صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 37
    همکار قدیمی انجمن دیسکس

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    47

تغذیه دیسکس از کتاب Trophy discus

سلام:
    از زمانی که اولین دیسکسها در اکواریوم به شنا مشغول شدند بحث تغذیه انها به یک بحث داغ میان پرورش دهنگان تبدیل شد.پیشگامان نگهداری آکواریوم دیسکسهای خود را با غذای زنده پرورش دادند اما آنها در مورد عادات غذایی دیسکسهای وحشی اطلاعات کمی داشتند.سال ها بعد از طریق مشاهده مستقیم در محیط زیست طبیعی و در طول زمان و تجربه پرورش، آنها درک کردند که دیسکس به طور عمده گوشتخوار بوده و غذایی خود را تا به حال به طور عمده از اقلام شکار از جمله ی موجودات پلانکتونی و لارو ماهی تشکیل شده بود بدست میاوردند.با توجه به توسعه مزارع پرورش ماهی در آسیای جنوب شرقی پرورش دهندگان دیسکس شروع به استفاده از مخلوط دل گاو+سبزیجات بعنوان غذای اصلی کردند.تا چندین سال پیش مطالعات کمی در مورد نیازهای غذایی دیسکس وجود داشت و هر پرورش دهنده شیوه مخصوص و ترکیب مخصوصی از غذا رو برای خودش داشت.بیشتر غذاهای تولید شده تجاری عمدتا از پروتئین تشکیل شده اند.با این حال ما حالا میدانیم که دیسکسهای جوان نیاز به مواد غذایی خاص برای رشد دارند.تمام حیوانات نیاز به 5 رکن اصلی در جیره غذاییشان دارند.پروتئین .چربی و کربوهیدراتها و ویتامینها و مینرالها.هر کدامشان یک عملکرد خاص در تغذیه دارند.لازم به تاکید هست در تغذیه دیسکسها فقط پروتئین ها و چربیها و کربوهیدراتها تامین کننده انرژی هستند

ازکتاب: `The art of selecting, grooming,and showing discus `Trophy discus نوشته Dick Au/Sun See Seng/Francesco Denitto
    ترجمه :B@B@K
    ویرایش توسط B@B@K : 29th January 2014 در ساعت 11:12 PM

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم اب شیرین(تانک گیاهی-فلاور)
    شماره عضویت
    15172
    دیسکس ها معمولا با متانت و آرامش غذاميخورند مگراينكه اندوهگين يا پريشان باشند. سعيكنيد كه بيش از حد به ماهي هاي خود غذا ندهيدو يا آنها را گرسنه نگاه نداريد.بسيار خوب است كه باقي مانده غذاي ماهي ها را يكتا دو ساعت بعد از هر وعده از غذايشاناز تانكر خارج كنيد. ماهي هاي در حال رشدبايد دو يا سه وعده در روز غذا دادهشوند. آنها را زير نظر بگيريد و بيشتر ازمقداري كه در يك ساعت ميتوانند بخورندبه آنها ندهيد .Discus معمولاغذا را بااشتهاي زيادي در دقايق اول ميخورد ولي بعد از آن تنها به آن نوك ميزنند بنابرايناصلاًدر خارج كردن پس مانده ها عجله نكنيد.يكياز موادي كه باعث ايجاد تفاوت محسوسيدر رنگ Discus ميشود زانتان (روناس) است كه ماده اي طبيعي است وبسيار مؤثرتر ازپاپريكا(ميوه رسيده فلفل قرمز )ميباشد. زانتان در گلبرگ*هاي گل جعفري است و دربسياري از غذاهاي آماده نيز مي*باشد .گوشتقلب گاو براي اينكه به Discus دادهشود بسيار آلوده است و باعث چاق شدنماهي ميشود. اگر شما جيره گوشت قلب گاو را طوريطبق برنامه زماني به ماهي بدهيد كهدقيقا قبل از تعويض آب آكواريم باشد بدين ترتيبآب آكواريمتان آلوده نخواهد شد. بهغير از قلب گاو و فليكس Discus هاي سالم اشتهايزيادي براي خوردن بسياري از غذاهايديگر دارند. اما مطلقا نبايد به آنها از انواعكرم هاي تيوبيفكس (Tubifex) ياكرمهاي سياه و يا انواع موجودات زنده آبي داده شود. البته اين نوع غذاها مورد علاقه بيشترماهي ها هستند اما خطر انگل هايي كه ممكن استدر آنها وجود داشته باشد ريسك اين كاررا بسيار بالا ميبرد. ازديگر غذاهايي كه موردعلاقه Discus و در عين حال بسيار آلوده است كرمهاي يخ زدههستند. در صورتي كه خواستيد از اين نوع غذاهااستفاده كنيد ، بهتر است از ميگوي آبشور شسته شده استفاده كنيد كه از غذاهاي موردعلاقه Discus نيز هست.

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    14227
    اگر میشه اساتید یک لیست از غذا ها مثلا پروتئین در .... وجود دارد . ویتامین در ..... ها وجود دارد . کربوهیدرات در .... وجود دارد و به همین منوال از همه مواد غذایی دیسکس بگین تا ما هم ببینیم چی بیشتر و راحت تر برامون گیر میاد استفاده کنیم

همکار قدیمی انجمن دیسکس

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    47
    نقل قول نوشته اصلی توسط سهیل16 نمایش پست ها
    دیسکس ها معمولا با متانت و آرامش غذاميخورند مگراينكه اندوهگين يا پريشان باشند. سعيكنيد كه بيش از حد به ماهي هاي خود غذا ندهيدو يا آنها را گرسنه نگاه نداريد.بسيار خوب است كه باقي مانده غذاي ماهي ها را يكتا دو ساعت بعد از هر وعده از غذايشاناز تانكر خارج كنيد. ماهي هاي در حال رشدبايد دو يا سه وعده در روز غذا دادهشوند. آنها را زير نظر بگيريد و بيشتر ازمقداري كه در يك ساعت ميتوانند بخورندبه آنها ندهيد .Discus معمولاغذا را بااشتهاي زيادي در دقايق اول ميخورد ولي بعد از آن تنها به آن نوك ميزنند بنابرايناصلاًدر خارج كردن پس مانده ها عجله نكنيد.يكياز موادي كه باعث ايجاد تفاوت محسوسيدر رنگ Discus ميشود زانتان (روناس) است كه ماده اي طبيعي است وبسيار مؤثرتر ازپاپريكا(ميوه رسيده فلفل قرمز )ميباشد. زانتان در گلبرگ*هاي گل جعفري است و دربسياري از غذاهاي آماده نيز مي*باشد .گوشتقلب گاو براي اينكه به Discus دادهشود بسيار آلوده است و باعث چاق شدنماهي ميشود. اگر شما جيره گوشت قلب گاو را طوريطبق برنامه زماني به ماهي بدهيد كهدقيقا قبل از تعويض آب آكواريم باشد بدين ترتيبآب آكواريمتان آلوده نخواهد شد. بهغير از قلب گاو و فليكس Discus هاي سالم اشتهايزيادي براي خوردن بسياري از غذاهايديگر دارند. اما مطلقا نبايد به آنها از انواعكرم هاي تيوبيفكس (Tubifex) ياكرمهاي سياه و يا انواع موجودات زنده آبي داده شود. البته اين نوع غذاها مورد علاقه بيشترماهي ها هستند اما خطر انگل هايي كه ممكن استدر آنها وجود داشته باشد ريسك اين كاررا بسيار بالا ميبرد. ازديگر غذاهايي كه موردعلاقه Discus و در عين حال بسيار آلوده است كرمهاي يخ زدههستند. در صورتي كه خواستيد از اين نوع غذاهااستفاده كنيد ، بهتر است از ميگوي آبشور شسته شده استفاده كنيد كه از غذاهاي موردعلاقه Discus نيز هست.
    سلام به شما دوست عزیز حتما وقتی مطلبی قرار میدهید منبع آنرا هم اعلام کنید

همکار قدیمی انجمن دیسکس

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    47
    نقل قول نوشته اصلی توسط nima6625 نمایش پست ها
    اگر میشه اساتید یک لیست از غذا ها مثلا پروتئین در .... وجود دارد . ویتامین در ..... ها وجود دارد . کربوهیدرات در .... وجود دارد و به همین منوال از همه مواد غذایی دیسکس بگین تا ما هم ببینیم چی بیشتر و راحت تر برامون گیر میاد استفاده کنیم
    سلام نیما جان یک فرمول غذایی در همون کتاب trophy discusموجوده که قرار میدم ولی همون میکس دل +یک غذای گرانولی از برندهای معروف برای تغذیه دیسکسها کافی میباشد

ترکیب غذایی دیسکس
    جدولی برای تهیه1کیلو غذابرای دیسکس از کتاب Trophy discus
    1-دل گاو پاک شده 400گرم که حاوی پروتئین میباشد
    2-گوشت میگوی تازه پاک شده 200گرم که حاوی پروتئین و چربی و مینرال(مواد معدنی) هست
    3-اسفناج نیم پز 250گرم که حاوی کربوهیدرات و فیبر هست
    4-هویج پوست کنده نیم پز 2-3تکه حاوی فیبر و کارتنوئید
    5-استاگزانتین 1قاشق چایخوری بعنوان افزاینده رنگ
    و افزودنی های دیگر شامل سیر تازه به مقدار 15-20گرم در هر کیلو غذای فوق برای جلوگیری از مشکلات داخلی نظیر هگزامیتا و انگل های داخلی با داشتن allicinوalliinوajoeneوvitamin Bوflavonoidsوسایر مواد دیگرنظیرویتامین ها و مواد معدنی دیگر
    نکته ای که در این کتاب ذکر کرده اینکه از بذر یا تخم کدو تنبل هم میتوان به عنوان منبعی برای ویتامین Kوپتاسیم و منیزیوم و پروتئین و اسیدهای چرب ضروری استفاده کردوهمچنین منبع خوبی برای مینرال منگنز و فسفر و آهن و مس و روی میباشدهمچنین تخم کدومیتونه بعنوان کرم کش عمل کنه و روی tape wormها(cestodes and trematodes)وpinwormها(oxiurids)وround wormها(Capillaria.ascarids)اثر داشته باشه 5عدد بذر حدودا برای 100گرم غذای تازه
    مواد افزودنی فوق میتواند تا رسیدن به 1کیلو غذای فوق متغییر باشد
    ویرایش توسط B@B@K : 18th January 2014 در ساعت 10:11 AM

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15351
    با سلام -دیسکسهای من با اشتهای زیاد غذا میخورند به نحویکه سریع معده آنها بزرگ میشه و فکر میکنم که پس از غذا خوردن تا دو سه ساعتی درست نمیتونند شنا کنند .آیا زیاد غذا خوردن دیسکس در هر وعده غذایی مشکلی نداره .نوع غذا : میکس دل و غذاهای گرانولی و پولکی تترا -دو تا سه وعده در روز .

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    نقل قول نوشته اصلی توسط sayedmasood نمایش پست ها
    با سلام -دیسکسهای من با اشتهای زیاد غذا میخورند به نحویکه سریع معده آنها بزرگ میشه و فکر میکنم که پس از غذا خوردن تا دو سه ساعتی درست نمیتونند شنا کنند .آیا زیاد غذا خوردن دیسکس در هر وعده غذایی مشکلی نداره .نوع غذا : میکس دل و غذاهای گرانولی و پولکی تترا -دو تا سه وعده در روز .
    سلام . شاید دوستان بهم خورده بگیرند ولی تا می خورند بدید بخورند . این تجربه من هست . ولی تنها نکته ای که باید رعایت بشه 1- غذاهای با تنوع و قدرت متعادل شده 2- استفاده از سیر یا غذاهای تجاری مثل هیکاری که از به وجود اومدن انگلها و پارازیتهای داخلی جلوگیری کنه . 3- حفظ کیفیت آب ( غذاخوردن زیاد به دنباله دفع زیاد آمونیاک زیاد و .... ) بنا براین حتما باید رعایت بشه

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط sayedmasood نمایش پست ها
    وقتی در اثر تغذیه ، شنا کردن دیسکس ها موقتا دچار اختلال میشه این یعنی OVERFEEDING و فشار به احشاء داخلی بدن دیسکس و مهم تر از همه فشار به کیسه هوا . این که بعد از تغذیه سرشون میاد رو به پایین و دم دیسکس میره سمت بالا!!! یا اینکه تعادل شنا به هم میخوره نشانه های اولیه بیماری کیسه هوا یا SWEEM BLADDER در دیسکسه

غذا دهی زیاد هیچ سودی که نداره هیچ ، کاملا برای دیسکس ها ضرر داره . غذا دهی باید دفعاتش زیاد باشه ولی مقدار غذا دهی به دیسکس در هر بار باید بسیار بسیار کم باشه .

اگر به هر دلیلی شکم دیسکس باد یا ورم کنه یعنی شما اشتباه یا بد غذا دهی کردید

خیلی ایرادات دیگه هم داره این کار که توصیه میکنم تو گوگل سرچ و مطالعه کنید :

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    نقل قول نوشته اصلی توسط بابک آژیده نمایش پست ها
    وقتی در اثر تغذیه ، شنا کردن دیسکس ها موقتا دچار اختلال میشه این یعنی OVERFEEDING و فشار به احشاء داخلی بدن دیسکس و مهم تر از همه فشار به کیسه هوا . این که بعد از تغذیه سرشون میاد رو به پایین و دم دیسکس میره سمت بالا!!! یا اینکه تعادل شنا به هم میخوره نشانه های اولیه بیماری کیسه هوا یا SWEEM BLADDER در دیسکسه

غذا دهی زیاد هیچ سودی که نداره هیچ ، کاملا برای دیسکس ها ضرر داره . غذا دهی باید دفعاتش زیاد باشه ولی مقدار غذا دهی به دیسکس در هر بار باید بسیار بسیار کم باشه .

اگر به هر دلیلی شکم دیسکس باد یا ورم کنه یعنی شما اشتباه یا بد غذا دهی کردید

خیلی ایرادات دیگه هم داره این کار که توصیه میکنم تو گوگل سرچ و مطالعه کنید :
    سلام پیش بینی میکردم مخالفت می کنید روی این موضوع من ماهها در فرومهای زیادی بحث کردم و باز به نتیجه نرسیدم . ولی باز هم تکرار می کنم اگر شرایط بالا رعایت بشن دیسکس مشکلی نخواهد داشت چون در تغذیه متنوع دیسکس یکی دوبار بیشتر تغذیه بیش از اندازه نخواهد خورد . من تا می خورن غذا می دم . مشکلی هم نداشتم (*حالا تجربه شاید 10 ها هزار دیسکس ریز هست که معمولا چنین موضوعی در دیسکس ریز دیده میشه ) . ولی به هر صورت علم و آگاهی آژیده عزیز همیشه غالب بر تجربه من هست من فقط روش تغذیه خودم رو گفتم .

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    11080
    سلام به همگی
    منم با نظر استاد رضایی موافقم . البته به اینصورت که وعدهای غذایی را کم ولی 6 یا 7 بار در روز برای دیسکس ها ریز و به ترتیب بالا رفتن سن کمتر . در ضمن کیفیت آب خیلی مهم هستش . یعنی بعد از هر غذا دادن سریعا مقداری از آب تعویض شود . که این مورد برای همه کسانی که دیسکس نگهداری می کنند خیلی سخت و در برخی موارد ناممکن است و این نظریه بیشتر برای فارم ها کاربرد دارد که خیلی راحت می تونند تعویض اب داشته باشند و هیچ موردی برای دیسکس ها بوجود نمیاد . برای همین مورد دیسکس ها در فارم ها بسرعت عرضه به بازار می شوند و دوستان در خانه تا یک سال نمی تونند دیسکس رو خوب سایز کنند .

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)