صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 23
    کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    2330

سیستم های مدار بسته در تکثیر دیسکس

سلام
    از اونجایی که فکر میکنم تو سایت کمتر به این مطلب پرداخته شده و نقش مهمی در تکثیر دیسکس و همچنین تخصصی شدن این کار داره تصمیم گرفتم این تاپیک رو ایجاد کنم
    امیدوارم با کمک شما دوستان عزیز بتونیم یه مبحث جامع و کاملی در این مورد داشته باشیم
    پاینده و شاد باشید
    مهدی

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    2330
    مدتیه دارم روی یه طرح مدار بسته کار میکنم دوست دارم دوستان عزیز هم نظرشون رو در مورد این سیستم ها بدن و با هم مزایا و معایبش رو بررسی کنیم
    اول اجازه بدید که یه سری توضیحات در مورد این سیستم بدم تانک های طراحی شده در عکس برای سایز کردن هستش و شامل 4 تا تانک و یه سامپ و دو تا تانک مجزا که هم میتونه به عنوان قرنطینه استفاده بشه و هم تانک تکثیر
    اینم طرح مورد نظر

ابعاد تانک ها و سامپ:
    ابعاد تانک های متصل به سیستم: طول 100 عرض 50 ارتفاع 60 (حجم اسمی 300 لیتر ولی حدود 275 لیتر هستش شامل 4 تانک)
    ابعاد سامپ: طول 100 عرض 50 ارتفاع 60(دقیقا اندازه تانک ها)
    ابعاد تانک های قرنطینه و تکثیر (پایین سمت راست عکس): طول 50 عرض 50 و ارتفاع 60 (2 تانک)
    حجم کل سیستم بدون در نظر گرفتن قرنطینه (سیستمی که به هم متصل هستش) در حدود 1400 لیتر

سیستم انتقال اب به سامپ و برگشت اب:
    همون طور که تو عکس مشخصه اب به وسیله سوراخ هایی که در پشت تانک ها هستش به سامپ هدایت میشه و دوباره بوسیله یه واتر پمپ قوی برمیگرده به تانک ها
    اب از اکواریوم های بالایی بوسیله لوله از پشت سر ریز میشه پایین و در تانک های ردیف دوم بوسیله یه سه راهی ، هم اب تانک بالا رو در خودش جا میده و هم از خود تانک های ردیف دوم اب سر ریز میشه پایین
    احتمالا برای فیتینگ ها از اتصالات پلی اتیلن استفاده کنم و لوله ها رو هم پی وی سی 5/1 اینچ در نظر بگیرم
    لوله هایی که به رنگ ابی پر رنگ هستش برای انتقال اب به سامپ هستش و لوله هایی که ابی کم رنگ دارن برای برگشت اب به تانک ها(باید این نکته رو اضافه کنم که تمام تانک ها چه در ورودی اب و چه در خروجی اب دارای یه شیر هستن که در صورت لزوم با بسته شدن شیر ، تانک از سیستم خارج میشه(تو عکس شیر نداره!!!)
    از اونجایی که سیفون های روزانه داریم و قرار نیست سیکلی طی بشه از هیچ مدیایی در سامپ استفاده نمیشه و فقط یه واتر پمپ ، بخاری و یه یو وی در سامپ هستش(به خاطر اتصال تانک ها به هم از یک بخاری و یک یو وی استفاده میشه!!!)
    بیشترین حجم اکسیژن رسانی هم در سامپ انجام میشه هر چند که هر تانک یه فیلتر اسفنجی معمولی هم خواهد داشت

سیستم سیفون تانک ها:
    متاسفانه فعلا طرحی برای سیفون راحت با حداقل زمان پیدا نکردم و همون سیفون دستی قدیمی مد نظرم هست با این تفاوت که میخوام سر شلنگ سیفون یه واتر پمپ وصل کنم که سرعت سیفون بیشتر بشه و این که انتهای شلنگ سیفون رو به داخل سوراخ های تانک ها بزارم اینجوری همه اب ها هدایت میشه به سامپ و با باز کردن شیر اون لوله ای که در قسمت پایین سمت چپ سامپ قرار داره کلیه اب ها تخلیه میشه فکر کردم اینجوری شاید یه کم سیفون مرتب تر و منسجم تر انجام بشه و خود سامپ هم تخلیه میشه
    اما اب دپو شده ای که بعد از سیفون وارد تانک ها میشه(که خودش یه تانکر پلاستیکی مجزا برای دپو کردن اب داره) دیگه بوسیله دست وارد تک تک تانک ها نمیشه و با اول لوله ای که بالای سمت چپ سامپ هستش وارد سامپ میشه و واتر پمپ اب جدید رو به تانک های سیفون شده برمیگردونه هر روز حدود 1000 لیتر سیفون انجام میشه یعنی حدود 90 در صد حجم تانک ها
    حتی اسم نژاد هایی هم که قراره نگهداری بشه روی تانک ها نوشته شده که فعلا این قسمت رو کاری باهاش نداریم تا بعد سر انتخواب نژاد های مختلف یحث خواهیم کرد
    من خودم سوال های زیادی تو ذهنم هست ولی دوست دارم یه کم بحث باز بشه ولی کم کم جلو بریم مطرح خواهم کرد
    از دوستان خواهش میکنم وارد بحث بشن و مزایا و معایب سیستم های مدار بسته رو مورد بررسی قرار بدیم هر نقد و انتقاد و سوالی در مورد این سیستم هستش دوست دارم مطرح بشه
    پاینده و شاد باشید
    مهدی

همکار قدیمی انجمن دیسکس

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    47
    سلام:
    دوست عزیز طرح بسیار جالبی هست ولی مهمترین مشکلش این هست که اگر خدا یی نکرده یکی از تانکهای شما بیماری داشته باشه با توجه به اینکه تانکها بهم متصل هستند بیماری به تمام تانکها سرایت میکنه مشابه این طرح در ماهیران مرکزی هست (اگر اشتباه نکنم)ولی اون ماهیها با دیسکس فرق دارنددر مورد ماهیان دیگر شاید بشه این ریسک را انجام داد ولی دیسکس نه
    ویرایش توسط B@B@K : 3rd July 2013 در ساعت 03:10 PM

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    سلام دقیقا در تایید فرمایشات استاد وزیر پور عزیز تنها روش استفاده از این سیستم گذشتن آب از یک سیستم میکروب کشی هست که در بحثهای سیستم های مدار بسته در کشورهای پیشرفته مورد استفاده میشه که کل آب تانکها وارد یک سیستم میشه که سختی چک میشه . آمونیاک و میکروب ها گرفته میشه . نیازی هم به سیکل نیست چون همیشه آب جدید تازه شده وارد سیستم میشه . ولی این کارتون شبیه سیستم های فروشگاهی آب شور هست که با یک بیماری کل ماهیها دچار مشکل میشن .

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    9342
    نقل قول نوشته اصلی توسط Akhavani نمایش پست ها
    مدتیه دارم روی یه طرح مدار بسته کار میکنم دوست دارم دوستان عزیز هم نظرشون رو در مورد این سیستم ها بدن و با هم مزایا و معایبش رو بررسی کنیم
    اول اجازه بدید که یه سری توضیحات در مورد این سیستم بدم تانک های طراحی شده در عکس برای سایز کردن هستش و شامل 4 تا تانک و یه سامپ و دو تا تانک مجزا که هم میتونه به عنوان قرنطینه استفاده بشه و هم تانک تکثیر
    اینم طرح مورد نظر

ابعاد تانک ها و سامپ:
    ابعاد تانک های متصل به سیستم: طول 100 عرض 50 ارتفاع 60 (حجم اسمی 300 لیتر ولی حدود 275 لیتر هستش شامل 4 تانک)
    ابعاد سامپ: طول 100 عرض 50 ارتفاع 60(دقیقا اندازه تانک ها)
    ابعاد تانک های قرنطینه و تکثیر (پایین سمت راست عکس): طول 50 عرض 50 و ارتفاع 60 (2 تانک)
    حجم کل سیستم بدون در نظر گرفتن قرنطینه (سیستمی که به هم متصل هستش) در حدود 1400 لیتر

سیستم انتقال اب به سامپ و برگشت اب:
    همون طور که تو عکس مشخصه اب به وسیله سوراخ هایی که در پشت تانک ها هستش به سامپ هدایت میشه و دوباره بوسیله یه واتر پمپ قوی برمیگرده به تانک ها
    اب از اکواریوم های بالایی بوسیله لوله از پشت سر ریز میشه پایین و در تانک های ردیف دوم بوسیله یه سه راهی ، هم اب تانک بالا رو در خودش جا میده و هم از خود تانک های ردیف دوم اب سر ریز میشه پایین
    احتمالا برای فیتینگ ها از اتصالات پلی اتیلن استفاده کنم و لوله ها رو هم پی وی سی 5/1 اینچ در نظر بگیرم
    لوله هایی که به رنگ ابی پر رنگ هستش برای انتقال اب به سامپ هستش و لوله هایی که ابی کم رنگ دارن برای برگشت اب به تانک ها(باید این نکته رو اضافه کنم که تمام تانک ها چه در ورودی اب و چه در خروجی اب دارای یه شیر هستن که در صورت لزوم با بسته شدن شیر ، تانک از سیستم خارج میشه(تو عکس شیر نداره!!!)
    از اونجایی که سیفون های روزانه داریم و قرار نیست سیکلی طی بشه از هیچ مدیایی در سامپ استفاده نمیشه و فقط یه واتر پمپ ، بخاری و یه یو وی در سامپ هستش(به خاطر اتصال تانک ها به هم از یک بخاری و یک یو وی استفاده میشه!!!)
    بیشترین حجم اکسیژن رسانی هم در سامپ انجام میشه هر چند که هر تانک یه فیلتر اسفنجی معمولی هم خواهد داشت

سیستم سیفون تانک ها:
    متاسفانه فعلا طرحی برای سیفون راحت با حداقل زمان پیدا نکردم و همون سیفون دستی قدیمی مد نظرم هست با این تفاوت که میخوام سر شلنگ سیفون یه واتر پمپ وصل کنم که سرعت سیفون بیشتر بشه و این که انتهای شلنگ سیفون رو به داخل سوراخ های تانک ها بزارم اینجوری همه اب ها هدایت میشه به سامپ و با باز کردن شیر اون لوله ای که در قسمت پایین سمت چپ سامپ قرار داره کلیه اب ها تخلیه میشه فکر کردم اینجوری شاید یه کم سیفون مرتب تر و منسجم تر انجام بشه و خود سامپ هم تخلیه میشه
    اما اب دپو شده ای که بعد از سیفون وارد تانک ها میشه(که خودش یه تانکر پلاستیکی مجزا برای دپو کردن اب داره) دیگه بوسیله دست وارد تک تک تانک ها نمیشه و با اول لوله ای که بالای سمت چپ سامپ هستش وارد سامپ میشه و واتر پمپ اب جدید رو به تانک های سیفون شده برمیگردونه هر روز حدود 1000 لیتر سیفون انجام میشه یعنی حدود 90 در صد حجم تانک ها
    حتی اسم نژاد هایی هم که قراره نگهداری بشه روی تانک ها نوشته شده که فعلا این قسمت رو کاری باهاش نداریم تا بعد سر انتخواب نژاد های مختلف یحث خواهیم کرد
    من خودم سوال های زیادی تو ذهنم هست ولی دوست دارم یه کم بحث باز بشه ولی کم کم جلو بریم مطرح خواهم کرد
    از دوستان خواهش میکنم وارد بحث بشن و مزایا و معایب سیستم های مدار بسته رو مورد بررسی قرار بدیم هر نقد و انتقاد و سوالی در مورد این سیستم هستش دوست دارم مطرح بشه
    پاینده و شاد باشید
    مهدی
    سلام ..

مهدی جان به شرطی جوابگوست که ماهیها رو از قبل در محل دیگه ای قرنطینه کنی ... دقیقا کاری که روزبه اسماعیل پور عزیزم انجام میده

همکار قدیمی انجمن دیسکس

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    47
    نقل قول نوشته اصلی توسط مرتضی خمیری نمایش پست ها
    سلام ..

مهدی جان به شرطی جوابگوست که ماهیها رو از قبل در محل دیگه ای قرنطینه کنی ... دقیقا کاری که روزبه اسماعیل پور عزیزم انجام میده
    سلام:آقا مرتضی حتی با قرنطینه ماهیان هم این مشکل و احتمال پا برجا است زیرا حتی ماهیان قرنطینه شوند از کجا معلوم که ماهیان در آینده به بیماری دچار نشوند؟

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ديسكس
    شماره عضویت
    12630
    [quote=فرشاد رضایی;122720]سلام دقیقا در تایید فرمایشات استاد وزیر پور عزیز تنها روش استفاده از این سیستم گذشتن آب از یک سیستم میکروب کشی هست که در بحثهای سیستم های مدار بسته در کشورهای پیشرفته مورد استفاده میشه که کل آب تانکها وارد یک سیستم میشه که سختی چک میشه . آمونیاک و میکروب ها گرفته میشه . نیازی هم به سیکل نیست چون همیشه آب جدید تازه شده وارد سیستم میشه . ولی این کارتون شبیه سیستم های فروشگاهی آب شور هست که با یک بیماری کل ماهیها دچار مشکل میشن .[/quoبا سلام خدمت استاد گرام
    جناب آقاي رضايي ميشه لطف كنين و در خصوص سيستمي كه فرموديد(سيستم ميكروب كشي ) بيشتر توضيح بدبد

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    قناری-دیسکس و ماهی آب شیرین!
    شماره عضویت
    2014
    سلام
    آیا در چنین سیستم بسته ای میتونیم در طول سیستم ی جایی دمای آب را مثلا به 37 درجه یا هر دمای دیگه ای که مطمئنیم توی اون دما هیچ میکروبی زنده نیست برسونیم و بعدش با گذروندن آب از یک مبدل حرارتی آب 29 درجه را وارد آکواریومها کنیم؟
    اگه مقرون به صرفه باشه فکر کنم میتونیم مطمئن باشیم که بیماری منتقل نمیشه!

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    2330
    سلام
    ممنونم از نظرات دوستان
    هدف از ایجاد این تاپیک هم بررسی مزایا و معایب این سیستم ها هستش اگه یه چرخی تو یوتیوب بزنین فیلم های جالبی در این مورد سیستم های مدار بسته پیدا میکنید که نکته اش اینجاست که همه سالن های پیشرفته و مدرن از سیستم های مدار بسته استفاده میکنند انتقال بیماری که دوستان عزیز اشاره کردن مطمئنا یکی از بزرگترین معایب این سیستم ها هستش اما با استریل نگه داشتن سالن و اضافه نکردن ماهی جدید در کنار سایر ماهی ها میشه تا حدود زیادی از شیوع بیماری جلوگیری کرد از طرفی میشه شیر ورودی هر تانک رو بست و تانک ماهی های بیمار رو از چرخه خارج کرد !!!!
    در ضمن همون طور که بابک آژیده عزیز در مقاله طاعون دیسکس بیان کرده مهلک ترین بیماری دیسکس از طریق هوا هم قابل انتقاله و تنها کافی تانک ماهی بیمار کنار بقیه باشه......!!!!!!!
    منم یسری مزایای این سیستم که به نظرم میرسه رو بیان میکنم:
    1)سیفون راحت تر و منظم تر (بوسیله همون روشی که در بالا توضیح داده شد و یا روش های دیگر)
    2) با توجه به این که تمامی تانک ها شرایط کاملا یکسانی دارن در صورت تغذیه درست و اصولی تمامی دیسکس ها هم سایز و هم اندازه خواهند بود و اختلاف سایز کمتری به چشم میخورد (به نظر خودم این خیلی مهمه!)
    3) استفاده از 1 دستگاه uv برای تمامی تانک ها و اسریل نگه داشتن همه تانک ها (در مورد سوال دوست عزیزمون که در مورد سیستم میکروب کشی سوال پرسیدن یه دستگاه uv ساده است که اب به ارامی ازش رد میشه و قارچ ها و انگل ها و... از بین میرن تاپیک جداگونه ای داره میتونید مطالعه کنین)
    4)استفاده از 1 بخاری مشترک برای همه تانک ها و هم دما بودن تمامی تانک ها
    5)اکسیژن رسانی بیشتر با استفاده از چرخش اب و اکسیژن رسانی در سامپ
    و..........
    باز هم منتظر نظرات دوستان هستم که هرچی بیشتر این بحث رو ادامه بدیم
    پاینده و شاد باشید
    مهدی

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    2330
    در زیر چند عکس از سیستم های مدار بسته رو میبینین که کاملا حرفه ای و درست کار شده

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)