صفحه 1 از 6 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 56
    کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    اکواریم اب شور
    شماره عضویت
    7181

7 راه اندازی اکواریم اب شور به زبانی ساده(قسمت اول)

اول از همه سلام به تمام دوستان عزیزتر از جانم و سپاس از تمامی اساتید و کلیه بزرگوارانی که علم اکواریم اب شور رو به من اموختن.قبل از شروع لازم دونستم یکسری از نکات رو متذکر بشم.تمام مطالبی که در این متن گفته میشود نوشته بنده میباشد و از هیچ کتاب یا نوشته دیگه ای کپی نشده.خواندن این مطالب رو به تمام کسانی که علاقع بع اکوارم اب شور دارن واز درسر های ان هراس دارن پیشنهاد میکنم..
    اکواریم آب شور:
    خیلی ها تا اسم اکواریم اب شور رو میشنوند فکر میکنن نگهداری ماهی ها و ریف ها(مرجان ها و شقایق ها) کار دشوار و به اصطلاح پاگیری میباشد و کار هرکسی نیست و کسانی که میخوان اکواریم اب شور راه اندازی کنن این فکر رو میکنن که باید اول از اب شیرین شروع کنن.در صورتی که اصلا نگهداری اکواریم اب شور با اب شیرین خیلی متفاوت هستش و قابل مقایسه نیست.
    برای انتخاب حجم اکواریم در اب شور شما باید یک حداقل هایی رو رعایت کنید . این حداقل در اب شور حجم 200 لیتر هستش.البته این نکته رو باید یاداوری کنم که شما میتونید حتی در حجم 5 لیتر هم اب شور راه اندازی کنید ولی علت اینکه این این حجم یک حجم استاندار(البته برای حداقل) انتخاب شده به خاطر این هستش که در اکواریم اب شور با تغییر یک پارامتر مثلا امونیاک برابر با مرگ جانداران.به همین خاطر تغییر پارامترها و کنترل انها در حجم های بالا راحت تر میباشد.
    انتخاب ابعاد و ساخت:
    برای انتخاب ابعاد در اکواریم اب شور باز هم حداقل هایی وجود دارد و اینجا لازم هستش بگم منظور من از انتخاب این حداقل ها شرایط استاندار هستش و اگر این حداقل ها رعایت نشود به معنای درست نکردن اکواریم اب شور نیست و این استاندارها همه علت هایی داره که در زمان مناسب در موردش توضیح داده میشود.در مورد انتخاب طول اکواریم استاندارد خاصی تعریف نشده و شما باتوجه به مکان مورد نظر خود انتخاب میکنید.در مورد عرض انتخاب حداقل عرض 50 سانتیمتر مناسب تر هست چون در چیدمان لایوراک ها(سنگ زنده) و ریف ها راحتر هستیم.در مورد انتخاب ارتفاع بهتره ارتفاع بیشتر از 70 یا 80 سانت نباشه چون برا ی انتخاب خور مناسب به مشکل میخورید و هزینه شما برای نور زیاد میشود. از ضخامت شیشه مطمئن باشید و تا اونجا که امکان داره از شیشه 10 میل استفاده کنید. در ساخت اکواریم حتما حتما در اکواریم از اورفلو استفاده کنید.اور فلو رو البته برای اکواریم هایی که سیستم تصفیه پشت دارن احتیاج نیست و لی دراکواریم هایی که سیستم تصفیه در زیر انها قرار دارد لازم و ضروری میدونم.علت اینکه اورفلو رو تاکید دارم چند دلیل دارد.اوال اینکه در اکواریم هایی که برای خروجی اب از سوراخ کف یا بغل استفاده کردن مشکل صدای شرشر اب رو دارن.بعد اینکه خروجی اب اگر کوچک انتخاب بشه شما برای انتخاب واتر پمپ به مشکل میخورین زیرا اگر واتر پمپ قوی انتخاب کنید صدای ناهنجار خرخر اب در خروجی رو دارید.علت بعدی استفاده از اور فلو که از هم مهمتر هستش اینه که چون خروجی اب اب یک سوراخ بیشتر نیست امکان اینکه احتمال گرفتن سوراخ توسط ماهی مرده(برای خود من یکبار اتفاق افتاد)و یا گیر کردن جلبک ها هستش که باعث سر ریز شدن اب از اکواریم و دردسرهای بعدی خودش رو داره هستش.و یکی از مزیت های اور فلو تولید باکتری های مصرف کننده نیترات هست که به شما در کنترل این پارامتر کمک بزرگی میکنه.در انتخاب مکان قرار گیری امواریم دقت کنید اگر از میز ام دی اف استفاده میکندید حتما اهن کاری کنید چون ام دی اف بعد از چند سال به علت اب شور مقاومت خودش رو از دست میده.در زیر نمونه ای از یک اکواریم همراه با اور فلو رو قرار میدم:

لوازم مورد نیاز:
    بعد از انتخاب و ساخت اکواریم شما به یکسری لوازم احتاج دارید
    1- اتصالات:برای انتقال و خروج اب شما به یکسری لوله و فیتینگ و زانویی و سه راهی و چسب لوله اجتیاج دارید که به مجموع اونها اتصالات گفته میشه.

2- اسکیمر:اسکیمر وسیله ای هست که به وسیله ان چربی های اضافی از اب گرفته میشه و وظیفه اکسیژن رسانی رو هم به عهده داره.برای انتخاب اسکیمر باید با توجه به حجم اکواریم انتخاب کنید.در مورد مارک با توجه به بودجه میتونید انتخاب کنید که از مارکهای معروف و با کیفیت میشه به اکواریم سیستم ،اکوامدیک،اسکیمز،ماکرو،وی پرو اشاره کرد که از کیفیت خوبی برخوردار هستن.یکی دیگر از وظایف اسکیمر گرفتن گرد و غبار اب و شفاف کردن اب اکواریم هستش.شاید بپرسید در اقیانوس اسکیمر کجاس یا این وظیفه رو کی انجام میده.در اقیانوس موج هایی که توسط باد ایجاد میشن کار اسکیمر رو انجام میدن.در زیر نمونه ای از اسکیمر رو قرار میدم:

3- واتر پمپ:از نظر من مهمترین قسمت اکواریم همین انتخاب واتر پمپ هستش که قلب اکواریم شماست و خیلی مهم هستش.شما باید واتر پمپی رو انتخاب کنید که اولا سرو صدا کم باشه چون همیشه روشن باید باشه.واتر پمپی رو انتخاب کنید که برق کمتری مصرف کنه،نسبت به حجم اکواریم قدرت خوبی داشه باشه.این نکته رو لازم یاد اوری منم هرچه گردش اب بالا باشه تولید باکتری و کنترل پارامتر ها راحت تر هستش.باید گردش اب 4 تا 5 برابر حجم اب انتخاب بشه.بهترین برند های واتر پمپ میشه به اکواریم سیستم،سیچه،اکوامدیک اشاره کرد.جدیدا واتر پمپ های چینی هم وارد بازار شدن که قیمت کمتری نسبت به واتر پمپ های اروپایی دارن ولی کیفیتشون به اندازه واتر پمپ های بالا نیست.باز انتخاب با خود شما هست و هیچ اجباری در انتخاب واتر پمپ نیست.در زیر چند نمونه واتر پمپ رو قرار میدم:

4- نور:شاید یکی از دغدغه های کسانی که اکواریم اب شور رو راه اندازی میکنن مبحث نور هستش.در مورد نور خیلی بحث ها میشه کرد و لی تا اونجا که بتونم خلاصه وار توضیحاتی میدم.نور برای اکواریم اب شور خیلی مهمه و متاسفانه بعضی از فروشنده گان برای فروش اجناس خود کلی اطلاعات غلط در اختیار دوستان قرار میدن.شما با توجه به ارتفاع باید نور رو انتخاب کنید.نور از چند جهت مهمه که میشه برای رنگ لایوراک،سلامتی ریف ها و حتی سلامتی ماهی ها بش اشاره کرد.البته اگر شما فقط ماهی نگهداری کنید نیازی به نور تخصصی ندارید ولی برای نگه داری ریف حتما باید نور مناسب رو انتخاب کنید.اگر اکواریم شما ارتفاع 70 یا بیشتر داره بهترین نور متال هستش البته متال مضرف برق بالایی داره.شما میتونید از ال ای ای و لامپ T-5 بصورت ترکیبی استفاده کنید.در انتخاب ال ای دی دقت کنید چون مارک های مختلفی وجود داره.ولی اگر اکواریم شما ارتفاعی کمتر دارد لامپ های اکتنیت برای شما کافی هست.در مورد کلوین توضیح ندادم چون مبحت طولانی هستش.در زیر نمونه هایی از سیستم های مختلف نور رو نشون میدم:
    ال ای دی:

متال:

اکتنیت:

5- نمک:انتخاب نمک با توجه به تنوعی که در بازار هست مختلف هست.ولی پیشنهاد من انتخاب نمک با کیفیت هست که نمک مانند نور در رشد و شرایط اب موثر هست.بهتری نمک موجود در بازار نمک کنت امریکا هست و بعد از اون میشه به برایتول،ردسی،ریف کیریستال،اینسرت اوشن ،دایمکس،پروداکتو نمک ایرانی دلتا مارین اشاره کرد که من به شخصه از نمک اینسرت اوشن و برایتول وردسی و دلتا مارین و تترا استفاده کردم که در اونا فقط نمک تترا از بدترین کیفیت برخوردار بود.در مورد نمک بگم ازتون خواهش دارم به حرف این فروشندگان اصلا گوش ندید.من نظر شخصی مو در مورد نمک میگم و اینه که اگر بهترین نمک رو میخواین انتخاب کنید یا کنت یا ردسی و در اخربرایتول.ولی بی قصد و منظوری میگم نمک دلتا مارین هم نمک خوبی هست و کیفیت خوبی داره.در ظاهر برای انتخاب نمک باید سفید باشه و اگر بهش دست بزنین ایجاد سوزش کنه و زود در اب حل بشه و شفاف بشه.عکس بعضی از نمک هارو برتون میزارم:

6- شن کف:برای کف اکواریم باید از شن اکواریم که از دریا میارن میتونید استفاده کنید که معمولا از کیش میارن.ونشانه شن خوب اینه که شما اگر مقداری از شن رو در اب لیمو بریزید باید شروع به کف کردن کنه.باید ارتفاع شی در اکواریم حداقل 5 سانت و حداکثر 7 سانت باشه.
    7- مواد باکتری سازی:یک سری مواد در سیستم تصفیه قرار میگیره که محل مناسبی برای تولید باکتری مفید هست و هرچه این مواد متخلل تر باشه باکتری بیشتر تولید میشه و بهتر هست.از این مواد میشه به سرامیک،ماتریکس،سیپوراکس اشاره کرد.در مورد استفاده از نخودی به این نکته اشاره کنم نخودی با توجه به حجمی که اشغال میکنه فضای مناسبی برای باکتری سازی نداره و بدی دیگه نخودی بعدها به علت حل شدن در اب شور باعث بالا رفتن کلسیم میشه که پایین اوردن کلسیم کار دشواریه.رایجترین انها سرامیک هست.در قسمت اورفلو از بیوبال استفاده میشه که در شکل های مختلف هستن و با عبور اب از روی انها باکتری تولید میشه.در زیر نمونه هایی از این مواد رو قرار میدم:
    8- فسفات گیر و سیلیکات گیر:اگر شما بخواین ریف نگهداری کنید در سالم و شاداب بودم ریف ها دو پارامتر باید استاندارد باشن.فسفات و سیلیکات.برای گرفتن فسفات و سیکیکات شما از مواد مخصوص میتونید استفاده کنید.البته راهای دیگه ای هم برای گرفتن فسفات اب هست مثل ای تی اس و رفرجیم که در ادامه توضیح داده میشه.
    9- پد یا ابر:برای گرفتن اشغال ها و مواد معلق در اب شما باید از پد های مخصوص اسفاده کنید که به صورت هفتگی باید تمیز بشن.
    10- موج ساز:برای ایجاد جریان در اکواریم و ایجاد حالت موج از این دستگاه استفاده میشه و با توجه به سایز اکواریم انتخاب میشه.

11- شوری سنج(هیدرومتر):برای اندازه گیری شوری اب باید از این وسیله استفاده کرد و باید شوری در حد استاندارد باشه.

در بالا لوازم اساسی برای راه اندازی اکواریم معرفی شد و از معرفی بعضی لوازم تخصصی مثل دنیتراتور،کلسیم راکتور،اف بی اف ،دستگاه یو وی خوداری شد چون این لوازم جزو وسایل تخصصی است و نبود انها اختلالی به وجود نمیاره.
    سامپ(سیستم تصفیه):
    سامپ به زبان ساده تر اکواریمی هست که به چند خانه تقسیم شده و اب به صورت سینوسی از ان عبور کرده و توسط واتر پمپ به اکواریم منتقل میشه.سامپ با توجه به نوع و حجم اکواریم و فضای اکواریم از تقسیمات مختلفی برخورداره و لی به صورت استاندارد باید خانه اول ان به پد.خانه دوم برای مواد باکتری سازی و خانه سوم برای اسکیمر و موادی مانند فسفات گیر و سیلیکات گیر و نیترات گیر اشاره کرد که بهتر هستش که خروجی اسکیمر در خانه دوم باشه که اکسیژن تازه به باکتری ها برسه و بیشتر عمل باکتری سازی انجام بشه.تعداد خانه هایی که مواد باکتری سازی در ان قرار داده میشه میشه بیشتر هم باشه.در خانه اخر هم واتر پمپ برای انتقال اب قرار میگیره.در داخل سامپ اگر فضا وجود داشته باشه میشه از رفرجیم و ای تی اس استفاده کرد که در زیر نمونه هایی از سامپ رو قرار میدم:

رفرجیم:نیترات ماده ای سمی برای ماهی ها و به خصوص ریف ها میباشد که برای جذف ان میشه از مواد و با گیاهان استفاده کرد.لازم به یاد آوری هست که نیترات از پسماند غذا و فضولات ماهی ها و ریف ها تولید میشه.به علت اینکه بیشتر ماهی ها در اکواریم اب شور به خصوص خانواده جراح ها به خوردن گیاه علاقه شدیدی دارن در خود اکواریم نمیشود از گیاه استفاده کرد.به همین خاطر در سامپ فضایی برای رشد و نگهداری گیاه تعبیه میشه گه رفرجیم نام داره.به عبارت دیگه میشه به این قسمت گفت گلخانه اکواریم.نکته دیگه ای که در مورد رفرجیم باید بدونیم اینه که رفرجیک نیترات و فقسفات اب رو کاهش نمیده بلکه اون هارو ثابت نگه میداره.

ای تی اس:این دستگاه هم مانند رفرجیم کار ثابت نگه داشتن فسفات و نیترات رو برعهده داره با این تفاوت که شما با عبور دادن جریان اب از روی صفحه مشبک و تابش نور مستقیم باعث به وجود امدن جلبک هایی که نیترات وفسفات رو مصرف میکنن میشه و با این کار این پارامتر ها ثابت نگه داشته میشن.از ای تی اس برای زمانی که فضای برای تعبیه رفرجیم نداریم استفاده میشه.البته هزینه ای تی اس نسبت به رفرجیم کمتر هست.ولی تقریبا به صورت هفتگی باید صفحه رو تمیز کرد.در زیر نمونه ای از ای تی اس قرار میدم:

سیستم های کنترلر:
    بعضی از سیستم ها برای راحتی شما زمانی که در خانه حضور ندارید یا به عبارت بهتر برای دقیقتر بودن کار در اکواریم یکسری سیستم ها برای اکواریم درست شده که در وجود این سیست ها هست که نگهداری اکواریم اب شور رو راحت کرده.
    1- دستگاه غذاده اتوماتیک:این وسیله برای غذادهی در زمان مناسب هستش که با استفاده از این وسیله زمانی که در خانه حضور ندارید به صورت اتوماتیک کار غذا دهی به ماهی هارو انجام میده وحتی شاید شما فراموش کنید به ماهی ها غذا بدهید ولی این دستگاه به صورت اتوماتیک این کار را انجام میدهد.نمونه ای از این دستگاه:

2- دستگاه کنترل نور اکواریم:همونطور که انتخاب نور برای اکواریم بسیار مهم هست زمان روشن و خاموش شدن هم حائز اهمیته و مهمه که سر ساعت خاصی نور روشن وخاموش بشه و این هم مهمه اگر شما از نور های ترکیبی استفاده میکنید هم یک دفه روشن نشن زیرا باعث ایجاد استرس در ماهی ها و ریف ها میشه که خطرناکه به همین خاطر تایمر های خاصی برای این کار درست شده که سر ساعت روشن و سر ساعت نور اکواریم رو خاموش کنن.این تایمر ها مدل های مختلفی دارن که اصول کار همه انها یکی هست.در زیر نمونه هایی از اون رو قرار میدم:

3- دستگاه کنترل سطح اب:این دستگاه به نطر من از دستگاه هایی هست که در نگه داری اکواریم اب شور انقلاب کرده و خیلی کار رو راحت کرده.در اکواریم اب شور به علت شور بودن اب تخیر اب بالا میباشد و لازم هست شما هر روز اب به اکواریم اضافه کنید .با ورود این سیستم دیگه شما نیازس به اضافه کردن اب ندارید و به محض کم شدن اب این سیستم اب تبخیر شده رو جایگزین میکنه.از فواید دیگر این سیستم اینه که شما زمانی که اب تبخیر شده رو یکدفعه به امپکواریم اضافه میکنید به سیستم شک وارد میکنید ولی این سیستم چون به تدریج اب رو اضافه میکنه هیچ به سیستم وارد نمیشه.و از مهمترین ترین فواید ان میشه به زمانی که شما به مسافرت میرید اشاره کرد که دغدغه اکثر اکواریم دارن هست.در زیر عکس این سیستم رو قرار میدم:

ادامه دارد........................
    کپی از این مطلب با درج منبع بلا مانع است.

همکار قدیمی انجمن آکواریوم آب شور

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    5767
    سلام دوستان
    در مورد صدای آب در لوله ورودی به سامپ ایجاد میشه برای تانک من با وجود اورفلو ، باز هم اون صدا هستش ، ولی با گذاشتن یه شیر روی این لوله و تنظیم اون با قدرت واتر پمپ در تانک من این مشکل حل شدست

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    اکواریم اب شور
    شماره عضویت
    7181
    نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا نوروزی نمایش پست ها
    سلام دوستان
    در مورد صدای آب در لوله ورودی به سامپ ایجاد میشه برای تانک من با وجود اورفلو ، باز هم اون صدا هستش ، ولی با گذاشتن یه شیر روی این لوله و تنظیم اون با قدرت واتر پمپ در تانک من این مشکل حل شدست
    با سلام.فکر خوبیه.اگر امکان گذاشتن شیر نباشه میتونید از بیوبال های مکعبی هم استفاده بشه.یک نکته فراموش کردم بگم دوستان امکان داره بعضی اوقات شستن پد روفراموش کنید یا مدت زیادی باشه از شستن پد(ابر)بگذره که رو بیوبال ها در اورفلو گذاشته اید و اگر سوراخ ها و منافذ ابر گرفته بشه اب سر میره .برای جلوگیری از این قضیه میتونید از یک لوله گوشه اور فلو در داخل اورفلو قرار بدید که اب اگر از روی پد رد نشد از اون طریق خارج بشه.فقط روی کل از طوری متوسط پلاستیکی استفاده کنزد که ماهیها قربانی نشن خدای نکرده.

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهي.بلدرچين
    شماره عضویت
    14315
    يه سوال:يه آكواريوم آب شوره 60 سانتي حدودا چقد بايد خرج كني؟؟؟
    اگه جواب بدين ممنون ميشم!

همکار قدیمی (مدیر کل انجمن)
    متخصص آکواریوم های آب شور

نوع حیوان خانگی
    اگه گفتی؟!!!!!!!!!!
    شماره عضویت
    27
    نقل قول نوشته اصلی توسط MR.LEO نمایش پست ها
    يه سوال:يه آكواريوم آب شوره 60 سانتي حدودا چقد بايد خرج كني؟؟؟
    اگه جواب بدين ممنون ميشم!
    دوست عزیز اول باید تمام ابعاد اکواریم رو بگید ! 60 در چند در چند؟
    بعد اگه تجربه های اولتون سراغ این سایز ها نرید اکواریم های آب شور کوچیک اکواریم های حرفه ای هستن و نگهداریشون چندان ساده نیست
    بعد باید بفرمایید ز چه آبزیایی میخاید نگهداری کنید
    تانک ریف باشه فیش انلی باشه ....

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهي.بلدرچين
    شماره عضویت
    14315
    من اولين تجربم ميتونه باشه..و هيچ اطلاعاتي ندارم..طول 60عرض 30
    ارتفاع 40
    ميشه يكم توضيح بدين ؟؟؟ممنون ميشم

نوع حیوان خانگی
    اگه گفتی؟!!!!!!!!!!
    شماره عضویت
    27
    من اولين تجربم ميتونه باشه..و هيچ اطلاعاتي ندارم..طول 60عرض 30
    ارتفاع 40
    ميشه يكم توضيح بدين ؟؟؟ممنون ميشم
    مهم ترین چیز تو دنیای آب شور اطلاعته
    اول اطلاعاتتون رو کامل کنید
    آرشیو سایت رو مطالعه بفرمایید و هر جا سوال داشتید بپرسید تا مطلب خوب جا بیفته
    بعد هم با سایز های یه مقدار بزرگتر شروع بفرمایید

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهي.بلدرچين
    شماره عضویت
    14315
    نقل قول نوشته اصلی توسط محمد صادق بهمنش نمایش پست ها
    مهم ترین چیز تو دنیای آب شور اطلاعته
    اول اطلاعاتتون رو کامل کنید
    آرشیو سایت رو مطالعه بفرمایید و هر جا سوال داشتید بپرسید تا مطلب خوب جا بیفته
    بعد هم با سایز های یه مقدار بزرگتر شروع بفرمایید
    چشم حتما..مطمئنم مطالب سايت خيلي بهم كمك ميكنه..
    فقط يه رنج قيمت بدين ممنون ميشم..

نوع حیوان خانگی
    اگه گفتی؟!!!!!!!!!!
    شماره عضویت
    27
    چشم حتما..مطمئنم مطالب سايت خيلي بهم كمك ميكنه..
    فقط يه رنج قيمت بدين ممنون ميشم..
    رنج قیمت وقتی میشه داد که بدونید چی میخاید
    یه نگاه به تالار عکس های دوستان بندازید
    هم میبنید از چیا استفاده کردن هم بعضا قیمت هاش رو زدن که چند خریدن!

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهي ابشيرن وشور ، اسب،انواع گل وگياه،
    شماره عضویت
    11424
    البته خيلي هم تفاوت داره مثلاً براي تانك خودم اسكيمر١٤٠ توماني بود تا ٨٠٠ تومن براي همين خيلي فرق داره.

صفحه 1 از 6 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)