگز نباید پروبال هیچ طوطی را کوتاه کرد یکنفر با ناخونگیر اقدام می کند دیگری با قیچی مخصوص و .... اما همه انها اشتباه می کنند.
    در یک جمله باید بگم هرچقدر کارهایی مانند کوتاه کردن ناخن و منقار و بال وپر و غیره انجام دهید پرنده شما بی کیفیت تر خواهد شد. طوطی شما باید دارای منقاری تیز و قوی همراه ناخون هایی تیز و بال هایی کاملا صاف و تمیز باشد.

سلام.دوست عزیز بنده کاملا میدونم که شما یک مطلب رو فقط کپی کردید و نویسنده کسی دیگری هست.
    اما یک قسمت هایی رو قرمز کردم که مرورش خالی از لطف نیست.اول اینکه نویسنده درچه جایگاهی بوده که خودش رو معتبر تر از سایت های معتبر خارجی و افراد با تجربه ی داخلی میدونسته؟
    صرفا بخاطر تجربه یا احساسات شخصی خودش؟
    چطور ممکنه یک نفر بتونه همچین ادعایی بکنه که همه اشتباه میکنن بجز من؟ گفتار ایشون من رو یاد یک جوک میندازه.یک روز یک بنده خدایی اتوبان رو خلاف جهت جریان داشت با تمام سرعت میرفت،رادیو اعلام کرد راننده های اتوبان فلان با خبر باشن یک ماشین داره اتوبان رو خلاف جریان حرکت میکنه.راننده ی متخلف خطاب به رادیو میگه نه بابا یک نفر کجا بود همشون دارن خلاف جهت میان!!!
    کوتاه کردن یا نکردن بال ها یک مسئله ی شخصی هست که هرکس بر اساس استنباط خودش میتونه اقدام کنه اما مد نظر داشته باشید که کم نبودن طوطی هایی که بر اساس اولین پر زدن در محیط خانه بر اثر برخورد به دیوار یا شیشه ای که ندیدن در جا تلف شدن.
    ضمن اینکه در هیچ جایی مطلبی نبوده که بخاطر کوتاه کردن پرها طوطی ها پرکن میشن.شاید یکی از دلایلش باشه اما تنها دلیلش نمیتونه باشه.کوتاه کردن پرها ایراداتی داره از طرفی محاسن بسیار زیادی هم داره.
    موفق باشید

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    کاسکو
    شماره عضویت
    16231
    بله ممنون از راهنماییتون ولی من تو چند تا سایت دیگه هم همینو خوندم ولی امکان کپی نبود بله من این مطلبو کپی کردم که منبعش رو هم در پایین نوشتم

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    گیاه . باجی ، عروس
    شماره عضویت
    14664
    نقل قول نوشته اصلی توسط فریماه نمایش پست ها

هنگامی که تصمیم می گیریم پرهای طوطی را کوتاه کنیم شاید به این فکر نمی کنیم که با اینکار طوطی قدرت پرآرائی کردن رو تا حد زیادی از دست می دهد عمل پرآرائی اوج شادابی و سروحال بودن یک طوطی را نشان می دهد یعنی لحضه ای که چربی های غده را از بالای دم (انتهای ستون فقرات) با منقار می کشد و به تیزه ها (شاه پرها) و سایر پرهای بال و دم می کشد. درست همان موقع که با پرهایی با نوک های تیز تیز روبرو می شود چقدر ناراحت می شود. و موقعی که بال را می بندند تیزی و غیر طبیعی بودن پر قیچی شده روی پهلوهی پرنده باعث می شود تا باز هم رنج بکشد. شاید بشه گفت تمام ارزش یک پرنده زینتی به داشتن پرو بال کامل و تمیز باشد. به سایتهای خارجی یا کتاب های خارجی که روش های صحیح کوتاه کردن پر و بال طوطی را نشان داده اند نگاه نکنید.

صد در صد موافقم

من هم دقیقا دیده ام حیوانی که میتوانسته در خانه پرواز کند ، بعد از چیده شدن شاه پرهایش چه رنجی میکشد .

کسی که طوطی به خانه اش میاورد باید مواظب راه های خروجی خانه باشد ، خود صاحب پرنده باید احساس مسئولیت کند و دائما در و پنجره ها را مواظبت کند . باید با نصب پرده و توری فلزی محکم تمام راه ها را ببندد .
    نه اینکه به خاطر راحتی خودش پرهای حیوان بیچاره را بچیند و خیال خودش را راحت کند .

یک مورد دیگر هم در قفس ماندن پرنده هاست . که واقعا ناراحت کننده است .
    انشالله روزی برسد که تمام پرنده های خانگی ، درست مثل صاحبانشان ، آزادانه در خانه ها زندگی و پرواز کنند .
    قفس خیلی کوچک است ...

آیا ما میتوانیم همیشه در یک قفس - هرچه قدر بزرگ ( اصلا فرض کنید ده متر در ده متر ، با کلیه ی وسایل تفریحی ) - زندگی کنیم و شاد باشیم؟؟؟

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    کاسکو(کادو) ، ککاتیل(کاکلی)
    شماره عضویت
    11092
    من کاملا مخلف نظر شما هستم شما که پرندرو میارین خونه برا لذت بردن خودتون هست نه بیشتر عیبی هم نداره
    ولی تو قفس نگه داشتن پرندرو من قبول ندارم برا همین 1 چوب نشیمن برا پرندم درست کردم که اون رو هست و وقتی بخواد میاد پیش ما ولی چیدن بال پرندرو قبول دارم چرا؟
    نه به خاطر فرار کردنش به خاطر اینکه اوج میگیره و میخوره تو در دیوار من هم نمیچیدم ولی 1 بار وقتی اومدم خونه در باز کردم 1 هو حول شد و چنان به دیوار خورد که تصمیم گرفتم برا سلامتی پرندم اینکارو کنم و به این دید نگاه کردم که مثل مریض دیابتی که برای سلامت خودش نباید قند بخوره و لذت ببره.
    و از روش 6 پر بعد 2 شاه پر استفاده کردم که میتونه بپره وای اوج نمیتونه بگیره.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    گیاه . باجی ، عروس
    شماره عضویت
    14664
    نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی نیو نمایش پست ها
    من کاملا مخلف نظر شما هستم شما که پرندرو میارین خونه برا لذت بردن خودتون هست نه بیشتر عیبی هم نداره
    ولی تو قفس نگه داشتن پرندرو من قبول ندارم برا همین 1 چوب نشیمن برا پرندم درست کردم که اون رو هست و وقتی بخواد میاد پیش ما ولی چیدن بال پرندرو قبول دارم چرا؟
    نه به خاطر فرار کردنش به خاطر اینکه اوج میگیره و میخوره تو در دیوار من هم نمیچیدم ولی 1 بار وقتی اومدم خونه در باز کردم 1 هو حول شد و چنان به دیوار خورد که تصمیم گرفتم برا سلامتی پرندم اینکارو کنم و به این دید نگاه کردم که مثل مریض دیابتی که برای سلامت خودش نباید قند بخوره و لذت ببره.
    و از روش 6 پر بعد 2 شاه پر استفاده کردم که میتونه بپره وای اوج نمیتونه بگیره.
    پرنده چند دور که در خانه بگردد ، همه جا را یاد میگیرد .
    پرنده های من کاملا جای دیوار ها را میدانند .
    حتی پنجره را هم تشخیص میدهند .
    طوطی ها هوششان زیاد است ، این طوری نیست که هر دفعه بخورند به دیوار .
    شما فکر کنید که اینها در طبیعت ، توی جنگل به آن شلوغی لانه شان را از فاصله ی بسیار زیاد و از بین صدها درخت پیدا میکنند .

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    شماره عضویت
    11092
    نقل قول نوشته اصلی توسط khansari نمایش پست ها
    پرنده چند دور که در خانه بگردد ، همه جا را یاد میگیرد .
    پرنده های من کاملا جای دیوار ها را میدانند .
    حتی پنجره را هم تشخیص میدهند .
    طوطی ها هوششان زیاد است ، این طوری نیست که هر دفعه بخورند به دیوار .
    شما فکر کنید که اینها در طبیعت ، توی جنگل به آن شلوغی لانه شان را از فاصله ی بسیار زیاد و از بین صدها درخت پیدا میکنند .
    تا حالا پرندتون هل شده اون موقع هست که تو درو دیواره حتی تو طبیعت هم وقتی می خوان شکارشون کنن با صدای تیر اول هلشون میکنن بعد کلیشون میخورن به هم و شکار میشن حتی من خودم یاکریمی دیدم که از صدای بوق از بوته ها سردراورد گوگی من که حول میشه می خوره تو درو دیوار امیدوارم با این صحنه روبرو نشین تا به نتیجه من نرسین

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    گیاه . باجی ، عروس
    شماره عضویت
    14664
    نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی نیو نمایش پست ها
    تا حالا پرندتون هل شده اون موقع هست که تو درو دیواره حتی تو طبیعت هم وقتی می خوان شکارشون کنن با صدای تیر اول هلشون میکنن بعد کلیشون میخورن به هم و شکار میشن حتی من خودم یاکریمی دیدم که از صدای بوق از بوته ها سردراورد گوگی من که حول میشه می خوره تو درو دیوار امیدوارم با این صحنه روبرو نشین تا به نتیجه من نرسین
    من دیده ام که از بعضی صدا ها و بعضی چیز ها میترسند .
    ولی آن مواقع هم دور خانه میچرخند و به جایی برخورد نمیکنند .
    دقیقا میدانند که موانع کجا هستند .

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    شماره عضویت
    11092
    نقل قول نوشته اصلی توسط khansari نمایش پست ها
    من دیده ام که از بعضی صدا ها و بعضی چیز ها میترسند .
    ولی آن مواقع هم دور خانه میچرخند و به جایی برخورد نمیکنند .
    دقیقا میدانند که موانع کجا هستند .
    آفرین به طوطی شما چون به نظر من ما انسانهام زمانی که هل میکنیم نمیدونیم چیکار باید بکنیم و تو درو دیواریم فکر نکنم شما داستان اون مردی که فکر کرده بود مرده زنده شده و از ترس اینقد به درو دیوار خورده بود و مگ مغزی شده بود وشنیده باشین که حتی همشهریم نوشته بود در موردش پرنده منم زیادب لوسه برا همین زودی مترسه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)