صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از 21 به 22 از 22
    همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

نوع حیوان خانگی
    ماهی های آب شیرین
    شماره عضویت
    4029
    انگل لرنه آ (Lernea or Anchor Worm)

چرخه زندگی : در لرنه آی بالغ ماده ،تخمهای رسیده در کیسه تخمدان شكل گرفته و طی دو دوره رها سازی تخمها (به فاصله 24 ساعت) حدود 700 نوزاد (نائوپلی)آزاد شود. بلافاصله پس از تخم گشایی(36 ساعت پس از رها سازی تخمها) نوزادان (0.1 تا 0.12 میلمتر) بصورت شناگر آزاد در آب دیده میشوند. سیر تکامل نوزادان با پوست اندازی مکرر صورت میپذیرد.ودرمرحله نهایی پوست اندازی رسیدن به مرحله کوپه پودید(copepodid) است 2تا4روز بعد از تفریخ در دمای 25-35 درجه سانتیگراد.بر عکس نوزادان ،کوپه پودیدها نمیتوانند به مدت طولانی در آب زنده بمانند و بدون میزبان قادر نیستند به مرحله بعدی برسند. در این هنگام است که آنها معمولا بر روس سطح بدن و یا آبشش های ماهی در حال خزیدن هستند و حالت وخیمی همراه با خارش و جهش در ماهی بوجود می آورند در این مرحله آنها طی چند مرحله پوست اندازی نهایتا تمایز جنسی یافته و ماده ها و نرها جفت گیری کرده و بعد از جفت گیری نرها میمیرند. ولی ماده ها از دو طرف افزایش طول یافته و شروع به سوراخ کردن بافتهای سطحی بدن میزبان میکنند. پس از اتصال به بدن میزبان به سرعت افزایش طولی یافته و 4-6 روز بعد به شکل انگل بالغ در می آیند و در این هنگام تخمریزی را شروع کرده و چرخه زندگی انگل از سر گرفته میشود. بافت عضلات و پوست در محل سوراخ شدن بدن میزبان به وسیله سر انگل ، ملتهب و برجسته شده و خیز مختصری شکل میگیرد. باکتریها در محل سوراخ پوست و التهاب اولیه تجمع یافته و زخم چرکی بوجود می آورند.
    علایم :1- اصلی ترین شیوه شناخت این انگل مشاهده انگل روی پوست بدن ماهی است.رنگ این انگل معمولا سبز روشن یا قرمز است2- خراشیدن و کوبیدن پوست بدن به اشیای داخل آکواریوم3- مشاهده نقاط ملتهب و قرمز روی سطح پوست4- به وجود آمدن زخم های قرمز و و باز روی سطح پوست5- بی حرکت ماندن یا گوشه گیر شدن ماهی6- سست شدن ماهی و رفتن به حالتی شبیه به خواب یا کما!!! و نهایتا مرگ ماهیدرمان : قبل از هر چیز انگل باید از بدن ماهی جدا شود.(با استفاده از یک پنس ضد عفونی شده در محلول غلیظ پرمنگنات) این عمل باید با احتیاط فران انجام شودپرمنگنات پتاسیم : حمام کوتاه مدت 10: میلی گرم به ازای هر لیتر آب و حمام دادن ماهی به مدت 10 دقیقه حمام دراز مدت: 1 یا 2 میلی گرم به ازای هر لیتر آب و حمام دادن ماهی به مدت حد اقل 4 ساعت بهتره از آبی استفاده بشه که سختیش پایینه مثل آب r.o یا آبی که دو سومش آب مقطر باشه و یک سومش آب شیر.

منبع: وبلاگ آرش خسروی کوهی

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    ماهی فایتر// عروس هلندی// قمری الماسی
    شماره عضویت
    12573
    با سلام
    و وقت به خیر
    (راستش نمیدونم سوالم رو باید در کدام بخش می پرسیدم ! اگه سوالم جای درستی نیست برای حفظ نظ تاپیک لطفا مدیران زحمت جابه جای اش رو بکشند / مرسی)

من ماهی اسکار سایز می کنم . اما خیلی علاقه به ماهی های دیگه مثل فایتر و آنجل و دیسکس دارم.
    میخوام بدونم که آیا نگهداری این سه تا ماهی در تانک های جداگانه خطر انتقال بیماری رو به همدیگه داره؟ اگه وسایل و سیفون هاشون هم جداگانه باشه باز خطری داره؟
    یکی از دوستام میگفت برخی از بیماریها (مثل پلیگ = اگه اسم اش درست گفته باشم) از طریق هوا هم منتقل میشه
    میخواستم نظر دوستان رو بدونم
    خیلی دلم میخواد فایتر و دیسکس داشته باشم و تکثیر وسایز بکنم . آیا وجود هر سه نوع این ماهی ها در سالن خانگی من، مشکل ساز میشه ؟
    متشکرم

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)