صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11
    همکار قدیمی (مدیر بازارچه)

نوع حیوان خانگی
    فعلا که هیچ
    شماره عضویت
    15921

4 یک سؤال درباره ی گل رز

سلام دوستان خوبم . میخواستم بپرسم که کسی میدونه چجوری گل رز تکثیر میشه ؟
    میخوام که گل رز خونه ی پدربزرگم رو بیارم خونه ولی نمیدونم که چجوری میشه اون رو تکثیر کرد .

معاون آزمایشی انجمن آکواریوم های گیاهی

نوع حیوان خانگی
    ماهی زینتی ( گوشتخوار - گیاه خوار )
    شماره عضویت
    12162
    سلام

برای تکثیرش باید ازش قلمه بگیرید.
    اگه فضای گلخونه ای دارید می تونید تو تمام فصل سال این کار رو انجام بدید و اگر ندارید می تونید مثل من تو فصل زمستون این کار رو انجام بدید.

یه بستر از ماسه رودخونه ای تهیه کنید و چند شاخه به طول 12 تا 15 سانت از رز مادر رو ببرید و تو ماسه قرار بدید.
    بستر باید همیشه مرطوب باشه .
    بهتره تا 2 سال قلمه جدید رو جابجا نکنید تا کلملا ریشه بزنه و قوی بشه. بعدشم به همراه خاک اطراف ریشه جابجاش کنید.

کار آسونیه. فقط حوصله می خواد و تحمل تیغ های تیز رز.

شاد و پیروز باشید
    محمّد رازقی

نوع حیوان خانگی
    فعلا که هیچ
    شماره عضویت
    15921
    نقل قول نوشته اصلی توسط md.razeghy نمایش پست ها
    سلام

برای تکثیرش باید ازش قلمه بگیرید.
    اگه فضای گلخونه ای دارید می تونید تو تمام فصل سال این کار رو انجام بدید و اگر ندارید می تونید مثل من تو فصل زمستون این کار رو انجام بدید.

یه بستر از ماسه رودخونه ای تهیه کنید و چند شاخه به طول 12 تا 15 سانت از رز مادر رو ببرید و تو ماسه قرار بدید.
    بستر باید همیشه مرطوب باشه .
    بهتره تا 2 سال قلمه جدید رو جابجا نکنید تا کلملا ریشه بزنه و قوی بشه. بعدشم به همراه خاک اطراف ریشه جابجاش کنید.

کار آسونیه. فقط حوصله می خواد و تحمل تیغ های تیز رز.

شاد و پیروز باشید
    محمّد رازقی
    خیلی ممنون . ولی من هر وقت این کارو میکنم شاخه گل رز خشک میشه

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    ماهی فایتر// عروس هلندی// قمری الماسی
    شماره عضویت
    12573
    نقل قول نوشته اصلی توسط Hayden نمایش پست ها
    سلاو کاک به رز
    اتفاقا منم این مشکل رو داشتم
    فکر کنم باید از محل مخصوی برش داده بشه که منم نمی دونم اینو !!!

معاون آزمایشی انجمن آکواریوم های گیاهی

نوع حیوان خانگی
    ماهی زینتی ( گوشتخوار - گیاه خوار )
    شماره عضویت
    12162
    و شرایط نگهداریتون ؟

این رو هم توجه داشته باشید که یکسری از رز ها رو فقط از طریق جداکردن پایه ریشه دار می شه تکثیر کرد . مثل رز آبی ( آبی رنگ )

شاد و پیروز باشید
    محمّد رازقی

نوع حیوان خانگی
    فعلا که هیچ
    شماره عضویت
    15921
    نقل قول نوشته اصلی توسط md.razeghy نمایش پست ها
    و شرایط نگهداریتون ؟

این رو هم توجه داشته باشید که یکسری از رز ها رو فقط از طریق جداکردن پایه ریشه دار می شه تکثیر کرد . مثل رز آبی ( آبی رنگ )

شاد و پیروز باشید
    محمّد رازقی
    منطقه ی ما آب و هواش کوهستانیه و در ضمن رنگ رز ها هم قرمز و صورتی و سفید هستند و فکر نکنم نوع بخصوصی باشند .

نوع حیوان خانگی
    فعلا که هیچ
    شماره عضویت
    15921
    نقل قول نوشته اصلی توسط omidkhosravi نمایش پست ها
    سلاو کاک به رز
    اتفاقا منم این مشکل رو داشتم
    فکر کنم باید از محل مخصوی برش داده بشه که منم نمی دونم اینو !!!
    له توش سلاو بی دوستی خوشه ویست
    دقیقا نمیدونم چرا ولی ظاهرا خیلی ناشی هستیم برای همینه

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15475
    شما میتونی از هورمون ریشه زایی هم استفاده کنی بیشتر گل فورشی ها میفروشن
    قیمتش 10هزار تومن به بالاست 2 نوع داره یکی که به صورت مایع هست (که هر یک قاشق چایی خوری داخل 1لیتر آب مخلوط میشه وهر 2روز در میون به خا
    کی که برای قلمه درست کردید داده میشه)
    طرز درست کرد خاک
    (
    بهترین بستر برای ریشه دار کردن گیاه، کمپوست بذر نام داره. با ترکیب پرلایت،پیت ماس و مقداری ورمی کمپوست، میتونین یه بستر مناسب تهیه کنین که هم مثل خاک معمولی کلوخ نمیشه و هم به دلیل جذب بالای رطوبت، قلمه مرطوب مونده و از آب موجود، استفاده میکنه)
    خیلی مشکله من خودم برای ریشه دار کردن سیکاس استفاده کردم
    نوع پودریش:
    انتهای قلمه یا برگ رو توسط آب مرطوب کنین که اگه هورمون ریشه زایی به شکل پودر باشه، به ساقه بچسبه
    گیاه رو داخل هورمون ریشه زایی فرو کرده و بعد مدت بسیار اندک مثل 5 ثانیه نگه دارید
    بستر مناسب رو با چیزی مثل خودکار سوراخ کرده و به آرامی گیاه رو بکارید و بعد مقداری آب بدید
    اگه از بستر خاک استفاده نمیکنین، بهتره با چیزی مثل نایلون یا خزه، اون قسمت رو که هورمون زدید بپوشونین.
    روش ساخت هورمون:
    1) پودر تالک:
    همون پودر بچه! انتهای قلمه رو داخل پودر بچه فرو کرده در بستر مناسب بکارید...میگن هورمون های ریشه زای تجاری، از ترکیبات شیمیایی پودر تالک در فرمولاسیون خود استفاده میکنن

2) بید مجنون !!
    بله بید مجنون ! درختی زیبا و باشکوه که در داخل ساقه هاش آبی بسیار با ارزش داره(اسید سالیسیلیک).

میتونین مقداری از ساقه ها رو ریز ریز ببرید و داخل ظرف آب بذارید و آب رو بجوشونین تا کم کم آب تیره بشه و مدتی بعد که آب سرد شد از اون آب به عنوان هورمون ریشه زایی استفاده کنین.
    به این ترتیب که آب تیره رو در ظرف جداگانه بریزید، برای یک شب تا صبح(overnight) قلمه رو درش قرار بدید و بعد بکارید.
    فقط دقت کنین که نمیتونین از این آب تیره برای مدت طولانی استفاده کنین چون خواصش رو از دست میده.

یا اینکه مقداری از ساقه های بید رو بشکونین و داخل ظرف آب کنار قلمه بگذارید، آروم آروم شهد ساقه ها خارج شده و قلمه ی شما رو وادار به ریشه دهی خواهد کرد.

3)قرص آسپرین !
    میگن قرص آسپرین از آب بید ساخته میشه، واسه همین حل کردن 200 میلی گرم قرص آسپرین در یک گالن آب(واحد آمریکا- هر گالن آب حدودا 3.7854 لیتر میشه) به درد میخوره ! قرص رو در آب حل کنین و گیاه رو به مدت یک شب تا صبح درش قرار بدید و بعد بکارید.

4) عسل!
    عسل طبیعی چه کارها که نمیکنه ! انتهای قلمه رو داخل عسل طبیعی فرو کرده در بستر مناسب بکارید!

5) شیره ی نارگیل !
    بله باور بکنین یا نکنین شیره نارگیل بد جوری فایده داره !

6) شیره درخت توت
    مشابه اونچه که در مورد درخت بید گفتیم،توت هم میتونه گیاه رو وادار به ریشه زایی بکنه

بر گرفته شده از سایت:باشگاه دانشجویان دانشگاه پیام نور

نوع حیوان خانگی
    فعلا که هیچ
    شماره عضویت
    15921
    نقل قول نوشته اصلی توسط امیر ارسلان ابراهیمی نمایش پست ها
    شما میتونی از هورمون ریشه زایی هم استفاده کنی بیشتر گل فورشی ها میفروشن
    قیمتش 10هزار تومن به بالاست 2 نوع داره یکی که به صورت مایع هست (که هر یک قاشق چایی خوری داخل 1لیتر آب مخلوط میشه وهر 2روز در میون به خا
    کی که برای قلمه درست کردید داده میشه)
    طرز درست کرد خاک
    (
    بهترین بستر برای ریشه دار کردن گیاه، کمپوست بذر نام داره. با ترکیب پرلایت،پیت ماس و مقداری ورمی کمپوست، میتونین یه بستر مناسب تهیه کنین که هم مثل خاک معمولی کلوخ نمیشه و هم به دلیل جذب بالای رطوبت، قلمه مرطوب مونده و از آب موجود، استفاده میکنه)
    خیلی مشکله من خودم برای ریشه دار کردن سیکاس استفاده کردم
    نوع پودریش:
    انتهای قلمه یا برگ رو توسط آب مرطوب کنین که اگه هورمون ریشه زایی به شکل پودر باشه، به ساقه بچسبه
    گیاه رو داخل هورمون ریشه زایی فرو کرده و بعد مدت بسیار اندک مثل 5 ثانیه نگه دارید
    بستر مناسب رو با چیزی مثل خودکار سوراخ کرده و به آرامی گیاه رو بکارید و بعد مقداری آب بدید
    اگه از بستر خاک استفاده نمیکنین، بهتره با چیزی مثل نایلون یا خزه، اون قسمت رو که هورمون زدید بپوشونین.
    روش ساخت هورمون:
    1) پودر تالک:
    همون پودر بچه! انتهای قلمه رو داخل پودر بچه فرو کرده در بستر مناسب بکارید...میگن هورمون های ریشه زای تجاری، از ترکیبات شیمیایی پودر تالک در فرمولاسیون خود استفاده میکنن

2) بید مجنون !!
    بله بید مجنون ! درختی زیبا و باشکوه که در داخل ساقه هاش آبی بسیار با ارزش داره(اسید سالیسیلیک).

میتونین مقداری از ساقه ها رو ریز ریز ببرید و داخل ظرف آب بذارید و آب رو بجوشونین تا کم کم آب تیره بشه و مدتی بعد که آب سرد شد از اون آب به عنوان هورمون ریشه زایی استفاده کنین.
    به این ترتیب که آب تیره رو در ظرف جداگانه بریزید، برای یک شب تا صبح(overnight) قلمه رو درش قرار بدید و بعد بکارید.
    فقط دقت کنین که نمیتونین از این آب تیره برای مدت طولانی استفاده کنین چون خواصش رو از دست میده.

یا اینکه مقداری از ساقه های بید رو بشکونین و داخل ظرف آب کنار قلمه بگذارید، آروم آروم شهد ساقه ها خارج شده و قلمه ی شما رو وادار به ریشه دهی خواهد کرد.

3)قرص آسپرین !
    میگن قرص آسپرین از آب بید ساخته میشه، واسه همین حل کردن 200 میلی گرم قرص آسپرین در یک گالن آب(واحد آمریکا- هر گالن آب حدودا 3.7854 لیتر میشه) به درد میخوره ! قرص رو در آب حل کنین و گیاه رو به مدت یک شب تا صبح درش قرار بدید و بعد بکارید.

4) عسل!
    عسل طبیعی چه کارها که نمیکنه ! انتهای قلمه رو داخل عسل طبیعی فرو کرده در بستر مناسب بکارید!

5) شیره ی نارگیل !
    بله باور بکنین یا نکنین شیره نارگیل بد جوری فایده داره !

6) شیره درخت توت
    مشابه اونچه که در مورد درخت بید گفتیم،توت هم میتونه گیاه رو وادار به ریشه زایی بکنه

بر گرفته شده از سایت:باشگاه دانشجویان دانشگاه پیام نور
    خیلی ممنون دوست عزیز . ولی شما تا به حال از اینا استفاده کردید که ببینید جواب میده یا نه ؟

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15475
    خیلی ممنون دوست عزیز . ولی شما تا به حال از اینا استفاده کردید که ببینید جواب میده یا نه ؟
    نه تا به حال ازاین نوع مواد مثل پودر تالک و... رو استفاده نکردم ولی روی قوطی پودر هورمون یا مایعش چنتا از این مواد مثلاسید سالیسیلیک رو نوشته ولی بنظر منم اگه شما از همون آمادش استفاده کنی هم راحتره هم بهتر.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)