صفحه 1 از 47 1234567891011121314151617181920 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 461
    کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000

پاسخ به سوالات متداول در مورد تکثیر دیسکس

سلام امروز به برخی سوالات مهم که تاکنون از من و یا دوستان دیگر در جاهای مختلف شده و به نظرم اومد آرشیوی خواهد بود برای جواب دادن به سوالاتی که دوستان در آینده خواهند داشت اینجا می ذارم .

امیدوارم مفید واقع بشه . فقط یه مطلب رو اعلام بکنم و اونم اینکه تمامی جوابهای من از تجربه ی من در این خصوص نشات گرفته که ممکن هست از نظر تئوری و یا تجربه دیگر دوستان عزیزم متناقض باشه . بنا براین موضوع برای بحث باز هست .

1- چرا دیسکس های بالغ بعد از هچ شدن بچه دیسکس ها تیره تر از روزهای قبل می شوند ؟

جواب : دیسکس های نوزاد در روزهای اول بینایی بسیار کمی دارند تنها حرکت رو تشخیص می دند . والدین برای بهتر دیده شدن خودشان در روزهای اول چنین رنگی به خود می گیرند . چون بچه های نیاز به تغذیه توسط موکوس دارند و پیدا کردند والدین به عنوان یک اصل بقا برای اونها محسوب می شود .

2- برای رشد و سلامت دیسکس های نوزاد چه باید کرد ؟

جواب : مدتی که همراه والدین هستند تا 25 روز تغذیه از موکوس به همراه آرتمیای زنده بعد از جدا شدن از اونها روزی 4 بار دل گوساله - 1 بار تترابتس - در صورت موجود بودن 2 یا 3 بار نیز آرتمیای زنده بزرگ . در طول 2 ماه تعدادی خود رو به 6 سانتی متر می رسونند .

3- حداکثر مقدار نیترات در تانک بچه ها و تاثیر اون روی رشد چی هست ؟

جواب : خدب حداکثر باید 30 میلی گرم در لیتر باشه . ولی با توجه به اینکه سیفون من روزی حداقل 2 بار هست این میزان بسیار کمتر هست . وجود نیترات مستقیما روی رشد تاثیر منقی داره .

3- مثالی برای سیفونهای خودتون بزنید .

جواب : ببینید مقدار سیفون بستگی به 4 عامل 1- تعداد ماهی 2- حجم تانک 3- دفعات تغذیه 4- سایز ماهی داره . چند مثال :

تانک 200 لیتر تعداد ماهی 100 تا 2 اینچی روزانه 4 بار تغذیه 2 بار سیفون 90 % . حالا هر کدوم رو تغییر بدید مقدار سیفون رو هم با توجه به اون کم و زیاد بکنید .

4- مدت تغذیه دیسکس از موکوس والدین چه مقدار هست ؟

جواب : با توجه به تجربه بیش از 25 روز بچه دیسکس از موکوس والدین تغذیه نمی کنه . 10 روز اول فقط موکوس از روز 10 شروع به تغذیه با آرتمیای تازه هچ شده البته روز 10 و 11 برای دست گرمی با مقدار بسیار کم شروع می کنم . روز 13 کاملا تغذیه همراه با موکوس آرتمیا خواهد بود . توضیح اینکه مقدار آرتمیای داده شده از روز 13 تا روز 25 هر روز بیشتر خواهد شد چون مقدار تغذیه از موکوس رفته رفته کاهش پیدا می کنه .

5- سختی آب بچه دیسکسها چگونه است ؟

جواب : تا 10 روز اول همان سختی تانک تکثیر هست . از روز 10 کم کم سختی رو به مدت 10 تا 15 روز اضافه می کنیم تا به حدود 100 PPM برسه . بعد به توجه به وضعیت باز سختی رو اضافه می کنیم .

سوال : آیا برای رشد بهتر نیازی به ویتامین هست ؟

جواب : یکی از دوستان تستی کرد بچه دیسکسها را دو دسته کرد برای دسته اول فقط ار دل گوساله و برای دسته دوم علاوه بر دل از ویتامین Roche SUPRAVİT استفاده کرد . بعد از مدتها طبق بررسی انجام شده متوجه شدیم هیچ فرقی بین دو دسته ماهیها نبود . دلیل وجود منبع سرشار از ویتامین خصوصا گروه ب در دل گوساله هست .

سوال : بعد از 25 روز والدین رو از بجه ها جدا می کنید یا بچه ها روز ار والدین ؟

چواب : اگر جفت خوبی دارید و می خواهید به تکثیر ادامه دهید بچه ها رو جدا کنید . اگر جفت ها نیاز به تغذیه و استراحت دارند والدین رو جدا کنید .

سوال : برای جفت ها اگر مشاهده بیماری نمودید چه نوع داروهایی استفاده می کنید .

جواب : معمولا بیماری دیده نمیشه ولی در صورت وجود بیماری برای بیماریهای باکتریایی باکتاپور دایرکت فوق العاده هست برای پارازیتهای داخلی از آزو Azoo Ectopur استفاده می کنم .

ادامه دارد ....
    ویرایش توسط فرشاد رضایی : 1st September 2013 در ساعت 02:24 PM

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    ديسكس
    شماره عضویت
    11538
    سلام آقای رضایی من یک جفت دیسکس رد مپ دارم که وقتی تخم میگذارند بعد از هچ شدن تخم ها تا بچه ها شروع به شنای آزاد میکنند بهشون شیر (موکوس) نمیدهند و بچه ها به در و دیوار آکواریوم میچسبندو و بعد از چند روز میمیرند میتونید راهنماییم کنید چه کار کنم؟ممنون؟؟

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    Dragon Fish
    شماره عضویت
    12353
    با سلام خدمت کلیه اساتید . من بعد از راهنمایی های شما استادان عزیز از یک جفت پیژن که خیلی چموش بودند تونستم تکثیر کنم . الان حدود 4 روزه که بچه ها رو تن این پدر و مادر هستن . روزی که هچ شدن حدود 53 عدد بودن اما الان حدود 30 تا شدن و کلی هم تو آب آزاد می چرخن فکر میکنم بدن پدر مادر موکوس تولید نمیکنه . آیا روشی هست بتونم غذای کمکی بدم تا از تلفات جلوگیری کنم ؟ مثلا زرده تخم مرغ. برعکس تمام توضیحاتی هم که خوندم رنگ این نر و ماده تیره نشد برای چسبیدن لارو به تنشون بلکه خیلی روشن هم شد !!! لازم به ذکر هست که من سطح آب رو هم پایین آوردم با تشکر

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    Dragon Fish
    شماره عضویت
    12353
    نقل قول نوشته اصلی توسط jahanmard نمایش پست ها
    با سلام خدمت کلیه اساتید . من بعد از راهنمایی های شما استادان عزیز از یک جفت پیژن که خیلی چموش بودند تونستم تکثیر کنم . الان حدود 4 روزه که بچه ها رو تن این پدر و مادر هستن . روزی که هچ شدن حدود 53 عدد بودن اما الان حدود 30 تا شدن و کلی هم تو آب آزاد می چرخن فکر میکنم بدن پدر مادر موکوس تولید نمیکنه . آیا روشی هست بتونم غذای کمکی بدم تا از تلفات جلوگیری کنم ؟ مثلا زرده تخم مرغ. برعکس تمام توضیحاتی هم که خوندم رنگ این نر و ماده تیره نشد برای چسبیدن لارو به تنشون بلکه خیلی روشن هم شد !!! لازم به ذکر هست که من سطح آب رو هم پایین آوردم با تشکر
    باسلام خدمت دوستان و اساتید
    اگر ممکنه پاسخ مطلب فوق رو زحمت میکشید بفرمایید
    توضیح اینکه من منظورم از غذای کمکی آرتمیا نیست که تقریبا از روز 6-7 میتونم بدم منظورم قبل از این مورد هست

با تشکر

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    بدن والدین حتما موکوس ترشح میکنه و مرگ لارو دیسکس ها مربوط به عدم وجود موکوس نیست

نژاد هایی که رنگ روشن دارن و اغلب البینو ها به هنگام تولید موکوس تیره نمیشن . بنا بر این لارو های یک روزه معمولا سخت میتونن پیدا کنند والدین رو چون طبق غریزه رنگ تیره متحرک رو والدین خود فرض میکنند ...

مسئله اینجاست که دیسکس های شما والدین رو پیدا کردند وو تغذیه هم میکنند . اگر اندازه دیسکس ها در روز ۴ ام رو با لارو های روز اول مقایسه کنید متوجه رشد چشم گیری خواهید شد . پس به لارو دیسکس های شما غذا رسیده و رشد هم کردند .

مشکل به احتمال ۹۰٪ یا کیفیت بد آبه یا بیماری . عوامل بیماری زایی که مولد ها رو درگیر نمیکنه ولی برای لارو ها کشنده هست . چه بسی خود دیسکس ماده یا نر ناقل بیماری باشند .

آیا قبل از مرگ چرخش های شدید و سریع ندارند؟
    دیسکس ها مولد اخیرا یا طی *۱ ماه گذشته به بیماری طاعون دیسکس یا پلیگ مبتلا نشدند؟
    سابقه انگل آبششی یا ایک یا سایر انگل های پوستی در تانک مولد ها وجود داره یا خیر؟

عکسی از وضعیت تانکتون و دیسکس ها قرار بدید

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط hubarre نمایش پست ها
    سلام آقای رضایی من یک جفت دیسکس رد مپ دارم که وقتی تخم میگذارند بعد از هچ شدن تخم ها تا بچه ها شروع به شنای آزاد میکنند بهشون شیر (موکوس) نمیدهند و بچه ها به در و دیوار آکواریوم میچسبندو و بعد از چند روز میمیرند میتونید راهنماییم کنید چه کار کنم؟ممنون؟؟

بار ها راجع به این موضوع بحث شده . حجم اب رو کم کنید و اشیا تیره رو از تانک خارج کنید . دور تا دور تانک باید سفید آبی روشن باشه...کف هم همینطور

موفق باشید

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    Dragon Fish
    شماره عضویت
    12353
    نقل قول نوشته اصلی توسط بابک آژیده نمایش پست ها
    بدن والدین حتما موکوس ترشح میکنه و مرگ لارو دیسکس ها مربوط به عدم وجود موکوس نیست

نژاد هایی که رنگ روشن دارن و اغلب البینو ها به هنگام تولید موکوس تیره نمیشن . بنا بر این لارو های یک روزه معمولا سخت میتونن پیدا کنند والدین رو چون طبق غریزه رنگ تیره متحرک رو والدین خود فرض میکنند ...

مسئله اینجاست که دیسکس های شما والدین رو پیدا کردند وو تغذیه هم میکنند . اگر اندازه دیسکس ها در روز ۴ ام رو با لارو های روز اول مقایسه کنید متوجه رشد چشم گیری خواهید شد . پس به لارو دیسکس های شما غذا رسیده و رشد هم کردند .

مشکل به احتمال ۹۰٪ یا کیفیت بد آبه یا بیماری . عوامل بیماری زایی که مولد ها رو درگیر نمیکنه ولی برای لارو ها کشنده هست . چه بسی خود دیسکس ماده یا نر ناقل بیماری باشند .

دیسکس ها مولد اخیرا یا طی *۱ ماه گذشته به بیماری طاعون دیسکس یا پلیگ مبتلا نشدند؟
    سابقه انگل آبششی یا ایک یا سایر انگل های پوستی در تانک مولد ها وجود داره یا خیر؟

با تشکر از وقتی که جهت پاسخگویی گذاشتید . دقیقا طبق فرمایش شما روز اول لاروها کلی مشکل داشتند تا به روی بدن والدین نشستند . رشد هم کردند و کاملا قابل مشاهده شدند . از نظر سلامت والدین کاملا مطمئن هستم چون از زمانی که 2 اینچ بودن تا الان خودم بزرگشون کردم و هیچ موقع بیمار نشدن . با این حساب من فکر میکنم چون سطح آب رو زیاد آوردم پایین شرایط آب به هم ریخت و باعث تلفات شد . من تو این مدت فقط والدین رو با غذای خشک تغذیه کردم که البته خیلی بی میل شدن و فقط قبل از سیفون یه یکه خیلی کوچک دل میندازم و 10 دقیقه بعد سیفون میکنم . در مورد چرخش نه چیزی مشاهده نکردم . نه کلا بیماری من ندیدم خدا رو شکر . چون هر روز تانک رو تمیز میکنم . عکس هم حتما امروز قرار میدم با تشکر

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهي
    شماره عضویت
    10169
    با تشکر از وقتی که جهت پاسخگویی گذاشتید . دقیقا طبق فرمایش شما روز اول لاروها کلی مشکل داشتند تا به روی بدن والدین نشستند . رشد هم کردند و کاملا قابل مشاهده شدند . از نظر سلامت والدین کاملا مطمئن هستم چون از زمانی که 2 اینچ بودن تا الان خودم بزرگشون کردم و هیچ موقع بیمار نشدن . با این حساب من فکر میکنم چون سطح آب رو زیاد آوردم پایین شرایط آب به هم ریخت و باعث تلفات شد . من تو این مدت فقط والدین رو با غذای خشک تغذیه کردم که البته خیلی بی میل شدن و فقط قبل از سیفون یه یکه خیلی کوچک دل میندازم و 10 دقیقه بعد سیفون میکنم . در مورد چرخش نه چیزی مشاهده نکردم . نه کلا بیماری من ندیدم خدا رو شکر . چون هر روز تانک رو تمیز میکنم . عکس هم حتما امروز قرار میدم با تشکر
    دوست عزيز سختي يا همون tds آب چنده ؟؟؟

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    Dragon Fish
    شماره عضویت
    12353
    نقل قول نوشته اصلی توسط soheil zokaei نمایش پست ها
    دوست عزيز سختي يا همون tds آب چنده ؟؟؟
    سلام سهیل عزیز . روی 10 هست

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    Dragon Fish
    شماره عضویت
    12353
    نقل قول نوشته اصلی توسط بابک آژیده نمایش پست ها

این هم عکس ها جناب آژیده.

صفحه 1 از 47 1234567891011121314151617181920 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)