پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در جریان مناظره ای با موضوع شکار و صید و قوانین موجود که روز جمعه در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست برگزار شد، اصغر محمدی فاضل رییس دانشگاه محیط زیست و اسرافیل شفیع زاده مدیرعامل یک شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی به مناظره با یکدیگر پرداختند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در ابتدای این مناظره که با استقبال بازدیدکنندگان از نمایشگاه روبرو شد، شفیع زاده با انتقاد از نبود فضاهای مناظره و بحث آزاد در دولت گذشته گفت: در فضای دموکراتیک ظرفیت تحمل و شنیدن آرای مختلف وجود دارد و همین امر باعث پیشرفت کشور می شود.
وی در ادامه با اشاره مشکلات اقتصای کشور اظهار داشت: بخش اعظم مشکلات امروز کشور اقتصادی است که مشکلات اجتماعی و فرهنگی را نیز دامن زده است و باعث به وجود آمدن بحران اشتغال و عدم توسعه فضای کار در ۸ سال گذشته شده است.
شفیع زاده افزود: مهمترین دغدغه های امروز کشور دغدغه های زیست میحطی است که نیاز به تعقیب، موشکافی و نقادی دارد اما امروز من باید درباره حوزه شکار و شکارگری صحبت کنم.
وی درباره نحوه شکار و صدور مجوز برای آن گفت: من موافق شکار مطابق قانون و ضابطه هستم و شکار پایدار را تایید می کنم که مبانی قانونی دارد که محدودیت های آنرا بر اساس کتاب قانون شکار که مورد تایید شورای عالی محیط زیست است، می پذیریم.
وی معتقد است افرادی که مجوز حمل سلاح را دارند باید بر اساس قانون مجوز شکار هم داشته باشند و از قانونی به نام اصول راهنمای شکار تروفه یاد کرد و گفت: تروفه به حیوانات پیری گفته می شود که حذف آنها از طبیعت آسیبی به حیات وحش وارد نمی کند.
شفیع زاده از عدم صدور مجوز شکار در دوره پیشین معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی و زمان تصدی دکتر فاضل در این پست سازمان حفاظت محیط زیست انتقاد کرد و گفت: این گونه برخوردها مبنای علمی ندارد و سلیقه ای است.
وی تاکید کرد: به دلیل وجود مشکلات معیشتی محیط بانان و توسعه اقتصادی که می تواند با صدور مجوز شکار در کشور ایجاد شود باید چنین مجوزهایی صادر شود.
وی ادامه داد: سازمان حفاطت محیط زیست برای هر شکار تروفه ۱۲ هزار دریافت می کند و این امر باعث توانمند سازی جوامع محلی می شود و برای پیشبرد این اهداف باید به بخش خصوصی اجازه فعالیت بیشتری داده شود.
شفیع زاده با انتقاد از این تفکر که شکارچی قاتل است گفت: جمعیت ۳۰ هزار عددی گونه های حیات وحش در گلستان نابود شد در حالی است که مجوز شکاری نیز در منطقه صادر نشد. بنابراین صرف صدور مجوز علت از بین رفتن گونه های جانوری نیست.
وی افرود: مساله دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد مشکلاتی است که در قانون برای حفاظت از محیط زیست و محیط بانان وجود دارد که نمونه آن عدم توانایی سازمان حفاطت محیط زیست در حفاظت از محیط بان خود است.
شفیع زاده گفت: در کشورهای مانند فنلاند و سوئد به تریتب سالانه ۷۴ و ۹۶ هزار پروانه شکار صادر می شود و هیچ گونه مشکلات زیست محیطی به همراه ندارد و بروز این مساله در کشور ما نشان دهنده بی کفایتی مدیران است. به گفته وی حفاظت از زیستگاه*ها باید با بهره برداری از آنها همراه باشد.
نفس شکار با مجوز یا بدون مجوز به منزله قتل است
در ادامه اصغر محمدی فاضل رییس دانشگاه محیط زیست گفت: ما اساسا در دنیای زندگی می کنیم که سرعت انقراض، ۱۰۰ تا هزار برابر زمان طبیعی است و باید به این نکته توجه شود که ما در معرض شیبی قرار گرفته ایم که نشان می دهد به مرز ۱۰ هزار برابر انقراض طبیعی نزدیک می شویم.
وی افزود: اکنون در کل کشور حدود ۱۰۰ هزار گونه علفخوار وجود دارد که بسیاری از آنها مکان و شرایط زندگی شان مشخص نیست و اطلاعی از نحوه زندگی، محدودیت منطقه زیست و زاد و ولدشان در دست نیست.
وی ادامه داد: ۱۰ هزار سال قبل انسان یک هزارم وزن حیات وحش جهانی را داشت اما اکنون وزنش بر طبیعت ۹۰۰ هزارم شده است و تنها ۲ درصد به حیات وحش اختصاص دارد.
فاضل افزود: بر اساس آمارهای غیر رسمی یک تا یک و نیم میلیون اسلحه با مجوز در کشور وجود دارد که از فشنگ های جنگی برای شکار استفاده می کنند که این امر ناقض حقوق حیوانات است.
وی گفت: اگر گفته می شود توسعه عامل از بین رفتن حیات وحش است باید به این نکته توجه کنیم که گونه ای مانند شیر ۵۰ سال گذشته در کشور منقرض شده اند در حالی که در آن زمان توسعه ای وجود نداشت.
فاضل اظهار داشت: سال قبل از تصدی بنده در سمت معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاطت محیط زیست ۶۷۸ مجوز صادر شده بود در حالی که در زمان تصدی من این رقم به صفر رسید.
وی گفت: نفس شکار با صدور مجوز یا بدون مجوز قابل تغییر نیست و به منزله قتل است. علما شکار را حرام دانسته اند به طوری که گفته اند مردار خوک در شرایط خاص حلال می شود اما شکار برای تفریح به هیچ وجه حلال نمی شود.