پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: صبح امروز جوزف سپ بلاتر رئیس جهانی فدراسیون جهانی فوتبال fifa از موزه تنوع زیستی در پارک پردیسان بازدید کرد.

به گزارش فارس، در این دیدار بلاتر از گونه های مختلف حیوانات بازدید کرد او هنگامی که از کنار گونه گوزن آلپ سوئیس گذر میکرد به ابتکار پیشنهاد داد تا در کنار این جانور با یکدیگر عکس بگیرند. همچنین هنگامی که بلاتر از کنار یوزپلنگ عبور میکرد عکسی یادگاری در کنار شریعتمداری، ابتکار، شیخ سلمان، کفاشیان و تاج گرفت.

رئیس سازمان محیط زیست ۳ هدیه به بلاتر اهدا کرد. زیواریوم بلدرچین ایرانی، تابلوی یوزپلنگ آسیایی و اطلس مناطق حفاظت شده ایران هدایایی بودند که ابتکار به بلاتر اهدا کرد.

ابتکار در مورد حضور بلاتر خاطرنشان کرد: ما در جهت همکاری سازمان محیط زیست با فدراسیون فوتبال این ملاقات را انجام دادیم. بلاتر از موزه ای واقع در پارک پردیسان بازدید کرد از سال ها قبل در کمیته بین المللی المپیک کارگروه مشترک ورزش و سازمان محیط زیست تشکیل شده و به دنبال برقراری ارتباط مناسب بین فوتبال و محیط زیست است.
وی ادامه داد: ما تلاش میکنیم تا بتوانیم از فوتبال به عنوان مسئله ای برای حفاظت از محیط زیست بهره ببریم با توجه به اینکه ما تلاش کردیم تا انقراض یوزپلنگ آسیایی متوقف شد در نظر داریم که نماد این جانور را روی لباس بازیکنان تیم ملی در جام جهانی استفاده کنیم. این جانور در خطر انقراض وجود داشت و ما اقداماتی انجام دادیم تا از این مسئله جلوگیری شود اما هنوز در معرض تهدید است و تلاش میکنیم که این موضوع به حد تعادل برسد.

ابتکار تأکید کرد: با فدراسیون فوتبال مذاکراتی انجام دادیم تا از لوگوی یوزپلنگ آسیایی استفاده کنند نمی*دانم چقدر توافقات صورت گرفته اما امیدوارم که این موضوع نهایی شود.

معصومه ابتکار در مورد اینکه این جلسه ناگهانی اتفاق افتاد تصریح کرد: خود ما هم در جریان این موضوع نبودیم و امروز بلاتر با دعوت رسمی صبح امروز در این مکان حاضر شد.

سپ بلاتر نیز پس از حضور در موزه تنوع زیستی محیط زیست ایران گفت: از این حضور در ایران خیلی خوشحال هستم با خانم ابتکار دیدار داشتم اینجا تنها یک موزه تاریخی نیست بلکه یک موزه آموزشی است. ۱۲ سال قبل که به ایران آمدم اما این بار دید دیگری نسبت به محیط زیست و کشور ایران پیدا کردم.

وی افزود: خیلی خوشحالم با حسن روحانی منتخب مردم ایران دیدار کردم من تیم ایران را فقط ورزشی ندیدم آنها میتوانند در عملکرد خود مسائل محیط زیست را نیز به همراه داشته باشند. اینجا مسائل خوبی از میراثهای محیط زیستی وجود داشت و این میتواند در کنار ورزش مسائل خوبی را به همراه داشته باشد.

بلاتر در مورد اینکه تیم ملی فوتبال ایران میخواهد از نماد یوزپلنگ آسیایی استفاده کند، تأکید کرد: ما از این موضوع استقبال می*کنیم و من ارزش این کار را به خوبی می*دانم. در بازار داغ بین*المللی استفاده از این موضوعات می*تواند خیلی خوب باشد. اینکه بخواهید از نماد جانوری حتی در لباس*ها استفاده کنید مورد استقبال ما است.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال fifa وقتی در مورد مسئله خلیج فارس و نامگذاری برخی لیگها به نام جعلی خلیج عربی به خانم ابتکار اعلام کرد این مسئله همان جایی هست که شما با برخی کشورهای عربی مشکل دارید؟! که ابتکار به بلاتر گفت دقیقا همین طور است.