صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 23
    همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

نوع حیوان خانگی
    ماهی های آب شیرین
    شماره عضویت
    4029
    نقل قول نوشته اصلی توسط mosadegh13 نمایش پست ها
    با سلام
    میخواستم بدونم از فتوسل میشه برای کنترل شیربرقی استفاده کرد؟
    میشه وقتی فتوسل نور یا تاریکی ( بسته به نوع مصرف) رو حس کرد فرمان بده به شیر برقی که باز یا بسته بشه.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ندارم
    شماره عضویت
    18624

6 سلام دیود نور دهنده کجاش وصل میشه لطفا برام ایمیل کنید mohammadjavad2903@gmail.com

نقل قول نوشته اصلی توسط rezza نمایش پست ها
    با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان پارسی پتی
    تو بخش عروس هلندی ، یکی از دوستان با روشن و خاموش شدن نور محیطی ک عروسهاشون اونجا هستن ، مشکل داشتن و میخواستن ی مدار الکترونیکی تهیه کنن ک با روشن شدن محیط ، چراغهای مدار خاموش شه ، و با تاریک شدن محیط ، چراغهای مدار روشن شه .
    مدیر بخش عروس هلندی هم فرمودن ک ی تاپیک جدا بزنم و دوستان رو راهنمایی کنم . منم اطاعت کردم .
    ی توصیه ، بهتره ک کیت آماده ی فتوسل رو گیر بیارین و مدار رو طبق آموزشی ک توی بروشورش هست و عرایض بنده پیش ببرید .
    در صورتی ک هویه و قلع داشته باشید و با هویه کار کرده باشید ، بنده راهنماییتون میکنم تا خودتون مدار رو ساخته و ازش استفاده کنید .
    همه کارها ب راحتی انجام میشه ولی فقط ی مشکل هست و اونم چاپ کردن طرح PCB روی فیبر مدار چاپیه . چون احتمال میره ک نود درصد خوانندگان این پست ، افرادی هستن ک تا ب حال دست ب ساخت مدار چاپی نزدن ، پس من هم روش ساخت مدار چاپی رو عرض نمیکنم . چون تا حدودی خطرناکه و برای افراد مبتدی توصیه نمیشه . در عوض ی فایلی رو ارایه میدم ک میتونین این فایل ک طرح PCB مداره رو ببرید جاهایی ک کارهای الکترونیکی انجام میدن تا براتون روی فیبر چاپ کنن . تو تهران من چندجا رو میشناسم ، اما ب نظرم بهترینشون اون پاساژیه ک داخل خیابون سی تیر هست . ( متاسفانه اسم پاساژ رو یادم نیس ، اما اونجا ک تشریف ببرید متوجه پاساژ میشین . ی پاساژ خیلی بزگیه )
    اگر هم اون پاساژ رو پیدا نکردین ، میتونین برین پاساژ امجد ( کنار علاالدین )
    چقد حرف زدم ، بیشتر از این سرتون رو درد نمیارم ب اصل موضوع میپردازیم .

در ابتدا شما باید با قطعات الکترونیکی ک اینجا ب کار برده شده ، آشنا بشین .

اولین قطعه مقاومت ( RESISTOR )
    مقاومت قطعه ایه كه از جنس كربن ساخته می شه و بمنظور كم کردن ولتاژ و جریان مورد استفاده قرار می گیره . واحد مقاومت اُهم است .هر هزار
    اهم برابر با یك كیلو اُهم و هر میلیون اُهم برابر با یك مگا اُهم است
    شماتیک مقاومت معمولا دو جور نشون داده میشه . و بیشر مثل عکس شماره یک نشون داده میشه ( اما تو این مدار از شکل شماره دو ا

عکس شماره 1 عکس شماره 2

مقاومت رو توی شماتیک مدارها ، با حرف R ( حرف اول RESISTORE ) نشون میدن .
    شکل ظاهری مقاومت :

مقاومت توی بازار تو شکلهای مختلفی یافت میشه . تو عکس زیر انواع مقاومت آورده شده :

اگه دقت کنین دور هر مقاومت ، چند حلقه رنگی هست ک مقدار مقاومت رو نشون میدن . مقدار مقاومت هم یعنی ، مثلا این مقاومت میتونه دربرابر جریان الکتریکی مثلا 1 کیلو اهم از خودش مقاومت نشون بده .
    اینهایی ک عرض میکنم ، یکم بحث تخصصیه و خیلی لازم نیست بهشون فکر کنین . همین ک یخورده با نحوه کارکردش آشنا بشین بسه .
    این رنگها هم هرکدوم واسه خودشون ی کدی دارن ک بشه مقدارشون رو تعیین کرد . از گفتن کد رنگها هم امتناع میکنم تا ی وقت خسته نشین . فقط موقع بستن مدار ، میگم ک مقاومتی ک رنگهاش ب ترتیب ، این و این و اینه رو بذارید فلان جا . هر مقاومت ، از چهار یا پنج رنگ تشکیل شده ، ک برای ما سه رنگ اول مهمه ......
    نکته آخر درمورد قطعه مقاومت این ک ، توی الکترونیک پایه های هر قطعه ای ی وظیفه ای دارن و هرکدوم مخصوص ی کاری هستن ک اگر ما جای پایه هارو سرجاشون نزنیم ، وقتی مدار رو سوییچ کنیم ، اون قطعه کار نخواهد کرد . اما این قانون ، برای مقاومتها صدق نمیکنه و اگر موقع بستن مدار پایه هارو جا ب جا بزنید ، هیچ مشکلی بوجود نمیاد .
    یک نوع مقاومت دیگه هم داریم ک روش ی ولوم داره و ما میتونیم مقدار مقاومتش رو تغییر بدیم . این نوع مقاومت ها ب مقاومتهای متغیر ( یا پتانسیومتر ) معروفن . با تغییر دادن مقاومت ، مقدار ولتاژ دو سر مقاومت هم تغییر میکنه . ( توی این مدار ، با تغییر دادن مقاومت میتونیم حساسیت مدار ب نور رو کم ویا زیاد کنیم ) توی هر سیستم الکترونیکی ک ولوم دیدین ، شک نکنید ک ب پتانسیومتر وصله .
    پتانسیومترها از سه پایه تشکیل شدن ک پایه وسطشون ب پایه متغیر معروفه .
    توی مدار هم با P1 نشون داده شده .

قطعه بعدی خازن ( CAPASITOR )
    اصول کار خازن اگه خیلی ساده بخوام عرض کنم ، اینه ک ولتاژ الکتریکی رو تو خودش ذخیره میکنه ( تا وقتی ک شارژ کامل شه ) و در مواقعی اون ولتاز ذخیره شده رو ب مدار تزریق میکنه ( تا وقتی ک دِشارژ کامل شه ).
    رعایت پایه ها توی خازنها خیلی مهمه ، پس دقت کنیم :
    وقتی خازن رو میگیریم دستمون ، یکی از پایه هاش از اون یکی بلندتره ، اون پایه ای ک بلندتره میشه پایه مثبت . و اون پایه ای ک کوتاهتره ، میشه پایه منفی . ممکنه ، بنا ب هر دلیلی هردو پایه خازن ، اندازه هاشون یکی باشه . پس اون موقع باید چیکار کرد ؟؟؟؟
    راه دیگه ی تشخیص پایه های خازن ، اینه ک ب بدنه خازن نگاه کنید ، ی سمت بدنه ، از بالای بدنه تا پایین بدنه ، علامت منفی منفی منفی منفی منفی هست . نگاه میکنید ک این علامتها ک تا پایین اومدن ، سمت کدوم پایه هستن ، اون پایه میشه منفی . ( ب همین سادگی ، ب همین خوشمزگی )

شماتیک خازن :

همونطور ک از عکس مشخصه ، پایه های مثبت و منفی از هم تمیز داده شدن .

شکل ظاهری خازن :
    خازن ها هم ب شکل های مختلفی هستن ک هرکدوم ی کاربرد خاص داره ( تو مدار فتوسل از خازن الکترولیتی استفاده شده . من هم بقیه مدلهای خازنهارو نام نمیبرم تا از موضوع اصلی دور نشیم )

روی خازن ی سری نوشته ها هست ، از جمله ولتاژ قابل تحمل و ظرفیت خازن
    ظرفیت خازن رو با فاراد نشون میدن ، چون فاراد خودش ی عدد بزرگیه و اگه بخوان خازن با ظرفیت فاراد بسازن ، اندازه قطعه خیلی خیلی بزرگ میشه و ب کار نمیاد . پس استاندارد خازنها معمولا میکرو فاراد ، نانو فاراد و پیکو فاراده . ( تو این مدار فتوسل از خازن 220 uf و 25 v استفاده شده . یعنی ظرفیت این خازن 220 میکرو فاراده و تا 25 ولت رو میتونه تحمل کنه . )
    ی نکته هم درمورد حرف میکرو ، برای نشون دادن ظرفیت خازنی ک ظرفیتش تو رنج میکرو هست ، حرف میکرو رو با u ( یو انگلیسی کوچیک ) نشون میدن .

قطعه بعدی دیود ( DIODE )
    دیود ها دو پایه دارن ، یکی آند و دیگری کاتد . اصول کار دیود هم ب این صورته ک وقتی دیود از خودش ولتاژ رو عبور میده ، ک ولتاژ ک روی پایه ی آند هست ، از ولتاژی ک روی کاتد هست ، بیشتر باشه .
    همین .

شماتیک دیود :

شکل ظاهری دیود :

همونطور ک از عکس مشخصه رنگ دیود ، مشکیه و ی حلقه خاکستری دورش هست ک این حلقه ب یکی از پایه ها نزدیکتره ، این حلقه ب هرکدوم از پایه ها ک نزدیکتر باشه ، اون پایه میشه کاتد .

قطعه بعدی ترانزیستور ( TRANSISTOR )
    ترانزیستور از دو تا دیود تشکیل شده ک ب هم وصلن ، اما کاربرد و تحلیلش خیلی خیلی بیشتره . ( همین آقای ترانزیستور ترم قبلی 20 نفر رو از ی کلاس 24 نفری انداخت ، من هم نیز هم ..... )
    ترانزیستور از سه پایه تشکیل شده ، ب نامهای بیس ( B ) – امیتر ( E ) – کلکتور ( C ) . ک هرکدوم کار خاصی رو انجام میدن .
    ترانزیستور هم مدلهای مختلفی داره ک من اینجا فقط ب مدل 2N2222 میپردازم . ( چیزی ک تو مدار ازش استفاده شده )
    همه ی ترانزیستورها در دو مدل کلی ساخته میشن ب نامهای PNP و NPN .
    یعنی از هر مدل ترانزیستور دو نوع وجود داره ، یکی PNP و دیگری NPN .
    یعنی وقتی میخوایم ترانزیستور بخریم ، باید ب فروشنده بگیم ک ما PNP میخوایم و یا NPN .
    تفاوتشون از نظر شماتیکی ، اینه ک ، اگه فلشی ک روی امیتر هست ، ب سمت بیرون باشه ، اون ترانزیستور NPN .
    و اگه فلش روی امیتر ب سمت داخل باشه ، اون ترانزیستور PNP .
    ( ما تو این مدار از ترانزیستور 2N2222 نوع NPN استفاده کردیم . )
    ک توی مدار با Q1 نشون داده شده .
    شماتیک ترانزیستور :

شکل ظاهری ترانزیستور 2N2222 :

تشخیص پایه های ترانزیستور :
    شاید براتون سوال شه ک خب چجوری تشخیص بدیم کدوم پایه ترانزیستور بیسه کدوم امیتر و کدوم کلکتور .
    برای تشخیص ، اول ب خود ترانزیستور نگاه میکنیم ، ی قسمت بدنه ی ترانزیستور ، ی زاءده کوچیک داره ، اون پایه امیتره .
    برای تشخیص بیس و کلکتور ترانزیستور هم از زیر ب محل اتصال پایه ها ب بدنه نگاه میکنیم ، پایه ای ک بین پایه های دیگه س میشه بیس و اون یکی پایه هم میشه کلکتور .
    ب شکل زیر دقت کنید :

اوکی ؟؟؟

قطعه بعدی رله ( RELAY )
    رله ی نوع کلید مغناطیسیه ک از پنج پایه تشکیل شده . رله ها ورودی و خروجی دارن . ب اینصورت ک دو پایه شون ی سمته ، و سه پایه دیگه شون سمت مخالفه . خیلی ب شرح نحوه کار رله نمیپردازم ، فط تا همین حد بدونید ک وقتی ب دوسرش ( ورودی رله ) ولتاژ الکتریکی اعمال میشه ، در اون سمتش ک سه پایه داره ( خروجی رله ) ی میدان مغناطیسی ب وجود میاد ک همین میدان مغناطیس باعث میشه ی بوبین حرکت کنه و ی کلید رو سوییچ کنه .
    اون سمتی ک دو پایه داره ، ب خروجی مدار ( ی پایه ب مثبت باطری ، و پایه دیگه ب کلکتور ترانزیستور و آند دیود ) وصل میشه .
    و اون سمتی ک سه پایه داره ، پایه وسط ، ب پایه مشترک معروفه و یکی از پایه های کناری ب خروجی اصلی مدار ( جایی ک لامپ یا ال ای دی یا موتور و یا هرچیز دیگه ای ک حکم مصرف کننده رو داره ) وصل میشه .

عکس از پایه های رله :

همونطور ک از عکس مشخصه ، پایه شماره دو میخوره ب مثبت باطری
    پایه شماره سه میخوره ب کلکتور ترانزیستور و آند دیود
    پایه شماره یک پایه مشترکه
    پایه + میخوره ب ی سمت مصرف کننده
    پایه منفی هم بیکاره
    لازم ب ذکره ک این شماره گذاری ها کاملا اختیاریه و فقط جنبه آموزشی داره .

قطعه بعدی IC 741

آی سی 741 یکی از آی سی های پرکاربرد تو صنعت الکترونیکه ک از هشت پایه تشکیل شده .
    هر آی سی پایه های مختلفی داره ک هرکدومشون ی کار ب خصوصی انجام میدن و اگه آی سی رو اشتباه داخل مدار بذاریم ، مدار ب هیچ عنوان کار نخواهد کرد و احتمال سوختن آی سی هم هست .
    اگه دقت کرده باشین ، توی مدار ی قطعه داریم ب اسم U1 . ایشون همون آی سی 741 هستن . ک دور تا دورش چند عدد نوشته شده . این عدد ها ، شما ره پایه های این آی سی هستن . یعنی مثلا پایه شماره 4 بخوره ب منفی باطری .
    اما در واقعیت روی پایه های آی سی شماره نخورده ، پس از کجا باید بفهمیم کدوم پایه شماره چنده ؟؟
    نحوه پی بردن ب این موضوع اینجوریه ک وقتی آی سی رو گرفتیم دستمون ، ی سمت آی سی ی سوراخ کوچولو هست .
    آی سی رو یجوری میگیریم ک ، این سوراخ سمت چپ بیفته . مثل شکل زیر :

اگه دقت کنین متوجه اون سوراخی ک عرض کردم ، میشین .
    وقتی آی سی رو ب این شکل گرفتیم ، از اون پایه ای ک کنارش نوشتم 1 ، شروع میکنیم ب شمردن . ب ترتیب 1 , 2 , 3 , 4
    وقتی ب پایه چهار برسیم ، پایه های این سمت تموم شده و باید پایه های 5 تا 8 رو پیدا کنیم ، اما نمیدونیم پایه 5 کدومه .
    همینطور ک ب پایه چهار رسیدیم ، پایه ی بالایی پایه 4 میشه پایه پنجم . حالا از پنج میشمریم تا هشت ک دیگه پایه های آی سی تموم میشه .
    عکس از مدار داخلی IC 741 :

همینطور ک از عکس مشخصه ، هرکدوم از پایه ها وظیفه ی خاصی دارن ک تو مدار فتوسل ما ، از بعضی از پایه ها ک وظیفه شون مورد نیاز ما بوده ، اسنفاده شده و بقیه هیچ کاربردی تو این مدار ندارن . پس ما هم کاری ب کار پایه های بیکار ( 1, 5, 8 ) نداریم .

قطعه بعدی و قطعه آخر PHOTOCELL یا LDR (light-dependent resistor )
    این قطعه ی سنسور وابسته ب نوره ک با تعییرات نور اطراف ( کم یا زیاد شدن نور ) ولتاژ دوسرش تغییر میکنه ، بنابراین در خروجی شاهد تغییرات این قطعه خواهیم بود . ب عبارتی دیگه ، نوعی مبدل انرژی ( از انرژی نورانی ب انرژی الکتریکی ) میباشد .

عکس LDR :

خب معرفی قطعات تموم شد .
    میرسیم ب موضوع اصلی ، یعنی نحوه ساخت مدار .
    قطعات لازم برای ساخت مدار :
    باطری :
    باطری 12v
    R1 = 10 KΩ ( مقاومتی ک رنگهاش ب ترتیب ، قهوه ای – مشکی – نارنجی )
    R2 = 470 Ω ( مقاومتی ک رنگهاش ب ترتیب ، زرد – بنفش – قهوه ای )
    R3 = 470 Ω ( مقاومتی ک رنگهاش ب ترتیب ، زرد – بنفش – قهوه ای )
    R4 = 10 KΩ ( مقاومتی ک رنگهاش ب ترتیب ، قهوه ای – مشکی – نارنجی )
    R5 = 1 KΩ ( مقاومتی ک رنگهاش ب ترتیب ، قهوه ای – مشکی – قرمز )
    P1 = 10 KΩ این قطعه ، همون پتانسیومتره ک جزء خانواده مقاومتها محسوب میشه .
    IC 741
    خازن :
    C1 = 220uf , 25v
    دیود :
    برای این مدار ، هم میشه از دیود 1N4001 استفاده کرد ، و هم از دیود 1N4002
    ترانزیستور :
    ترانزیستور 2N2222 مدل NPN
    رله :
    رله 12 ولت
    LDR :
    LDR کلا تو بازار ی مدله
    عکس شماتیک مدار : ( الآن تا حدودی باید با مدار و قطعات اون آشنا شده باشیم )

با تغییر پتانسیومتر P1 مقدار حساسیت مدار رو میتونیم کم و زیاد کنیم .

شکل PCB مدار :

کنار هر قطعه اسمش رو نوشتم ، تا اشتباهی صورت نگیره.
    باطری BAT : پتانسیومتر POT : مقاومت R : خازن C :
    دیود : D آی سی : U رله : RELAY مصرف کننده : LOAD
    ترانزیستور هم ، پایه های کلکتور و امیتر رو مشخص کردم .
    سمت راست مدار ، دوتا پین گذاشتم ب اسم LOAD ، مصرف کننده اونجا وصل میشه . حالا میخواد لامپ باشه ، یا موتور و یا هرچیز دیگه .

اگه کسی خواست بده بیرون براش چاپ کنن ، این فایل و دانلود کنه و بده تا براش چاپ کنن :

لینک دانلود فایل PCB

چون وقتی بخواین مدار رو بدین ب جایی تا براتون چاپ کنه ، باید فایل PCB رو بهشون بدین تا استاندارد اندازه ها ب هم نخوره .
    اینم ی عکس از پشت مدار :

اگر جایی از آموزش رو بد توضیح دادم و یا ناقص توضیح دادم ب بزرگی خودتون ببخشید .
    اگر هر جایی از آموزش رو متوجه نشدین ، بفرمایید تا با افتخار براتون توضیح بدم .
    دوستانی هم ک از الکترونیک و برق سررشته دارن ، اگر احساس کردن جایی از آموزش ناقص هست و یا ی مطلب کم داره ، ممنون میشم اگه گوشزد کنین .
    من سعی کردم خیلی خلاصه و مختصر بگم . اما چیکار کنم ک باید ی سری مقدمات رو خدمتتون عرض میکردم . وگرنه همون اول شماتیک و PCB رو میدادم .
    بازم اگه سوالی داشتین ، من در خدمتم .
    ارادت
    خوبه با تلاش بیشتر موفق میشی

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ندارم ، هر موجودى اجازه آزادى داره
    شماره عضویت
    18763
    درود و ادب و احترام
    از سايت و محنت هايى كه براى گردآورى اين نوشته هاى آموزشى و علمى
    كشيده ايد ،سپاسگذاريم
    بنده بيكران سپاسگذارم
    و از شما خواستارم نوشته هاى علمى خود را به نمونه اى ارائه دهيد كه بتوانيم از آن دانلود و بارگذارى كنيم...
    اكنون براى ساخت فتوسل ، با مشكل رزبرو هستم و نياز فورى دارم كه نوشته آماده ، همراه با تصوير داشته باشم ، از دوستان گرانقدرم خواستارم برايم به ايميلم بفرستند ، سپاسگذارم...
    سربلند و پيروز باشيد ، بدرود ...

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    کبوتر
    شماره عضویت
    18786
    سلام. این مدار با برق 220 ولت شهری کار میکنه؟؟؟

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    اژدها
    شماره عضویت
    19003
    باسلام ببخشید ابعاد فیر چاپی چنده نیاز دارم باتشکر

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    اژدها
    شماره عضویت
    19003

ابعاد فیبر

سلام داش رضا ممنونم از پستت خیلی خوبه قصد ساختنشو دارم فقط مشکلی که هست اینه که ابعاد فیبر چند در چنده؟؟؟؟؟یعنی عکس رو چند در چند پرینت بگیرم ممنون میشم زود تر جوابمو بدین باتشکر

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    خرگوش
    شماره عضویت
    19969
    سلام آقا رضا.میخواستم بدونم میتونید یه سیبل الکترونیکی بااستفاده از فتوسل درست کرد؟اگه میشه لطفا راهنمایی کنید

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    خرگوش
    شماره عضویت
    19969
    دستت درد نکنه.اگه میشه منو راهنمایی کنید برای. ساخت یه. سیبل الکترونیک بااستفاده از فتوسل. ولیزر

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    فنچ زبرا، فنچ جاوا
    شماره عضویت
    20480
    جسارت نباشه ولی LDR یا همون مقاومت نوری با تغییر نور محیط مقاومت بین دو پایه تغییر میکنه و ولتاژی توش ایجاد نمیشه مثل سلول خورشیدی.

نقل قول نوشته اصلی توسط صادق... نمایش پست ها
    دستت درد نکنه.اگه میشه منو راهنمایی کنید برای. ساخت یه. سیبل الکترونیک بااستفاده از فتوسل. ولیزر
    شما اگه میخواین نشونه گیری لیزری درست کنین نمیتونین از فتوسل و لیزر استفاده کنین. چون نور محیط هم توش تاثیر میزاره.
    شما باید با دیود لیزر و اشکارساز لیزر اینکار رو بکنید. به اشکارساز لیزر گیرنده لیزر هم میگن.
    موفق باشید.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    گربه
    شماره عضویت
    21551
    سلام
    با تشکر از فعالیت شما در این زمینه
    شرمنده میشه پایه های رله این مدارو به صورت کامل مشخص کنید؟!!!!!

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)