نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
    همکار قدیمی انجمن گیاهان و باغ های شیشه ای

نوع حیوان خانگی
    فایتر
    شماره عضویت
    14687

1 شماتیک ساخت آکواریوم گیاهی با یک روش خوب

سلام دوستان.من جدیدا این تصویر رو پیدا کردم و نوشته های داخل عکس رو ترجمه کردم و گذاشتم.شاید شما هم این تصویر رو دیده باشید.
    علت اینکه من این تصویر رو گذاشتم اینه که این آموزش ساخت ساده در واقع نوعی کشاورزی زیر آبه.یعنی مراحل ساخت بستر کاملا شبیه آماده سازی زمین در مزرعه یا باغه.
    استفاده از شن کوارتز برای زیبایی و تامین مواد مغذی و همچنین شن و ماسه نقره ای بهمراه راک داست و خاک معدنی و خاک معمولی به صورت ترکیبی.شن و ماسه نقره ای رو ننوشته بود چیه.
    اما بنظرم مثل شن های سبز رودخانه ای باید یک نوع شن و ماسه حاوی عناصر مفید معدنی باشه.
    لایه سوم در واقع یک لایه بلند مدته که حاوی موادیه که سالها طول میکشه مواد معدنی انها آزاد بشه و بنابراین آکواریوم نیاز به تعویض بستر نخواهد داشت.
    سیستم گرمایش کف بسیار عالیه و جالبه که نوشته این سیستم باعث میشه حرارت در زیربستر با روی بستر فرقی نکنه و بنابراین باعث گردش مواد مغذی معدنی به داخل آب میشه.
    سیستم دی اکسیدکربن هم بخوبی طراحی شده تا بالاترین حلالیت رو داشته باشه.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    فنچ و اکواریوم
    شماره عضویت
    18586
    سلام
    من این مطلبو بعد از کلی گشتن پیدا کردم
    خودم که خوشم اومد ولی راستش امتحان نکردم شاید شماهم خوشتون بیاد

براي شروع بايد چند نوع ماسه و خاک از رودخونه تهيه کنيد بهترين زمان تهيه زمستان است اول ماسه بادي و شسته شده در کنار ساحل رودخونه که همراه با خاک رس هست و خيلي نرمه شبيه به ماست شکل شماره 1 که خشک شده
    و سپس خاک رس تهيه ميکنيد نه رس کاملا قرمز که آهن زيادي داشته باشه رس معمولي و نرم شکل شماره 2
    خاک سوم خاک برگ هست که باز ميتونيد جاهايي با جستجو از خود رودخونه پيدا کنيد اگه نه از جنگل و زير درختا جايي که کاج و درختايي که صمغ سمي دارن نباشه بهترين خاک براي آکواريوم خاک برگ بلوط هست در مورد انتخاب خاک بايد توجه کنيد که مواد آلي بايد کاملا تجزيه شده باشن و بصورت لجن و روغن مانند و تازه نباشند
    سپس شن با دانه بندي متوسط پيدا کنيد شني که شسته شده نباشه به شکل شماره 4 يا 5
    در آخر کار شن شسته شده تهيه ميکنيد شکل شماره 6 که دانه بندي متوسط تا درشت داره که فقط براي پوشاندن روي بستر استفاده ميشه و با خاکهاي ديگر ترکيب نمي شود
    پس از تهيه اونارو کمي در مجاورت هوا به مدت دو تا سه روز قرار ميدهيد تا رطوبت بيش از حد از خاک خارج بشه و پارازيت هاي مضر از بين روند، اما خاک نبايد بصورت کامل خشک بشه
    اکنون اونارو چند بار الک کنید تا خاک سبک و تمیز شده و سپس با هم بايد مخلوط کنيد
    لايه اول که زير بستر اوليه هست بايد کاملا نرم و ريز باشه پس بايد طوري خاک هارو با درصد پايين به خاک شماره اول اضافه کنيد که نرم ترين خاک بدست بياد اما درصد زيادي از ماسه در اون به چشم بخوره اين روند به سمت خاک درشت ادامه ميديد يعني از خاک شماره 4 به خاکهاي قبلي اضافه ميکنيد تا خاک دانه بندي درشت تري داشته باشه خاک ما بايد در عين حال سبک هم باشد براي سبک کردن ميتونيد از مقدار کمي خاک اره کاملا پوسيده شده و سياه و يا پرليت استفاده کنيد ، پرليت رو ميتونيد از گل فروشي ها و يا لوازم باغباني تهيه کنيد بايد اين نکته رو هم بگم اگه پرليت نزديک خاک روي بستر باشه به دليل اينکه سبک هست و ميتونه در آب معلق بشه و ايجاد مزاحمت کنه پس اگه ميخوايد استفاه کنيد در لايه هاي پاييني خاک بکار ببريد يا اصلا استفاده نکنيد اما بايد ترکيب خاک طوري تنظيم کنيد که نرم و سبک که انگشتان دست به راحتي در آن فرو روند نه شن خالص باشد نه خاکي که مثلا براي گلهاي خانگي بکار ميبريد اما درصد زياد آن از شن تشکيل شده باشه اگه به شن شماره 4 نگاه کنيد خاک مد نظر ما براي بستر بايد دانه بندي به اين شکل نهايتا درآيد
    ساخت خاک چندان سخت نيست حتي اگر خاک شما ارزش مواد غذايي براي گياه نداشته باشد ميتوانيد آنرا بارور کنيد اما براي مطمئن شدن از نتيجه دادن در آينده به خاک به اندازه دو يا سه قاشق غذا خوري مکمل آهن پودري اضافه کرده و از کود هاي هوميک بيولوژيک که در شکل قرار داده شده که به رنگ قهوه اي سوخته است استفاده کنيد اين کود ها ترکيبات سمي براي ماهيان و گياه نداشته و ميکرو المن هستن و خاک را با آن خيس کرده به اندازه اي که خاک به دستانتان نچسبد و کمی در مجاورت هوا قرار میدهیم تا رطوبت اضافه تبخیر شود و خاک نمیه مرطوبی حاصل شود طوری که همانند شن به زمین بریزد من خودم براي 10 کيلو خاک نصف بطري رو خالي کردم فقط دقت کنيد ميزان ترکيبات بايد مثل ترکيباتي که در شکل پشت بطري قرار داده شده است باشد
    اکنون خاک ما آماده است و به ترتيب لايه اي نرم و ريز را در پايين ريخته و هيمنطور به دانه بندي درشت پيش برويد و زماني که بستر را شکل داديد و دکور و سنگ ها و چوبها را چيديد شن شسته شده را به اندازه دو سانت و يا بيشتر ريخته و با قلم مو کاملا به آهستگي پخش کنيد تا خاک زير را کاملا بپوشاند سنگ ريزه نيز ميتوانيد بکار ببريد بعد از آن با اسپري کردن آب در ابتدا خاک را فيکس کنيد گياهان را کاشته و سپس به آرامي طوري که بستر بهم نريزد تانک را آبگيري کنيد و زماني که تا سه چهارم تانگ آب گيري شد توسط واتر پمپ آب داخل را به بيرون پمپاژ کرده و همزمان آب تازه جايگيزين کنيد بعد از گذشت دقايقي شاهد خواهيد بود که آب کاملا صاف و زلال ميش

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)