صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 62
    کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000

شروع به دیسکس داری ( راهنمای جامع و کامل مبتدیان )

سلام به دوستان عزیزم . معمولا در مورد دیسکس خیلی مطالب نگاشته ایم و یا خوانده اید ولی با یک طرز فکر دیگر می خواهم شروع یک مبتدی را آغاز کنم .

البته خالی از لطف نیست کسانی که در این کار سابقه نیز دارند مطالب را مطالعه کنند چون نگارش نگارنده طوری هست که من خودم نیز مطالب زیادی از آن

یاد گرفتم . بنا براین خواندن مطالب رو برای همه توصیه می کنم . . . مطالبی که خواهید خواند نوشته های دوست عزیزم هاکان وافر هست که ترجمه کردم .

مطالب زیادی هم بنا به تجربه خود و دوستان به آن اضافه شد امیدوارم مفید واقع شود ...
    با تشکر دکتر رضایی

این مطلب اختصاصی فروم پارسی پت می باشد .... فروم های دیگر با حفظ رسم امانت داری و اعلام منبع ( پارسی پت ) و نگارنده ( رضایی) می توانند از آن استفاده نمایند ....

دیسکس در راس هرم آبزیان آب شیرین قرار دارد که می توانید به عنوان یک هوبی بسیار زیبا و مناسب در آکواریوم داری به آن بپردازید . در اصل جدیت کار و

رعایت یک سری قوانین مهم الزامیست . دیسکس داری و شروع به این هنر خود به خود یک پروژه تحقیقاتی و علمی است . جالب است که بدانید دیسکس در

بین موجودات زنده جزو مقاوم ترین موجودات زنده است . ( برخلاف نظرات اکثر فروشنده ها – مترجم ) و جالب تر اینکه دیسکس جز موجوداتی است که نسبت

به حالات صاحبش می تواند رفلکس نشان دهد . رنگ لباس شما – ترس و اضطراب شما می تواند در او تغییرات ایجاد نماید .

در شروع پروژه ی دیسکس داری اشتباه ترین حرکت ممکن عجله کردن است . معمولا ایجاد یک تانک و آب گیری و وارد کردن سریع ماهی به آن کاری است که

همه به آن تعجیل داریم . در صورتی که خرید دیسکس و فراهم کردن آن را شروع به هوبی می دانیم . در اصل فراهم کردن شرایط و شناخت ماهی و مناسب

ترین حالات از مهمترین مسائل در دیسکس داری است .

اساسی ترین کار و بهترین شروع تفکر به ایجاد شرایط بدون ماهی است ( در اصل ایجاد بستر لازم و بعد خرید – مترجم) پروژه دیسکس داری یک هوبی کم

هزینه نیست . قبل از هر چیزی باید دانست که نیاز به مخارجی بیشتر از دیگر ماهیهای آب شیرین دارد ولی اگر هدف نهایتا تکثیر نباشد بسیار پر هزینه نیز

نمی باشد . هیچ گاه شروع دیسکس داری را با ماهیهای فراوان شروع نکنید چون ممکن است مسبب ضرر و زیاد بسیار شود .

فراهم کردن شرایط :

قبل از هر چیزی به محل قرار گیری تانک در منزل یا اتاقتان فکر کنید . محلی که انتخاب می کنید را با تصور اینکه زمانی زیباترین بخش منزل خواهد شد برنامه

ریزی کنید . هرگز در محلی که عبور و مرور زیاد می باشد مانند ورودی درب منزل و یا اتاقها قرار ندهید چون موجب استرس خواهد بود . درمحلی که نور گیری

زیادی نیز خواهد داشت تانک را قرار ندهید . چون تعویض آب نیز خواهید داشت محلی را در نظر بگیرید که می توانید به محل آب انبار و یا محل دفع آب نزدیک

باشید و یا مسیر آن را برنامه ریزی کرده باشید . در کشورهایی که هزینه ی برق و گرما زیاد است در محلی تانک را قرار دهید که در معرض سرما قرار نگیرد . در

چنین مناطقی حضور تانک در یک اتاق کوچک و یا نزدیک به محل گرمایش خانه به صرفه تر است .

مطلب بسیار مهمی که بعدا به آن خواهید رسید این است که : معمولا دیسکس داران با توجه به هزینه های زیاد این پروژه در ابتدا با تانکهای کوچک و تجهیزات

کم شروع می کنند ولی بعدا با وارد شدن به قضیه و زیبایی پروژه شروع به افزایش تانکها – ابعاد تانکها و تجهیزات می کنند که هزینه آن از شروع با تانک بزرگتر

بسیار بیشتر است . لذا اگر مقداری اندوخته دارید از همان ابتدا به فکر تانک بزرگتر و تجهیزات مرغوبتر باشید ... تا بعدا متحمل هزینه ی بیشتر نشوید . بعدا نیز

خواهید دید که دیسکس داری با تانک بزرگتر بسیار راحت تر و با کیفیت تر از تانک کوچک است . سلامت ماهی و رشد آن نیز در محل بزرگتر بهتر خواهد بود .
    ویرایش توسط فرشاد رضایی : 28th May 2013 در ساعت 09:56 AM

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    دیسکس داری معمولا بنا به تجربه های شکستی که بسیار از آکواریوم دارها بنا به دلایلی چون اطلاعات کم و مطالعه اندک به آن دچار شده اند موجب گشته که

همواره در سخنان صحبت از سختی و تلفات زیاد مطرح می شود . حال آنکه رعایت نکات ساده و بدیع در این امر ، دیسکس داری را به عشقی تبدیل می کند که به

ندرت می توان در نگهداری ماهیهای دیگر آن را دید .

پیشنهاد من برای شما برای شروع یک تانک حداقل 250 لیتری است . به فرض اگر بخواهم نمونه ی یک تانک که اگر قرار باشد همین الان شروع به ساخت نمایم

یک تانک 125 طول 50 عرض و 50 ارتفاع را مناسب می دانم که حدود 300 لیتر ظرفیت آب دارد . حال اگر اتاق شما اجازه طول زیاد را نمی دهد می توانید آن را به

100 در 60 در 50 نیز تبدیل کنید . که البته 60 ارتفاع تانک است . در ساخت تانک از شیشه ی به ضخامت مناسب استفاده نمایید و مطمئنا ساخت آن را به

متخصص مجرب که سالها اقدام به ساخت شیشه می نماید بسپارید و از او بخواهید حتما از چسب های آکواریوم با کیفیت استفاده نماید چرا که تجربه ی نشط آب

می تواند زندگی آکواریوم داری شما را به پایان برساند . یک تانک 300 لیتری می تواند پذیرای 9 تا 11 دیسکس باشد .

تانکهای اضافه :

برای داشتن یک سیستم مناسب برای دیسکس بعد از انتخاب ابعاد تانک اصلی نوبت به تانکهای دیگری است که باید داشته باشید . هر دیسکس دار نیاز به تانک

قرنطینه – آب انبار دارد . هدف از تانک قرنطینه می تواند اهداف زیر باشد ...

1- وقتی می خواهید ماهی جدید وارد سیستم کنید به هیچ عنوان آن را مستقیما نباید وارد تانک اصلی کرد . حتی اگر از مطمئن ترین شخص و با هر نوع تبلیغی به

شما فروخته شود . مطمئنا باید حداقل 2 هفته و اصولا 5 هفته در یک تانک دیگر قرار گیرد تا سلامت ماهی برای شما به اثبات برسد . بنا براین نیاز شدیدی به یک

تانک قرنطینه داریم .

2- درمان ماهیهای مشکل دار . هر دیسکس دار در طول دورانی که اقدام به این پروژه می نماید حتما با دیسکس های مریض مواجه خواهد شد . برخی از آنها نیاز به

درمان در خارج از تانک دارد که دلایل آن را اشاره خواهیم نمود . بر همین اساس شما نیز تانک قرنطینه را در زمانهای خاص نیاز خواهیم داشت .

3- از تانک قرنطینه در صورتی که استفاده دیگری نداریم می توانیم به عنوان تانک آب انبار نیز استفاده نماییم .

و اما در مورد ابعاد تانک قرنطینه :

ابعاد و سایز تانک قرنطینه مناسب بستگی به محل شما و امکانات شما می تواند انتخاب شود . من پیشنهاد می کنم یک تانک 50 در 50 در 50 را انتخاب کنید که

می تواند حدود 110 تا 120 لیتر آب را پذیرا باشد . از این تانک بعدا برای تکثیر نیز می توانید استفاده کنید . می تواند چیزی حدود 50 % تانک شما را نیز ساپرت کند

چه از نظر آب انبار و چه تکثیر و قرنطینه ابعاد مناسبی است . ولی اگر امکان چنین محلی را ندارید حد اقل یک تانک 70 لیتری را در نظر بگیرید .

آب انبار :

اگر امکان چنین تانکی برایتان وجود دارد به فکر یک آب انبار نیز باشید . سلامت دیسکس به تعویض های اصولی آب هست . شما همواره باید مقداری آب

آماده برای هر اقدامی داشته باشید . منظور از آب آماده آن است که حداقل 24 ساعت آب لوله کشی به هوادهی و یک بخاری به شرایط تانک شما نزدیک شود .

کلر موجود در آب لوله کشی برای هر ماهی مشکل ساز است . هوادهی مناسب می تواند این کلر را از بین ببرد . البته زمان آن بسته به میزان کلر آب می تواند بین

8 تا 48 ساعت وقت نیاز داشته باشد . برای آب انبار لزومی به استفاده از شیشه ندارید . می توانید از ظروف مخصوص نگهداری آب پلاستیکی که درمجاورت آب از

خود ماده شیمیایی پس نمی دهد استفاده نمایید .

آب مناسب :

مهمترین المان نگهداری دیسکس آب مناسب است . متاسفانه با اینکه فاکتور های آب برای دیسکس مهم و اساسی است از قبیل ph و سختی آب که معمولا در

سایتها و کتابهای مختلف برای افزایش بار علمی سایتها از آن با آب و تاب زیاد اشاره می شود ولی با اینهمه می تواند هوبی شما را تبدیل به درس شیمی خسته

کننده ی آب نماید . کنترل این فاکتورها با اینکه برای سلامت بهتر ماهیها نیاز است ولی نباید در آن زیاده روی کرد . گاها دیده می شود وقتی شخصی برای خرید

دیسکس به مغازه ای می رود مغازه داد در کنار فروش ماهیها کیتهای مخالف کنترل کیفیت آب را با قیمتهای بسیار زیاد به خریدار ارائه می نماید . مطمئنا حضور این

ابزار سنجش می تواند مفید باشد ولی به شرط اینکه باعث خستگی شما نشود . معمولا در اکثر نقاط کشور آبی که در لوله کشی های منازل ارائه می شود

مناسب برای نگه داری دیسکس است .

نیاز به استفاده از آب RO نیست . ما از این آب برای تکثیر استفاده می نماییم . ولی مطمئنا اگر مشکل مالی در تامین آن ندارید وجود آن برای شما بسیار مناسب

است چون آبی بسیار مناسب برای شما تهیه می نماید .

و اما آب RO چیست ؟

مطمئنا تبلیغاتهای مختلف تصفیه کنهای خانگی و صنعتی آب را شنیده اید . صفیه کن های آب بروش اسمز معکوس سیستم جدیدی است که امروزه در حال همه گیر

شدن و استفاده در اکثر منازل است . این دستگاه با سیستم های چند گانه ی تصفیه کننده آب شهری حذف فاکتور های مضرر آب است . این دستگاه می تواند با

کم کردن سختی آب – حذف گل و لای کلر – نیترات و دیگر مواد مضرر آبی گوارا برای شما و ماهیهایتان فراهم آورد . توصیه من استفاده از این دستگاه ابتدا برای آب

آشامیدنی خود و سپس ماهیهایتان است . ولی خرید آن الزامی نیست .

ولی چرا آب با سختی کم : دیسکس سختی حدود 100 ppm را می پسندد ولی چرا ؟ شاید به آن کمتر اشاره شده است ولی مشکل اصلی موکوس دیسکس

است . آب با سختی کم این ماده را که ماهی را در برابر نفوذهای خارجی مقاوم می سازد بهتر نگهداری می کند . دیسکس را می توانید در سختی های بسیار بالا

نیز نگهداری کنید ولی موکوس آن را دچار مشکل می کنید که این عامل می تواند مشکلات پوستی و استرسی را ناشی شود . بهترین آب برای نگهداری دیسکس

یک آب با ph بین 6 تا 7.5 است . ولی ایجاد چنین آبی که زیر 7 دارای ph باشد بسیار مشکل است . آب های ما حتی اگر از دستگاه RO خارج شود به سمت آب

خنثی و حتی قلیایی ( بیش از 7 ) تمایل می دهد . آب شهری نیز بیش از 8 ph دارد . زیاد خود را درگیر این المان نکنید . البته مطمئنا با مطالعه چند مطلب در

اینترنت به فکر پایین آوردن ph خواهید افتاد . اما نکته ای که برای شما اعلام می کنم این است که ثبات آب مهمتر از ایجاد ph های پایین و ... است .

فیلتراسیون :

بعد از آب مهمترین المان در دیسکس داری داشتن سیستم مناسب فیلتراسیون است . هر چه سیستم فیلتراسیون شما قوی باشد سلامت ماهیهای شما نیز

تضمین خواهد شد . این نکته می تواند روی سلامت – فرم ماهی – رشد ماهی موثر باشد . شاید اولین ذهنیت از فیلتراسیون سیستمی است که فضولات ماهی

را در تانک دفع می کند باشد حال آنکه عکس قضیه حاکم است سیستمی فیلتراسیون مناسب دارد که بتواند این فضولات را جذب و در خود حل کند . هدف از

فیلتراسیون دو بخش است . بخش اول فیزیکی که شامل گرفتن ذرات معلق در آب است که معمولا نگاه یک مبتدی از سیستم فیلتراسیون همین بحث است . دوم

فیلتراسیون بیولوژیکی که اصل هدف از فیلتراسیون آن است . شما بهترین فیلتر با هر قدرتی نیز داشته باشید تا زمانی که سیستم فیلتر بیولوژیکی به کار نیفتاده

است آب زلال و شفاف نخواهید داشت . واما این سیستم چیست ؟ در طبیعت باکتریهایی وجود دارد که کار آنها تجزیه ی مواد مضرری چون آمونیاک و نیتریت است .

این دو ماده از دفعیات و غذاهایی که به ماهی می دهیم تولید می شود که فوق العاده سمی می باشند . باکتریها در فیلتر شما خانه کرده و آنها را به ماده کم

خطر تر نیترات تبدیل می کنند . بنا براین باید شرایط را برای کلونی سازی آنها تامین کرد .

ویرایش توسط فرشاد رضایی : 28th May 2013 در ساعت 10:17 AM

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    و اما برای داشتن یک سیستم فیلتراسیون چه باید کرد ؟

باید به چند نکته دقت کنیم . اول اینکه چه قدر می خواهیم به قضیه هزینه کنیم ؟ معمولا یک تانک 250 لیتری را می توان با یک فیلتر سطلی مناسب چرخاند.

فیلترهای سطلی به وفور در بازار موجود می باشند با مارکها و قیمتهای مختلف ولی من برای شما اگر می خواهید تبدیل به یک دیسکس دار حرفه ای شوید

یک سامپ داخلی است . هزینه ای بسیار کم دارد . بسیار قوی تر از هر نوع فیلتر سطی است ولی با نمایی متاسفانه بدتر . چون بخشی از تانک شما را

اشغال می کند . بدین منظور می توانید به تاپیک زیر مراجعه کرده و نسبت به ساخت و یا خرید یک فیلتر سطلی اقدام نمایید .

نوعی فیلتر داخلی بسیار جالب من نمونه اش رو در ایران ندیدم ولی اگر باشه فوق العاده با کاربرد است .

ولی آیا فیلترهای دیگر پاسخگو نیست ؟

در بازار فیلترهای دیگری نیز وجود دارد مانند تاپ فیلتر ها و فیلترهای داخلی من استفاده از آنها را توصیه نمی کنم . هر کدام دلایل زیادی دارند ولی مهمترین

دلیل محل کم برای کلونی سازی – ایجاد فشار مستقیم آب در تانک – در دسترس کم بودن آنها برای تعویض پدها و ...

و اما اگر تانک بزرگ انتخاب کردیم چه نوع فیلتراسیونی باید انتخاب کرد ؟ مطمئنا در تانکهای بزرگ فیلترهای سطلی نیز پاسخگو نیستند . مگر اینکه به تعداد

زیاد از آنها استفاده شود . بهترین گزینه سامپ است . اگر سرچی در اینترنت نسبت به سامپ بکنید می بینید که سامپ در آکواریومهای آب شور بسیار

مستعمل تر از آب شیرین است . مزیت سامپ وجود جای زیاد کنترل بیشتر المانهای موجود در آن است . سامپ های داخلی با کارایی بیشتر در آب شیرین

استفاده می شوند . من خودم برای یک تانک 1000 لیتری با یک سامپ داخلی پاسخ بسیار مناسبی گرفته ام . شاید تنها هزینه ی آن یک واتر پمپ بوده

است که در مقابل 2 یا 3 فیلتر سطلی حتی 10 % هزینه های ان را نیز متقبل نشده ام .

در سیستم فیلتراسیون به چه لوازمی نیاز است ؟

همان گونه که اشاره شد نیاز به دو نوع فیلتراسیون داریم برای فیلتراسیون فیزیکی نیاز به پد داریم . این پدها به صورت تجاری و بسته بندی شده از شرکتهای

معتبر نیز در بازار موجود است ولی نیازی به استفاده از آنها ندارید با مراجعه به فروشگاههای فروش وسایل خیاطی می توانید از لایه هایی که برای ساخت

لحاف و پوشاک با نام عامیانه ی پشت شیشه است استفاده نمایید . هزینه ای بسیار کم دارد شاید هر متر مربع از آن را بین 3 تا 5 هزار تومان بتوانید تهیه

کنید که در مقابل محصولات خارجی قابل مقایسه نباشد . کارایی آن چنان متفاوتی نیز نخواهد داشت . برای فیلتراسیون بیولوژیکی نیز تنها خرید سرامیک برای

شما کفایت می کند . البته در بازار محصولات بسیار زیادی وجود دارد ولی شما هیچ نیازی به استفاده از آنها ندارید . سالهای تجربه ی بنده در پرورش و تکثیر

دیسکس بدون استفاده از محصولات تجاری آنچنانی هست . استفاده از سپوراکسها – نیترات گیرها و و و و تنها صرف هزینه بسیار زیاد است .

بخاری و پمپ هوا :

خرید بعدی می تواند بخاری و پمپ هوا باشد . برای خرید این دو دقت کنید بخاری برای تامین گرمای لازم برای دیسکس بسیار مهم است . بهترین دما برای

دیسکس 29 درجه سانتی گراد است در این دما دیسکس به راحتی رشد م ی کند . استفاده از دمای کم و زیاد می تواند در نظر هضم و استرس ماهی را

دچار مشکل نماید . البته یک دو درجه تلورانس می توان داشت و طبیعی است ولی استفاده از بخاری های استاندارد می تواند این تلورانس را کاهش دهد .

حتما در خرید بخاری دقت کنید بخاری هایی که استفاده از آنها توصیه می شود محصولات شرکتهای معتبر است . اصولا برای هر لیتر یک وات انرژی لازم است .

مثلا برای یک تانک 300 لیتری باید یک بخاری 300 واتی تهیه کنید . بهترین محل برای بخاری محلی است که آب بیشترین حرکت را دارد . می توانید آن را

در خروجی آب فیلتر و یا داخل سامپ تعبیه کنند . توصیه می کنم در محلی قرار دهید که چراغ آن را ببینید . چون خاموش شدن آن بنا به هر دلیلی شما

را دچار مشکل خواهد کرد .

درخرید پمپ هوا نیز به دو نکته دقت کنید . اول اینکه صدای کم و همینطور قدرت زیاد المانها بسیار مهم در خرید می باشند .

نور آکواریوم :

دیسکس با توجه به طبیعت آن نور زیاد نمی پسندد . از طرفی مانیز برای نشان دادن زیبایی دیسکس نیاز به نور داریم . باید طوری کرد که هر دو مقوله را

با هم داشت . استفاده از لامپهای مهتابی و امروزه led ها با توجه به هزینه های زیاد برق توصیه می شود . ولی در این کار زیاده روی نباید کرد .

شن و کف تانک :

توصیه هر حرفه ای استفاده نکردن از شن در بستر تانک است . معمولا دیسکس را در تانک بدون شن نگهداری می کنند . شما نیز برای داشتن بهترین

شرایط و کمترین مشکل از شن استفاده نکنیداگر اصرار به وجود شن دارید باید از شنهایی استفاده کرد که سختی آب را اضافه نکنند . اندازه ریز داشته

باشند تا مواد غذایی به لا به لای آنها نرود . سنگهایی به نام عامیه ی سیلیس سفید می توان گزینه ی مناسبی باشد به شرط اینکه از خلوص آن

اطمینان داشته باشید . برای اطمینان می توانید از سرکه برای تست آهک آن استفاده کنید . مقداری شن را داخل سرکه بریزید وقتی مشاهده کردید

که سنگ در حال واکنش شیمایی است نشان از نامناسب بودن شن می باشد .

در انتخاب سنگهای بزرگ - صخره و ... نیز به این نکته دقت کنید . برای دیسکس باید پناهگاه ایجاد کرد دیسکس تازه وارد استرس زیادی نیز دارد . بر

همین اساس لازم است تا مخفی شود . ما این مخفیگاه را با گیاهان ( ترجیحا مصنوعی ) و صخره ها تامین می کنیم .

آنچه خواندید سخت افزارهای لازم برای یک تانک مناسب است . با استنفاده از لینکهای زیر می تونید برای تهیه ماهی خوب نیز اقدام کنید . . .

http://www.parsipet.ir/thread11368.html

http://www.parsipet.ir/thread10158.html

http://www.parsipet.ir/thread9610.html

http://www.parsipet.ir/thread9943.html

http://www.parsipet.ir/thread17396.html#post116273

http://www.parsipet.ir/thread9629.html

http://www.parsipet.ir/thread12839.html

http://www.parsipet.ir/thread11222.html

http://www.parsipet.ir/thread11358.html

ادامه دارد ..........
    ویرایش توسط فرشاد رضایی : 29th May 2013 در ساعت 09:52 AM

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    کاربران عزیز لطفا سوالات خود را در بخش های مربوطه بپرسید تا تاپیک شلوغ نشه و هم اینکه بتونیم مطالب رو به روز کرده و بهش اضافه کنید . با تشکر از همه دوستان ....

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهی دیسکس
    شماره عضویت
    13484
    با سلام خدمت دوست بسیار خوبم جناب رضایی از زحمات شما متشکریم
    من یک سوال داشتم هرچند تصمیم گرفته بودم به خاطر دلخوری از برخی مدیران سایت دیگه در خدمت نباشم ولی بودن عزیزانی چون شما مانع شده به هر حال
    سوال به نظر شما استفاده از فیلتر سطلی های uv دار و داشتن یک جریان کم همراه با رزین ها برای ایجاد یک محیط مناسب برای دیسکس ها کافی نیست؟ البته وجود گیاه طبیعی خاص تانک دیسکس و آبنوس ها هام جای خود

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    نقل قول نوشته اصلی توسط دیسکس سقز نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوست بسیار خوبم جناب رضایی از زحمات شما متشکریم
    من یک سوال داشتم هرچند تصمیم گرفته بودم به خاطر دلخوری از برخی مدیران سایت دیگه در خدمت نباشم ولی بودن عزیزانی چون شما مانع شده به هر حال
    سوال به نظر شما استفاده از فیلتر سطلی های uv دار و داشتن یک جریان کم همراه با رزین ها برای ایجاد یک محیط مناسب برای دیسکس ها کافی نیست؟ البته وجود گیاه طبیعی خاص تانک دیسکس و آبنوس ها هام جای خود
    سلام . فکر نمی کنم جایی بتونید مدیرانی به دلسوزی پارسی پت و کاربران قدر شناس و با دانش و با اخلاق مثل اینجا پیدا کرد ولی خوب گاها رعایت نکردن قوانین این رابطه رو مشکل دار می کنه که اونم با صبر و رعایت اصول حل میشه .

من زیاد با uv موافق نیستم به نظر لزومی به وجودش نیست . رزین هم که به صورت مستمر هیچ فایده ای نداره و کلا استفاده از اون در فیلتر بی دلیل هست . برای کاهش سختی راهی بهتر از استفاده از آب RO نیست .

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی (فلاور و کوی)
    شماره عضویت
    13452
    سلام
    یه سوال بی ادبانه داشتم
    میشه دیسکس رو به آکواریوم کوی هام اصافه کنم؟
    در واقع من دیسکس رو خیلی دوست دارم ولی وقت کارایی مثل فیلتراسیون مناسب، چک کردن ph و .... رو ندارم
    کلا در این حد می تونم وقت بذارم : تعویص آب 10 روزه و به دلیل نداشتن مایه فراوان غذاهای معمولی باید بخورن

همکار قدیمی انجمن دیسکس

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    47
    نقل قول نوشته اصلی توسط mahi_12_72 نمایش پست ها
    سلام
    یه سوال بی ادبانه داشتم
    میشه دیسکس رو به آکواریوم کوی هام اصافه کنم؟
    در واقع من دیسکس رو خیلی دوست دارم ولی وقت کارایی مثل فیلتراسیون مناسب، چک کردن ph و .... رو ندارم
    کلا در این حد می تونم وقت بذارم : تعویص آب 10 روزه و به دلیل نداشتن مایه فراوان غذاهای معمولی باید بخورن
    سلام دوست عزیز خوش امدید
    اگر به ماهی دیسکس ارزش قائل هستید(البته همه ماهی ها با ارزشند)این کار رو انجام ندهید چون جز مشکلات عدیده ای که بوجود میاد دیسکس شما اصلا رشد مناسبی پیدا نخواهد کرد بدلیل کم غذا خوردن عدم وجود دمای مناسب برای دیسکس کم بودن میزان سیفون و نبودن غذاهای مناسب و سایر موارد.

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی (فلاور و کوی)
    شماره عضویت
    13452
    دقیقا به خاطر همین جمله شما عرض کردم سوالم بی ادبانست
    نقل قول نوشته اصلی توسط B@B@K نمایش پست ها
    اگر به ماهی دیسکس ارزش قائل هستید
    اما یه سوال دارم : ینی فقط مشکل توی رشد پیدا میکنه؟
    چون من بیشتر برام سالم موندن ماهی مهمه حالا اگه رشدش فقط کم بشه اشکالی نداره

همکار قدیمی انجمن دیسکس

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    47
    نقل قول نوشته اصلی توسط mahi_12_72 نمایش پست ها
    دقیقا به خاطر همین جمله شما عرض کردم سوالم بی ادبانست

اما یه سوال دارم : ینی فقط مشکل توی رشد پیدا میکنه؟
    چون من بیشتر برام سالم موندن ماهی مهمه حالا اگه رشدش فقط کم بشه اشکالی نداره
    سلام دوست عزیز بحث بی ادبانه بودن نیست من در پست بالا عرض کردم یک سری از مسائل رو ..کوی حرکات زیادی داره مدفوع زیادی تولید میکنه شرایط نگهداری از لحاظ دما و تغذیه متفاوتی داره و آب رو زیاد کثیف میکنه باید فیلتراسیون بسیار قوی داشته باشه تو ربودن غذا از دیسکس سریعتر عمل میکنه و سایر مسائل دیگر

صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)