نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهي ابشيرن وشور ، اسب،انواع گل وگياه،
    شماره عضویت
    11424

گفتگو با صاحب زيبا ترين اسب ايران درسال ٨٩

باعرض معضرت اين گفتگو مال سال ٨٩ است ام چون جالب بود من براي شما گذاشتم

من از اسب خودم مطمئن بودم. قبلاً هم در مسابقات شرکت کرده و مقام آورده بود و امسال پس از چند سال من دوباره تصمیم به شرکت در این مسابقات گرفتم. در این مسابقات مقام اول نریان بزرگسال خالص ایرانی به ذوالفقار داده شد و «خلود» مادیان 7 ساله من نیز در این مسابقات مقام دوم مادیان خالص ایرانی را به دست آورد...

حکیم مهر -* اسب شیهه کشید و با اندام زیبایش در یک لحظه شروع به پایکوبی در زمین مسابقه کرد. سوار او زین اسب را در دست داشتو از حرکت غرورمندانه اسب به خود افتخار کرد.

افتخار کرد که نسل اسب یا نژاد ایرانی را نجات داده و با پرورش این نژاد حالا در خاک این سرزمین بار دیگر اسطوره هزاران ساله داستانهای ایرانی را زنده کرده است و به غرور ملی*اش بوسه می زند.

اسفندعلی بهزادی کچویی در سال 1354 به دنیا آمد. او که فرزند خاک های جنوبی ایران -* خوزستان -* است از کودکی با اسب و پرورش آن آشنا شده و به این حرفه اجدادی اش افتخار می کند.

او با نگاهی به گذشته گردش هزاران ساله ایام و حرفه اجدادی را رمز پیروزی اسب هایش در جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل خوزستانی می داند.

در ادامه متن گفتگو با وی به نقل از روزنامه ایران بازخوانی می گردد :

*

چطور شد که به پرورش اسب روی آوردید؟
    پدربزرگ و جد پدری*ام همه در این رشته* فعالیت داشتند. آنطور که از پدرم شنیده*ام جد پدری*ام کاروانسرایی در نزدیکی اهواز داشته و در آن درشکه و گاری نگهداری می*کرده است. عمویم از 20 سال پیش در این زمینه فعالیت داشت. او در کنار این فعالیت خود، به اصالت اسب*هایی که نگهداری می*کردند، توجه خاصی داشت.
    چطور به صورت مستقیم و از نزدیک با دنیای اسب*ها آشنا شدید؟
    از کودکی علاقه زیادی به اسب*ها داشتم، همیشه در آرزوهای کودکانه*ام می*خواستم که مزرعه*ای داشته باشم و درون آن اسب*هایی باشد که همه به من تعلق داشته باشد.
    اولین اسب را چند سالگی به دست آوردید؟
    15 ساله بودم که صاحب نخستین اسبم شدم. اسبی که به او علاقه زیادی داشتم.
    چه کسی این اسب را برایتان خریده بود؟
    پدر و مادرم.
    باتوجه به نوع علاقه*تان به داشتن اسب حتماً به یاد دارید که اولین اسب محبوب*تان را در چه زمانی از دست دادید؟
    اسبی که به آن خیلی علاقه مند بودم «خوزستان» نام داشت، این اسب به علت مشکلات گوارشی*اش به سختی بیمار شد و بعد هم از بین رفت. با اینکه در این سال*ها اسب*های زیادی خریده*ام ولی هنوز آن را خوب به یاد دادم.
    مهم*ترین ویژگی اسب*ها چیست؟
    اسب*ها خیلی نجیب و باهوش هستند. اسب به*خوبی می*فهمد که صاحبش از او چه می*خواهد و به خواسته او توجه می*کند.
    چرا می*گویند اسب حیوان نجیبی است؟
    چون رفتارش در برابر صاحبش متفاوت است.حیوانی است که اطاعت می*کند.
    هزینه نگهداری یک اسب در ماه چقدر است؟
    450 تا 500 هزار تومان برای نگهداری یک اسب در بهترین حالت است و در درجه متوسط نیز تا 300 هزار تومان باید هزینه کرد.
    چه فرقی میان نژادهای مختلف اسب وجود دارد؟
    اسب*های عرب، نژادی استقامتی دارند و با هر آب و هوایی سازگار هستند. این نژاد در درجه حرارت و هوای خوزستان که تابستان*ها تا 50 و 60 درجه می*رسد، زندگی می*کند در حالی که نژادهای دیگر اسب در این دما نمی*تواند زندگی کند و به مشکل برمی خورد. از سوی دیگر از ویژگی*های اسب عرب هوش سرشار این حیوان است. اسب نژاد کرد هم اسب* مقاومی است چون در کوهستان*ها زندگی می*کند که شرایط سرد و متفاوتی دارد. اسب* نژاد ترکمن نیز سرعتی است. با این حال اسب عرب در همه جای دنیا شناخته شده و از تناسب اندام و زیبایی خاصی بهره مند است. سر و گردن این اسب زیباتر از نژادهای دیگر است. چه شد که شما به دنبال اسب*های نژاد ایران رفتید؟
    زمانی که متوجه شدم اسب نژاد ایرانی در حال از بین رفتن است و خون خارجی دارد وارد بدن اسب*های ایرانی می*شود، تصمیم گرفتم هر طور شده تا آنجا که در توان دارم در حفظ نژاد اسب ایرانی کوشش *کنم. در حال حاضر، در خوزستان من و چند نفر دیگر در این زمینه تلاش می*کنیم و تاکنون موفق بوده*ایم.
    چند اسب ایرانی دارید؟
    5 اسب نژاد خالص ایرانی دارم که سه اسب نر و سه اسب دیگر مادیان است.
    اسب نژاد ایرانی چه ویژگی دارد؟
    اسب با نژاد ایرانی خصوصیاتی مثل اسب عرب دارد. اسب ایرانی از زیبایی خاصی برخوردار است. مهم*ترین ویژگی آن داشتن دست و پای قوی و بدن ورزیده است. این نژاد نسبت به نژادهای دیگر اسب*ها از فیزیک درجه یک و بالایی برخوردار است. استقامت بدنی خوبی داشته و سرعتی معادل 80 تا 100 کیلومتر در ساعت دارد.
    چه فرقی میان اسب*های نر و اسب*های ماده وجود دارد؟
    اسب نر ایرانی به علت غرور و زیبایی اندام و حرکتش بهتر از اسب ماده است. اسب*های ماده ظریف*تر هستند.
    اسب*ها تا چند سالگی این زیبایی و استقامت را حفظ می*کنند؟
    بستگی دارد که از اسب چگونه مراقبت شود. آب و هوای خوب خیلی مهم است. در استان خوزستان و استان*هایی که آب و هوای خوبی ندارند، این مشکل بیشتر است. اسب در آب و هوای بد زود فرسوده می*شود.
    سن مفید استفاده از اسب تا چند سالگی است؟
    سن مفید استفاده از اسب 20 تا 22 سال برای زاد و ولد است.اگر در ورزش مورد استفاده قرار گیرد پس از 14 سالگی باید بازنشسته شود.
    مهم*ترین بیماری*های خطرناک و مهلکی که اسب را تهدید می*کند؟
    مهم*ترین بیماری که قابل درمان نیست کولیک است. اسب معده حساسی دارد به همین علت اگر غذایش کم و زیاد شود، وضعیت بدنی و حال او به هم می*ریزد و دیگر نمی*تواند غذای خود را هضم کند. در کل روده*اش مشکل پیدا می*کند.
    بیماری خطرناک دیگر، بیماری مشمشه یا سل پیشرفته است که کمتر در ایران دیده شده است. اگر اسبی به این بیماری مبتلا شد، سایر اسب*ها را هم درگیر می*کند و تمام اسب*ها باید از بین بروند.
    برای نگهداری اسب*هایتان چگونه هزینه*ها را تأمین می*کنید؟
    نگهداری اسب در اکثر کشورها به عنوان یک صنعت مهم، مورد توجه است ولی متأسفانه در ایران اینگونه نیست چون امکان صادر کردن اسب به خارج از کشور وجود ندارد.
    چرا؟
    چون ما قرنطینه سرمرز نداریم به همین علت نمی*شود اسب*ها را صادر کرد. الآن مشکل این است که هر کسی برای علاقه شخصی*اش اسب نگهداری می*کند و از راه فروش کره*ها به دارنده و نگهدارنده اسب کمک مالی می*شود.
    هر اسب حداکثر چقدر عمر می*کند؟
    اسب*ها 35 تا 40 سال هم عمر کرده*اند.
    اسبی که در مسابقه شرکت دادید چه ویژگی خاصی داشت؟
    داوران براساس ترکیب دست و پا، تیپ، سر و گردن، حرکت و فیزیک بدن به اسب*ها امتیاز می*دادند که اسب من با نام «ذوالفقار» که 5 سال دارد و از تیره*وزنه خرسان بالاترین امتیاز را گرفت.
    فکر می*کردید این امتیاز به ذوالفقار داده شود؟
    بله. من از اسب خودم مطمئن بودم. قبلاً هم در مسابقات شرکت کرده و مقام آورده بود و امسال پس از چند سال من دوباره تصمیم به شرکت در این مسابقات گرفتم. در این مسابقات مقام اول نریان بزرگسال خالص ایرانی به ذوالفقار داده شد و «خلود» مادیان 7 ساله من نیز در این مسابقات مقام دوم مادیان خالص ایرانی را به دست آورد.
    آخرین هدفی که دنبال می*کنید؟
    دوست دارم اصطبل*ام را گسترش بدهم. تا پارسال من اصطبل نداشتم ولی امسال محل مناسبی را با دوستانم ساختیم و تا سال*های آینده در نظر داریم بر تعداد اسب*هایمان بیفزاییم اگر صادرات اسب اعمال شود این صنعت در کشور ما مانند کشورهای دیگر رشد خواهد کرد.

همکار قدیمی (تیم مدیریت کل انجمن)

نوع حیوان خانگی
    ککاتیل
    شماره عضویت
    4193
    ممنونم

کاش عکسی از این اسب اضافه میکردید

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    شماره عضویت
    11424
    اين هم عكس

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    شماره عضویت
    11424

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)