صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11
    مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11

5 غذاهای منجمد و بستنی برای طوطی

با گرم شدن هوا و نزدیک شدن فصل تابستون حتما این سوال برای همه پیش میاد که طوطی هم میتونه بستنی بخوره ؟ از اونجایی که بیشتر طوطی ها از غذاهای غیر معمول استقبال بیشتری می کنن و ممکنه طوطی شما هم مثل طوطی من علاقه زیادی به بستنی داشته باشه ، پس پیشنهاد میکنم این مقاله رو حتما بخونید .

غذاهای منجمد یا یخ زده برای طوطی

طوطی ها می توانند از خوردن یخ ، بستنی یخی و میوه های یخ زده به عنوان یک غذای منحصر به فرد لذت ببرند است، اما باید به صورت مدیریت شده در اختیارشان قرار بگیرد.

آیا طوطی شما عاشق بستنی ، دسر یخی یا تکه های یخ است ؟ ممکن است عجیب به نظر برسد ، اما بسیاری از طوطی هایی که در زیستگاه طبیعی خود هرگز با یخ روبرو نشده اند به شدت آن را دوست دارند . از آنجایی که یخ یک غذای غیر معمول برای طوطی هاست ،آیا ما باید نگران یخ زدن انگشتان یا از کار افتادن مغزشان باشیم ؟؟! چه غذاهای منجمدی را می توانیم با خیال راحت در اختیار طوطی خود قرار دهیم ؟ دامپزشکان در این باره چه نظری دارند ؟

الیزابت سیمون فریلیچر دکتر دامپزشک مرکز درمانی دامپزشکی در نیویورک در اینباره می گوید : من هرگز با این مورد مواجه نشده ام که طوطی بالغی با خوردن غذاهای منجمد دچار مشکل شود ، در متون مربوطه هم به مشکلات پیش آمده ناشی از خوردن غذاهای یخ زده، هیچ اشاره ای نشده است . من با طوطی هایی که به طور منظم با غذاهای منجمد تغذیه می شوند روبرو نشده ام اما بنا به تجربه من طوطی های خاکستری ، آمازون ها ، ماکائوها و پاینس ها علاقه بیشتری به این غذاها دارند .

رابرت موناکو دکتر دامپزشک و یکی از اعضای هیئت آمریکایی دکتران دامپزشک قدیمی ترین کلینیک حیوانات کشور در نیویورک نیز هر گونه مشکلات ناشی از خوردن مواد غذایی منجمد در پرندگان را رد کرده ، اما اخطار داد که از دادن غذاهای حاوی شکلات باید اجتناب شود .

دکتر سیمون می افزاید : فکر نمی کنم خوردن مواد غذایی سالم منجمد شده هیچ مشکل بالقوه ای برای پرندگان بالغ ایجاد کند هر چند که خوردن این غذاها می تواند باعث بروز مشکلاتی در جوجه ها شود. من با مصرف زیاد بستنی موافق نیستم، به نظر من به دلیل خطر بالای افزایش کلسترول ، افزایش تعداد باکتری ها به طور بالقوه و غیر قابل هضم بودن نسبی لاکتوز برای پرندگان، فقط در حد چشیدن می توانید بستنی را در اختیار طوطی خود قرار دهد او همچنین افزود. "بستنی با داشتن چربی و قند زیاد می تواند به عنوان تحریک کننده هورمونی نیز عمل کند .

به گفته دکتر سیمون اگر یک پرنده غذاهای منجمد و یخ زده را دوست دارد ، صاحب او می تواند با این روش غذاهای جدید و سالمی را به او معرفی کند.

جایگزین های سالمی برای بستنی در اختیار طوطی خود قرار دهید. پرنده ای که یخ دوست دارد ممکن است از سبزیجات منجمد یا پلت های داخل یک تکه یخ و یا تکه های یخ ساخته شده از پوره سبزیجات نیز لذت ببرد. کلم بروکلی ، گل کلم و کلم بروکسل منجمد را نیز ممکن است دوست داشته باشد. سیمون همچنین پیشنهاد می کند با سبزیجات شیرین مثل کدو یا یک میوه بدون شکر صنعتی مثل انواع توت ها، کیوی، پاپایا یا انبه یک سوشی گیاهی درست کنید یا سبزیجات و پلت را در یک بستنی یخی قرار دهید. اگر شما دستگاه بستنی ساز دارید پس میتوانید خلاقیت بیشتری به خرج دهید.

خطرات غذای منجمد برای جوجه ها و طوطی های جوان :

از آنجایی که غذای سرد می تواند سرعت عملکرد چینه دان را کاهش دهد ، دامپزشکان پیشنهاد می کنند بستنی و یا دیگر مواد غذایی منجمد را در اختیار پرندگان خیلی جوان قرار ندهید به خصوص جوجه هایی که هنوز از شیر گرفته نشده اند و با سرنگ تغذیه میشوند .

پرندگان بیمار یا پرندگانی با سیستم ایمنی ضعیف و یا تحت درمان جز با اجازه یا تحت نظر یک دامپزشک هرگز نباید با غذاهای غیر معمول از جمله بستنی تغذیه شوند . اگر شما خودتان بستنی را درست میکنید مطمئن شوید که دستگاه بستنی ساز برای جلوگیری از آلودگی باکتریایی قبل و بعد از استفاده به طور کامل تمیز و استرلیزه شود. برای جلوگیری از خطر ابتلا به سالمونلا از دادن بستنی و یا دیگر غذاهای سرد حاوی تخم مرغ خام به طوطی خود اجتناب کنید. اجازه دهید طوطی بالغ شما از خوردن مواد غذایی منجمد ویژه در حد اعتدال لذت ببرد. استفاده از غذاهای منجمد و یخ زده یک راه هیجان انگیز برای بهبود غذایی پرنده شماست.

ترجمه : سپیده

منبع :
    parsipet.ir

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی و مرغ عشق
    شماره عضویت
    5168
    سلام.ضمن تشکر از زحمتتون یه سوال داشتم.در بستنی از ثعلب برای حفظ حالت،مواد نگهدارنده و قند لاکتوز و حداقل 12 درصد چربی و امولوسیون کننده ها که عموما زرده ی تخم مرغ ماده ی اصلیشون هست استفاده میکنن که همگی مضر هستن بشدت.درسته؟توی مقاله اشاره ای نشده که بستنی با چه کیفیتی تولید میشه؟مثلا بستنی های یخی با بستنی های پایه شیر خیلی متفاوتن.امیدوارم منظورم رو رسونده باشم.

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط arooseholandy نمایش پست ها
    سلام.ضمن تشکر از زحمتتون یه سوال داشتم.در بستنی از ثعلب برای حفظ حالت،مواد نگهدارنده و قند لاکتوز و حداقل 12 درصد چربی و امولوسیون کننده ها که عموما زرده ی تخم مرغ ماده ی اصلیشون هست استفاده میکنن که همگی مضر هستن بشدت.درسته؟توی مقاله اشاره ای نشده که بستنی با چه کیفیتی تولید میشه؟مثلا بستنی های یخی با بستنی های پایه شیر خیلی متفاوتن.امیدوارم منظورم رو رسونده باشم.
    سلام. خواهش می کنم

تو این مقاله بستنی با پایه شیر رو جدا از بستنی یخی در نظر گرفته و گفته که اگه این بستنی با پایه شیر رو در اختیار طوطی قرار میدین فقط در حد چشیدن باشه . به دلایلی که تو این مقاله بهش اشاره شده و دلایلی که شما هم اضافه کردین .

" به دلیل خطر بالای افزایش کلسترول ، افزایش تعداد باکتری ها به طور بالقوه و غیر قابل هضم بودن نسبی لاکتوز برای پرندگان، فقط در حد چشیدن می توانید بستنی را در اختیار طوطی خود قرار دهد . بستنی با داشتن چربی و قند زیاد می تواند به عنوان تحریک کننده هورمونی نیز عمل کند " یا " برای جلوگیری از خطر ابتلا به سالمونلا از دادن بستنی و یا دیگر غذاهای سرد حاوی تخم مرغ خام به طوطی خود اجتناب کنید"

نمیدونم با طوطی های مثل طوطی من برخورد داشتین یا نه . که موقع بستنی خوردن هرجا باشه خودش رو میرسونه حالا هرچقدر هم مراقبش باشیم یه تیکه برمیداره و فرار میکنه . این میشه در حد چشیدن

ولی بستنی یخی میتونه با آب میوه ها یا سبزیجات طیبعی هم درست بشه که اول مقاله هم بهش اشاره شده که به صورت مدیریت شده میتونیم به طوطی بدیم مخصوصا وقتی خودمون میتونیم با آب میوه یا آب سبزیحات طبیعی درستش کنیم

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی و مرغ عشق
    شماره عضویت
    5168
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh نمایش پست ها
    سلام. خواهش می کنم

تو این مقاله بستنی با پایه شیر رو جدا از بستنی یخی در نظر گرفته و گفته که اگه این بستنی با پایه شیر رو در اختیار طوطی قرار میدین فقط در حد چشیدن باشه . به دلایلی که تو این مقاله بهش اشاره شده و دلایلی که شما هم اضافه کردین .

" به دلیل خطر بالای افزایش کلسترول ، افزایش تعداد باکتری ها به طور بالقوه و غیر قابل هضم بودن نسبی لاکتوز برای پرندگان، فقط در حد چشیدن می توانید بستنی را در اختیار طوطی خود قرار دهد . بستنی با داشتن چربی و قند زیاد می تواند به عنوان تحریک کننده هورمونی نیز عمل کند " یا " برای جلوگیری از خطر ابتلا به سالمونلا از دادن بستنی و یا دیگر غذاهای سرد حاوی تخم مرغ خام به طوطی خود اجتناب کنید"

نمیدونم با طوطی های مثل طوطی من برخورد داشتین یا نه . که موقع بستنی خوردن هرجا باشه خودش رو میرسونه حالا هرچقدر هم مراقبش باشیم یه تیکه برمیداره و فرار میکنه . این میشه در حد چشیدن

ولی بستنی یخی میتونه با آب میوه ها یا سبزیجات طیبعی هم درست بشه که اول مقاله هم بهش اشاره شده که به صورت مدیریت شده میتونیم به طوطی بدیم مخصوصا وقتی خودمون میتونیم با آب میوه یا آب سبزیحات طبیعی درستش کنیم
    البته من یه مطلبی هم خوندم نمیدونم تا چه حد درست بود در این باره که بستنی های یخی هم از نمک صنعتی برای قوام دادن بهش استفاده میشه تا حالت بستنی بگیره.حالا نمیدونم چطوره ولی خوب بستنی مگه چقدره که دیگه در حد چشیدن باشه!اونم یه پرنده مثل کاکادو یا کاسکو کافیه یه گاز بزنه و به قول شما در بره بعدم یک درصد خوشش بیاد مگه میشه دیگه بهش نداد؟بیچاره میکنه.

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    کاسکو.عروس هلندی.سگ
    شماره عضویت
    9830
    من قبلا یه کاسکو داشتم خیلی عاشق یخ و بستنی بود اسمش بابانوئل بود همیشه موز کاهو هلو و میوه هایی که دوست داشت میذاشتم یخ بزنه بهش میدادم کلی حال میکرد

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    اسب ،طوطی
    شماره عضویت
    11203
    دستتون درد نکنه میخواستم بپرسم که خودتون زحم کشیدید مقاله نوشتید

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط arooseholandy نمایش پست ها
    البته من یه مطلبی هم خوندم نمیدونم تا چه حد درست بود در این باره که بستنی های یخی هم از نمک صنعتی برای قوام دادن بهش استفاده میشه تا حالت بستنی بگیره.حالا نمیدونم چطوره ولی خوب بستنی مگه چقدره که دیگه در حد چشیدن باشه!اونم یه پرنده مثل کاکادو یا کاسکو کافیه یه گاز بزنه و به قول شما در بره بعدم یک درصد خوشش بیاد مگه میشه دیگه بهش نداد؟بیچاره میکنه.
    اگه این بستنی ها تو کارخونه ها تولید شده باشه مطمئنا مواد نگهدارنده داره ولی این مقاله بیشتر منظورش اینه که خودمون این بستنی های یخی رو به شیوه ی سالم تر برای طوطی هامون درست کنیم .

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    طوطي ملنگو
    شماره عضویت
    14963
    سلام
    بستنی سنتی که تو قنادی ها دارن (معمولا زعفرانی) میشه به طوطی داد؟؟؟!
    فالوده چطور؟ با آبلیمو یا بدون آبلیمو؟

همکار قدیمی (تیم مدیریت کل انجمن)

نوع حیوان خانگی
    ککاتیل
    شماره عضویت
    4193
    نقل قول نوشته اصلی توسط mahsa1992 نمایش پست ها
    سلام
    بستنی سنتی که تو قنادی ها دارن (معمولا زعفرانی) میشه به طوطی داد؟؟؟!
    فالوده چطور؟ با آبلیمو یا بدون آبلیمو؟

سلام مهسا جان

همونطور که گفته شد بستنی های صنعتی مقدار زیادی قند و چربی دارن که تو بستنی سنتی هم این موارد مشترکه

بهترین راه همین درست کردن میوه یخ زده هست

فالوده هم نشاسته هست و بهتره ندیم به طوطی

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    طوطی
    شماره عضویت
    23229
    سلام من میتونم به فندق یخ بدم یا براشون مضره

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)