صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13
    کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم
    شماره عضویت
    15037

1 اشنایی با نور مورد نیاز در اکواریوم گیاهی و آشنایی با سیستم های نوری led در ادمه

سلام دوستان در این موضوع قصد دارم مطالب رو در مورد نور مورد نیاز در اکواریوم گیاهی به صورت خلاصه و ساده در مورد اکواریوم گیاهی عرض کنم و در ادامه به نحوه کار با لامپهای led بپردازم .......

لازم به تذکر هست که سئولاتی که در مورد نور مورد نیاز برای تانکهای دوستان هست رو در این قسمت جواب داده نمیشه و فقد اشنایی و توضیح در مورد جنس نور و توضیحاتی در مورد led داده میشه

در ادامه از دوستان میخوام اگر مطلبی دارن در این قسمت مشارکت کنند..........
    پس این موضوع جای سئوال در مورد میزان نور تانکتون نیست........

نور سفید از هفت رنگ تشکیل شده است و با یک منشور میتوانیم این هفت رنگ رو از هم تفکیک کنیم............

بعد از تفکیک نور خورشید با منشور ما به یک چنین شکلی میرسی

به این شکل میگن دامنه نور مرئی..........و جشم انسان در این دامنه کار میکنه و امکان دید رو به انسان میده و از این رنج به بالا میشه مادون قرمز و از این رنج به پایین میشه ماورائ بنفش که چشم انسان قابلیت دید در این محدوده ها رو نداره..........

طبق معمول میام یک محور یا مقیاس رو برای این محدوده تعیین میکنم محدوده بین نور بنفش تا قرمز رو از 400 نانومتر تا 750 نانومتر شماره گزاری میکنیم.........یعنی به هر رنگی یک شماره الصاق میکنیم و مثلا نور 580نانومتر یک نوع نور زرد رنگ هست

دوستانی که نقاشی میکنند هم با این موضوع به گونه دیگه اشنایی دارن .......مثلا برای تهیه رنگ میرن مغازه و میگن یک تیوب زرد شماره 37 بده و یه تیوب زرد شماره 53 ........

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم
    شماره عضویت
    15037
    پس تا اینجا متوجه شدیم نوری که میبینیم یا تک رنگه و با نانومتر شماره گزاری میشه......

یا از چند نوع نور مختلف تشگیل شده مثل نور خورشید ونور سفید.............حالا این نورهایی که از چندین نور مختلف تشکیل شدن رو چجوری شماره گزاری کنیم و از هم تفکیک کنیم.........جواب کلوین هست
    کلوین مشخص میکند که نور ما از چه نور هایی با چه میزان از هر نور تهیه شده است .هر چه نور ما کلوین بالاتری داشته باشد میزان نورهای سرد ان بیشتر هست مثل نور ابی..........و هر چه نور ما کلوین پایین تری داشته باشد میزان نورهای گرم ان بیشتر هست و به نور قرمز نزدیکتر هست.......

هر چه نور ما سرد تر باشه و به رنگ ابی نزدیکتر باشه عمق نفوذ اون در اب بیشتره

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم
    شماره عضویت
    15037
    حالا یک اصطلاح دیگه که داریم لومن هست
    مواردی که در بالا گفتم در مورد جنس نور بود
    اما لومن در مورد شدت نور هست...........هر چه لومن نور ما بیشتر باشه شدت نور ما بیشتر میشه
    اغلب به ان لوکس هم گفته میشه
    زمانی ارزشمند تر میشه این کمیت که با میزان وات لامپ سنجیده بشه برای مثلا یک لامپ متال به ازای هر وات 10 لوکس یا لومن نور تولید میکنه اما یک لامپ led به ازای هر وات 100 اومن تولید میکنه .......این رو همینجوری مثال زدم .........یعنی led به نصبت برق مصرفی نور بیشتری رو تولید میکنه

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم
    شماره عضویت
    15037
    سلام دوستان
    بقیه کمیتهای مربوط به نور در ایران بی معنا هست و شما هیچ وقت اونها رو در ایران نمیبینید و من هم از گفتنشون صرف نظر میکنم

اما یکی از اونها برای ادامه بحث خیلی خوب هست.........
    اونم چارت توزیع طیف های نوری هست .................

یادتونه از کلوین و نورهایی که از چند نور مختلف تشکیل شدند در بالا صحبت کردم این چارت همون مفهموم کلوین رو به صورت نمودار بیان میکنه یعنی نورهای تشکیل دهنده یک نور خاص و میزان هر کدوم رو به صورت یک نمودار بیان میکنه مثلا در این نمودار میزان نور سبز از همه بیشتره

یک نکته ای هم که خوبه اینجا بگم اینکه نور سبز کاراییش در مجموعه نور های رنگ سفید اینکه دید رو بهتر میکنه و برای بینایی خوبه

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم
    شماره عضویت
    15037
    سلام دوستان
    دیگه از مبحث مشخصات نور میام بیرون و به نور مناسب برای تانک گیاهی میپردازیم
    برای تانک گیاهی از مهتابی های t8........t5...........fpl.......لامپ متال.............و led استفاده میشود

معایب هر کدوم به شرح زیر است

مهتابی...........نور 360 درجه ای تولید میکند بدون استفاده از یک بازتابگر مناسب بازدهی فوقالعاده کم میشود.......یعنی نصف نور رو به بیرون تانک میتابونه.............
    عمر مناسبش 1 سال هست و بعد از این زمان مشخصات و کیفیت و کمیت نورش تغییر میکنه و دیگه اون مهتابی اولی که خریدی نیست و باید عوض بشه
    البته دوستانی هستند که در تجربیاتشون تا 2 سال هم عمر مهتابی رو بیان کردن
    این دوستان همچنین میگن که با عوض شدن مشخصات نور مهتابی به صورت اهسته گیاه هم خودش رو با نور جدید کم کم سازگاری میده و به این دلیل از مهتابی بیش از یک سال استفاده میکنند

مهتابی ها در بحث راندمان به این صورت تقسیم بندی میشوند...........1-مهتابی t8......دوم مهتابی t5 ............سوم مهتابی fpl..............یعنی مهتابی fpl از بقیه بهتره و نور بیشتری تولید میکنه
    .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ..............
    لامپ متال..............1-تولید گرمای زیاد..........2-احتمال ترکیدن......3-مصرف برق زیاد.....4-اسیب رساندن به چشم در صورت نگاه مستقیم............5-راندمان پایین نسبت به منابع نوری جدید........6-تکنولوژی کهنه

اما با این حال من تانکهای زیبای زیادی با نور متال دیدم ولی از استفاده از اون در خانه توصیه نمیکنم و بیشتر در مغازه ها استفاده میشه

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم
    شماره عضویت
    15037
    حالا در مورد لامپهای led

2 عیب بزرگ داره ...........اول اینکه هزینه اولیه خیلی بالایی داره
    که با توجه به مصرف برق کمتر ............راندمان بالاتر ...............طول عمر بالا ..4 ساله....کاملا به صرفه است...............

برای اینکه راندمان led رو بهتر متوجه بشید این مثال رو میزنم که برای مهتابی نصبت 1 لیتر به 1 وات رو داریم..........و برای led نسبت 1 وات به 3 لیتر رو داریم...........برای استفاده در اکواریوم گیاهی
    یعنی اگر برای یک اکواریوم گیاهی 100 لیتری 90 وات مهتابی بخوایم ...........برای همین لیتراژ 30 وات led لازم داریم

دومین عیبش هم اینکه در ایران led مخصوص پلنت نداریم ....
    اما باید گفت که ایا اینطور نیست که 95 درصد تانکهای دوستان که از مهتابی استفاده میکنند نیز مهتابی زیر کابینتی هست که مخصوص پلنت نیست
    و با قیمت بالای مهتابی های شرکتی مثل jbl که عمر مفید 1 ساله داره و یک مهتابی 1 متریش بیش از 100 هزار هست و ما نیاز به چند تا از اون داریم و حدود 300 تا 400 هزار برای یک اکواریوم 1 متری مییوفته واقعا کی براش میصرفه از اونها استفاده کنه..............من اگه میخواستم انقدر هزینه کنم یک اکواریوم اب شور با تجهیزات خیلی خوب و 2 متری راه اندازی میکردم

یک خوبی دیگه هم که led داره اینکه قابله تعمیره و مثل مهتابی نیست که اگه خراب بشه کلا بندازی دور و بعد از 4 سال فقط باید خود led ها رو عوض کنی که این فقد 20 درصد هزینه کل رو شامل میشه یعنی هیتسینگ و درایو و مدارش سالم باقی میمونه

تنها مشکلی که led داره و کاریش نمیشه کرد اینکه نورش نصبت به مهتابی متمرکز تر هست و خزه زیر این نور خوب در نمیاد............
    اگر کسی قصد نگهداری خزه داره بهتره از fpl استفاده کنه

یک جمله دیگه هم بخوام بگم اینکه من اگه برای یک نفر که تازه کار رو شروع کرده بخوام نور تجویز کنم fpl رو پیشنهاد میکنم..........چون led یکم سر هم کردنش سخته و نورش شدید تره و نسبت به fpl جلبک دوستره.............اما برای افراد با تجربه led رو پیشنهاد میکنم چون خیلی حرفه ایی تر هست.علاوه بر این امکان تنظیم نور و ایجاد مکانهای کم نور و پور نور در تانک رو داره

بقیه این مطلب رو بعدا اظافه میکنم

ضمنا این مطلب نوشته خودمه و از جایی کپی برداری نشده
    ولی از منابعی چون کتاب نور در اکواریوم نوشته دکتر عمادی که قبلا خوندمش هم درش امده ولی نه به صورت کپی بلکه برداشت شخصی بنده بوده
    در ادامه هم تجربیات شخصیم رو میزارم البته با دلایل علمی همونطور که میدونید بحث نور چیز جدیدی نیست و بشر سالها در موردش تحقیق کرده
    همین بحث طیفها در دبیرستان تدریس میشد0.در علم شیمی هم خیلی کاربرد داره

شاد و پیروز باشید
    محسن رفیعی

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم
    شماره عضویت
    15037
    سلام دوستان
    حالا که با مشخصات نور و لامپهای مختلف اشنا شدیم نوبت به نور مناسب برای گیاه میرسه
    طبق ازمایشات انجام شده چارت توزیع تیف نوری مناسب برای گیاهان باید این شکلی باشه

به عبارت دیگه نور سفیدی میخوایم که مواد تشکیل دهندش ...نورهای تشکیل دهندش به این نسبت باشن
    حالا هر لامپی که چارت توزیع نوریش به این صورت باشه برای ما مناسب هست
    همونطور که میبینید تمام رنگها در این چارت نوری قرار دارن بعضی کمتر و بعضی بیشتر

بیشتر به اون نمودار قرمز رنگ توجه کنید که معرف نور جذب شده توسط گیاه هست..........و روش هم نوشته به انگلیسی فتوسنتز

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم
    شماره عضویت
    15037
    ما از نور در اکواریوم گیاهی 2 انتظار داریم
    1- ایجاد نور مناسب برای گیاه
    2-استفاده از نور جهت نور پردازی ودیدن بهتر گیاهان با رنگهای زیباتر

اکثرا دوستان فقد به مورد بالا توجه میکنند و نورشون در نهایت عسلی رنگ میشه
    این مهمترین مزیت لامپهای شرکتی هست که در کنار نور مناسب برای گیاه به زیبایی هم توجه دارن و نور نهایی شفاف و درخشان و خوشرنگ هست

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم
    شماره عضویت
    15037
    توی اون نمودار پست 7 جمله رو به این صورت تصحیح میکنم
    بیشتر به اون نمودار قرمز رنگ توجه کنید که معرف نور جذب شده توسط گیاه هست..........و روش هم نوشته به انگلیسی فتوسنتز

اگر کسی از مدیران حضور داره اینجمله رو تو پست 7 تصحیح کنه و این پست رو حذف کنه

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم
    شماره عضویت
    15037
    حالا یک جمع بندی.......با استفاده از مطالب گفته شده...و دانسته های ما

1-ما از قبل در جاهای مختلفی خوندیم که نور مناسب برای گیاه نور سفید 5500 تا 6500 کلوین هست ...و نور خورشید در هنگام ظهر همین کلوین رو داره.....

2-حالا که چارت توزیع طیف های نوری که توسط گیاه جذب میشه {چارت توزیع نور های مناسب برای گیاه} رو داریم داریم از پست 6 نمودار قرمز که بر اساس ازمایشات بدست امده

پس ما یک نوری میخوایم که در نهایت بین 6500 تا 5500 کلوین باشه و چارت توزیع نورهاش به شکل نمودار قرمز رنگ پست 6 باشه

این نور چه ویژگی هایی داره

دارای 2 قله است در 650تا 660 نانومتر و 450 نانومتر............

650 نانومتر عدد یک نوع نور قرمز رنگ هست...........نه صورتی....دوستان معمولا اون رو با صورتی اشتباه میگیرن...........اینم یک عکس از این نور

450 نانو متر عدد یک نوع نور ابی رنگ هست..........

3-میزان نور سبز و زردش خیلی کمتر از بقیه نور هاش هست............ما هم کمتر از این نورها در تانک استفاده میکنیم....چون بر گیاه موثر نیستند.....چرا چون گیاه اونها رو جذب نمیکنه ....بلکه منعکس میکنه...و سبز رنگ و زرد رنگ به نظر میرسه..............در چشم شما

اگر در مدرسه خوب درس خونده باشید یادتون میاد که میگفتن نور خورشید از 7 رنگ تشکیل شده..... که با برخورد به اجسام تعدادی از نورها توسط سطح جسم جذب شده و بقیه به چشم ما انعکاس میابد و با توجه به نورهایی که به چشم منعکس میشه رنگ شی تعیین میشه

امیدوارم از عکس موز لذت برده باشید .....برای کسانی که میخوان نه او نو بیارن لینک اموزشی بسیار زیبای ......گروه آموزشی علوم ودانش دبستان نبوی رو میزارم تا مطالعه کنند...........

http://oloume2ebtedayi.blogfa.com

از مدیران میخوام که اگه جمله بندی من ایراد داره پست رو ویرایش کنند تا جمله ها مفهوم تر بشه ببخشید دیگه من انقدر بلدم.......

توجه یادم رفت بگم یکی از روشهای انتقال انرژی استفاده از نور هست....نور جذب شده توسط شی به انرژی تبدیل میشه و جسم رو گرم میکنه.....بهش میگن انرژی تابشی
    حالا داره کم کم یادتون میاد که این جمله رو تو مدرسی شنیده بودید....برگ این انرژی رو از نور جذب میکنه و ازش برای ساختن قند استفاده میکنه که به این عمل میگن فتوسنتز
    لطفا اگه اشتباه نوشتم اساتید دانشگاهی تصحیح کنن

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)