صفحه 22 از 102 نخستنخست ... 3456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404172 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 211 به 220 از 1017
    همکار قدیمی انجمن آبزیان آب شور

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    3360
    اب دريا يكي از قوي ترين فيلتر كنندهايه نوره كه هرچي عمق اب بيشتر ميشه
    نورهايه گرمتر يا كلوين پايينتر حذف ميشن و نورهايه سردتر يا كلوين بالاتر نفوذ ميكنن
    به هميين خاطره كه در عمقايه بيشتر همچي ابي ديده ميشه
    هر ريفي تو دريا نسبت به عمق ابي كه زندگي ميكنه نور دريافت ميكنه و به همين
    خاطر تو مكان زندگي اكثر ريفها نورهايه گرمتر وجود نداره
    اين مبحث خيلي پيچيدس و خيلي از دانشمندان اين زمينه توش تحقيق كردن تا به اينجا رسيده
    و نميشه با يك شاهده تو يه بازه زماني كوتاه همه اون تحقيقاتو زير سوال برد

همکار قدیمی (مدیر آکواریوم های آب شور)

نوع حیوان خانگی
    فقط آبزی
    شماره عضویت
    1225
    دوستان امکان نداره شما با ترکیب دو تا نور با کلوین پایین تر به کلوین بالاتر برسید.
    در مورد هزینه هم دوستانی که ال ای دی دارند تعداد و وات مصرفی رو اعلام کنند.
    من یک مثال بزنم چون خودم خیلی تحقیق کردم بالاترین ال ای دی اسرام جهت تولید پاپیولار (که البته همونش هم تو ایران نیومده)10000 کلوین هستش که شما برای نواریش باید بین 22 تا 25 یورو پولش رو بدین در خصوص 7 وات ادیسون هم همینطور در حدود 30 یورو قیمتش هستش حالا خودتون ببنید که چرا این سیستم های دستساز خیلی قیمتش از اون چیز هایی که تو اینترنت میبینید به عنوان ال ای دی تخصصی آب شور(حالا فروشگاه هایلوازم آکواریوم ایران رو نادیده بگیرید) کمتر در میاد. بقول معروف هر ارزونی بی علت نیستش .
    بازم میگم مزیت ال ای دی به امکان داشتن طیف رنگ بیشتر با تغییر ولتاژ(البته باید نوع rgb گرفته شده باشه) و گرمای تولیدی کمتر هستش

همکار قدیمی (مدیر آکواریوم های آب شور)

نوع حیوان خانگی
    فقط آبزی
    شماره عضویت
    1225
    نقل قول نوشته اصلی توسط homirne نمایش پست ها
    این تقریبا کلوین نورها رو بیان میکنه:

دماي رنگ

دماي رنگ با درجه کلوين بيان ميشود و عبارتست از ميزان حرارتي که بايد به يک منبع جسم سياه داده شود تا نوري با خواص طيفي مشابه با آن رنگ ساطع نمايد.
    براي توضيح اين تعريف، رنگ فلز گداخته را در نظر بگيريد. وقتي يک تکه فولاد گداخته ميشود، در ابتدا رنگ آن قرمز تيره ميشود. وقتي که گرمتر شود، داراي رنگي بين آبي و سفيد ميشود. اين پديده رابطه بين دما و رنگ را نشان ميدهد. با بالاتر رفتن دما رنگ فلز گداخته به آبي مايل به بنفش تبديل شده و سرانجام اشعه ماوراء بنفش نامرئي ساطع ميکند. وقتي قطعه فلز از منبع حرارت دور شود، رنگ آن زرد، سپس نارنجي و قرمز ميشود.
    مثالهايي از دماي رنگ هاي غير نور روز:
    نور شمع : 1500 کلوين
    لامپ نئون 40 واتي: 2680 کلوين
    لامپ نئون 200 واتي: 3000 کلوين
    لامپ تنگستن: 3400 کلوين
    نور لامپ گزنون: 5000-4500 کلوين
    نور فلاش الکترونيکي: 5500-5600 کلوين
    ولي به خاطر داشته باشيد که دو منبع نور مختلف که داراي دماي رنگ مساوي هستند، لزوما داراي کيفيت بصري رنگ مشابه نيستند. دو منبع نور با رنگ مساوي نيز مي توانند داراي کيفيت به شدت متفاوتي باشند.
    نور خورشيد

خورشيد مانند يک جسم سياه عمل ميکند. نوري که خورشيد توليد ميکند بايد از ميان فضا و سپس اتمسفر زمين عبور کرده تا به سطح زمين برسد. بنابر اين نور خورشيد ترکيبي از نور مستقيم خورشيد و نيز نور غير مستقيم حاصل از پخش شدن و انعکاس نور توسط اتمسفر و ابرها ميباشد. اين پديده باعث ميشود که نور خورشيد داراي دماي رنگ متفاوتي از 2000 کلوين تا 20000 کلوين شود. در جدول زير دماي معمول نور روز در شرايط زماني و آب و هوايي مختلف آورده شده است.
    شرايط نور روز کمترين (K) بيشترين(K)
    سايه (نور آسمان آبي) 12000 20000
    سايه (نور هواي مهآلود) 7500 8400
    نور خورشيد+نور آسمان صاف وسط روز 6000 6500
    نور خورشيد+نور آسمان صاف صبح/عصر 5700 6200
    نورخورشيد +نور آسمان مه آلود 5700 5900
    فقط نور مستقيم خورشيد وسط روز متوسط 5400
    فقط نور مستقيم خورشيد، عصر/صبح 4900 5600
    نور خورشيد 1 ساعت قبل غروب يا بعد طلوع 3200 3400
    نور خورشيد در غروب / طلوع 1900 2400
    همونطور که در بالا ذکر شد من فلسفه ی بحث نور در مورد ریفها رو اصلا نمیفهمم.ایراد کلوین پایین نور فقط جلبک زدن هست .اینکه نور با کلوین بالا چه نتیجه ای داره برای من کاملا مبهم چون در توضیحات یک ریف هم تا حالا ندیدم بنویسن به این کلوین نور نیاز داره بلکه حساسیت روی شدت و لوکس نور هست.
    میشه مرجعتون رو بگید. اینجوری که شما گفتید ما اشعه ماورا بنفش اصلا دریافت نمیکنیم از سمت خورشید.

همکار قدیمی (انجمن آکواریوم های آب شور)

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    دوستان به این مطلب از سایت تانک ریف دقت کنید:http://www.reeftank123.com/lighting/...r_article.html ذیل مطلب light kelvin مفصل بحث کرده و در اونجا اشاره کرده ریف ها نیاز به کلوین بالاتر از 6500 دارند و نه الزاما 10000 .ذکر کرده که نور با کلوین بالاتر از نظر نفوذ در اب بیش از 65 سانتی متر موثر است .همچنین اورده که استفاده همزمان از نور ابی با 20000 تا 50000 کلوین همراه با نوری با 6500 تا 10000 کلوین میتونه بسیار مناسب باشه و سبب تعدیل بشه و گفته نور ابی با کلوین بالا همراه با نور 6500 میتونه گزینه ی مناسبی برای ریف ها باشه.در ضمن این سایت اطلاعات بسیار کاملی در مورد نور داره که سعی میکنم به تدریج ترجمه کنم و قرار بدم.
    حال به سایت liveaquarria دقت کنید:

Though the K rating of a bulb informs reef hobbyists of light spectrum, it provides little or no information regarding how much light their aquarium inhabitants are actually receiving. Measuring light intensity, described by an international unit of measurement called a "lux," is the only true way to determine this
    که صراحتا ذکر کرده که بحث مربوط به کلوین اطلاعات چندانی که مرتبط با نور مناسب باشه نداره و بر اساس استانداردهای بین المللی تنها لوکس که شدت نور رو بیان میکنه اهمیت برای نوع نور داره.و بدین ترتیب گفته کلوین بیشتر در رنگ و درخشش نور تاثیر داره و هیچ عددی به عنوان کلوین مناسب نداده.
    حال به سایت coral kingdom توجه کنید:

Kelvin is a scale that has been developed to describe the color of light. As a general rule, reef aquarium lighting should not fall below the 5500K rating which is close to the Kelvin rating of natural sunlight at noon
    در اینجا هم ذکر کرده کلوین برای اکواریوم ریف میتونه از 5500 به بالا باشه و کلوین بیشتر رنگ نور مربوط هست.
    سایت دیگری به نام baisic lighting:
    Our sun is a red star which provides the standard for aquarium lighting. As stars go, they exist in different colors. Look into the heavens on a clear night and you can actually see this. Very simply, the "cooler" stars are at the red/orange end of the spectrum while the "hot" stars are at the blue end. A more earthly example would be a propane torch's flame. The inner blue cone is hotter than the outer yellow cone.
    Our sun is 5,500 Kelvin (9440 Fahrenheit) temperature = red/orange light
    A blue star is 10,000 Kelvin (17,540 Fahrenheit) or more Aquarium lamps come in Kelvin rated temperatures, recognize these?
    5500 K = Requires lots and lots actinic (blue) lighting to color correct
    6500 K = OK white color for reef aquariums, needs lots of actinic
    10000 K = excellent white color for reef aquariums. Often actinic is added and recommended - simulates shallow water
    14000/15000 K = more blue than white use with actinic for deeper water corals - best for the average coral tank
    20000 K = very, very blue - requires adding white light to color correct. Very deep water simulation. Few corals live under this light.
    در اینجا هم ذکر شده استفاده از نوری با 10000 کلوین بهترین گزینه ولی نورهای با کلوین پایین را میتوان با ترکیب نور ابی مناسب ومتعادل کرد.
    اما سایت بسیار جالبی در باره ی اکواریوم به ادرس:
    Marine Reef Aquarium Handbook - Robert J. Goldstein - Google Books
    که با دقت در اون فقط دو عدد در مورد کلوین داده 6500و 10000 و ذکر کرده ریفها مثل انسان رنگ نور رو که وابسته به کلوین هست نمیبینند بلکه فقط انرژی خود را ازنور دریافت میکنند و اصلا مهم نیست که چه نوری باشه بلکه فقط رنگ اون قرمز و ابی نباشه کفایت میکنه.میتونید سایر مباحث رو در سایت ذیل light and lightning پیدا کنید.
    و بسیاری سایتهای دیگه که در اینجا نمیگنجه بیارم. اما خلاصه اینکه بهترین کلوین بین 8000تا 11000 کلوین هست و رنگ نور شما مبین کلوین نورتون تا حدی هست. زیاد نباید در موارد که بیشتر جنبه ی تبلیغاتی و غیر علمی داره و همه میگن اعتماد کرد.

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    و اما استدلال شخصی من :
    من قصد نقض مباحث رو ندارم اما یک سوال اساسی دارم اینکه ریف ها مگر نور رو جز برای فتوسنتز کردن لازم دارن؟همه ی ما هم میدونیم نور با کلوین بالا مناسب فتوسنتز نه در گیاهان و نه در ریفها نیست.پس چه اصراری هست که حتما نوری که در عمقهای متفاوت دریا وجود داره پیاده سازی بشه؟ با این ترتیب ما نخواهیم توانست اکثر ریفها رو که در عمقهای کاملا متفاوتی زندگی میکنند با هم نگه داریم .ماهی ها هم که فتوسنتز نمیکنند به نور حساس نیستند .همینطور ریفهایی مثل توباسترا که من داشتم در اعماق زیاد که کلوین نور بالا است زندگی و فتوسنتز نمیکنند در اکواریوم هم ذکر شده نور کمی لازم دارند. پس تمام بحث نور بر میگرده به تامین انرژی و فتوسنتز. نورهای کلوین بالا بیشتر جنبه ی زینتی برای تلالو و رنگ زیبا استفاده میشوند.اصولا کلمه ی کلوین برای سنجش دما و واحدی برای اون هست حال هرچه دمای جسمی که نور تولید میکنه بیشتر بشه نور اون کلوین بالاتر و رنگش به سمت بنفش و طول موجش کاهش پیدا میکنه تا به ماورا بنفش برسه .نورهایی با کلوین پایین و نزدیک قرمز گرمای بیشتری دارند وعامل فتوسنتز در سلول هستند.با رفتن به عمق بیشتر اب در دریاها ما شاهد کاهش وابستگی تدریجی ریفها به نور هستیم تا جایی که ریفهای اعماق زیاد دیگه اصلا فتوسنتز نمیکنند و با فیلتر کردن اب نیاز خود رو بر طرف میکنند.پس گفته ی دوستان در مورد تاثیر اب در نور درسته اما تاثیر متقابل اون روی ریفها رو هم در نظر بگیرید و به عمقی که ریف در اون زندگی میکنه هم توجه نمایید.ممنون

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi1367 نمایش پست ها
    يه بازه زماني كوتاه نميشه قضاوت كرد بعدشم منبع نوري خوبه كه بشه تمام ريفارو زيرش نگه داشت
    در مورد طيف نور ال اي دي نميشه گفت كه دوتا نور و تركيب كردم به يه طيف ديگه رسيدم
    اين كه شما ميگيد رو من تاحالا از هيچ منبعي نشنيدم كه دوتا نوره مجزا با هم يه طيف ديگرو تشكيل ميدن
    يه منبع برايه داشتن يه طيف نوري مشخص بايد از ابتدا دارايه اون طيف نوري باشه
    فقط در مورد ال اي دي با كم كردن جريان ميشه به طيف نوري كمتر رسيد كه هيچ ربطي به موضوعي كه شما گفتيد نداره
    البته دوست من هم مدت زمان بیشتری است که استفاده میکنه و راضی هست .ریفهای زیادی هم داره .در کل این سیستم رو همونطور که گفته شد اقای شمس نیا که معرف حضور بعضی از دوستان هست تهیه میکنند.من در بخش عکس ها ی خودم هم قبلا توضیح دادم و عکس هم گذاشتم.در ضمن رنگ نور اکواریوم من و شدت اون رو هم اگر در عکس دقت کنید مشخص هست کلوین اون نمیتونه پایین باشه چون بی تردید طبق پستی که از سایتهای مختلف دادم نور با کلوین زیر 6500 به زرد مایل به نارنجی تا قرمز میل میکنه در حالی که چنین رنگهایی در نور اکواریوم من دیده نمیشه.ترکیب کردن نور ابی هم به تایید همین سایتها در بالا بردن کلوین نهایی نور موثر هست.این لامپها مارک ادیسون هست که حدود 8000 تا 10000 کلوین هست که کلوین کاملا مناسبی هست.

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadeng نمایش پست ها
    دوستان امکان نداره شما با ترکیب دو تا نور با کلوین پایین تر به کلوین بالاتر برسید.
    در مورد هزینه هم دوستانی که ال ای دی دارند تعداد و وات مصرفی رو اعلام کنند.
    من یک مثال بزنم چون خودم خیلی تحقیق کردم بالاترین ال ای دی اسرام جهت تولید پاپیولار (که البته همونش هم تو ایران نیومده)10000 کلوین هستش که شما برای نواریش باید بین 22 تا 25 یورو پولش رو بدین در خصوص 7 وات ادیسون هم همینطور در حدود 30 یورو قیمتش هستش حالا خودتون ببنید که چرا این سیستم های دستساز خیلی قیمتش از اون چیز هایی که تو اینترنت میبینید به عنوان ال ای دی تخصصی آب شور(حالا فروشگاه هایلوازم آکواریوم ایران رو نادیده بگیرید) کمتر در میاد. بقول معروف هر ارزونی بی علت نیستش .
    بازم میگم مزیت ال ای دی به امکان داشتن طیف رنگ بیشتر با تغییر ولتاژ(البته باید نوع rgb گرفته شده باشه) و گرمای تولیدی کمتر هستش
    ممنون .اما دقت کنید که بنابه گفته ی سایتها میشه ازمایشات زیر کلوینومتر هم موید این هست و از همه اینها گذشته طبق تعریف کلوین نور که پایه ی رنگ داره با ترکیب دو نور میشه رنگ متفاوتی تولید کرد. در ضمن تغییر کلوین نور خورشید در شرایط و زمانهای مختلف هم این مسئله رو میرسونه که نور دارای کلوین ثابت و بدون تغییر نیست .پس بهتر راحت حکم کلی ندیم.در مورد قیمت هم باید بگم الان شما تقریبا هیچ مارکی رو اصل پیدا نمیکنید از انواع تلویزیونها گرفته تا سایر وسایل مشابه چینی که قیمت فوق العاده کمتر و کیفت نسبتا مناسب فروخته میشه.پس به راحتی میشه led هایی با همون کیفیت اما چینی یا تایوانی رو پیداکرد.پس قیمتها هم میتونه درست باشه .نور من بیش از 350 تومن هزینه برده که معقول هست.led مزایای زیادی داره که اون هم یکی از ویژگی هاست.

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    3360
    اول از همه اينو بدونيد كه كلوين يه طرف قضيس و طرف ديگه لومن و لوكس قرار داره كه اونا هم به همين اندازه مهم هستن
    همه اين دردسرها برايه حذف نورهايه با كلويين پايين تو لامپها نزدن جلبكهايه مزاحم تو تانكه كه باعث صدمه زدن به اكواريوم ميشه
    شايد دلايل ديگري هم داشته باشه كه من نميدونم ولي نظر من اينه كه برايه داشتن موجوداتي سالم و سرحال بايد حتي الامكان
    محيطي رو فراهم كنيم كه اونها تو مكان زندگيشون داشتن

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    بسیار ممنون. من قصد بحث ندارم چون شما و دوستان دیگه استادید و من شاگرد.اما خواستم یک سری اطلاعاتی که از سایر سایتها وتجربه ی شخصی داشتم ارائه بدم .حالا شما میفرمایید led برای اکواریوم مناسب نیست بسیار خوب حق با شماست.مطمئنا من اشتباه نتیجه گیری کردم. به هر حال عذر میخوام اظهار نظر کردم.یا علی.

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    3360
    حسين جان من استاد نيستم پست بالارم بخوني متوجه ميشي كه گفتم من نميدونم دلايل اينكه چرا نوربالايه10000رو تاكييد ميكنن چيه
    من اخرشم فقط نظر شخصيه خودمو گفتم كه يكي اگه مثل من چند ميليون هزينه ميكنه و سلامتيه ابزيانش در درجه اول براش قرار
    داره به توصيه هايي كه اكثر متخصصان اين رشته در باره نور ميگنن گوش كنه .من دليل معذرت خواهي تونم نفهميدم چيه
    ما اينجا اومديم تا از هم ياد بگيرم حالا تو هر پستي هم باشيم وحتي اين پست شمارو من خوندم و دارم روش برسي ميكنم
    ولي چون اين مبحث خيلي پيچيدس من خودم توصيم بر اينه كه چيزي كه جواب دادرو سعي كنيم استفاده كنيم ميگم از نورهايه استاندارد و مخصوص استفاده بشه.

صفحه 22 از 102 نخستنخست ... 3456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404172 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)