نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    کاربر ثابت

شماره عضویت
    9

راهنماي آموزش

قبل از آغاز آموزش حتما بخوانيد
    سلام به همه دوستان
    مدتي است كه خلا بزرگي در امر آموزش هاي پيشرفته احساس ميشه،همه ما كه به اين انجمن ميايم يا تازه يك طوطي خريديدم يا اينكه قصد خريد داريم يا يك مدتي است كه پرنده را داريم و مراحل رام كردن را پشت سر گذاشتيم و بسياري هم از بحثها و سوالهاي تكراري خسته شديم و دلمون ميخواد كه به پرنده مون چيزي فراتر از نوازش سر، از دست غذا گرفتن يا حرف زدن ياد بديم . براي همين با مشورتي كه با مديريت كل سايت داشتيم، من و همكار عزيزم خانم Sepide p تصميم گرفتيم كه يكسري مطالب دنباله دار از پرورش دهندگان طوطي ها جستجو،ترجمه و در اختيار دوستان قرار بديم. قطعا اين مجموعه خالي از نقص نخواهد بود و به كمك شما هم نيازمنديم. از تمامي دوستان علاقه مند هم دعوت مي كنيم تا در اين امر با ما همكاري كنند.
    اميدواريم كه اين مجموعه به تدريج كامل شده و باعث افزايش اطلاعات همه ما بشه و از همه مهمتر اينكه به ما كمك كنه تا ارتباط بهتر و صحيح تري با پرنده مون داشته باشيم.
    نكته بسيار مهم اين است كه طوطي هايي مي تونند مورد آموزش پيشرفته قرار بگيرند كه حتما حتما حتما حتما حتما حتما مراحل اوليه از قار افتادن، رو دست آمدن، از دست غذا گرفتن را گذرانده باشن و كاملا اجتماعي (يا به قول ما پر رو) و نترس شده باشن در غير اين صورت اين آموزشها نه تنها بي نتيجه بلكه باعث ايجاد استرس و ناراحتي در پرنده ميشه پس دوستاني كه تازه امروز پرنده خريدن و پرنده شون وحشي است توقع نداشته باشن كه بتونن اين آموزشها را به طوطيشون ياد بدن.
    موفق و سلامت باشيد

Shikra and Sepide P

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9

راهنماي آموزش طوطي ها

در اين قسمت تصميم داريم آموزشهاي افراد مختلف را به ترتيب در اختيار دوستان قرار بديم.
    در بخشي كه در ادامه مشاهده خواهيد كرد تجربه يكي از تربيت كنندگان حيوانات به نام خانم Tani Robar را در اختيارتان خواهيم گذاشت.
    خانم تاني بيشتر دوران عمرش را به تربيت حيوانات مشغول بوده ،در ابتدا تربيت كننده سگ، و سپس اسب و د رحال حاضر از تربيت كنندگان پرندگان است. خانم تاني يكي از تربيت كنندگان موفق حيوانات است و كه تجربه هاي عمر خود را از طريق سايت زير در اختيار علاقه مندان قرار داده است.

[IMG][/IMG]
    ویرایش توسط Shikra : 8th July 2010 در ساعت 09:31 PM

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    راهنماي آموزش طوطي
    اولين كليد: شكيبايي و صبوري به همراه رفتار عاشقانه .

آموزش به طوطي علاوه براي آنكه بهترين راه براي محكم تر شدن رابطه شما و طوطيون هست باعث ميشه كه ساعات شاد و مفرحي در كنار هم داشته باشيد. اكثر طوطي ها بسيار باهوش و بسيار خوش حافظه هستند. يه نظر ميرسه كه اونها از يادگيري كارهاي جديد لذت مي برند و به صاحبشون توجه مي كنند. عشق ، محبت و شكيبايي در امر آموزش طوطي سرعت ياد گيري پرنده را افزايش ميده پس يادتون باشه كه عاشقاته با طوطي خودتون رفتار كنيد.

دومين كليد: رام بودن و اعتماد پرنده به شما

اما رام بودن يعني چه؟

در ابتدا و قبل از اينكه بخواهيد آموزشهاي پيشرفته را شروع كنيد بايد مطمئن باشيد كه پرنده تون كاملا اجتماعي و رام است و از افراد مختلف نمي ترسه . پرنده بايد كاملا با محيط آدابته شده باشه و ترس اوليه اش (خصوصا در طوطيهاي وحشي) از بين رفته باشه. اين رام شدن بايد به حدي باشه طوطي تون با ميل ، رغبت و به صورت داوطلبانه بياد پيش شما ،خودش روي دستتون بياد و خودش بهتون اجازه بده كه به هر قسمت از بدنش كه خواستيد دست بزنيد و لمسش كنيد مثل لمس كردن پاهاش، لمس كردن زير بالهاش و همچنين با ميل و اشتياق از دستتون غذا بگيره ، اگر طوطي اين مراحل را نگذرانده باشه آموزشهاي پپيشرفته غير ممكنه.

سومين كليد: در مراحل آموزش ،از گاز گرفتن طوطي نترسيد و او را هم نترسانيد.

اگر شما از گاز گرفتن طوطي تون طوطي تون بترسيد يا اون از شما به هر دليلي ترسيده باشه از شما چيزي ياد نخواهد گرفت. طوطي ها تمام احساس صاحبشون مثل خشم، ناراحتي و ترس را به سرعت ياد ميگيرند و حافظه خوبي هم دارند.
    هنگامي كه پرنده شما كاملا رام و اجتماعي شد بايد به آموزشهاي پيشرفته تر فكر كنيد.

مكان آموزش : بايد در مكاني شروع كنيد كه كاملا آرام و بدون استرس باشه، به دور از وجود كودكان پر سر و صدا، زنگ تلفن، سگ يا هر حيوان خانگي ديگه(به ويژه پرنده اي ديگر) ، سر و صداي تلويزيون و خلاصه هر چيز ديگه كه بتونه توجه دانش آموزتون(يعني طوطيتون) را پرت كنه.

من براي تربيت طوطيهام معمولا از يك ميز كوچك استفاده مي كنم تا پرنده ام كاملا در دسترس باشه و من هم به راحتي بتونم بنشينم و خسته نشم. اگر شما عادت به نشستن نداريد مي تونيد بايستيد اما بايد توجه داشته باشيد كه سرتون يا صورتتون نبايد بالا تر از ارتفاعي كه طوطي هست باشه. و اين يك فاكتور تاثير گذار در مراحل تربيت پرنده است. اجازه بديد كه پرنده احساس آرامش داشته باشه.

نكته ديگر در تربيت پرنده اين است كه مدت زمان تمركز پرنده خيلي كوتاهه و من اغلب براي جلب توجه اون دچار زحمت ميشم.من از كليد براي جلب توجهش استفاده مي كنم .هر وقت حواسش پرت ميشه من كليد را تكون ميدم.از تكرار اين كار خسته نشيد.

همه طوطي ها را در هر سني ميشه تربيت كرد، اما پرندگان جوان تر ،راحت تر تربيت ميشن براي اينكه هنوز عادتها و اخلاقشون شكل نگرفته . ايده آل ترين حالت اينه كه يك پرنده جوان را براي تربيت انتخاب كنيد كه بتونيد راحت تر باهاش دوست شده و توجه اون را براي آموزش به خودتون جلب كنيد.

صرف نظر از نوع پرند تون روش تربيتي كه براش به كار ميبريد بايد روش تقويت مثبت باشه يعني بايد تشويقي باشه تا تنبيهي . اين روشي است كه همه تربيت كنندگان حيوانات اون را به كار مي برن فرقي نمي كنه كه حيوان چي باشه : پرنده، فك ، دلفين و يا هر حيوان وحشي ديگه اي كه فكرش را بكنيد. روش تقويت مثبت يا جايزه به ازاي انجام كارمناسب، بهترين روش موجود است. برخي از صاحبان پرنده ها گزارش مي كنند كه در ازاي انجام كار مناسب به عنوان جايزه سر پرنده شون را نوازش (نوازشي كه همانند نوازش جفت پرنده ميماند و در رفتار شناسي به نوازش جنسي مشهور است نوازش پوشپرهاي گوش وسر ) در حاليكه تربيت كنندگان پرندگان بهترين جايزه را يك خوراكي خوشمزه مي دانند، نوازش بعدها پرنده را به لحاظ رفتاري دچار مشكل مي كنه. من خودم از تخمه آفتابگران براي طوطي هاي كوچك و بادام زميني براي طوطي هاي بزرگ تر استفاده مي كنم . البته شما مي تونيد محبوب ترين غذاي پرنده تون را به عنوان جايزه براش انتخاب كنيد. براي اينكه بفهميد كه كدام خوراكي براي پرنده تون مي تونه به عنوان جايزه باشه به ظرف غذايي كه براش مي ذاريد دقت كنيد ببينيد اولين غذايي كه از بين چند غذا انتخاب مي كنه كدومه، همون را به عنوان جايزه انتخاب كنيد و اون را از غذاي روزانه اش حذف كنيد.

پاداش بايد طوري باشه كه پرنده بتونه به سرعت اون را بگيره و مصرف كنه( مثلا اندازه اش خيلي بزرگ نباشه يا چيزي نباشه كه خوردنش طولاني باشه در ضمن كم باشه كه پرنده را براي گرفتن نوبت بعدي جايزه تحريك كنه) به عنوان مثال پرنده هايي كه با پلت هاي آماده تغذيه ميشن ميوه ها و سبزيجات براشون جذابه ( ميوه مي تونه جايزه باشه)،همچنين خوردن دانه ها هم به عنوان جايزه براي اين جور پرنده ها لذت بخشه.

منظور ما از دادن جايزه(پاداش يا تشويق) اينه كه پرنده بدونه اگر صاحبش را خوشحال كنه و كاري كه آرزو داريم انجام بده پاداش ميگيره . اگر شما بلافاصله بعد از دادن پاداش از لغاتي مانند " خوبه"*يا "آفرين" استفاده كنيد پرنده مفهوم آنها را ياد ميگيره و كلمه تشويق بعد از مدتي مي تونه جاي پاداش را بگيره. در واقع پرنده مي فهمه وقتي ميگيد "خوبه" جايزه در راهه و سريع كاري را كه ياد گرفته انجام ميده. اين مهمترين قانون دادن جايزه است.

بهتره كه اجازه بديد پرنده تون قبل از آغاز آموزش با مكان مورد نظرتون آشنا بشه و اونجا بازي كنه ، اجازه بديد استند تي (T-Stand) را ببينه و استفاده كنه و بفهمه كه يك جايگاه راحت و سرگرم كننده است. بعد از همه اين مراحل پرنده تون آماده است كه آموزشهاي پيشرفته را شورع كنيد.

از مجموعه آموزش هاي تاني
    ویرایش توسط Shikra : 8th July 2010 در ساعت 09:32 PM

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    10855
    با سلام خدمت دوست من

طوطی من قبلا رو دست میومد ولی الان فقط گاز میگیره ولی هنوز غذا از دست میگیره میخاستم ببینم میتونید کمکم کنید
    شاه
    طوطی هست تقریبا دوساله هست نر هست ممنون میشم ازتون

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط ali66 نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوست من

طوطی من قبلا رو دست میومد ولی الان فقط گاز میگیره ولی هنوز غذا از دست میگیره میخاستم ببینم میتونید کمکم کنید
    شاه
    طوطی هست تقریبا دوساله هست نر هست ممنون میشم ازتون
    سلام

من فقط 2 خط مینویسم چون اصلا چیز پیچیده ای نیست این موضوع!

شاه طوطی اگر 1 هفته تو قفس حبس بشه یا بهش توجه کمی بشه بعد از اون تا 1 روز گاز میگیره صاحبش رو! کلا پاراکیت های هندی مخصوصا ملنگو (باز شاه طوطی کمتر اینجوری میشه) هر چی تو قفس بیشتر بمونن رفتار تهاجمیشون بیشتر میشه .
    از این نظر نقطه مقابل طوطی های مناطق حاره ای مثل کاکادو و کاسکو هستند

موفق باشید

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    10855
    ممنون از جوابت

ولی اصلا تو قفس نمیزارمش همش آزاده

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    ممنون از جوابت

ولی اصلا تو قفس نمیزارمش همش آزاده

سعی کنید قفس روبراش جذاب کنید وگرنه به مشکل برمیخورید . آزادی بیش از حد هم برای شما دردسر میشه هم برای خودش بده . چه مدت این طوطی دست شماست ؟؟ چه مواقعی گاز میگیره ؟؟ وقتی رو قفس نشسته یا وقتی توی قفسه ؟؟ ارتباطش با شما چطوره ؟؟

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    10855
    سلام

یه مطلبی خوندم که از گازش نترسید همین کارو کردم الان مجدد روی دست میاد بوس میده و دورم میزنه

ولی نمیزاره نازش کنم وقتی رو دستمه دست دیگم میاد نزدیکش میخاد گاز بگیره هنوز یکم میترسه ولی غذا از دست میگیره

همکار قدیمی (تیم مدیریت کل انجمن)

نوع حیوان خانگی
    ککاتیل
    شماره عضویت
    4193
    سلام

یه مطلبی خوندم که از گازش نترسید همین کارو کردم الان مجدد روی دست میاد بوس میده و دورم میزنه

ولی نمیزاره نازش کنم وقتی رو دستمه دست دیگم میاد نزدیکش میخاد گاز بگیره هنوز یکم میترسه ولی غذا از دست میگیره
    سلام

همین که رو دستتون میاد خودش خیلی خوبه

شاه طوطی ها و ملنگو ها رفتار گاز گرفتن تا حدودی توشون هست و از بین نمیره

اولا باید بدونید که به هیچ وجه دستتون رو از پشت سرش بهش نزدیک نکنید

حتی اگر به صورت سرنگی هم بزرگ کرده باشید جوجه رو ، از این حرکت میترسه و برای دفاع حتما گاز میگیره

دوم اینکه دستتون رو تا جایی نزدیکش ببرید که نترسه

دقت کنید وقتی کف دست رو سمتش میبرید بیشتر میترسه یا وقتی انگشت به سمتش میبرید

از هرکدوم کمتر میترسه با همون تمرین کنید باهاش

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)