صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 16 از 16
    همکار قدیمی انجمن گیاهان و باغ های شیشه ای

نوع حیوان خانگی
    فایتر
    شماره عضویت
    14687
    نقل قول نوشته اصلی توسط majid1355 نمایش پست ها
    با سلام
    بازهم تشکر از جواب مفصل و دقیقتان
    بنده تا اینجا تونستم :
    کربنات کلسیم طبیعی
    بنتونیت
    زئولیت
    آپاتیت
    ورمیکولیت ( بجای میکای سیاه )
    فلدسپات پتاسیک
    اسید هیومیک گرانول و یا پودر
    پیت ماس
    خاک رس
    خاک رس پخته شده ( خرده های کوره های آجرپزی با سایز سنگریزه 1 تا 3 میل )
    رو پیدا کنم البته تهیه نکردم اما اگر خدا بخاد در تهیش مشکلی نیست
    به نظر شما لازمه از هماتیت یا مگنتیت هم استفاده بشه ؟
    با توجه به جمع بندی حقیر امکان داره درصد هر کدوم رو که مناسب میدونید مرقوم کنید؟
    پیت ماس به خاطر سبکی روی آب میاد آیا با مخلوط کردن با این مواد زیر شن ثابت می ماند؟
    خاک رس حتما باید شسته و خشک شود ؟ آیا میشه از رس پخته استفاده کرد؟ گرد یا کلوخه بهتره یا هر دو ؟
    در انتها از لطف و پیگیری و انتشار دانشتان خیلی ممنونم
    راستی حقیر پارسال عید به شهر شما اومدمو بسیار لذت بردم از سرسبزی و مردمان خونگرمش
    باز هم ممنون از راهنمایی ها و مطالب بسیار مفیدتان
    سلام دوست من.خواهش میکنم ما کوچیک شما هستیم.شما دبیر هستید و ما دانش آموزان قدیم و همیشه شاگرد شما هستیم تا آخر عمر.واقعا خوبه.من حتما باید از شما بخوام واسم از همین مواد بفرستید.چون تو شهر ما خیلی از اینها پیدا نمیشه و کلا پودری نیست.سنگ طبیعیه.
    دقت کنید تمام اینها باید حداقل مش 200 داشته باشند.
    بنوتونیت خوبه.اما باید کم استفاده بشه.چون یک نوع آهکه.کلا استفاده نکنید.جدیدا فهمیدم بنتونیت حالت ژله ای میشه و بیشتر تو سیمان کاربرد داره برای حفاری.اینو استفاده نکنید.
    کربنات کلسیم طبیعی خوبه.طیق دستور پست اول مقدارشو قرار بدید.
    زئولیت هم عالیه اما زیاد استفاده نکنید 10 درصد کفایت میکنه.
    آپاتیت هم طبق دستور بالا استفاده بشه.
    بجای بیوتیت یا میکای سیاه شما نمیتوانید ورمیکولیت استفاده کنید.چون ورمیکولیت میکای سفیده و منیزیم بیشتر داره و پتاسیمش کمه.بجای اون از دولومیت استفاده کنید.البته اگر هم مقدار کمی ورمیکولیت بزارید مشکلی نداره.بیشتر خاصیت نگهدارنده آب داره مثل پرلیت.
    فلدسپات پتاسیک عالیه.مقدارش رو جایگزین بیوتیت کنید.فقط حتما پودرشده کامل باشه.
    اسید هیومیک هم خوبه
    ببینید شما طبق دستور ساخت بستر که دوستان توضیح دادند باید عمل کنید.
    http://www.parsipet.ir/thread12888.html
    شماره 6 که گفته دولومیت و پتاس را اضافه کنید.شما باید مجموع راک داست رو باهم مخلوط کنید.یعنی همشو کامل مخلوط کنید و بعد با نمکپاش بپاشید روی بستر.ولی بیشتر نریزید.همان مقداری که گفته شده.فقط یک لایه نازک روی بستر.البته میشه زیر بستر هم بکار برد.اما شما اونجا بریزید.
    پیت ماس اگر در پاین باشه بالا نمیاد.من هم پیت ماس،هم ورمی کمپوست و هم کمپوست جنگلی اضافه کردم.اما بالا نیامد.باید بعد یک هفته با یک سیم نازک بلند داخل خاک فرو کنید و هوای داخل را خارج کنید.خوب جواب میده.من موقع کاشت گیاه اصلا مشکل هوای زیر بستر نداشتم.
    بنظرم راک داست رو روی پیت ماس بریزید.مثلا پیت ماس رو لایه دوم از زیر قرار بدید.
    خاک رس پخته نه.خاک رس طبیعی بهتره که آفتاب خورده و روی خاک خشک شده.خاک رس کوزه گری هم خوبه.کاملا خشک و پودر شده باشه.کلوخه نباشه.
    از هماتیت و مگنتیت نمیشه استفاده کرد.چون احتمال زیاد داخلشون عناصر سنگین و خطرناک باشه و من از آزادسازی عناصرشون خبر ندارم.با احتیاط کمی میشه استفاده کرد.بهتره از سولفات آهن کشاورزی استفاده کنید بجای اونها.
    امیدوارم موفق باشید.من در خدمت شما هستم.در ضمن راک داست برای زمینهای کشاورزی بسیار کاربرد داره و عالیه.
    ممنونم که مطلب منو میخونید و استفاده میکنید.امیدوارم مفید واقع بشه.
    خوشحالم که به شهر ما اومدید.اگر بازهم تشریف آوردید حتما خبرم کنید،من حتما شما را دعوت خواهم کرد.خیلی خوشحال شدم.تشکر میکنمش

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15751
    سلام جناب آقای آقا مجتبی
    البته بنده شغلم رو نوشتوم اما مطمئنا بدون تعارف شاگرد شما هم محسوب نمیشیم
    این رو از باب تعارف عرض نکردم و کاملا جدی گفتم استاد
    اما چند تا موضوع :
    1- بنده با توجه به محصولات خارجی تمام سعی ام بر این بود که این مواد رو به صورت دانه بندی دانه شکری پیدا کنم ( البه پیدا کردن پودر این مواد هم فکر کنم کار شاقی نباشه توی تهران)
    به این علت عرض میکنم که اگر به صورت دانه بندی باشه هم باعث پخش نشدن هنگام اضافه کردن آب میشه و شاید باعث به مرور آزاد کردن مواد بشه البته بازم توصیه شما اولویت دار
    2- در نمونه خارجی تترا ( البته مطمئنا فقط اسم آلمانی دارد و مطمئنم که محصول ایرانیست ) به هیچ وجه پودری استفاده نشده و حتی خبری از خاک رس و پیت ماس و غیره نیست و به نظر فقط چند عنصر معدنی شفاف می باشد حالا با توجه به تقلید ناشیانه این محصول از نمونه اصل خارجی آیا جایگزین خاک رس هم میشه استفاده کرد که به صورت پودر نباشه و دانه شکری باشه ؟
    3- مطمئنا سابقه و تجربه و اطلاعات حقیر قابل مقایسه با حضرتعالی نیست اما به نظرم این مقاله خارجی هم بد نیست :
    Substrates for the Planted Aquarium
    باز هم ممنون از صرف وقت برای مزاحمت های بنده
    راستی نکته جالب شهر شما ورودی پر درخت و مصفا با قلعه جالب و خیابان های باصفای آن بود
    در ضمن اطلاعات کمی در مورد نور با سیستم پاور ال ای دی برای گیاهان و پلنت دارم که در صورتی که مایل باشید عرض خواهم کرد تا لطفتان را کمی جبران کنم
    باز هم ممنون از راهنماییتان

نوع حیوان خانگی
    فایتر
    شماره عضویت
    14687
    سلام جناب آقای آقا مجتبی
    البته بنده شغلم رو نوشتوم اما مطمئنا بدون تعارف شاگرد شما هم محسوب نمیشیم
    این رو از باب تعارف عرض نکردم و کاملا جدی گفتم استاد
    اما چند تا موضوع :
    1- بنده با توجه به محصولات خارجی تمام سعی ام بر این بود که این مواد رو به صورت دانه بندی دانه شکری پیدا کنم ( البه پیدا کردن پودر این مواد هم فکر کنم کار شاقی نباشه توی تهران)
    به این علت عرض میکنم که اگر به صورت دانه بندی باشه هم باعث پخش نشدن هنگام اضافه کردن آب میشه و شاید باعث به مرور آزاد کردن مواد بشه البته بازم توصیه شما اولویت دار
    2- در نمونه خارجی تترا ( البته مطمئنا فقط اسم آلمانی دارد و مطمئنم که محصول ایرانیست ) به هیچ وجه پودری استفاده نشده و حتی خبری از خاک رس و پیت ماس و غیره نیست و به نظر فقط چند عنصر معدنی شفاف می باشد حالا با توجه به تقلید ناشیانه این محصول از نمونه اصل خارجی آیا جایگزین خاک رس هم میشه استفاده کرد که به صورت پودر نباشه و دانه شکری باشه ؟
    3- مطمئنا سابقه و تجربه و اطلاعات حقیر قابل مقایسه با حضرتعالی نیست اما به نظرم این مقاله خارجی هم بد نیست :
    Substrates for the Planted Aquarium
    باز هم ممنون از صرف وقت برای مزاحمت های بنده
    راستی نکته جالب شهر شما ورودی پر درخت و مصفا با قلعه جالب و خیابان های باصفای آن بود
    در ضمن اطلاعات کمی در مورد نور با سیستم پاور ال ای دی برای گیاهان و پلنت دارم که در صورتی که مایل باشید عرض خواهم کرد تا لطفتان را کمی جبران کنم
    باز هم ممنون از راهنماییتان
    سلام مجیدآقای عزیز.ممنونم.
    بابت مقاله خیلی ممنونم.واقعا مطلب مفیدی بود.من داخل اون سایت بودم ولی تاحالا این مطلب رو ندیدم.البته من تخصصی در زمینه پلنت کار نمیکنم و فقط برای خودم آکواریوم ساختم.راک داست رو فقط برای زمین کشاورزی و اهداف خارج از آب دنبال کردم و صدها صفحه مقاله در این زمینه ترجمه کردم تا بتونم برای زمین استفاده کنم و استفاده از اون در بستر آکواریوم کاری کاملا ابتکاری و جدید یود.هنوز تست نشده و باید دوستان مثل شما نجام بدن تا ببینند چطور جواب میده.اما خب معمولا در کف بستر آکواریوم چون باکتریها بسیار فعال هستند و موجود هستند باید جواب بده و خوب باشه.چون در خاک هم فقط درصورت وجود اکسیژن و باکتری ها این عمل شکستن مواد انجام میگیره.در مقاله بالا هم ذکرشده که مواد موجود درصورتی توسط باکتری ها خورده میشوند که پودری باشند یعنی به حالت نانو باشند.حتی ذره ای که ما فکر میکنیم ریزه مثل یک میکرون برای باکتری به اندازه یک خانه است.اگر بسته بندی راک داست خارجی رو مشاهده کنید خواهید دید که صددرصد پودره.دقیقا مثل آرد.
    از نظر علم شیمی هم درصورتی فرآیند انجام میگیره که ذره کاملا پودر باشه.من قبلا از دوست بابام که دکتری شیمیه سوال کردم.
    گفتم شما باید کاملا رزاک داست را در زیر بستر قرار بدید تا وقتی آب ریختید بالا نیاد و رنگ آب رو عوض نکنه.در اندازه شکر هم خوبه.اما جذبش پایینتر میشه و ممکنه قسمت زیادی از مواد بدون استفاده باقی بمونن.من مقالات زیادی مثل این مقاله دارم ولی مربوط به بستر آکواریوم نمیشن.مربوط به بحث کلی راک داسته.
    مثلا سنگ بازالت خیلی خوبه،اما عمرا کسی بتونه پودرش کنه.از بازالت به عنوان میلگرد استفاده میکنند.پودرکردنش کار بسیار مشکل و پرهزینه ایه.
    بسترهای تترا و نمونه اینها رو من از نزدیک ندیدم اما مسلما داخلشون مواد آلی وجود نداره و فقط مواد معدنیه.این دقیقا همون راک داسته که با مواد و حرارت بصورت گرد و کوچک در آمده اما واقعا همه مواد مورد نیاز گیاه رو داره.اما هیچ بستری بستر دست ساز نمیشه چون پیت ماس و خاکبرگ و پرلیت و ورمیکولیت و خاک رس و خیلی چیزها واقعا دارای مواد پرارزشی هستند که سالها نیاز گیاهان رو تامین میکنند و بسیار ارزان تمام میشوند.
    اون مقاله سایت خیلی عالیه.اما مثلا رس مونت موریولیت فکر نمیکنم تو ایران براحتی پیدا بشه.ورمیکولیت هم گرونه تقریبا و خیلی سبکه بدرد بستر نمیخوره.اگر بخواین من لیست مقالات خارجی خودمو واستون میفرستم.من شخصا فقط مقاله اول خودمو که بالا نوشتم قبول دارم.وقعا کوتاه و مفیده و کارایی بالا داره.
    شما اگر در مورد استقاده میکای سیا یا بیوتیت و میکای سفید به فارسی سرچ کنید خواهید دید که جند پایان نامه ارشد در زمینه استفاده از این مواد و همچنین خاک فسفات وجود داره و صددرصد جواب داده.میشه مواد دیگه هم استفاده کرد.بنظرم بصورت قطعی جا داره که کسی دست بکار بشه و یک کارگاه تولیدی بستر آکواریوم بزنه.
    چون در ایران نیست.من چندروز پیش مشتری داشتم از تهران تماس گرفته بود و بستر ada استفاده کرده بود و تمام بستر باز شده بود و با مشکل تعویض آب دچار شده بود.از من خواست واسش خاک بستر بفرستم.بنظرم واقعا جای کار داره و مشتری آماده.خداروشکر کشور ما سراسر معدنه.موادش بسیار ارزان در اختیاره.
    شما مجیدآقا میتونید شروع کننده باشید.
    درمورد پاور ال ای دی هم هرمطلبی رو عرض بفرمایید خوشحال میشم یاد بگیرم.گفتم که منو شاگرد خودتون بدونید.

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15751
    با سلام
    بازم راهنمایی های خیلی خوبی داشتید و بنده هم چند تا عرض :
    تا اونجایی که بنده خوندم مونت موریلونیت از خانواده ورمیکولیت هست که اتفاقا قیمتی بین کیلویی 2500 تا 4500 داره
    در مورد پاور ال ای دی و تاثیر روی رشد گیاه ( پلنت و گیاهان خاکزی ) بنده چند مقاله دیدم و استفاده کردم و با توجه به اونا سیستم نور درست کردم که کاملا جواب داده
    حتی در خارج از کشور با این سیستم نور در اتاق های کاشت و تکثیر گیاه استفاده می کنند خصوصا در مورد کاکتوس ها و ساکولنت ها
    انشاله وقت کنم حتما میذارم این موارد رو البته اگر پیشاپیش سولی داشتید در خدمتم تا جبران محبت ها رو شاید بتونم انجام بدم
    به نظرم مهم تر از کارگاه و تولید ای دست موارد جای خالی رد و بدل کردن بی قید و شرط و دست دلبازانه تجربیات هم به چشم میخوره که الحمدلله شما به نحو احسن انجامش دادید
    به قول یکی از دوستان ارائه تجربیات باعث سوء استفاده نمیشه اتفاقا باعث رشد خود آدم و پیدا کردن مسیرهای جدید به خاطر تبادل اطلاعات میشه که خارجیها به نحو احسن انجامش میدن و ما با خساست ( البته دور از جون شما )
    به هر حال همه جوره در خدمتیم

نوع حیوان خانگی
    فایتر
    شماره عضویت
    14687
    با سلام
    بازم راهنمایی های خیلی خوبی داشتید و بنده هم چند تا عرض :
    تا اونجایی که بنده خوندم مونت موریلونیت از خانواده ورمیکولیت هست که اتفاقا قیمتی بین کیلویی 2500 تا 4500 داره
    در مورد پاور ال ای دی و تاثیر روی رشد گیاه ( پلنت و گیاهان خاکزی ) بنده چند مقاله دیدم و استفاده کردم و با توجه به اونا سیستم نور درست کردم که کاملا جواب داده
    حتی در خارج از کشور با این سیستم نور در اتاق های کاشت و تکثیر گیاه استفاده می کنند خصوصا در مورد کاکتوس ها و ساکولنت ها
    انشاله وقت کنم حتما میذارم این موارد رو البته اگر پیشاپیش سولی داشتید در خدمتم تا جبران محبت ها رو شاید بتونم انجام بدم
    به نظرم مهم تر از کارگاه و تولید ای دست موارد جای خالی رد و بدل کردن بی قید و شرط و دست دلبازانه تجربیات هم به چشم میخوره که الحمدلله شما به نحو احسن انجامش دادید
    به قول یکی از دوستان ارائه تجربیات باعث سوء استفاده نمیشه اتفاقا باعث رشد خود آدم و پیدا کردن مسیرهای جدید به خاطر تبادل اطلاعات میشه که خارجیها به نحو احسن انجامش میدن و ما با خساست ( البته دور از جون شما )
    به هر حال همه جوره در خدمتیم
    سلام مجیدآقا.ممنونم که دنبال مطالب هستید.بله البته عرض شما کاملا درسته.بنده هم موافقم.تبادل اطلاعات واقعا جای پیشرفت رو برای آدم باز میکنه.مخصوصا در فروم های خارجی این مطلب بخوبی نمایان هست.از هر طریقی بتوانند بهم کمک میکنند.ولی خب البته یک مسئله هست و اونم بیکار یزیاده اینجاست که جا رو برای سوء استفاده باز میکنه.اما مهم اینه که کسی در راه درست بتونه از مطالب استفاده کنه.اگر اینطور باشه ما خوشحال میشیم.اگر طوری بشه که کسی بیاد و چندمشت خاک رو باهم قاطی کنه و بندازه به مردم،اونوقته که از مطلب سوء استفاده شده به منظور رسیدن به پول سریع و راحت.که متاسفانه خیلی رواج داره.
    من مطالب بسیار مفیدی در همه زمینه ها در سایت عنوان کردم که همشون جای کار دارند.خودم هم از پی همین مطالب الان به موفقیتهای زیادی رسیدم.امیدوارم دوستان در سراسر یران بتونند از مطالب استفاده کنند.اینها فقط یک سررشته هستند.باید دنبال بشن.
    در مورد رس مونت موریلونیت اگر با اون قیمت پیدا بشه و پودری باشه عالیه.خیلی مفیده و یکی از اجزا مهم راک داست هستش.متاسفانه هزینه آزمایش آنالیز خاک خیلی بالا رفته و الان برام مقدور نیست فقط صرف فهمیدن برم خاک سیاه رو بدم آنالیز کنند.اما اگر بشه حتما اینکارو میکنم تا ببینم برای استفاده راک داست مفیده یا نه؟ اما پدربزرگهای ما قدیم تو منطقه از این خاک به زمین بدون محصول اضافه میکردن و بسیار محصول خوبی میداده.مطمئنن چیز با ارزشیه.
    در مورد پاورال ای دی هم هر مطلبی هست بفرمایید.خوشحال میشم استفاده کنم.سیستم نور آکواریوم خودم هم اس ام دی چهاررنگ هست و خوب کار میکنه.برای اتاق کاشت خوبه اما خیلی گرون تمام میشه.
    ممنونم بایت مطالب.منتظر مطالب و نظرات جنابعالی هستم

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15751
    ممنون از توضیحاتتون
    با فرمایشات شما موافقم
    راستی در مورد سیستم نور ال ای دی اگر خودتون بسازید خیلی هم گرون در نمیاد یک متری با تراکم حدود تا 140 تا 150 میشه جمعش کرد

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)