نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    دیسکوس،مرغ و خروس،گیاهان زینتی
    شماره عضویت
    11344

1 تجربیات اعضا در پرورشEisenia fetida

سلام.هدف از ایجاد این پست جدید،تبادل اطلاعات،اشتراک تجربیات، کمک در بهبود کیفیت کرم های پرورشی و در نهایت بالابردن سلامت و کیفیت ماهیا های شماست

میدونیم که این کرم در محیطهای گوناگونی پرورش داده میشه...اما بنا به حساسیت ماهی های زینتی باید محیطهایی انتخاب بشن که علاوه بر اینکه شرایط و نیازهای تغذیه ای کرم رو فراهم بکنه،بلکه سلامت ماهی ها رو هم به خطر نیندازه و ما شاهاد این صحنه نباشیم

خب در حال حاضر برای پرورش کرمها از کودهای اسبی-گاوی-خرگوش(به میزان کمتر) استفاده میشه و علت اون عدم توانایی این حیوانات تو هضم کامل سلولز هست و مدفوع غنی!دارند...(بچه ها تجربی حرف منو میفهمن!)به هر حال بنا به دلایلی این محیط کشت برای ماهیای زینتی استفاده نمیشه.احتمال انتقال بیماری های انگلی و باکتریایی و شاید ویروسی وجود داره و ما اصلا دوست نداریم این اتفاق بیفته.برا نیل به این مهم! میخواییم محیطهایی رو امتحان کنیم که هم سالم باشه هم مغذی باشه.البته سلامت در اولویت ماست و هرچی محیط ی تر باشه کرم ها باریک تر و کوچکتر خواهند شد و طبیعتا نیاز به خورد کردنشون برای تغذیه ماهیا کمتر خواهد بود و در کل مطلوب تره!

خب مطلب زیاده تو این مورد،محیطهای پیشنهادی مناسب ماهی ایناست:خاک اره،کاغذ باطله(غیر گلاسه و روکش دارو رنگی)روزنامه،برگ خشک شده،چمن زده شده،ریشه و ساقه سبزی جات،پوست میوه ها به جز سیب زمینی و مرکبات،تفاله میوه ها مثل تفاله هویج بعد اب گیری (به جز مرکبات و سیب و هرچی میوه ترش و تلخه)،خاکبرگ+سبوس گندم و چاودار یا کاه خرد شده و ... هست.

تجربه های خود من:

اولا من از خاکبرگ استفاده کردم و ساقه های سبزی خوردن رو خورد کردم و اضافه کردم.بسیار سریع مصرف شد در عرض 3 روز.حالا چقدر غذا میدیم؟یه نکته رو بگم:

هر کرم روزانه اندازه نصف وزن بدنش غذا لازم داره.پس شما نیم کیلو کرم داری ؟باید 250 گرم روزانه بشون غذا بدین.

خب کرم ها همون رنگ صورتی موندن.3 روز بعدش پوست موز خورد شده رو هم اضافه کردم به سبزیجات خورد شده و کرمها زرد شدند!!!بله!

تو فروم های خارجی کرما رو تو خاک اره+کاغذ خرد شده باطله+کمی ماسه(برای اسیاب غذا توسط کردم) میذارن.1 روز قبل تغذیه ماهیا پودر اسپیرولینا میزنن بشون تا بخورن!!!: بعدش میدن دیسکوساشون!و این نتیجه خیلی خوبی داشته!من موز رو تست کردم و رنگشون زرد شد!خب حالا میخوام تفاله هویج رو تست کتنم.حیف فلفل قرمز نمیشه داد!شاید فلفل دلمه ای قرمز رو تست کردم بعدا.

راستی تفاله چای و قهوه رو هم هموراه نگه دارید به خصوص قهوه.چون محیط کشت رو خیلی غنی میکنه(به خاطر نیتروژن بالای قهوه )

بهتره عمق محیط کشت بیشتر از 20 سانت نشه تا هوا بره و بیاد تو خاک.از سبد میوه استفاده کنید و زیرش رو 1 گونی بندازید تا هوا مبادله بشه از کف هم.پلاستیک نندازید کف صندوق کشت.رطوبت محیط هم 30-35% کافیه.2 بار روازنه اب رو رو خاک بپاشید(نریزید ابو تو خاک همینطوری!بپاشید تا قطره ای بره تو خاک مثل ابپاش).

صبح و عصر بهترین زمان اب دهی هست و مبادا محیطو غرقاب کنید.دمای پرورش هم تو حال ایده ال 15-25 درجست اما از 10 درجه تا 35 درجه هم میشه پرورش داد و مشکلی نداره.کرمها دوست دارن از لایه سطحی تغذیه کنن و بهترع غذا در لایه های فوقانی زیر 2-3 سانت خاک دفن بشه.توجه کنید باید ذرات غذایی رو تا 0.5 سانت خورد کنید.هرچی خرد تر بهتر.اگه درشت خورد کنید جدا نمیخورند غذاها رو و خاکو خراب میکنن.بازم تاکید میکنم عمق محیط بیش از 20 سانت نشه..
    1 نکته مهم هم موند:
    هر هفته برا بالا بردن پی اچ محیط(که مطلوبه برا کرما)4-5 تا پوست تخم مرغو پور کنید و قاطی خاکتون کنید که محیط اسیدی ناشی از تجزیه مواد غذایی رو بافر کنه و اونو قلیایی کنه.
    توجه کنید موادی که پر کربوهیداراتن مثل سیب زمینی یا پر از قندن مثل تفاله هویج رو باید به طور خاص بدید.البته سیب زمینی به خاطر کپک ترجیه داده نمیشود،اما مثلا اگه خواستید تفاله هویج بدید،1 بار تو اب بزنیدش و بعدش ابشو بچلونید و اضافه کنید به محیط چون قند که وارد محیط بشه به سرعت تخمیر میشه و کرما رو با مشکل مواجه میکنه.
    من امروز هویج استفاده کردم که نتایجو به خدمتتون به زودی خواهم رساند.عکس کرمها رو هم میگذارم تا ببینید.

این کرمهایین که بیشتر سبزی خوردن و تقریبا صورتیند اما کرمهای موزی !!!اینان که همش 1 وعده پوست موز خوردن.

ویرایش توسط sepideh : 7th October 2013 در ساعت 02:06 AM

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    8347
    سلام ارمان جان ممنونم داداش
    میگم اخرشو من نفهمیدم تفاله ی هویجو باید چیکار کنیم؟یبار دیگه میشه توضیح بدی؟

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    شماره عضویت
    11344
    سلام مسیح جان!شما اول میری بازار حجت!2 کیلو هویج اعلا میگیری و ابشو میکشی و بسلامتی مزنی تو رگ!
    خب بعدش تفاله هویجو بر میداری میریزی تو 1 ظرف بزرگ و اب باز میکنی روش.تا شیرینیش بره.یعنی اصلا دیگه قند تو تفاله ها نمونه و بشه تفاله خالی بدون هیچ شیرینی.بعدش ابشو میچلونی تا خشک بشه و فقط کمی نم دار بمونه.3 سانت زیر خاک چالش میکنی و منتظر میشی کرمات نارنجی بشن!
    البته من دیشب هویجو تست کردم و تنیجه رو ندیدم ولی فکر نکنم مشکلی پیش بیاد.
    راستی پودر پوسته تخم مرغو یادت نره هر هفته بزنیا یا کلسیم کربناتم میتونی بزنی به جالش.من به ازای هر صندوق 5 تا پوست تخم مرغ میزنم تو خاک.
    خوش باشی حاج مسیح!

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    شماره عضویت
    11344

40

سلام بر همگی.اقا بعد از 6 ماه تست کردن چند تا نکته هست شاید جالب باشه:
    1-کرمها بعد 45-60 روز بسته به فصل و دمای هوا 2-3 برابر میشه جمعیتشون.کرمهای مولد گویا تا 2 سال عمر دارند.شما تو ماه اول باید 2 سبد پرورش تهیه کنی یکی برای مولدین و یکی برای بچه کرم ها.از سبد بچه ها برداشت کنید و مولدها رو هم بزرگن و هم مولد ندین به ماهیا.بچه کرمها یعنی اونایی که زیر 5 میلیمترن بهترین غذای دیسکوسن چون نه نیاز دارن خورد بن نه سفتن و پر مواد غذایی تازن!
    2-چیزایی که تست کردم تا الان پوست موز+اشغال سبزی هست که مورد علاقمه و رنگ زرد خوبی میگیرن کرما که طبیعتا وارد بدن ماهی میشه!هویج رو مواظب باشید که زود خراب میشه و میترشه و محیطو به گند میکشه.حتما خوب بشورید تفاله هویو و خشک بدین به کرما.و حتما حتما با پودر برگ یا خرده های کاغذ یا هر نوع سلولز خش مثل کاه مخلوط کنید تا هوا توش بره زیر خاک وگرنه میگنده.رنگ کرمها رو قرمز میکنه.کرمها کاغذ باطله رو خیلی خوب میخورن.تمام مواد رو ریز ریز کنید و بدین. .پس پوست موز+خرده های سبزی(ساقه ها).یتفاله هویج شسته شده و خشک شده+برگ خشک یا کاه بهترین و سالم ترینهایی بودند که تست شده تا الان.
    3-رطوبت محیط رو رو 30-40%حفظ کنید.اب رو نم نم بپاشید رو خاک و نشورید خاکو!با حوصله.عمق خاک بین 20-30 سانت باشه و روی سطح خاک 1 ورق کاغذ بذارین و مرطوب نگهش دارید در فصول گرم.هر 3 ماه باید محیط کاملا عوض بشه و خاک محیط قبلی به عنوان کود استفاده شه.
    4-شما میتونید یه سرنگ 22 فرنچ(سبز)یا 25 فرنچ(سرنگ انسولین)بخرید و داروها و ویتامینهایی که میخواید به ماهیاتون بدین رو به 1 کرم 4 میلیمتری تزریق کنید.فوق العادست این روش.اسم این روشو میذارم bio- capsulation!هاهاها!روی مولتی ویتامینها و داروها به خصوص عصاره سیر خوب جواب داده.مثلا ماهی 1 بار عصاره سیر تزریق کنید به چندتا کرم و بدین ماهیا بخورن.
    5-کرمها رو خورد نکنید.عصاره کرم که غنی از مواد مغذیه از دست میره و اب اکواریومو به شدت خراب میکنه.ریزاشونو بدین به ماهیا..هفته ای 2-3 بار بیشتر من ندادم به ماهیا.در کل زیاد ندین.راستی قبل از دادن کرمها اونا رو بشورین و درسته بندازین تو اب.نگران محتویات رودشون نباشین.محیط کشتتون که سالم باشه و کود توش نباشه همه چی امنه!
    سوالی بود در خدمتتونم.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)