صفحه 1 از 15 123456789101112131415 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 144
    همکار قدیمی (مدیر کل انجمن)
    متخصص آکواریوم های آب شور

نوع حیوان خانگی
    اگه گفتی؟!!!!!!!!!!
    شماره عضویت
    27

معرفی فیلتر های مختلف دستگاه تصفیه آب خانگی

یکی از وسایلی که برای داشتن یک تانک حرفه ای آب شور ضروری به نظر میاد دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس هست که اصطلاحاً بهش RO گفته میشه که مخفف کلمه Revers Osmosis می باشد.
    خوب این دستگاه هم مثل هر دستگاه دیگه به نگهداری نیاز داره
    برای اینکه بتوانیم خوب از ای دستگاه نگهداری کنیم بهتر است فیلتر های مختلف این دستگاه رو ابتدا به درستی بشناسیم
    در این تاپیک قصد معرفی فیلتر های مختلف یک دستگاه تصفیه آب خانگی هست که بسته به دستگاهی که شما خریداری می کنید مثلا ممکنه 3 ،6 و یا هر 8 تای اونها روی دستگاه شما نصب باشه را داریم.

و اما معرفی این فیلتر ها

فیلتر پلی پروپیلن یا PP که به فیلتر مرحله اول هم معروف است

این فیلتر از الیاف پلی پروپیلن ساخته شده و باعث حذف شن و ماسه، گل و لای، زنگ لوله، لجن، جلبک و کلیه ذرات معلق بزرگتر از 5 میکرون می گردد. مان تعویض آن بستگی به میزان ذرات معلق آب ورودی و میزان مصرف آب دارد ، البته از آنجا که اشباه شدن این فیلتر از آلاینده ها با تغییر رنگ آن محسوس است برای تشخیص بهتر زمان تعویض آن اکثر دستگاه ها امروزه دارای محفظه شفافی برای این فیلتر هستند تا مصرف کننده قادر به رویت تغییر رنگ آن باشد، زمان تعویض به رنگ قهوه ای تیره می باشد. نوع مرغوب این فیلتر دارای فشردگی و گراماژ بیشتری است.

فیلتر کربن گرانول GAC که به فیلتر مرحله اول دوم معروف است

این فیلتر از یک پوسته ی پر شده از کربن فعال به صورت دانه ای تشکیل شده و باعث حذف برخی آلاینده های شیمیایی اب مانند کلر و مشتقات آن نظیر تری هالومتان و همچنین باعث شفافیت و از بین رفتن رنگ ، بو و طعم نامطبوع اب می شود. زمان تعویض آن نسبت برابر دارد با میزان آلاینده های شیمیایی و مصرف آب ، تقریبا زمان مناسب برابر با 6 ماه برای آب های شهری و برای منابع دیگر آب بسته به دو پارامتر فوق الذکر با مشورت کارشناس دارد. معمولا کربن در انواع مختلف روی کیفیت آب تاثیر گذار است ولی نوع مرغوب تر آن از COCONAT یا نارگیل ساخته می شود.

فیلتر کربن بلاک COT که به فیلتر مرحله سوم هم معروف است

این فیلتر از کربن یک تکه استوانه ای شکل ساخته شده که دور تا دور آن با نوار توری شکل پوشانده می شود. معمولا بعنوان فیلتر مرحله سوم و به ندرت مرحله دوم در دستگاه های خانگی استفاده میشود. عملکرد آن مشابه فیلتر کربن گرانول بوده و تکمیل کننده فرایند تصفیه آن می باشد، این فیلتر هم باعث حذف برخی آلاینده های شیمیایی اب مانند کلر و مشتقات آن نظیر تری هالومتان و همچنین باعث شفافیت و از بین رفتن رنگ ، بو و طعم نامطبوع اب شده و قادر به حذف ذرات کربنی آزاد شده از فیلتر دوم و بطور کلی ذرات معلق بزرگتر از 5 میکرون نیز است ( این فیلتر تکمیل کننده عملکر فیلتر GAC می باشد). زمان تعویض آن نسبت برابر دارد با میزان آلاینده های شیمیایی و مصرف آب ، تقریبا زمان مناسب برابر با 6 ماه برای آب های شهری و برای منابع دیگر آب بسته به دو پارامتر فوق الذکر با مشورت کارشناس دارد. معمولا کربن در انواع مختلف روی کیفیت آب تاثیر گذار است ولی نوع مرغوب تر آن از COCONAT یا نارگیل ساخته می شود.

فیلتر ممبران membrane

این فیلتر از یکسری لایه یا غشاهای نیمه تراوا که بصورت موازی دور هم پیچیده است تشکیل شده و به شکل استوانه ای با لایه های کرم رنگ و پوسته آبی می باشد. در دستگاه هایی که دارای فرایند اسمز معکوس یا RO برای تصفیه اب هستند از این فیلتر استفاده شده و در مرحله چهارم بعنوان مهمترین فیلتر این فرایند بکار گرفته می شود. این فیلتر یکی از دقیق ترین فیلترهای تصفیه اب به شمار رفته و توانایی جداسازی آب سنگین و سبک را از هم دارد که آب سبک و عاری از هر نوع ناخالصی از غشاهای آن عبور کرده و بعنوان اب مصرفی استفاده می شود و اب سنگین دارای املاح و سایر الودگی ها توانایی عبور از غشاها را نداشته و بصورت پساب دفع می شود. اساس کار این فرایند بر عبور ملکولهای غیریونی مثل آب از یک غشاء با روزنه های بسیار ریز بنا شده است. این غشاءها به صورتی ساخته شده اند که ملکولهای خنثی را براحتی از خود عبور می دهند. به همین دلیل آب ورودی به سیستم، که دارای املاح مختلف است به آب تقریبا خالص تبدیل می گردد. در سیستم اسمز معکوس، جریان ورودی یا خوراک (Feed) به دو جریان آب تصفیه شده (Permeate) و پساب غلیظ (Reject) یا (Brine) تبدیل می شود. این فیلتر باعث حذف نیترات ، نیتریت ، آرسنیک ، املاح محلول ، مواد آلی ، میکروب ، ویروس ، انگل ، کیست ، آفتکش و کودهای شیمیایی ، مواد شوینده و بطوز کلی تمامی ناخالصی های محلول در آب بزرگتر از 0.0001 میکرون شده و به عبارت دیگر سختی و سنگینی آب را پایین آورده و همچنین قادر است آب لب شور را به آب شیرین تبدیل کند. زمان تعویض آن نسبت مستقیم با میزان آلودگی و مصرف آب و همچنین زمان تعویض فیلترهای پیش تصفیه دارد. جهت تایین دقیق این زمان می توان از تست TDS (مجموع مواد محلول آب) توسط TDS مترهای دیجیتال قلمی استفاده نمود. در شرایط نرمال برای آب شهری دوره تعویض آن هر دو سال یکبار است. نوع مرغوب آن دارای لایه های منظم، یک سطح به رنگ کرم روشن ساخت کمپانی های معتبر و شناخته شده است.

فیلتر پست کربن post carbon

این فیلتر به شکل کپسولی پر شده از دانه های کربنی بوده و فقط در دستگاه هایی با سیستم RO بعنوان فیلتر پنجم و بعد از مخزن ذخیره مورد استفاده قرار می گیرد. این فیلتر تاثیرات ناشی از ماندگاری اب در داخل مخزن را از بین برده و باعث بهبود طعم آب مصرفی می شود. زمان تعویض آن بسته به میزان آب عبور کرده از آن یا همان میزان مصرف آب داشته و ظرفیت تصفیه آب با واحد لیتر یا گالن روی آن درج می شود و معمولا هر یک سال یکبار با میزان مصرف متوسط یک خانوار تعویض می شود. نوع مرغوب آن معولا دارای پوسته ی به رنگ سفید روشن و کمی براق بدون لکه و تیرگی، ساخت کمپانی معتبر می باشد.

فیلتر مواد معدنی mineral

این فیلتر به شکل کپسولی پر شده از دانه های مواد معدنی بوده و معمولا دارای پوسته ای به رنگ زرد و گاها شفاف و بی رنگ است و فقط در دستگاه هایی با سیستم RO بعنوان فیلتر ششم و بعد از مخزن ذخیره مورد استفاده قرار می گیرد. این فیلتر در جایی استفاده می شود که به دلیل استفاده از سیستم RO میزان TDS اب و در نتیجه مواد معدنی به شدت کاهش یافته و طعم اب مشابه طعم تلخ شدیدی است و برای کنترل میزان TDS امکانات لازم از طرف تولید کننده روی دستگاه پیش بینی نشده و یا مصرف کننده بخاطر جلوگیری از میکس شدن آب قبل از ممبران حتی به مقدار خیلی کم با اب بعد از ممبران، تمایلی به استفاده از شیر میکس یا TDS ندارد. در واقع آب تصفیه شده در اثر عبور از این محفظه و برخورد با املاح معدنی مقادیری اندک از این املاح را در خود حل می کند در نتیجه TDS اندکی افزایش می یابد. زمان تعویض آن بسته به میزان آب عبور کرده از آن یا همان میزان مصرف آب داشته و ظرفیت تصفیه آب با واحد لیتر یا گالن روی آن درج می شود و معمولا هر یک سال یکبار با میزان مصرف متوسط یک خانوار تعویض می شود.

فیلتر قلیایی alkaline

این فیلتر به شکل کپسول پر شده از برخی یون ها که باعث افزایش PH آب می شود بوده و معمولا توضیحاتی در مورد PH و خواص اسیدی و قلیایی آب روی آن درج می شود. این فیلتر زمانی استفاده می شود که PH آب پایین است یا مصرف کننده بخاطر خواص مثبت آب قلیایی می خواهد PH اب را افزایش دهد. گاهی اوقات بخاطر استفاده از سیستم RO میزان TDS و PH اب از حد معمول کاسته می شود ولی بخاطر تاثیرات مثبت و موثرتر این سیستم نصبت به سایر سیستم ها مصرف کننده خواهان آن بوده و با اضافه نمودن فیلتر قلیایی به دستگاه مشکل کاهش PH را حل می کند. زمان تعویض آن بسته به میزان آب عبور کرده از آن یا همان میزان مصرف آب داشته و ظرفیت تصفیه آب با واحد لیتر یا گالن روی آن درج می شود و معمولا هر یک سال یکبار با میزان مصرف متوسط یک خانوار تعویض می شود.
    (این فیلتر با رنگ های مختلف در بازار موجود هست)

فیلتر UV

این فیلتر از یک محفظه استنلس استیل که حاوی لامپ UV است و یک ترانس تشکیل شده و جهت ضدعفونی آب با آلودگی باکتریولوژی و میکروبی مورد استفاده قرار می گیرد. مکانیزم عملکرد آن همانند نور خورشید است. در واقع همانطور که پرتوی ماوراء بنفش خورشید در طبیعت باعث ضد عفونی سطوح در معرض تابش می شود این فیلتر هم دارای لامپی است که با تولید این پرتو باعث ضدعفونی و باکتری زدایی مضاعف آب می شود. میزان تاثیرگذاری این لامپ علاوه بر انتخاب صحیح نوع آن به عامل مهمتر دیگری بستگی دارد: هرچه ناخالصی های آب زیادتر باشد درصد برخورد اشعه با باکتری ها و میکروبها کاهش یافته و تاثیرگذاری کمتر می شود، در واقع ناخالصی های دیگر مانع از سیر کامل اشعه در آب می شوند، به همین دلیل بهتر است از این لامپ در آخرین مرحله تصفیه یک دستگاه و بعد از تمامی فیلترها استفاده شود. میزان عمر این لامپ ها بسته به ساعات کارکرد آن داشته و معمولا عمری بالای 8000 ساعت دارند.

امیدوارم مورد توجه دوستان قرار گرفته باشه
    موفق باشید و پیروز

منابع:
    سایت شرکت شایان کالا
    سایت و کاتالوگ شرکت پاک کسترسپید
    و...

مدیر انجمن آکواریوم

نوع حیوان خانگی
    خرس قطبی
    شماره عضویت
    3829
    سلام
    برند یه دستگاه RO که مناسب آکواریوم باشه لطفا بگید من بخرم
    الان تانکم 50 لیتریه قراره بزودی یه 200 لیتری راه بندازم

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    ماهی فایتر// عروس هلندی// قمری الماسی
    شماره عضویت
    12573
    سلام
    جناب آقای بهمنش بسیار عالی بود توضیحات شما
    آیا از قیمت این فیلترها هم اطلاعی دارید؟

نوع حیوان خانگی
    اگه گفتی؟!!!!!!!!!!
    شماره عضویت
    27
    نقل قول نوشته اصلی توسط StarFish نمایش پست ها
    سلام
    برند یه دستگاه RO که مناسب آکواریوم باشه لطفا بگید من بخرم
    الان تانکم 50 لیتریه قراره بزودی یه 200 لیتری راه بندازم

سلام
    من چنتا از برنداش رو دیدم خیلی با هم فرقی ندارن برند های مختلفش فقط به کشور سازنده و مقدار آبی که تو روز تصفیه می کنن توجه کنید
    ولی مثلا یه زمانی coway معروف شده بود چون کره ای هستش ظاهرا
    نقل قول نوشته اصلی توسط omidkhosravi نمایش پست ها
    سلام
    جناب آقای بهمنش بسیار عالی بود توضیحات شما
    آیا از قیمت این فیلترها هم اطلاعی دارید؟
    سلام
    قیمت کدوم فیلترش مد نظرتون هست چون با هم متفاوت هست قیمتاشون

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    ماهی فایتر// عروس هلندی// قمری الماسی
    شماره عضویت
    12573
    سلام
    همه اشون رو !!
    می خوام یک دونه از دستگاه های ro رو تهیه کنم
    می خواستم بدونم هزینه نگهداری اش سالانه چقدر میشه ؟

نوع حیوان خانگی
    اگه گفتی؟!!!!!!!!!!
    شماره عضویت
    27
    سلام
    همه اشون رو !!
    اگه درست یادم باشه فیلتر یک 2.5
    فیلتر 2 و3 هم 5 هزارتومان
    اینا خیلی پر کاربرد هستن
    ممبران فکد کنم حدود 60 بود
    پست کربن و بقیه هم فکر کنم بین 10 تا 15 بود
    Uv رو نمی دونم دستگاه من uv نداره

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور-گربه پرشین
    شماره عضویت
    14556
    سلام
    همه اشون رو !!
    سلام.در هنگاه خرید دقت کنید برند ممبران دستگاه Filmtec باشه

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهی آب شور
    شماره عضویت
    14911
    سلام دوستان میخواستم بدونم بهترین مارک الان چی خوبه برای تصفیه آب هم برای خوردن میخوام هم برای تانک آب شورم؟
    ممنون

همکار قدیمی بخش آکواریم آب شور

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15314
    نقل قول نوشته اصلی توسط clownfish نمایش پست ها
    سلام دوستان میخواستم بدونم بهترین مارک الان چی خوبه برای تصفیه آب هم برای خوردن میخوام هم برای تانک آب شورم؟
    ممنون
    من زیاد از مارکا خبر ندارم ولی دستگاه تصفیه رو خودم تمام قطعاتشو خریدم سر هم کردم خوبم شد از لحاظ قیمتی 100 تومن با امادش اختلاف داشت ولی من همرو جنس خوب گرفتم
    برای خریدش حتما از هرجا میخری سوال کن که با ممبرانfilmtec قیمتو بهت گفته یا ممبران معمولی
    filmtec هم اصل و تقلبی داره

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهی آب شور
    شماره عضویت
    14911
    نقل قول نوشته اصلی توسط farbodb نمایش پست ها
    من زیاد از مارکا خبر ندارم ولی دستگاه تصفیه رو خودم تمام قطعاتشو خریدم سر هم کردم خوبم شد از لحاظ قیمتی 100 تومن با امادش اختلاف داشت ولی من همرو جنس خوب گرفتم
    برای خریدش حتما از هرجا میخری سوال کن که با ممبرانfilmtec قیمتو بهت گفته یا ممبران معمولی
    filmtec هم اصل و تقلبی داره
    سلام آقا فرید میشه آدرس مغازه ای که لوازماشو شما از اونجا خریدین رو بهم بگید.از کجا میشه جنس خوب پیدا کرد؟
    راستش من تصفیه آب دارم ولی برای من اصلا فیلتر ممبران نداره میخواستم بدونم میشه اینو سوا روی دستگاه خرید و سوار کرد؟
    من یه عکس از تصفیه آب خودم میزارم.
    ممنون

صفحه 1 از 15 123456789101112131415 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)