نقل قول نوشته اصلی توسط فرشاد رضایی نمایش پست ها
سلام . فکر می کنم آرش عزیز مقاله ی خوبی رو نوشته بودند در این خصوص ایشون مطمئنا اون رو براتون لینک می دن و کامل می تونید استفاده کنید . اگر به طور خلاصه بخوام بگم این هست که دیسکس در دمایی بهترین زندگی رو داره که معمولا برای گیاهان دمای مناسبی نیست . از طرفی دارو زدن ها سیفونها متعدد و ... معمولا با تانک گیاهی همخوانی نداره . من دیدم دوستانی که با تانک گیاهی نگه داری می کنند اتفاقا خیلی هم حرفه ای هستند ولی به کل با توجه به سلیقه ی نگهداری عموم - تخصص کم در مورد سازگاری این دو من توصیه نمی کنم .
دیسکس به حد کافی زیبایی منحصر به فردی داره که نیازی به حضور هیچ گیاه و ماهی دیگه در کنارش نیست .
در مورد آسیب رسوندن دیسکس به گیاه به هیچ عنوان ، دیسکس بسیار آرام و بی ظرر هست فقط نمی دونم چرا دیسکس های من به نئون های من رحم نمی کنند . !!!!
ممنون از اقای رضایی عزیز که با خوندن نوشته های خوب و مفید ایشون و اساتید دیگری مثل اقای آژیده و ... علاقه مند به نگهداری دیسکس شدم.

اما در ارتباط با این گفته ایشون سوالی داشتم. اینکه اگه دمای نگهداری دیسکاس و گیاه با هم سازگار نیست، در طبیعت نیز این موضوع صدق میکنه؟ یعنی در رودخانه های آمریکا که محل زندگی دیسکاس های وحشی هست، هیچ گونه گیاهی در رودخانه ها وجود نداره؟ اگه وجود نداره، پس نیترات اب رودخانه ها چطور تصفیه میشه، بخصوص که عزیزان میفرمایند که دیسکاس نیازمند آب آرام هست و بعبارتی شدت جریانش خیلی کم و ساکن باشه.

البته در مستندهای تلویزیونی، فیلم هایی از هم سایر سیچلایدها مشاهده کرده ام که در رودخانه هایی که زندگی میکنن هیچ گونه گل و گیاهی وجود نداره و بسیترشون فقط شن هست، ولی تو فیلم ها تلاطم آب بوضوح مشخصه. حتی در بعضی موارد سیچلایدها، محل زندگی شون مثل آکواریوم هایی میمونه که بالای 4-5 ماه سیفون نشده هستند و خیلی کثیف و زرد رنگ و کدر هستند. ولی بنظر میاد محیط زندگی دیسکاس وحشی متفاوت تر از چنین سیچلایدهایی باشه.