در بین اغلب تازه کارها که طوطی برزیلی نگهداری می کنند یک سوال رایج است که لانه پرنده ما باید چگونه باشد؟
لانه مرغ عشق میتواند در هر اندازه ای باشد، اما به عنوان یک قانون کلی، نباید کوچکتر از لانه باجیگار و نباید بزرگتر از لانه عروس هلندی باشد. لانه ای بین آ بین این دو لانه ایدآل خواهد بود. من خودم از جعبه هایی با اندازه های متفاوت استفاده می کنم اما معمولا اندازه آنها 200 میلیمتر پهنا، 250 میلیمتر عمق، 300 میلی متر ارتفاع می باشد. لانه برای مرغ عشق Nyasa بهتر است کمی کوچکتر باشد. این پرندگان چشم حلقه سفید بهترین سازندگان خانه هستند و گاهی لانه ای می سازند که ساخت آن حتی برای هم نژادهای آنان تقریبا غیر ممکن می باشد. اما صورت هلویی در لانه سازی ضعیفتر هستند چون در طبیعت آنها لانه بافته شده توسط دیگر پرنده ها را می دزدند. آنها شاید به ندرت چیزهایی به این لانه اضافه کنند. برای همین من برای صورت هلویی ها لانه کاملی می سازم. بنابر این شما میتوانید اجازه دهید یک مرغ عشق چشم حلقه سفید لانه ای آماده کند سپس شما آن را با لانه صورت هلویی تعویض کنید. من برای تمام مرغ عشق ها، کف لانه را با تراشه های چوب پر می کنم سپس کمی پودر Coopex برای کنترل کنه ها، به روی آن می پاشم یا با تراشه ها مخلوط می کنم. مرغ عشق ها هر روز لانه خود را تمیز می کنند برای همین وجود یک سنگ می تواند هر دوی آنها را بکشد. شما میتوانید از علفهای دراز هم استفاده کنید ولی این را هم بدانید که علفهای بریده شده ممکن است کپک بزند. بامبو میتواند خوب باشد. برگهای درخت Gum(آدامس) میتواند خوب باشد چون مانند اکالیپتوس، خوش بو کننده محسوب می شود. از مواد خشک همچون کاه پرهیز کنید چون رطوبت لانه را کاهش می دهد و ممکن است تخم پرنده خشک شود.
من برگ درختان نارگیل را در اندازه های 10 سانتی متر برش میدهم و آنها را درکف لانه قرار میدهم تا بیشترین شباهت به لانه آنها در طبیعت داشته باشد تا آن ها را علاقمند کند. برای صورت هلویی ها مواد بیشتری نسبت به دور چشم سفیدها در لانه قرار میدهم و اجازه میدهم تا آنها آن مواد را بجوند و خودشان آن را مرتب کنند. برخی از صورت هلویی ها مقداری از مواد داخل لانه را دورمی ریزند ولی اگر صبر کنید لانه خوبی خواهند ساخت. دور چشم سفیدها خودشان ظرف چند روز مواد لازم را با منقار خود حمل خواهد کرد و لانه ای خوب خواهند ساخت. صورت هلویی ها مواد لانه را در خارج لانه بصورت نوار در می آورند و کف لانه را با آن خواهند ساخت. اگر موادی را اضافه ببینند آنرا از لانه به بیرون می اندازند و شما نباید آنرا به لانه برگردانید. در مورد صورت هلویی ها، من شخصا دخالتی در مواد اضافی دیگری غیر از آنچه که من در لانه قرار دادم و توسط پرنده ها اضافه شده، نمی کنم. در تمام مرغ عشق ها یک عادت بد وجود دارد که آن قرار دادن مواد در ظرف آب می باشد. بعضی میگویند آنها میخواهند با این کارشان مواد را تمیز کنند و رطوبت را در لانه شان افزایش دهند ولی آنها به ندرت موادی که در ظرف آب انداخته اند به لانه برمیگردانند و اغلب آنرا در آب رها می کنند. این می تواند باعث لجن شدن آب شود که باید شما آب را مرتبا تعویض کنید. در طی مدتی که پرنده روی تخم نشسته، مواد سبز برای لانه سازی باید در اختیار پرنده ها قرار گیرد تا رطوبت آن مواد از خشک شدن تخم جلوگیری کند. بعد از اینکه جوجه ها از تخم درآمدند، هر روز موادی برای درون لانه در اختیار والدین قرار دهید تا آنها با تعویض مواد قدیمی با مواد جدید، لانه را تمیز نگاه دارند. ولی صورت هلویی ها لانه را تمیز نگاه نخواهند داشت. اگر داخل لانه آنها خیلی کثیف شود زمانی که جوجه ها چشم هایشان را باز کردند و بتوانند روی پای خود بایستند من جوجه ها را از لانه بیرون می آورم و خودم مواد کثیف را از داخل لانه برداشته و مواد جدید را جایگزین می کنم. سپس جوجه ها را به لانه شان بازمیگردانم و والدین مراقبت از جوجه ها را ادامه خواهند داد. در فصل تابستان، حتی برای دور چشم سفیدها، من مقداری از مواد داخل لانه را بر میدارم تا تهویه و خنک شدن درون لانه بهتر انجام شود. اما زمانی میتوان این کار را انجام داد که جوجه ها به سنی رسیده باشند که بتوانند در لانه خود را جابجا کنند. هنگامی که جوجه ها تکامل یافتند، ممکن است والدین شروع به تخم گذاری مرحله بعد کنند. با دانستن این مساله اگر دوست دارید که لانه تمیز باشد باید قبل از این مرحله لانه را تمیز نمایید. ولی اگر تخم گذاری را شروع کردند نباید لانه را تمیز کنید چون به عنوان یک پرنده، ممکن است لانه را رها کند.

مترجم : محمد. ص
کپی برداری بدون ذکر منبع و نام مترجم و لینک مستقیم ممنوع می باشد.

About The Nest Box : Lovebirds in Singapore/