نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    کاسکو دم قرمز
    شماره عضویت
    5898

تمرکز بر آپتازیا- قسمت اول(ترجمه)

تمرکز بر آپتازیا

قسمت اول- جان سخت
    بیشتر علاقه مندان آب شور در دوره تجربه سرگرم کننده اشان مجبور به روبرو شدن با آپتازیا هستند. در این دو قسمت در مورد آپتازیا ، ما در مورد اینکه چگونه این موجود جان سخت در آکواریوم شما رشد میکند و راههای مختلف رهایی از آن را بحث می کنیم.

شناخت دشمن

یک مهمان عمومی و ناخواسته در آکواریوم های آب شور ، آپتازیا ، همچنین شناخته شده بنامهای شیشه، صخره، لوله یا رز شیشه ای، قادر است سریعاً تکثیر شده و به شدت وارد رقابت برای غذا و فضای مناسب شود. آنها معمولاً در سنگ های زنده(لایو راک) یا دسته های مرجانی منتظر موقع مناسب برای رشد در آکواریوم شما می مانند.

این دشمن فرصت طلب می تواند بواسطۀ شباهتش به یک درخت نخل مینیاتوری با بدنۀ پلیپی و دهانی محصور شده با شاخکها مورد شناسایی قرار گیرد. گونه های مختلفی از آپتازیا وجود دارد. بعضی گونه ها شفاف هستند در حالی که بقیه بیشتر قهوه ای روشن یا برنزه هستند و گوناگونی اندازه از چندین سانتیمتر تا چند اینچ دارند. رنگ قهوه ای بیشتر آپتازیاها ناشی از رابطۀ همزیستی با زوکانتیا است ، گیاه سلولی بسیار کوچکی که در داخل بافت آپتازیاها زندگی می کند که بیشتر مواد مغذی و انرژی آپتازیا را فراهم می کند.

مانند همۀ اعضا دودمان سنیداریا، آپتازیا قادر است بمنظور دفاع و حمله نیش بزند. شاخکهای حساس اطراف ناحیه دهان دارای سلولهای نیش بنام نیماتوسیت است که می تواند ماهی ها، سخت پوستان ، مرجانها و لایوراکها را در آکواریوم شما نیش بزند. بعنوان یک مکانیسم دفاعی در صورتی که آپتازیا احساس خطر کند می تواند خودش را در سوراخ کوچکی در لایوراک پنهان کند.

اساتید نجات
    آپتازیا می تواند به سرعت تکثیر شود و اینکار را هم از طریق ج ن س ی و هم غیرج ن س ی انجام میدهد. منظور از روش غیر ج ن س ی پارگی پایه ای است . در طی پارگی پایه ای سلولهای اساسی که بسیار ریز هستند برای ایجاد کلونی جدید در جای دیگری از تانک از آپتازیا جدا می شوند- روی سنگهای زنده، لایه ها، دیواره آکواریوم و حتی روی تجهیزات. این اتفاق گاهی زمانی رخ میدهد که سعی در برداشتن فیزیکی پلیپ آپتازیا می شود ، که اغلب باعث ایجاد تعداد بیشتر پلیپ آپتازیا نسبت به قبل میشود.

با وجود سختی های فراوان از بین بردن آپتازیا بهتر است قبل از اینکه جمعیت آپتازیا در تانکتان از کنترل خارج شود اقدام به اینکار نمایید. در قسمت دوم روشهای موثر در از بین بردن آپتازیا را بیان می کنیم.

مترجم: ZKARIMI
    منبع : www.liveaquaria.com

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    کاسکو دم قرمز
    شماره عضویت
    5898
    قسمت دوم نابود کردن طاعون

احتمالات کنترل آپتازیا

هر آکواریوم دار آب شور که مجبور به مواجه با آپتازیای قرمز مزاحم بوده میداند که رهایی آکواریوم از دست این موجود جان سخت چقدر مشکل است. اما از آنجا که آپتازیا خودبخود رخت برنمی بندد این برعهدۀ شماست که آنها را مجبور به خداحافظی کنید.

خداحافظی با آپتازیا

اولین کاری که می توانید انجام دهید کاهش شانس آپتازیا برای تکثیر است. غذا دهی دقیق برای ماهی ها و مرجانها داشته باشید تا اجازۀ هرگونه سرقت غذا را از آپتازیا بگیرید. از آنجاییکه آپتازیا منبع تهیه انرژی خاص خود را دارد ، ایجاد امکان دسترسی به غذاهای اضافی کمکی به شما نمیکند.

بعد... تهیه نقشۀ حمله- بسیاری از علاقه مندان آب شور سعی می کنند که بطور فیزیکی آپتازیا را از بین ببرند اما اینکار فقط باعث افزایش تعداد پلیپ ها و در نتیجه افزایش مشکل می شود. بهترین راه اینست که اول بر روی دشمنان طبیعی آپتازیا سرمایه گذاری کنید.

دشمنان طبیعی آپتازیا

میگوهای پیرمینت ابزار مناسب برعلیه آپتازیاست. اطمینان حاصل کنید که حتماً میگوهای پیرمینت (
    peppermint shrimp- lysmata wurdemanni ) را تهیه می کنید و نه عموزاده های اقیانوس آرام مثل lysmata californica یا rhynchocinetes durbanesis که علاقه کمتری به آپتازیا دارند. در نظر داشته باشید که همه میگوهای پیرمینت نیز علاقه مند به آپتازیا نیستند.

پروانه ماهی مسی نیز در مقابله با آپتازیا بسیار مفید است اما همچنین ممکن است به حلزونها و کرمهای لوله ای و بعضی دیگر از موجودات موجود در آکواریوم صدمه بزند.

همچنین
    berghia nudibranch(berghia verrucicornis) که به سختی یافت می شود و زنده نگه داشتنش در آکواریوم بسیار سخت است، می تواند بعنوان مصرف کنندۀ آپتازیا نام برد . آنها بسیار کوچک( 10 تا 14 میلیمتر) و شب رو هستند و ممکن است ماهها طول بکشد تا یک کلونی موفق جهت خوردن آپتازیا ایجاد کند اما بهرحال می تواند بطور فوق العاده ای و گاه بطور کامل آپتازیا را در آکواریوم شما از بین ببرد.

یک راه حل شیمیایی ایمن

ایمن ترین راه حل شیمیایی برای کنترل آپتازیا ، استفاده از محلول کلسیم هیدروکساید مخصوص آکواریوم و تزریق آن توسط سوزن تزریق زیرپوستی به داخل پلیپ و یا وارد کردن آن نهآآ
    به دهان آپتازیا می باشد. بهتر است بدانید که اضافه کردن کلسیم هیدروکساید میتواند با توجه به شرایط خاص آب آکواریوم باعث بالا رفتن ph شود پس حواستان به پارامترهای آب باشد.

یک راه حل غیرشیمیایی ایمن

یک راه حل ایمن غیرشیمیایی تزریق آب جوش
    RO توسط سوزن تزریق زیرپوستی به داخل پلیپ است . آب جوش آپتازیا را بطور کامل می کشد همچنین می توان از آب لیمو برای تزریق به آپتازیا استفاده کرد.

مترجم: ZKARIMI
    منبع : www.liveaquaria.com

کاربر موثر

شماره عضویت
    740
    درود
    دوستان اپتازیا تانک و همه جا را حتی فیلتر و موج ساز را فرا گرفته. خیلی هم بزرگ شدن. الان ریف و ماهی توی تانک ندارم.
    میخواستم از سولفات مس (کات کبود) با توجه به این که ترکیب مس داره استفاده کنم.
    سوالم این که چه مقدار استفاده کنم؟؟
    و این که به غیر از، از بین بردن نرم تنان ضرر دیگه ای نداره؟؟
    ضمنا کل آب تانکو بعد از این کار تعویض می کنم.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    mahii
    شماره عضویت
    11652
    نقل قول نوشته اصلی توسط BEYOND نمایش پست ها
    درود
    دوستان اپتازیا تانک و همه جا را حتی فیلتر و موج ساز را فرا گرفته. خیلی هم بزرگ شدن. الان ریف و ماهی توی تانک ندارم.

راجع به این راه حل دوستانی که تجربه داشتن حتما نظر میدن ولی وارد کردن مس به تانک در هر شرایطی جالب نیست
    شما به راحتی میتونید آب شیرین رو بجوشونید و با همون دمای بالا با سرنگ آب جوش رو روی آبتازیا یا داخلش تزریق کنید نابود میشه فقط زمانبر هستش اما بدون هیچ ضرریه شوری رو هم کنترل کنید اگر حجم کار خیلی بالا بود یا نوار مسی و راکون هم راحت میتونید اینکار رو بکنید همرو براتون ریشه کن میکنه " پودر کالک واسر هم بچه های خودمون دیدم استفاده میکنن دوستانی که تجربه دارن بگن. اونهم بی ضرر هستش .... ولی از مس استفاده نکنید خیلی بهتره

همکار قدیمی بخش آکواریم آب شور

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15314
    نقل قول نوشته اصلی توسط BEYOND نمایش پست ها
    درود
    با سلام شما تو تانک ریف یا تانکی که لایوراک داره به هیچ عنوان مجاز به استفاده از سولفات مس نیستین حتی 2 قطره
    در اکواریوم های قرینطینه یا تانکای اصلی هم این کار فقط برای افراد حرفه ای و با داشتن تست مس مجاز هست چون بسایر خطرناک هست و فردی که استفاده میکنه حتما باید بتونه نشونه های مختلف حاصل از استفاده اون روی ماهی ها رو تشخیص بده
    یه سری از ماهی ها مثل ماهی ها با فلس های درشت به مس حساسن ودچار سوختگی میشن
    دور این دارو رو خط بکشین به نظرم
    من افرد زیادی دیدم با استفاده از مس ماهیشونو سوزوندن و کشتن
    اپتزیا راه حل های دیگه داره مس برای این کار نیست
    موفق باشید

همکار قدیمی انجمن آکواریم های آب شور

نوع حیوان خانگی
    تانک ریف / فلاور
    شماره عضویت
    6015
    بهترین و سیف ترین راه حل حذف فیزیکی هست
    من اوایل راه اندازی با یه سیخ کباب نابودشون کردم اما فوق العاده حوصله میخواد
    موفق باشید

کاربر موثر

شماره عضویت
    740
    با تشکر از همه دوستان
    با توجه به این که همه جا را گرفته و خیلی هاشون قابل دیدن نیستند میخواستم از ترکیب مس استفاده کنم که ریشه کن بشه.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)