ریپاریوم شناور
با سلام دوباره خدمت همه دوستان عزیز و علاقه مندان.آموزش ساخت ریپاریوم شناور رو برای شما با یک عکس ساده میزارم.بسیار آسان و راحته و اگه یکم سلیقه بخرج بدید قطعا خیلی زیباتر از من خواهید ساخت.این ریپاریوم رو من بصورت تحقیقاتی و پژوهشی طراحی کردم و فکر نمیکنم نمونه اون توی ایران باشه.
لوازم مورد نیاز:
1 - آکواریوم با ماهی و پمپ تصفیه و هوا که حداقل یکماهه راه اندازی شده
2 - گلدان مشبک
3 - تیغ موکت بری
4 - به اندازه دوسوم سطح رویی آکواریوم یونولیت با قطر کم
5 - گیاهان و گلهای مختلف با سلیقه شخصی
6 - شن درشت یا شن موزاییک یا ریگ نخودی یا پرلیت یا خزه اسفاگنوم به اندازه داخل گلدان ها
نیازی به توضیح خاصی نداره.همچی کاملا از روی تصویر معلومه.اول یونولیت رو به اندازه ای که روی دوسوم یا سه چهارم سطح آکواریوم رو بپوشونه و روی آب شناور بشه برش میدید.
سپس با فاصله چندسانت دایره هایی رو به اندازه گلدان با تیغ برش میدید.کاملا سوراخ میکنید تا گلدان داخلش جا بشه.من بجای گلدان مشبک از سوسکگیر استفاده کردم.هم شبیه گلدانه و سبکه و مشبکه.در ضمن بخاطر داشته باشید اگر گلدان کاکتوس که کوچیکه استفاده میکنید داخلش ریگ بریزید نباید تعداد گلدانها زیاد باشه.چون با گلها سنگین میشه و یونولیت به زیر آب فرو میره.
بعد سوراخ کردن و جا زدن گلدان ها داخلشون رو پر از ریگ یا شنی یا خزه یا پرلیت میکنید به طوری که از داخل گلدان نباید بیرون بریزند.سپس صفحه یوینولیت رو بردارید و داخل آکواریوم بزارید.یک هفته به همون حالت باشه.
نکته مهم: قطر صفحه یونولیت باید متناسب با قطر گلدان باشه.یعنی اول گلدان رو انتخاب کنید.بعد یک نمونه بردارید و ببرید و با صفحه چک کنید و بعد بخرید.باید گلدان ها یک سوم پر آب بشن.البته بعد اتمام کار.
سپس گلهای مورد نظر رو بیارید.گلدان رو سرو ته کنید.آروم به ته گلدان ضربه بزنید تا با خاک بیرون بیاد.گلهای پر ریشه که دوکیلو ریشه میدن یک وجب ساقه انتخاب نکنید.ریشه باید براحتی داخل گلدان سیستم جا بشه.بعد گل که با خاک و ریشه از خاک درآمد رو ببرید توی باغچه خونه.شلنگ آب رو باز کنید و تمام خاک رو بشورید تا ریشه تمیز و نمایان بشه.هیچ خاکی نباید بمونه
بعد گل رو ببرید و داخل یکی از گلدان های مشبک بزارید.به ترتیب تمام گلدان های مشبک رو پر از گل کنید.
یادتون باشه زیاد سوراخ درست نکنید که سنگین بشه و بره زیر آب.گلهای پر برگ و زیبا انتخاب کنید تا سطح یونولیت رو بپوشونه.
نکات برای زیباسازی: میتونید قبل از انجام کار و فقط بعد سوراخ کردن یونولیت، سطح اون رو با فویل آلومینیوم بپوشونید تا زیبا بشه و یا با چسب سیلیکون روی یونولیت با انگشت یک لایه بکشید و بلافاصله ماسه رنگی ساحلی یا هر رنگی دوست دارید بپاشید تا کاملا پوشانده بشه.بعد خشک شده خیلی زیبا خواهد شد.داخل آکواریوم گیاه آبی حتما داشته باشید.
درضمن بیاد داشته باشید ریشه گیاهان آب سرد رو دوست داره و اگر مثل من ماهی گوشتخوار داشته باشید و دما 28 درجه باشه هر گلی رو نمیشه کاشت.
گلهای انتخابی من موسی در گهواره،پپرومیا،پتونیا،حسن یوسف و یک گل دیگه که اسمشو نمیدونم.بسیار عالی و رشد سریع و گلها سرحالند.مخصوصا پپرومیا و موسی در گهواره عالی رشد میکنند.
شاید مال من زیاد قشنگ بنظر نیاد چون روش کار نکردم اما مطمئنم شما میتونید خلاقیت و هنر خودتون رو به نمایش بگذارید و همه رو شگفت زده کنید.

یک روش بسیار ساده و حرفه ای برای مدیریت آب آکواریوم به شما یاد میدم که همیشه گیاهان شاداب و ماهی سالم داشته باشید.هر روز به میزان دو تا پنج درصد آب آکواریوم رو بیرون بریزید و با آب تازه عوض کنید.هر ماه به اندازه 1 گرم در لیتر نمک دریا(یا نمک فرنگی اصل بهتره) به آب اضافه کنید.
با تشکر