صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 29
    کاربر ویژه انجمن
    (همکار قدیمی سرپرست کل)

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی_شاه طوطی_گربه
    شماره عضویت
    22

9 بازم امسال ماهی قرمز نـــــــمی خریم

بازم امسال ماهی قرمز نـــــــمی خریم

80 سال پیش به همراه ورود چای به ایران ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی است به سفره‌های هفت‌سین مراسم عید نوروز ما وارد شد غافل از اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها می‌کنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین میکنیم تا همزمان با رشد سبزه‌های سفره‌هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک‌تر کنیم.

جالب است بدانید در هیچ کدام از مراسم سنتی‌مان در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد. در میان رسوم زرتشتی در سفره عید انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها می‌شود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند. اگر ایرانی‌ها می‌دانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت‌سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و قتل ماهی‌های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رها می‌کردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد.

هر سال ایام عید 5 میلیون قطعه ماهی می‌میرند. 5 میلیون قطعه ماهی قرمز به خاطر رنگ و لعاب سفره هفت‌سین، به خاطر هیچ. و عجیب نیست اگر بدانیم در صورتیکه ایرانی‌ها از خرید ماهی قرمز منصرف شوند این تجارت سیاه روزی پایان خواهد یافت. عجیب نیست اگر باور کنیم سیب سرخ یا انار همان سرخی هفت‌سین ایرانی‌ست که ریشه در تاریخ چند هزار ساله سنت ما دارد.

عجیب نیست اگر تابلوی معروف هفت‌سین کمال‌الملک را در کاخ گلستان به تماشا بنشینیم و ببینیم که او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت‌سینش طراحی و نقاشی نکرده است.

ماهی قرمز که از نماد های سال نو چینیست چند دهه است که در خوان نوروزی ایرانیان هم جای خود را باز کرده .ماهی هایی که خوشبخت ترین آنها تنها شاید تا پایان 13 بدر عمر کنند..ماهی هایی که به غلط و به نظر برخی از زمان قاجار وارد سفره هفت سین شده .

دلیلش ؟عده ای میگویند چون نام عربی آن(سمک)با (س) شروع میشود احتمالا به عنوان سینی جدید وارد هفت سین سنتی شده. در مورد نمادش هم در بیشتر منابع بحث است. برخی آن را نماد حوت و برخی نماد زندگی خوانده اند. زندگی که به واسطه از دست رفتن جان یک موجود زنده به دست می آید.

همه ساله از اواخر بهمن ماه تشت های ماهی قرمز در تمام خیابانها به چشم میخورد. گلفروشی ها میوه فروشی ها اکواریومی ها و حتی دیگر شغل ها گویی در مورد فروش ماهی قرمز بهشان وحی شده . فروشنده هایی که حتی معنای ماهی قرمز را بر سر سفره نمی دانند . این بی اطلاعی از فلسفه ماهی قرمز(که به جرات میتوان گفت هیچ فلسفه ای در فرهنگ ایرانی ندارد) تنها مخصوص فروشنده ها نیست شاید بیش از 90 درصد مردمی که ماهی میخرند هم نمی دانند ماهی قرمز عید نماد چیست! اغلب این ماهی ها وسیله ای برای سرگرمی و بازی بچه ها میشوند. و تنها یکی دو روز دوام می اورند. تجارت ماهی قرمز همه ساله میلیون ها ماهی بیگناه را به کام مرگ میکشد.سنتی که با نوروز که جشن زایش طبیعت است در تضاد است .

یک تنگ کوچک هر چقدر هم بزرگ باشد باز کوچک است!

همکار قدیمی انجمن دیسکس

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    47
    ماهی قرمز تاریخی چند هزار ساله را پشت سر نهاد تا به عنوان قدیمی ترین ماهی خانگی یا زینتی به حوض خانه های مردم و آب نماهای عمومی راه یافته و میهمان کوچک نوروزی سفره های هفت سین ایرانیان شده است.در کتاب ماده الحیوه که توسط نورالله آشپز شاه عباس صفوی در سال 1003هجری قمری نگاشته شده ود ر آن دستور پخت انواع غذا را ارائه شده است از پخت نوعی بریان پلو شاهانه یا بریان پلاو با گوشت ماهی سرخ که از شیروان میاوردند سخن به میان آمده.این ماهی برای نخستین در شرق آسیا و در کشورهای چین وژاپن پرورش داده شده.درباره فلسفه نهادن ماهی قرمز بر سر سفره هفت سین دلایل گوناگونی را بر شمرده اند.ماهی قرمز نماد برج حوت یا برج ماهی در گاهشماری هجری شمسی برجی است که از سال 1259هجری خورشیدی بطورغیر رسمی در ایران رواج یافت.در انتخاب ماهی قرمز برای نهادن بر سر سفره هفت سین دو علت بیشاز همه مهم بوده.نخست مقاومت ماهی نسبت به عوامل نامساعد محیطی و پرورش آسانتردر مقایسه با سایر ماهی ها و دوم رنگ جذاب قرمز نارجی و تنوع آن.که رنگ رمز به عنوان نماد یا نشانه پیروزی و شادی و سرزندگی و برکت معنا میابد.اگر ورود ماهی قرمز از چین به ایران دلیل کافی برای مخالفت گروهی از به اصطلاح دوستدادران فرهنگ ایرانی با این جاندار آبزی است پس در بسیاری از دیگر موارد هم باید تغییرات اساسی در زندگی خود ایجاد کنیم تا کاملا ایرانی شویم برای نمونه باید از نوشیدن چای نیز خودداری کنیم و همه چایخانه های سنتی را هم تعطیل کنیم چون گیاه چای نیز از کشور چین به ایران وارد شدوتا سال 1275خورشیدی در ایران کشت نمیشدو سایر دلایل دیگرامروزه نهادن ماهی قرمز در سفره هفت سین یک رسم کاملا ایرانی به شمار میرودو......................
    ویرایش توسط B@B@K : 19th February 2014 در ساعت 06:36 PM

همکار قدیمی انجمن آکواریوم آب شور

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    5767
    نقل قول نوشته اصلی توسط B@B@K نمایش پست ها
    ماهی قرمز تاریخی چند هزار ساله را پشت سر نهاد تا به عنوان قدیمی ترین ماهی خانگی یا زینتی به حوض خانه های مردم و آب نماهای عمومی راه یافته و میهمان کوچک نوروزی سفره های هفت سین ایرانیان شده است.در کتاب ماده الحیوه که توسط نورالله آشپز شاه عباس صفوی در سال 1003هجری قمری نگاشته شده ود ر آن دستور پخت انواع غذا را ارائه شده است از پخت نوعی بریان پلو شاهانه یا بریان پلاو با گوشت ماهی سرخ که از شیروان میاوردند سخن به میان آمده.این ماهی برای نخستین در شرق آسیا و در کشورهای چین وژاپن پرورش داده شده.درباره فلسفه نهادن ماهی قرمز بر سر سفره هفت سین دلایل گوناگونی را بر شمرده اند.ماهی قرمز نماد برج حوت یا برج ماهی در گاهشماری هجری شمسی برجی است که از سال 1259هجری خورشیدی بطورغیر رسمی در ایران رواج یافت.در انتخاب ماهی قرمز برای نهادن بر سر سفره هفت سین دو علت بیشاز همه مهم بوده.نخست مقاومت ماهی نسبت به عوامل نامساعد محیطی و پرورش آسانتردر مقایسه با سایر ماهی ها و دوم رنگ جذاب قرمز نارجی و تنوع آن.که رنگ رمز به عنوان نماد یا نشانه پیروزی و شادی و سرزندگی و برکت معنا میابد.اگر ورود ماهی قرمز از چین به ایران دلیل کافی برای مخالفت گروهی از به اصطلاح دوستدادران فرهنگ ایرانی با این جاندار آبزی است پس در بسیاری از دیگر موارد هم باید تغییرات اساسی در زندگی خود ایجاد کنیم تا کاملا ایرانی شویم برای نمونه باید از نوشیدن چای نیز خودداری کنیم و همه چایخانه های سنتی را هم تعطیل کنیم چون گیاه چای نیز از کشور چین به ایران وارد شدوتا سال 1275خورشیدی در ایران کشت نمیشدو سایر دلایل دیگرامروزه نهادن ماهی قرمز در سفره هفت سین یک رسم کاملا ایرانی به شمار میرودو......................
    سلام
    الآن شما موافقید یا مخالف !

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ...
    شماره عضویت
    9615
    با احترام به نظر دوستان فک می کنم اینکه بگیم چون ماهی قرمز از چین اومده یا هر سال نزدیک عید نوروز تلفات زیادی داره

پس نباید بخریم اصلا فایده نداره.

چون بنظر من پاک کردن صورت مسئله است نه حل مشکل.حالا چه عیبی داره که ماهی قرمز از چین یا هر کشور دیگه اومده باشه؟

مگه اصلا ما ایرانیا همه زندگیمون ایرانیه؟همه وسایل روزمره مون یا نحوه زندگیمون ایرانیه؟

پس این دلیل درستی نمیتونه باشه.فقط میشه گفت تلفات زیادی میده و اونم البته بخاطر بی مبالاتیه فروشنده هاس تا مردمی

که ماهی رو میخرن. این یه واقعیته.

بنظر من باید یه قانون یاجریمه ای برای فروشنده هاش تعیین بشه نه اینکه بگن اصلا ماهی نخریم چون اکثر مردم با وجود همه

این حرفا میخرن ودوست دارن که سفره هفت سین ماهی قرمز داشته باشه.یا اینکه فرهنگ سازی بشه که مردم به خوبی

ازماهی مراقبت کنن نه اینکه این ماهی فقط برای چند روز عید نوروز باشه و بعد از عید نسبتا بهش بی تفاوت بشن.

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    5767
    من یه آکواریوم 20 لیتری از این چینیها دارم که در داره به همراه تاپ فیلتر که البته خونه بابام گذاشتم توش سه دونه ماهی قرمز هستش که یکیش فکر کنم 3 -4 سالی هست که مهمون ماست
    به نظر من اگه قراره ماهی قرمز یا هر جوندار دیگه ای مثل جوجه که همه بچه ها دوست دارن بخریم شرایط نگهداریش رو هم باید فراهم کنیم وگرنه نخریم خیلی بهتره

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    گلدفیش (کالیکو ، بلک)
    شماره عضویت
    15353
    به نظر من که باید روش نگهداری از این ماهی ها رو به مردم یاد بدیم تا ینکه بخواهیم از خرید ماهی منصرفک نیم. چون منصرف کردن مردم از خرید ماهی تا به نتیجه رسیدن تلفات بیشتری داره تا اینکه به مردم یاد بدهیم چگونه ماهی را نگهداری کنند.

همکار قدیمی انجمن دیسکس

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    47
    نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا نوروزی نمایش پست ها
    سلام
    الآن شما موافقید یا مخالف !
    سلام :
    چرا علامت تعجب گذاشتید؟بحث موافق و مخالف بودن نیست مهم این هست که بعضی از مسائل ریشه در رسم و رسوم دارد
    حالا یک سری افراد از دریچه تفکر خودشون به قضیه نگاه میکنند من خودم با بودن ماهی سر سفره مخالفتی ندارم (البته نظر من مهم نیست این نظر شخصی هست)
    ولی این به اعتقادات هر شخص بستگی داره و نظر هر شخصی برای خودش محترم

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    5767
    سلام :
    چرا علامت تعجب گذاشتید؟بحث موافق و مخالف بودن نیست مهم این هست که بعضی از مسائل ریشه در رسم و رسوم دارد
    حالا یک سری افراد از دریچه تفکر خودشون به قضیه نگاه میکنند من خودم با بودن ماهی سر سفره مخالفتی ندارم (البته نظر من مهم نیست این نظر شخصی هست)
    سلام
    منظوری از علامت تعجب نداشتم ولی در مطالب شما یه جورایی به نظر میومد که موافق ماهی قرمز سر سفره هفت سین هستید و با پست اول با هم نمیخوند ولی سراحتاً هم اعلام نکردید
    من هم تو پست قبلی گفتم که ماهی قرمز داریم برای هفت سین فقط یه چند ساعتی موقع سفره هفت سین جاشون تنگ میشه میرن تو تنگ و بعد برمیگردن تو آکواریوم که یه نوع تنوع هم براشون حساب میشه

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    یه طوطی با معرفت
    شماره عضویت
    15341
    اگه اعتقاد باشه ما هم تو یه قفسی به نام دنیا هستیم بستگی داره با هر حیوانی چطوری برخورد کنی که اونم به درک و فهم افراد میرسه . اگه بخوای ماهی بگیری اخرش بندازی کف خیابون که خیلی نوموسه و ضایع هست اگر ماهی تون مرد لاقل درست یه جایی تو طبیعت چالش کنید که واسه خاکم خوبه d:

کاربر ویژه انجمن
    (همکار قدیمی سرپرست کل)

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی_شاه طوطی_گربه
    شماره عضویت
    22
    نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا نوروزی نمایش پست ها
    من یه آکواریوم 20 لیتری از این چینیها دارم که در داره به همراه تاپ فیلتر که البته خونه بابام گذاشتم توش سه دونه ماهی قرمز هستش که یکیش فکر کنم 3 -4 سالی هست که مهمون ماست
    به نظر من اگه قراره ماهی قرمز یا هر جوندار دیگه ای مثل جوجه که همه بچه ها دوست دارن بخریم شرایط نگهداریش رو هم باید فراهم کنیم وگرنه نخریم خیلی بهتره
    آقای نوروزی با شما موافقم اما شما که اهل آکواریوم و از علاقمندان به ماهی هستید ... قبول دارید که اکثر مردم چیزی از نگهداری درست ماهی نمی دونن ؟ منظورم همین ماهی های قرمزی هست که هر ساله با نزدیک شدن عید دست به دست می شن و کلی تلفات می دن؟ هرکسی هم موفق شده یا شانس ماهی بوده که تا سال بعد دوباره سر یه سفره دیگه بیاد کلی خوشحال می شیم و به هرکی می رسیم با افتخار میگیم که ماهی ما از پارساله زنده است درصورتی که عمر 12 تا 20 ساله دارن
    همه می دونن که شرایط نگهداری ماهی این نیست
    اما از اونجایی که با قیمت پایین خریداری می شه و در دسترس عمومه و فک می کنن یه سری از مردم اگه ماهی نباشه سر سفرشون این عید عید نمی شه بازم قربانی خودخواهی ما انسان ها میشن
    حتی دیدم کسانی و که با مردن ماهی هاشون کلی خرافات پشتش میارن!!!

نقل قول نوشته اصلی توسط mojtaba gold نمایش پست ها
    به نظر من که باید روش نگهداری از این ماهی ها رو به مردم یاد بدیم تا ینکه بخواهیم از خرید ماهی منصرفک نیم. چون منصرف کردن مردم از خرید ماهی تا به نتیجه رسیدن تلفات بیشتری داره تا اینکه به مردم یاد بدهیم چگونه ماهی را نگهداری کنند.
    موافقم... اما متاسفانه کو گوش شنوا
    کی یاد بده
    کی خودش راه درست و بلده که انتقالش بده
    تا بیایم مثل خیلی چیزهای دیگه اینو هم درست کنیم کلی ماهی از بین رفتن
    بخاطر چی؟

سلام :
    با این که نظر هرکسی برای خودش محترمه کاملا موافقم و صحبت شما بجاست
    اما شخصا خیلی گشتم و چیزی مبنی بر رسم و رسوم و دلیل بودن ماهی قرمز تو سفره هفت سین پیدا نکردم
    هر چند اگر واقعیت هم داشته باشه که بعید می دونم من حاضر نیستم سهمی تو کشتن و تلفات ماهی ها داشته باشم

درسته با یه گل بهار نمی شه اما من فکر می کنم میشه از خودمون برای تغییر شروع کنیم
    نه اینکه بخوایم همیشه اول بقیه رو تغییر بدیم

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)