صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18
    كاربران منتظر ايميل تاييد

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی،گرین چیک
    شماره عضویت
    11502

آیا حیوانات زلزله را پیش بینی می کنند؟

با سلام خدمت تمامی دوستان گرامی و عذر خواهی بخاطر این که مدتی به عللی نبودم
    همانطور که میدانید ایران در روی خط زلزله قرار دارد و هر از چند گاهی زلزله ای واقع می شود که متاسفانه باعث خرابی ها و مرگ و میرهای زیادی می شود اخیرا نیز در چند نقطه کشور زلزله هایی نسبتا شدید رخ داد. برایم سوال پیش آمد ما که حیوانات خانگی داریم آیا می توانیم از وقوع زلزله توسط حیوانات مطلع شویم و به موقع خود و آشنایانمان را نجات دهیم. برای همین من را بر آن واداشت که با استفاده از مقالات داخلی و خارجی
    مقاله ای تهیه کنم و دوستان را از نتایج آن با خبر کنم تا اگر خدای ناکرده قرار شد زلزله ای اتفاق بیفتد کمکی برای نجات کرده باشم. در ضمن تمام خط به خط مقاله را بخوانید ممکن است یک خط آن باعث نجات شود.
    محمد. ص

بسمه تعالی

از دیرباز زلزله یکی از بزرگترین و غیرقابل پیش بینی ترین بلایای طبیعی بوده است و همواره بشر تلاش می کرده است که بتواند با پیش بینی این بلای طبیعی خود را از مهلکه نجات دهد ولی تا بحال چندان موفق نبوده است. از 373 سال قبل از میلاد یک سوال ذهن مردم را مشغول کرده است که آیا حیوانات می توانند زلزله را پیش بینی کنند؟ این سوال با دیدن رفتار عجیب حیواناتی چون موش، راسو و مار در یونان باستان در اذهان به وجود آمد. با وجود بسیاری از گزارش ها از صاحبان و ناظران حیوانات، زلزله شناسان آمریکایی به طور قطع در این مورد نظر نمی دهند و در شک و تردید هستند زیرا هیچ گونه قطعیتی در اثبات آن وجود ندارد. در چین و ژاپن بدون وقفه رفتار حیوانات برای پیش بینی زلزله مورد مطالعه قرار دارد. در اینجا چینی ها علم زلزله شناسی و جامعه شناسی را هم ادغام کرده و پدیده های مجهول و حتی اسرار آمیز مانند حرکت جانوران نیز با اهمیت تلقی شده بود.

زلزله شناسان چینی توانستند با اطلاعات بدست آمده و تجزیه و تحلیل آنها زلزله (های چانگ) را پیش بینی کنند.
    در سال 1975، مقامات شهر یک میلیون نفری هی چنگ چین، به دنبال مشاهده رفتار غیر معمول حیوانات، دستور تخلیه شهر را صادر میکنند و وقوع زلزله 7.3 ریشتری این شهر، تعداد کمی کشته و مجروح بر جای گذاشت که در صورت عدم تخلیه شهر،150 هزار نفر کشته و مجروح می شدند. در 26 دسامبر2004، یک زلزله شدید باعث ایجاد یک سونامی عظیم شد که مرگ گسترده و تخریب کشورهای ساحلی اقیانوس هند و باعث کشته شدن دست کم200،000 تن شد.به طرز شگفت انگیزی، مقامات حیات وحش در پارک ملی YALAسریلانکا گزارش دادند که هیچ مرگ و میر برای حیوانات رخ نداده است. بزرگترین آزمایشاتی که توانستندبهکمک حیوانات زلزله را دقیقا پیش بینی کنند در شهر لیوتامنگ منچوری رخ داد. آنها با استفاده از دستگاه ژئولوژی متوجه شدند که در طول سال آینده زلزله ای رخ خواهد داد، ولی نتوانستند ماه و روز آن را دقیقا مشخص کنند. آنها برای تعیین روز وقوع زلزله مردمانی را تعلیم دادند و در سراسر ایالات 30 هزار داوطلب را تعلیم دادند تا کوچکترین حرکات غیر عادی حیوانات را زیر نظر داشته باشند. بلاخره بعد از چند ماه هزاران گزارش به دفتر اعلام زلزله رسید، گزارش های رسیده تغییر رفتار حیوانات قبل از وقوع زلزله را تایید کرده که این رفتارها به صورت زیر می باشد:

عكس العمل حيوانات قبل از وقوع زلزله

-
    مارها از خواب زمستانی بیدار شدند و از سوراخ ها و لانه های خود خارج شده و بیرون امده اند.
    - موش ها و خرگوش ها از سوراخ ها خارج شده و از انسان فرار نمی کنند.
    - گربه ها که حیوانات اهلی هستند از خانه و انسان فرار میکنند.
    - غازها و مرغابی ها در یک حالت وحشت زده پر پر میزنند .
    - کلاغ ها زیاد غار غار میکنند. - سگها حتی آنهائیکه به طور عادی ساکت هستند بدون وقفه پارس می کنند.
    - مرغها که شبها چرت می زنند، بیدار و هوشیار جفت دو پا را بر زمین میخکوب می کنند و و حشت زده به نظر می رسند.
    - پرندگان زندانی در قفس مخصوصاً پرندگان آواز خوان رفتاری دگرگونه پیدا می کنند.
    - اسبها و خوکها با وضع ناآرام وجنون آمیزی پا به زمین می کوبند و دور خود می گردند.
    - اسب ها
    از طویله خارج شده و به انسان حمله میکنند.
    - مورچه ها نیز به صورت بی هدف در تعدادی از لانه های خود خارج می شوند.
    - گربه ماهی ها وحشی وار شنا می کنند.
    - زنبورها لانه خود را ترک می کنند.
    - حتی جوجه های داخل تخم خروج خود را متوقف می کنند.
    - گوزن از حیوانات باهوش است که نسبت به درک خطر بسیار حساس است .این حیوان از شامه بسیار قوی برخوردار است که زلزله را خیلی دقیق تر تشخیص میدهد.
    - (قابل توجه دوستان گرامی که در ایران نیز قبل از وقوع زلزله 1369 رودبار زنجان، هزاران ماهی در امیر اباد لنگرود نیمه جان در سطح اب شناور شده اند که نظریات کارشناسی این موضوع را به اثبات رسانید.) این گزارشها حاکی از آن بود که زلزله به زودی رخ خواهد داد. ستاد مرکزی، دستور تخلیه شهرها و دهات را صادر کرد. این دستور ساعت 11 صبح فوریه 1975 صادر شد و زلزله چندین ساعت بعد رخ داد که تلفاتی در اثر تخلیه شهر نداشت. این واقعه باعث شد که دانشمندان به طور جدی به این موضوع بپردازند. در این راه سوالات زیادی برای آنها مطرح شد آنها در این فکر بودند که آیا حیوانات صدای شکستن طبقات زیرین را با گوش های خود میشنوند و حس میکنند؟ یا امواج زلزله زا احساس میکنند؟ اما مطالعات روی حیوانات نشان داد که قدرت شنوایی تمام حیوانات یکسان نیست. بطور مثال شامه و بویایی سگ ها فوق العاده قوی است. اما مرغ ها شامه قوی ندارند. موش ها امواج ماورا صوت را میشنوند، اما پرندگان حس شنوایی ضعیفی دارند. پس صدا نمیتوانست روی حیوانات این تاثیر یکسان داشته باشد. بعضی از دانشمندان اعتقاد داشتند که حیوانات تحت تاثیر ارتعاشات ناشی از امواج زلزله قرار میگیرند اما بعضی از دانشمندان این موضوع را رد میکنند و میگویند که اگر این موضوع درست باشد چرا حیوانات به صاعقه و رعد و برق احساسات نشان نمیدهند؟ یکی از دانشمندان ایتالیایی میگوید با چشمان خود دیدم سگ ها و گاو ها قصد دارند با یک حالت عصبی افسار خود را پاره کنند. گربه ها از خانه فرار میکنند. گوسفندان از ترس میلرزند. او با تجربیاتی که داشت موضوع را به ایستگاه زمین شناسی اطلاع داد و خواست که موضوع را به مردم بگویند تا از خانه های خود خارج شوند اما متاسفانه کسی به گفته های این دانشمند اعتنایی نکرد و زلزله در سال 1976 خسارات جانی و مالی زیادی به بار آورد. به طور کلی علت واکنش حیوانات قبل و مقارن وقوع زلزله از نظر علمی دقیقاً معلوم نیست شاید حیوانات ارتعاشات و امواجی را حس می کنند که آدمی قادر به احساس آن نمی باشد. حیوانات می توانند صداهائی را بشنوند که از امواج درونی زمین بر می خیزد و بوی گاز رادون را که حاکی از وقوع زلزله است حس می کنند یا تغییرات در حوزه الکتریکی که برای انسانها نامحسوس است برای حیوان قابل شناخت است. امروزه تقریباً محرز شده است که صدا می تواند یکی از مؤثرترین عوامل در ناراحتی حیوانات باشد. با توجه به انتشار امواج با فرکانسهای مختلف از مرکز زلزله در جهات مختلف و مشاهده آنها در لرزه نگار به وجود امواج مافوق صوت و مادون صوت پی برده شده است. این دو مورد از امواج برای ا نسان قابل شنیدن نبوده ولی بسیاری از حیوانات قادر به شنیدن آن هستن. اصولی ترین و مطمئن ترین عامل به عنوان پیش آگهی یک زلزله تلقی شود تغییراتی است که قبل از وقوع زلزله در تغییر شکل نسبی زمین ایجاد می شود. اکثر زلزله های بزرگ در اثر شکستن ناگهانی بخشی از پوسته جامد زمین که مانع از حرکت آزاد صفحات تشکیل دهنده پوسته شده اند به وقوع می پیوندد.

براساس این فرضیه نقاط مشخص در روی زمین به طور طبیعی نسبت به یکدیگر تغییر مکان نسبی می دهند و هر چه به زمان شکستن سنگهای داخلی نزدیکتر می شود در وضعیت این تغییر مکانها دگرگونی هایی رخ می دهد با اندازه گیری دقیق این تغییرات که به کمک دستگاهای موجود با دقت یک دهم میلی متر قابل اندزه گیری هستند می توان وضعیتهای غیر عادی را که در انتظار یک زلزله احتمالی هستند تشخیص داد.
    در اكثر مواقع این تغییرات همراه با دگرگونی هایی در میدان مغناطیسی می باشند که با اندزاه گیری منظم و مرتب تغییرات آنها می توان نزدیک بودن زمان زلزله را تشخیص داد.

در این رابطه زمین شناسان در اثر مطالعه به نکاتی توجه نموده اند. وقتی که فشار زمین زیاد شود و صخره به نقطه شکستگی خود برسد، شکافهای کوچک بیشماری در آن ظاهر می شودکه موجب تورم صخره می گردد و زمین اطراف صخره بالا می آید. البته آنچه بعداً اتفاق می افتد کامل مشخص نیست ولی عده ای از محققان بر این عقیده هستند که این پدیده معروف به اتساع (حالت گشادگی زمین) موجب وقوع زلزله می شود. امواج زلزله همچنان که از این نواحی می گذرند، کم شده و فشار ناشی از زلزله وضعیت آب، صخره و کوه را تغییر می دهد. لذا سطح آب در نواحی مزبور بالا می آید و صخره برای جریان الکتریسیته مقاومتر می شود و از آن مقداری گاز بی اثر رادون خارج می گردد. بعد از وقوع زلزله آب شکافهای کوچک کوه برگشته و همه چیز به حالت عادی در می آید و آب حالت اتساع و انبساط صخره را در طول شکستگیها ضعیف می کند. سپس زمین لرزه قطع شده و زمین آرام می گردد.

چگونگی پیش بینی زلزله توسط حیوانات كشف شد

نتایج بررسی های جدید نشان می دهد احتمالا حیوانات متوجه تغییرات شیمیایی ایجاد شده در آب های زیر زمینی پیش از زلزله می شوند. پژوهشگران ناسا و دانشگاه اوپن انگلیس پس از آنكه وزغها چند روز پیش از وقوع زلزله در یكی از شهرهای ایتالیا در سال 2009 تالاب محل زندگیشان را ترك كردند،به تحقیقات درباره این تغییرات شیمیایی پرداختند.محققان می گویند احتمالا رفتار حیوانات می تواند به پیش بینی زلزله كمك كند. این دانشمندان می گویند در زمان زلزله حوادث مختلفی برای سنگ ها روی می دهد.فشار بر سنگ های موجود در پوسته زمین باعث آزاد سازی ذرات بارداری می شود كه باآب های زیرزمینی واكنش می دهد. پژوهشگران می گویند جانورانی كه در نزدیكی آبهای زیرزمینی زندگی میكنند به هر نوع تغییرات شیمیایی بسیار حساس هستند.از این رو ممكن است چند روز پیش از اینكه سنگها به لرزش درآیند و زلزله روی دهدوقوع این پدیده طبیعی را حس كنند.وزغهای لاكویلا در ایتالیا اولین مورد از رفتارهای عجیب حیوانات پیش از وقوع زلزله نبوده اند . در طول تاریخ گزارشهایی از رفتار عجیب خزندگان، دوزیستان و ماهیها پیش از وقوع زلزله به ثبت رسیده است. در ایتالیا سه روز پیش زلزله تقریبا همه 96 وزغ ، محل زندگی خود را در تالاب ترك كردند. دانشمندان ناسا تغییرات شیمیایی در اثر فشار بر سنگ ها را بررسی كردند. آنها می خواستند بدانند آیا این تغییرات ارتباطی با خروج وزغها از این منطقه دارد یا خیر.به گفته پژوهشگران وقتی سنگها در زیر زمین تحت فشار قرار می گیرند و به سطح زمین نزدیك می شوند، پیش از وقوع زلزله مادهای در هوا منتشر میشود كه هوا را به ذرات بارداری به نام یون تبدیل می كند. این مواد باعث سردرد و حالت تهوع در انسان و افزایش هورمون استرس در خون حیوانات می شود.این محققان بر این باورند رفتار حیوانات می تواند یكی از عوامل مرتبط با پیش بینی زلزله باشد. نتایج این تحقیقات در نشریه بین المللی تحقیقات محیط زیست و بهداشت عمومی منتشر شده است.

مقاله جالبی هم درباره پیش بینی زلزله توسط کاسکو در زیر آمده است:

من در سانفرانسیسکو زندگی می کنم. پس از زلزله شدید سال 1989 که هرگز نمی خواهم آن را تجربه کنم من که یک مشاور رفتار پرنده ها هستم علاقمند شدم که رفتار طوطی ها را هنگام یک زلزله به عنوان یک سیستم هشدار دهنده قبل از وقوع، بررسی کنم. در سال 1994 طوطی خاکستری آفریقایی تیمنه من که نامش جینگ هست، رفتاری قابل توجه هشت ساعت قبل از زلزله 8/6 ریشتری ویرانگر در لس آنجلس از خودش نشان داد. من و جینگ حدود 450 مایل دورتر از کانون زلزله زندگی می کنیم که این مسافت آنقدر دور است که انسان هیچ احساسی از زلزله نکند. زلزله در 4:00 صبح رخ داد با این حال 8 ساعت قبل از زلزله جینگ رفتار عجیبی را آغاز کرد. او به زمین خیره شده بود انگار به خلسه رفته بود و گاهی خود را روی استندش وارونه می کرد. او نمی خواست آن شب در قفس بماند. اما من متوجه نمی شدم او را چه شده است. صبح روز بعد او دوباره رفتار عجیبش را از سرگرفت و من بزودی اخبار زلزله را شنیدم و فهمیدم علت رفتار عجیب جینگ چه بوده است.

از آن زمان به بعد رفتار عجیب جینگ برای چند زلزله کوچک در شمال کالیفرنیا تکرار شد. کم کم متوجه شدم که رفتار جینگ برای زلزله های 5 ریشتر و کمتر رفتاری بین رفتار عادی و غیر عادی هست و تغییر رفتار او به بزرگی زلزله بستگی دارد. در واقع با توجه به مقدار تغییر رفتار جینگ من می توانم بزرگی زلزله را پیش بینی کنم. چنین رفتارهایی از او باعث شد که من به مطالعه رفتار طوطی های دیگر هنگام وقوع زمین لرزه بپردازم. طی مطالعاتم به زودی متوجه شدم هیچ طوطی که پرورشی بوده است زمین لرزه را حس نکرده است ولی تمام طوطیانی که به صورت وحشی شکار شده اند- همانند طوطی من- قبل از وقوع زمین لرزه رفتاری مشابه جینگ داشته اند. من فکر می کنم پدر و مادر هر طوطی به او اخطار می دهد که زمین لرزه برای لانه شان خطرناک است و از آن جایی که طوطیان پرورشی به وسیله پدر و مادر آموزش ندیده اند این رفتار را از خود بروز نمی دهند.

رفتار:

طوطی در این حالت به لبه قفس علاقمند می شود و یا به استندخود آویزان شده و به زمین خیره می شود آن چنان که گویی منجمد شده است حتی بدون هیچ گونه مقاومتی می توانید او را بگیرید این رفتار هشت تا نه ساعت قبل از وقوع زلزله رخ می دهد. پرنده از رفتن به قفس خود مخالفت می کند زیرا حس می کند که قفس برایش خطرناک است. پرندگان وحشی به مناطق دور از زلزله پرواز می کنند ولی پرنده خانگی که نمیتواند چنین کاری کند. من حدس می زنم که جینگ به زلزله هایی که توسط گسل سان اندریاس یعنی گسل محلی که ما در آن ساکن هستیم بیشتر از گسل های دیگر حساس است ولی این نظریه تنها چند نمونه دیده شده است و زیاد نمی توان به آن تکیه کرد.

دیگر نتیجه ها و نظریه ها

من اعتقاد قوی دارم که طوطی های خاکستری چه آنهایی که وحشی گرفته شده و در قفس می باشند چه آنهایی که در قفس به دنیا آمده اند در هنگام هراس از زلزله پرهای دم خود را می کنند که هر دونوع از این طوطی ها در فاجعه زلزله ترکیه پرهای دم خود را از دست داده بودند و نیز تقریبا نیمی از طوطی های خاکستری مورد مطالعه، در زلزله Barstow پرهای دم خود را کنده بودند. کندن پرها هرچند کم مشاهده شده است ولی من حدس می زنم که طوطی هایی که در قفس محبوس بودند چنین کاری انجام داده اند. پرهای آن طوطی ها شکسته نشده بود بلکه سالم کنده شده بود. هنوز مشخص نشده چرا طوطی پرهای دم خود را می کند ولی ممکن است این یک واکنش طبیعی برای طوطی هنگام هراس شدید همچون گرفتار شدن طوطی توسط حیوانات درنده باشد که دم طوطی را می قاپد. وقتی زمین لرزه در حال وقوع است آدرنالین بیش از حد ترشح می شود و طوطی پرهای دم خود را می کند یعنی مانند حالتی که در دهان حیوان درنده گرفتار شده است.

این مقاله در سال 1997 منتشر شده است.

www.AnimalLOversUnited.com Welcome to Africangreys.com؛

EARTHQUAKES AND PARROTS - طبق مقاله دیگری کاکتیل ها (عروس هلندی ها) نیز قبل از وقوع زلزله دچار رفتارهای غیر عادی همچون رم کردن، به قفس ضربه زدن ، آویزان شدن از استند و ... می شود.

Can Cockatiels Sense Earthquakes? - (فردی نیز به من گفت که در هنگام زلزله نوع پرواز و خواندن و ... پرندگان تغییر می کند-مترجم)

نتیجه:

تا بحال از نظر علمی ثابت نشده است که تغییر رفتار حیوانات فقط برای زلزله باشد زیرا مسایل زیادی در تغییر رفتار حیوانات وجود دارد. برای همین به طور قطع نمی توان با تغییر رفتار حیوانات، زلزله ای را در حال وقوع دانست و اعلام رسمی خطر کرده و هزاران نفر از مردم را نگران و از خانه خود دور کرد. ولی دانستن مطالب این مقاله برای آگاهی و هوشیاری دوستان هنگام دیدن تغییر رفتار حیوانات خانگی خود لازم می دانم. در اینجا لازم به ذکر میدانم که بگویم همانطور که بارها گفته شد، باز هم ثابت شد که ما به این حیوانات زیبا احتیاج داریم نه آنها به ما.

دیگر منابع:

1)
    نتایج تحقیقات استاد گرامی دکتر حمید رضا وثوقی فر http://kav1.miyanali.com/11

2) خبرگزاریایرنا

http://sepanta-shargh.******.com/ 3)

http://kav1.miyanali.com/11 4)

(
    http://www.birdchannel.com/bird-behavior-and-training/bird-small-bird-behavior/earthquakes-and-cockatiels.aspx) 5) اصول مهندسی زلزله دکتر خسروبرگی

6)
    زمین شناسی عمومی حسین مدنی سیروس شفیعی

7)
    http://omran33.******.com/post-32.aspx

8) http://ezinearticles.com/?Many-Animals-Can-Detect-Earthquakes-in-Advance&id=197961

http://www.beytoote.com/scientific/chera/animals-predict-earthquakes.html (9

http://uk.answers.*****.com/question...7104521AAZgBY6
    (10

11)
    http://pakistanweatherportal.com/2011/07/03/animals-can-sense-harsh-weather-and-earthquake-myth-or-fact/
    ویرایش توسط sepideh : 22nd June 2013 در ساعت 02:23 AM

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    سلام . ممنون مقاله ی مفیدی بود

درباره کاسکو یا همون طوطی خاکستری منم موافقم طوطی من فکر کنم 2 سال پیش بود که شب زلزله اومد (البته زیاد نبود شدتش ) ولی صبح که کاور رو برداشتم از قفسش دیدم کل دمش رو کنده فقط چندتا دم کوچیکش باقی مونده بود . طوطی من اون موقع پرکن نبود و کاملا معلوم بود که یه اتفاق غیر عادی باعثش شده ، چون دیگه به پرهاش کاری نداشت . البته اینم بگم تو این مقاله گفته شده دم کاملا کنده شده ولی طوطی من تقریبا تا نزدیک ریشه پر ، با منقارش پر رو شکسته بود نه اینکه پر رو بکنه .

اگه دوستان دیگه هم خاطره ای از زمان زلزله و رفتار طوطی هاشون دارن اینجا مطرح کنن

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ماهی انجل
    شماره عضویت
    12014
    حیوانات با استفاده از حس ششم زلزله رو پیش بینی میکنند.این حس ششم در انسان خیلی ضعیفه.....به همین دلیله حیوان خیلی بهتر از انسان زلزله رو پیش بینی میکنه.

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    پنگوس شکاری
    شماره عضویت
    12004
    من خودم عروس طوطی داشتم خوب یادمه تو زلزله اول پارسال که تو ورزقان آزبایجانشرقی افتاد تو تبریز عروس طوطی من یکی ودقیقه فبل از زلزله خودش تو قفس داشت میکشت حتی تو زلزله دوم که قدرتش و صداش نسبت به زلزله اول بیشتر بود عروس خودش اونقد به قفس کوبیده بود که تمام بدنش زخمی و خونی شده بود

همکار قدیمی (معاون انجمن باجریگار)

نوع حیوان خانگی
    بلبل خرما،ملنگو،یاکریم،خرگوش،لاک پشت
    شماره عضویت
    10862
    ممنون از مقاله ي مفيدتون

دوماه پيش هم كه اصفهان زلزله اومد چند دقيقه قبل از زلزله مرغ عشق هام و عروس هلندي ام به شدت وحشت زده شدن و خودشون رو به قفس ميزدن. عروس هلندي ام اصلا سابقه نداشت كه اينجوري وحشت زده بشه و حتي خودش رو زخمي كرد

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    طوطی من اصلا هیچ صدایی ازش در نیومد که بگم ترسیده ، دوستانی که کاسکو هم دارن خوبه واکنش طوطی هاشون رو بگن وقت زلزله

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی و مرغ عشق
    شماره عضویت
    5168
    سلام.اکثر حیوانات بر اساس موقعیت جغرافیایی و میدان مغناطیسی جاشون رو پیدا میکنن.توی یک سری از حیوانات قوی تر و توی یک سری از حیوانات ضعیف تر هست به عنوان مثال سگ و کبوتر بسیار قوی هستن توی این زمینه.همونطور که همه میدونید مرکز زمین نیروی مغناطیسی بسیار شدیدی داره که زلزله باعث جابجایی لایه های زمین میشه و در نتیجه تغییرات مغناطیسی ایجاد میکنه که شاید برای ما ملموس نباشه دریافت نیروش ولی روی مغز خیلی از حیوانات تاثیرات بسیار زیادی میتونه داشته باشه که باعث استرس شدیدشون میشه.ضمن اینکه فراموش نکنید گوش انسان قابلیت شنیدن بسیاری از صداها با فرکانس های مختلف رو نمیتونه بشنوه ولی حیوانات بسیاری از صداها با فرکانس های بسیار پایین رو هم میتونن بشنون که این ها میتونه باعث بشه لحظاتی قبل از وقوع زلزله با توجه به تغییرات امواج مغناطیسی زمین و صداهای با فرکانس متفاوت تغییرات رو و نه زلزله رو پیش بینی کنن.البته این ها برداشت خودم بود از چیزهایی که این چند وقته خونده بودم و استناد علمی ندارن.

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم گیاهی .. میگو آب شیرین
    شماره عضویت
    61
    سلام .. ممنون از مطلب مفیدتون ..

یه نکته ای تو مطلب بود راجع به زلزله سال 69 رودبار .منجیل که شما به اشتباه زنجان زدید ..

اون زلزله نزدیک به 35000 هزار کشته داشت که یکی از فجایع تاریخ ایران هست ..

اطلاعات تکمیلی رو میتونید اینجا ببینید ...

زمین*لرزه منجیل-رودبار در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد به وقت ایران در پنجشنبه ۳۱ خردادماه ‪۱۳۶۹‬ (برابر با ۲۱ ژوئن ۱۹۹۰ در ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ) در نزدیکی شهر رودبار و روستاهای تابعه در استان گیلان و شمال غرب استان زنجان در ناحیه طارم علیا بروز نمود و تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری از مرکز زمین*لرزه موجب خسارات جانی و مالی فراوان گردید. ارتعاشات حاصل از امواج لرزه*ای در استان*های زنجان و گیلان و در بخشهایی از استان*های آذربایجان شرقی، تهران، مرکزی، مازندران، سمنان، همدان و کردستان به مدت حدود ۶۰ ثانیه احساس گردید و موجب وحشت عمومی شد، لیکن خسارات جانی و مالی به همراه نداشت. این زمین*لرزه در یک منطقه پرتراکم از نظر جمعیت اتفاق افتاد، بطوریکه علاوه بر روستاهای موجود در منطقه چندین شهر مهم کشور نیز تحت تأثیر آن قرار گرفتند. کانون زلزله مذکور را کارشناسان حدود ‪۱۹‬ کیلومتری از سطح زمین اعلام کردند و علاوه بر حدود ۳۵٬۰۰۰ نفر که بر اثر این رویداد جان خود را از دست دادند، بیش از ‪۲۰۰‬ هزار واحد مسکونی تخریب شدند و خسارات عمده*ای به تأسیسات و اماکن عمومی در استانهای گیلان و زنجان که متأثر از این زمین*لرزه بودند، وارد آمد و حدود ۵۰۰٬۰۰۰ تن بی*خانمان شدند.

http://fa.m.wikipedia.org/wiki/%D8%B...3%DB%B6%DB%B9)

قصد بی ارزش کردن مطلب رو نداشتم .. اما خب صحت مطلب هم ارزش خودش رو داره..

جسارت بنده رو ببخشید ..
    ویرایش توسط Hamedbm : 22nd June 2013 در ساعت 11:10 PM

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    Kasko
    شماره عضویت
    23325
    تورو خدا کمکم کنید من یه کاسکو وحشی گرفتم بعد یه ماه داشت رام میشد امشب خوابیده بودیم غار وحشتناکی زدو بالا پایین پرپر زد دیدم واویلاااا چند ثانیه بعد خونه از جا داشت کنده میشد پرت میشدم به بالا پایین از زلزله الان امدیم بیرون اگه جان سالم به در ببریم تو رام شدنش تاثیر نمیزاره ؟؟؟؟

Sent from my iPhone using Parsipet

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ندارم
    شماره عضویت
    23514

زلزله 30آذر 96

نقل قول نوشته اصلی توسط dingo.it نمایش پست ها
    تورو خدا کمکم کنید من یه کاسکو وحشی گرفتم بعد یه ماه داشت رام میشد امشب خوابیده بودیم غار وحشتناکی زدو بالا پایین پرپر زد دیدم واویلاااا چند ثانیه بعد خونه از جا داشت کنده میشد پرت میشدم به بالا پایین از زلزله الان امدیم بیرون اگه جان سالم به در ببریم تو رام شدنش تاثیر نمیزاره ؟؟؟؟

Sent from my iPhone using Parsipet
    سلام. لطفا بگو این زلزله کجا و کی منظورت هست.
    تا جایی که من میدونم تا وقتی کاسکو شما وحشی و آموزش ندیده میتونه زلزله رو پیش بینی کنه.
    البته اگه رام بشه هم میتونه اما کمتر

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)