نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
    کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    -
    شماره عضویت
    3381

کوتاه کردن یا کوتاه نکردن بال پرنده

هنگامی که تصمیم گرفتید صاحب یک پرنده شوید باید تصمیم مهمی بگیرید. در واقع شاید لازم باشد که این تصمیم قبل از آوردن پرنده به خانه گرفته شود.
    این تصمیم چیست ؟

کوتاه کردن یا کوتاه نکردن بال پرنده

در این متن من امیدوارم اطلاعاتی را به شما عرضه کنم تا شما بدون نیاز به جستجو در اطراف تصمیم بگیرید :

کوتاه کردن بال بخش بسیار مهمی از مراقبت های پرنده خانگی است.
    پرواز پرنده در خانه ممکن است زیبا و طبیعی به نظر برسد اما اینکار دعوت پرنده برای بروز یک فاجعه است.
    کوتاه کردن بال پرنده صرفا برای امنیت خود پرنده انجام میشود.
    آینه و یا پنجره ها در پرواز توسط پرنده دیده نمیشود و برای پرنده راهی است به دنیای خارج. با پرواز به سمت آنها پرنده میتواند دچار آسیب جدی ، شکستگی گردن و یا حتی مرگ شود.
    خطرات دیگری مانند ظرف های پر آب توالت و گلدان گل ، کابل الکتریکی وسوسه برانگیز، شیشه پنجره که دیده نمیشود، پنکه های سقفی که میتواند با یک ضربه پرنده را به قتل برساند، ظرفهای داغ، اجاق گاز، بخاریهای هیزمی و چراغ های هالوژنی که به طور غیر قابل تصوری داغ هستند.
    از دست دادن پرنده مان برای بسیاری از ما بسیار دردناک خواهد بود. پنجره یا یک درب باز میتواند پرنده ای که بالش کوتاه نشده را به پرواز دعوت کند. مهم نیست که پرنده چقدر اهلی باشد ممکن است او برای همیشه از دست برود. وقتی پرنده را در مقابل نور خورشید میگذاریم، به دامپزشکی می بریم یا با او سفر میکنیم مهم نیست که چطور از پرنده مراقبت میکنیم در تمام شرایط ممکن است که پرنده فرصتی را برای پرواز به دور دست پیدا کند. کوتاه کردن بال پرنده یک راه ساده برای چلوگیری از این احتمال است
    اولین مزیت استفاده از کوتاه کردن بال پرنده آموزش اوست. پرنده ای که بال داشته باشد در اولین مرحله آموزش از پیش شما پرواز میکند.

با توجه به تمام این خطرات آسان ترین راه کوتاه کردن بال پرنده است بدون فکر کردن به چیزی که در آینده ممکن است پیش آید.

من میخواهم استدلال های دیگران برای کوتاه کردن بال پرنده را عمیق تر بررسی کنم اما فکر میکنم قبل از آن ما نیاز به اطلاعات کمی در مورد پرندگان داریم

آیا میدانید که همه چیز در مورد پرنده برای پرواز کردن طراحی شده ؟
    ساختار اسکلتی شامل استخوان های سبک و توخالی . دستگاه گوارش نسبتا سریع برای بدست آوردن مواد مغذی از غذاهای مصرف شده و خروج سریع (مدفوع) جهت جلوگیری از اضافه وزن. خوردن غذا و پرواز قبل از هضم اجازه میدهد تا بیشترین مواد غذایی را مصرف کنند و کمترین زمان را در معرض خطر شکارچیان باشند.
    به نظر میرسد که برخی از پرندگان از پلک سوم (پوشش قرنیه چشم) که مانع خشک شدن چشم میشود در طول پرواز استفاده میکنند.
    سیستم تنفسی آنها در مقایسه با پستانداران تنها با اکسیژن درست عمل میکند . هیچ مهم نیست که پرنده در حالت دم است یا بازدم.

هنوز دلایل کوتاه کردن بال پرنده وجود دارد

ایمنی
    اگر آنها پرواز کنند ممکن است وارد آشپزخانه ای شوند که اجاق گاز روشن است و یا حتی روی آن ظرفی با مایعی داغ قرار دارد
    این درست است. اگر شما به آنها اجازه پرواز دهید در حالی که مشغول آشپزی هستید در نهایت با یک پرنده زخمی مواجه خواهید شد. اما چه دلیلی وجود دارد که زمانی که شما مشغول آشپزی هستید پرنده آزاد باشد ؟ عقل سلیم میگوید پرنده باید در این زمان در قفس خود بوده و درب قفس قفل باشد. اگر شما نمیتوانید اینکار را انجام دهید پس از آشپزخانه خارج شوید.

این امکان وجود دارد که در توالت یا آب ظرفشویی غرق شود
    این فقط یک راه ساده دارد و آن بستن درب توالت و خالی کردن سینک ظرفشویی است.

پرندگانی که بالشان کوتاه نشده به راحتی با درب های شیشه ای ، پنجره و آینه برخورد میکنند
    شما به راحتی میتوانید یک پارچه روی آینه بکشید و با پرده و یا چسب نواری و یا هرچیزی که پنجره را قابل دید می کند بپوشانید. برخی از افراد هم با بردن پرنده نزدیک شیشه و ضربه زدن به آن به او یاد میدهند .
    از آنجایی که همه ما میدانیم این موجودات چقدر هوشمند هستند ، چرا همیشه فکر میکنیم آنها نمیتوانند یاد بگیرند ؟

آیا هریک از این خطرات در صورت پرواز کردن پرنده واقعا غیر قابل اجتناب است ؟
    آیا کوتاه کردن بال تنها راه تامین امنیت آنهاست ؟

در حال حاضر باید به آن روی سکه هم نگاه کنیم . در کوتاه کردن بال چه صدماتی وجود دارد ؟
    اگر به شدت کوتاه شود او قادر نیست که از موانع دور شده و پس از برخورد با مانع سقوط میکند که این امر میتواند باعث شکستن منقار، جناق سینه یا بال و حتی شکستن پای پرنده شود.
    اگر آنها نتوانند یاد بگیرند که در زمان فرود دم و بال خود را باز کنند باز هم باعث شکستگی میشود.
    هر دو بال پرنده باید متقارن کوتاه شود تا درصورت فرود آمدن، پرنده مانند یک تن آجر به زمین نیفتند ( این میتواند باعث مجروح شدن، شکستگی و یا آسیب جدی منقار شود)
    حتی با بهترین روش کوتاه کردن بال باز هم ممکن است پرنده به سمت پنجره پرواز کرده و پس از برخورد بر زمین بیافتد و باعث شکستگی منقار شود. اگر حتی نوک فقط کمی ترک بردارد باز هم پرنده شما قادر نخواهد بود غذا خورده و از قفس صعود کند. منقار شکسته مثل دندان شکسته بسیار دردناک است.

بنابراین این مقاله به ما میگوید که برای محافظت و ایمن نگاه داشتن پرنده با توجه به مطالب بالا کوتاه کردن بال پرنده ضروری است . اما این دلیل نمیشود که آنها قادر به پرواز نیستند.
    اگر کوتاه کردن بال به معنای اجازه دادن به پرنده برای پرواز بصورت افقی به جای پرواز به سمت بالا باشد ، چگونه واقعا میتوانیم از بروز خطرات جلوگیری کنیم ؟
    مهم اینست که شما درک کنید که کوتاه کردن بال تنها به معنای از بین بردن امکان پرواز به سمت بالا است و پرندگان هنوز میتوانند برخی از توانایی هایشان را جهت پرواز به صورت افقی حفظ کنند. توجه کنید که در صورت کوتاه کردن بال پرنده باز هم برای بیرون بردن پرنده از منزل باید از قفس استفاده کنید چون درصورت ترس ناگهانی پرنده فرار خواهد کرد ولی با دردسر چون توانایی پرواز صحیح را ندارد.

بیایید با یک ترس بزرگ مواجه شویم.
    پرنده ما فرار کرده و از ما دور میشود. این واقعا بدترین لحظه برای صاحب پرنده است. در این هنگام است که احساس گناه و نگرانی بر ما غلبه میکند.
    آیا من قادر به پیدا کردن او هستم ؟ آیا سگ همسایه او را زودتر از من پیدا خواهد کرد؟ آیا با یک ماشین تصادف خواهد کرد؟ آیا میتواند چیزی برای خوردن پیدا کند ؟
    وقتی که به این وضعیت فکر میکنیم در میابیم که اگر بال پرنده کوتاه نشده بود وضعیت بهتری داشت. او قادر بود تا از یک درخت به درخت دیگر پرواز کند . پرنده ای که بالش کوتاه شده برای پرواز به انرژی بیشتری نیاز دارد، قادر به مانور کامل برای پرواز نبوده و احتمالا در صورتی که بالش کامل بود تمایلی برای نشستن بر روی زمین نداشت. عدم تجربه او در پرواز باعث میشود تا او در چمن های حیاط همسایه فرود آید.
    به طور کلی یک پرنده بال دار امن تر از پرنده ای نشسته روی چمن است.

کوتاه کردن بال معنیش این نیست که پرنده نمیتواند به دوردستها پرواز کند.
    کوتاه کردن بال معنیش این نیست که آنها نمیتوانند فرار کنند.

کوتاه کردن بال تنها برای ما امنیت کاذب ایجاد میکند .
    این احساس امنیت کاذب است که مردم با کوتاه کردن بال پرنده اجازه پرواز را از او میگیرند.

حال در مورد آسیب های روانی و فیزیولوژیکی که با کوتاه کردن بال ایجاد میشود بحث میکنیم.
    شواهد نشان میدهد که برخی از پرندگانی که بالشان کوتاه شده ترسوتر میشوند. تصور من از پرواز غریضه آنها برای فرار از دست شکارچیان است. حال وقتی که بال کوتاه میشود آنها احساس تهدید کرده و با حالتی درمانده، در وضعیتی نامطمئن به سر میبرند.
    پرندگانی که میتوانند پرواز کنند شادتر و امن تر هستند. اگر پرنده نتواند پرواز کند سیستم قلبی و عروقی او کاری انجام نمیدهد تا باندازه کافی سالم بماند. آنها برای تفریح، ورزش و فرار از خظر به پرواز نیاز دارند. پرنده ای که نمیتواند پرواز کند میداند که آسیب پذیرتر شده پس بیشتر میترسد.
    پرواز پرندگان طبیعی ترین راه برای جابجایی آنهاست اما در شکلی زیباتر وسیله ای برای بیان احساساتشان است. پرواز یک هنر است مانند موسیقی ، پایه و اساس آن بر ریتم و احساس استوار است ، وسیله ای که پرندگان احساس زیبای خود را به نمایش میگذارند و به خوبی میدانند که چگونه از آن استفاده کنند.

پس چرا به ما نشان داده شده تا پرهای بال را کوتاه کنیم؟ این همه سال گفته شده که کوتاه کردن بال برای ایمنی و محافظت از پرنده است! آیا ما شستشوی مغذی شده ایم ؟

چگونه با این روش میتوانیم از پرنده مراقبت کنیم درصورتی که توانایی پرواز را از او گرفته ایم ؟
    چگونه این روش برای آنها خوب است درصورتی که برخی از پرندگان بعد از کوتاه کردن بال شروع به پرکنی میکنند؟
    چگونه این روش برای آنها خوب است درصورتی که خانه های ما هنوز دارای خطر است و ما جلوی توانایی ومانور پرنده در مواجه با خطرات را میگیریم ؟
    چگونه این روش برای او خوب است درصورتی که ما جلوی عملکرد عضلات او را میگیریم ؟
    چگونه میتوانیم این روش را بهترین راه حل بدانیم درصورتی که عملکرد صحیح سیستم تنفسی پرندگان کاملا تابع پرواز کردن اوست؟

عقل سلیم در تمام جنبه های زندگی مورد استفاده قرار میگیرد. برای همه ما فاجعه های غیر قبل پیش بینی رخ داده است و اگر شما از منطق خود استفاده کنید به این نتیجه میرسید که :
    پس ما انسانها هم نباید هیچ کاری انجام دهیم، با ماشین رانندگی نکنیم، بچه ها اسکیت و دوچرخه بازی نکنند و فضانوردان به فضا نروند و .... .
    داستان پرندگانی که در حوادث خانگی میمیرند غم انگیز است . ولی داستان کودکان (و یا حتی بزرگسالان) که آسیب دیده و مرده اند به مراتب شایع تر است.
    آیا این امر به این معنی است که کودکان باید در یک قفس قفل شده و با یک دست ناقص زندگی کنند ؟

اگر کسی میخواهد از پرواز پرنده اش لذت ببرد میداند که باید اقدامات احتیاطی معقول و منطقی مورد نیاز برای رفع عوامل خطر را انجام دهد.
    اگر کسی فکر میکند که بال زدن در جا برای پرنده کافیست و بال پرنده را کوتاه میکند تا از او دور نشود ، من پیشنهاد میکنم مرغ، غاز و یا حیوان خانگی دیگری را انتخاب کند.

بنا به دلایلی من پرندگان خانگی را دوست دارم :

توانایی آنها برای پرواز
    رنگ آمیزی زیبای آنها
    رفتار طبیعی آنها
    ....
    ...
    توانایی آنها در صحبت کردن
    XXXXXX

پس ما چه مشکلی داریم ؟ آیا ما فقط تنبل هستیم ؟ ما فکر میکنیم میتوانیم به سگ آموزش دهیم ولی ترجیح میدهیم بال های پرنده مان را کوتاه کنیم به جای آنکه به آنها آموزش دهیم.
    بسیاری از مشکلات پرندگانی که میتوانند پرواز کنند با صرف کمی وقت و آموزش کاهش پیدا کرده و یا حتی از بین میرود.

تمایل من برای نوشتن این مقاله این بود که امیدوار باشم شما متوجه میشوید که کوتاه کردن بال پرنده لازم نیست.
    پرنده ای که بالش کوتاه شده هنوز هم میتواند به اندازه کافی در خطر باشد و یا فرار کند.
    اگر شما هنوز هم تصمیم به کوتاه کردن بال پرنده خود گرفته اید احتمالا به خاطر خود پرنده نیست.

آرزوی من اینست که روزی ما خودمان را با پرنده ای که داریم هماهنگ کنیم نه اینکه پرنده مان خودش را با ما هماهنگ کند.
    این موجود مرموز و پیچیده که در حال حاضر نزد ماست موجودی دقیق است که در اصل به ما الهام می بخشد

منبع :
    parrotplace
    Gay Noeth 2004
    مترجم : ن.رخش بهار (تفنگچی)

کاربرفعال

شماره عضویت
    15092
    مطلب خیلی خوبی بود.
    من فکر میکنم اگه بخوایم یه پرنده خوب و شاداب داشته باشیم اول باید به فکر فضای مناسب باشیم، فضای مناسب از دید من میتونه یه زیرزمین با یه قفس بزرگ باشه، اگه فضاشو نداریم اصلا نخریم پرنده رو، چون نه اون لذتی میبره نه ما، مسلما توی اتاق نشیمن و آشپزخانه هم نباید گذاشتشون چون هم واسه خودشون خطرناکه، هم خونه رو بهم میریزن و کثیف میکنن.
    پس زدن بالها در مرحله بعدی قرار میگیره، اگه میخایم باهاش صحبت کنیم یا بهش کار یاد بدیم بهتره پرهاشو بزنیم و اگر هدف تکثیره که من لازم نمیدونم پراش زده بشه.
    ممنون

Sent from my RM-914_im_mea3_379 using Tapatalk

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی و مرغ عشق
    شماره عضویت
    5168
    نقل قول نوشته اصلی توسط 1champion نمایش پست ها
    مطلب خیلی خوبی بود.
    من فکر میکنم اگه بخوایم یه پرنده خوب و شاداب داشته باشیم اول باید به فکر فضای مناسب باشیم، فضای مناسب از دید من میتونه یه زیرزمین با یه قفس بزرگ باشه، اگه فضاشو نداریم اصلا نخریم پرنده رو، چون نه اون لذتی میبره نه ما، مسلما توی اتاق نشیمن و آشپزخانه هم نباید گذاشتشون چون هم واسه خودشون خطرناکه، هم خونه رو بهم میریزن و کثیف میکنن.
    پس زدن بالها در مرحله بعدی قرار میگیره، اگه میخایم باهاش صحبت کنیم یا بهش کار یاد بدیم بهتره پرهاشو بزنیم و اگر هدف تکثیره که من لازم نمیدونم پراش زده بشه.
    ممنون

Sent from my RM-914_im_mea3_379 using Tapatalk
    سلام.اختلاف نظر در مورد کوتاه کردن یا کوتاه نکردن پر زیاده.همونقدر که توصیه شده کوتاه نشه مطلب در مورد مزیت های کوتاه کردن هم هست.بهرحال انتخاب به عهده ی خواننده ی مقاله هست.
    این هم یک مقاله ی ترجمه شده هست.بحث و تبادل نظر در این مورد در متفرقه ی طوطی سانان ادامه پیدا کنه مناسب تر هست.موفق باشید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)