صفحه 1 از 9 123456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 89
    همکار قدیمی(سرپرست کل)
    دکتر دامپزشک

شماره عضویت
    3

فرشته ماهي - انجل

مطالب مربوط به ماهی انجل
    ویرایش توسط shellman2008 : 11th July 2012 در ساعت 06:52 PM

کاربر عالی

شماره عضویت
    67

angel fish

:angel fish

نام:فرشته ماهی

نام علمی:pterophyllum scalare

نام خانواده:Cichlidae

زادگاه:زاد گاه اصلی این ماهی در امریکای جنوبی در رود خانه ی امازون و رود های اطراف این میباشد.

حداکثر سایز:بسته به نوعشان عرض بیشتری نسبت به طولشان دارند.طول:12_15 سانتی متر

محفظه:به خاطر رشد عرضی که دارند تانک انها باید ارتفاع نسبتا زیادی داشته باشد.(محدوده ی شنا در میان های اکواریوم)

مشخصات اب:دمای اب بسته به عادت ماهی بین 25 تا 30 درجه مناسب میباشد.ph بین 7.2 تا 6.8 درجه مناسب میباشد.

همزیستی:این ماهی ها دارای اخلاق صلح جو و ارامی هستند.از طرفی حساس بودن این ماهی ظریف نگه داری ان را با ماهی های دیگر کمی محدود تر میکند.نگه داری ان ها با کت فیش های ارام و لوچ ها و بغضی از بارب ها مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

تولید مثل:تکثیر این ماهی سخت نیست. ماهی ها باید به بلوغ رسیده باشند در ضمن شرایط اب مطلوب و فظای کافی در تکثیر بی تاثیر نیست.این ماهی ها تخم گذار میباشند.و ماهی ماده تخم های خود را بر کف اکواریوم یا بر روی تخت سنگ های شیب دار میگذارد.برای تکثیر علاوه بر شرایط مذبور باید چند عدد انجل بالغ را در تانک قرار دهیم تا تمایل این ماهی بر روی جفت گیری بیشتر شود.بعد از جفت خوردن شاهد رفتار های خاصی از هرجفت خواهیم بود.بعد از ان میتوانیم هر جفت را به تانک مستقل از هم قرار دهیم.لازم به ذکر هست که تشخیص جنسیت این ماهی قبل از جفت خوردن کار ساده ای نیست.هنگام تخم گذاری مخرج ماهی ماده ورم میکند._بعد از تخم گذاری وتخم ها بعد از 3 روز تبدیل به لارو میشوند.در ان زمان نیازی به غذا دادن به لارو ها نیست.لارو ها به مدت 3 تا 4 روز از کیسه ی زرده در زیر باله های خود استفاده میکنند.مجموعا شما بعد از یک هفته از زمان تخم ریزی میتوانید برای لارو ها از سایر غذا ها استفاده کنید.

مشخصات ماهی نر:
    1_نوک لوله ی اسپرم ماهی نر شبیه نوک قلم نی (زوکی شکل)است.
    2_لب های پهن تر و ظخیم تری نستب به ماده دارد.
    3_قوز روی سر ماهی نر نسبت به ماده دارای برامدگی بیشتری است.
    4_باله های زیرین در محل تلاقی با بدن زاویه ی بازی ایجاد میکند.

مشخصات ماهی ماده:
    1_نول لوله ی تخمدان ماهی ماده دارای لب گردی میباشد.
    2_لب های باریکتر و نازک تری نسبت به ماهی نر داراست.
    3_قوز روی سر ماده دارای برامدگی کمتری به نر است.
    4_باله های زیرین در محل تلاقی با بدن زاویه ی قائم و ایجاد میکند.

مشخصات عمومی خانواده:عموما در خانواده ی سیکلید ها ماهیان نر دارای رفتار قلمرو طلب میباشند.رنگ های ماهیان نر هم نسبت به ماده کمی غلیظ تر هست.(البته به جر استثناعات)

تغذیه:این ماهی ها تقریبا همه چیز خوار هستند.برای اون ها میتوان از اکثر غذا های گرانولی (به شرط انکه در دهان ماهی جای بگیرد)استفده کرد.همچنین بیومار و میگو و کرم های خشک شده از غذا های محبوب این ماهی نیز هست.هرزگاهی هم به خاطر تقویت انها به خصوص در هنگام جفت گیری میتوان از غذا های تازه استفاده کرد مثل ارتمیا و میگو .این تغذیه تمایل جفت را برای تخمگذاری به شدت بالا میبرد.

چند نکته:ماهی انجل از زیبا ترین و پر طرفدار ترین ماهی اکواریومی میباشد.دارای رفتار صلح جو و ارامی هست برای همین میتوان ان را با اکثر ماهیان اکواریومی نگه داری کرد.ولی میتوان گفت که به شرایط اب نیز حساس هستند .به این منظور که برای نگه داری ان در اکواریوم های خانگی اب حاصل باید دوران سیکل را به طور کامل طی کرده باشد.این ماهی ها به امونیاک و نیتریت بسیار حساس هستند و همچنین نیترات بالا را نمیتوانند تحمل کنند.پس تعویض حدود 20 تا 30 درصد اب در هفته توصیه میشود.همچنین این ماهی ها به دمای پایین حساس میباشند و دچار بیماری ایک یا سفیدک میشوند.هنگام جابجایی این ماهی باید توجه کرد که به باله های انها صدمه وارد نشود.هنگام جابجا بهتر است که ماهی رو اب به اب کنید.مکان های جایگیری این ماهی در میان های اکواریوم و بین گیاهان و تزئینات تانک میباشد.نور تانک در ساعاتی از روز روشن و در شب ها خاموش باشد.فظای تانک هم در طیف 100 لیتر تا 150 لیتر مناسب به نظر میرسد.

همکار قدیمی (مدیر آکواریوم آب شیرین )

نوع حیوان خانگی
    انواع آبزیان
    شماره عضویت
    44
    این هم چند عکس زیبا از گونه ها و رنگ های مختلف آنجل :

با تشکر .
    ویرایش توسط reza_hetete : 26th October 2010 در ساعت 10:04 PM دلیل: اصلاح لینک عکس ها

کاربر ثابت

شماره عضویت
    198
    آنجل با فايتر ميسازه؟؟

سلام.
    دماي مناسب براي تخم ريزي آنجل چند درجه است؟

دوست عزیز
    به جای زدن پست های متوالی ار گزینه ویرایش استفاده کنید
    ویرایش توسط shellman2008 : 24th June 2010 در ساعت 10:03 PM دلیل: پست متوالی

کاربر ویژه انجمن

نوع حیوان خانگی
    خروس لاری_قدیما فلاورهورن
    شماره عضویت
    12
    نقل قول نوشته اصلی توسط f&p77 نمایش پست ها
    آنجل با فايتر ميسازه؟؟

سلام.
    دماي مناسب براي تخم ريزي آنجل چند درجه است؟
    در گیری انجل با فایتر خیلی کم گزارش شده

دمای مناسب برای تخم ریزی انجل 30 تا 32 درجه است

کاربرفعال

شماره عضویت
    2935
    با سلام
    من قصد دارم نحوه تکثیر انجل رو که خودم انجام میدم در اینجا بگم تا هم عیب و ایراد های کار خودم گرفته بشه و هم مطلبی باشد تا دوستان از ان استفاده کنند به امید اینکه مفید واقع بشه.از اساتید خواهشمندم که اگر اشتباهی در نوشته های من هست به من گوشزد کنند.
    ابتدا فرض میکنیم یک ماهی جفت خورده داریم.انجل قبل از تخم ریزی حرکاتی مانند بیدا کردن محل تخم ریزی و تمیز کردن ان محل میکند.تمیز کردن محل تخم ریزی ابتدا توسط ماهی نر صورت میگیرد و در مراحل اخر که به زمان تخم ریزی نزدیک میشود ماهی ماده محل تخم ریزی را با مکش طولانی از بالا به بایین تمیز میکنه.دراین زمان شکم ماده نسبت به قبل کاملا باد کرده و بر ازتخم .در این زمان لوله اسبرم نر و لوله تخم دان ماده از بدنشان خارج شده و تشخیص نر و مادگی اسان میشود به طوری که لوله ماهی ماده گرد تر از ماهی نر و بزرگتر(در مورد ماهی خودم اینطوره) و Uشکل است ولی لوله ماهی نر تیز تر از لوله ماهی ماده و V شکل است.
    ماده

نر

هنگامی که علایم بالا رو در ماهی خود دیدید زمان جابجایی ماهی ها(در صورت نبود شرایط مناسب از جمله بالا بودن سختی ، وجود ماهی مزاحم و...) رسیده است.
    در این زمان کاری که خودم انجام میدهم این است که یک اکواریوم را با اب جوشیده سرد شده(با جوشاندن اب سختی اب در حدود 7-8 میشود که برای تخم ریزی انجل مناسب است(اگر تخمها در سختی زیر 6 قرار گیرند خراب میشوند و سفید میشوند))که کلر ان رفته باشد تا ارتفاع 30 سانت بر میکنم (ترجیحا اکواریوم را با ابعاد 50*30*35 تا جوشوندن اب براتون طاقت فرسا نشه)بعد درون اکواریوم یک سنگ هوا و یک بخاری قرار میدم و دمای اب رو روی 31 درجه ثابت میکنم.و یک تکه سنگ رو با ابعاد20*20 با زاویه ی 45 تا 60 سانتی متر طوری که سطح صاف اون رو به بیرون باشه قرار میدم(از سنگ گرانیت استفاده کنید و رنگ اون فرقی نداره به حال ماهی ها و لی سنگ مرمر توصیه نمیشه)
    حالا ماهی ها رو طوری که به اونها استرس کمتری وارد بشه با تور به یک سطل منتقل میکنم و ماهی هارو با سطل درون تانک اماده شده میذارم و با یک لیوان طی 10 دقیقه اب سطل رو با اب تانک هم دما و یکسان میکنم به طوری که هر چند دقیقه یک لیوان اب از سطل برمیدارم و و یک لیوان اب تانک رو به درون سطل میریزم تا اب سطل و تانک هم دما شه بعد به ارامی سطل رو کج میکنیم تا ماهی ها در تانک رها بشن.
    اگر تشخیص ما در مورد نزدیک شدن زمان تخم ریزی(بهتر که با نزدیک شدن زمان تخم ریزی انتقال انجام بشه و زودتر از زمان خیلی جالب نیست) حدود 2 الی 5 ساعت بعد از انتقال تخم ریزی انجام میشه که در یک مرحله و در حدود 1 الی 2 ساعت انجام میشه و تعداد تخم بستگی به اماده بودن جفت داره ازحدود 300-400 تا 2000 تخم ریخته میشه(بستگی به جوان بودن جفتها یعنی اگه خیلی جوان باشند اول کم تخم میزارن و رفته رفته تعداد تخما زیاد میشه وبعد از چند ماه که ماهی رو به بیری میره تعداد تخما رفته رفته کم میشه(مانند یک منحنی)) که باز تعداد هچ شدگان بستهگی داره به اماده بودن نر.
    حدود 4 ساعت الی 48 ساعت(من جفتای خودم رو که علاقه به خوردن تخما دارن 4 ساعت بس از تخم ریزی منتقل میکنم ولی بعضی از اساتید کفتند که تا حدود 48 ساعت ساعت بعد از تخم ریزی که لارو ها در درون تخمها برای تکان میخورند باید والدین در کنار تخما حضور داشته باشند تا با حرکات خاص باله هایشان و خوردن تخمای قارچ زده و هچ نشده به سالم ماندن بقیه تخما کمک کنند).لازم به ذکر است که در این زمان بهتره که یک سیفون بکنید و اب جوشیده سرد شده اضافه کنید ولی اینبار باید ارتفاع اب 15 سانتیمتر باشه.(بهتره در این تانک به جفتا غذا ندید تا کمتر مدفوع کنند البته اگر خواستید به مدت 48 ساعت والدین بیش تخما باشند به مقدار کم غذا بدید)بعد از جا به جایی والدین اونها رو خوب تغذیه کنید تا برای تخم ریزی بعدی که از 1 هفته الی 20 روز دیگه است اماده شوند.
    در حدود 48 الی 60 ساعت(به دما بستگی داره) لارو ها از داخل تخم ها دم تکان میدند و در طی 24 ساعت لارو ها به طور کامل از سنگ و بوسته تخم چسبنده خود جدا میشوند (اگر سختی اب بالا باشه بوسته تخما سخت میشه و لاروا نمیتونن از تخم جدا شند و میمیرند)وبعد از 48 الی 72 ساعت به شنای ازاد میبردازند که الان موقع شروع غذا دهی است(برای لارو ها عزیز ترین غذا که به رشد انها کمک میکنه ارتمیای تازه هچ شده است که باید تخم ان 48 ساعت قبل در یک ظرف حاوی اب نمک همراه با سنگ هوا ریخته شود(البته بعضی از دوستان اب سبز و زرده تخم مرغ میدن که زیاد توصیه نمیشه و باعث رشد سوز شدن ماهی میشه))شاید بار اول لارو ها بترسند و غذا نخورند ولی از دفعه بعد با لذت میان و میخورن.(در تمام این مدت غذا دهی تا 1ماهگی لارو ها 1 تا 2 بطری نوشابه روزانه تعویض اب باید داشته باشید و اب جوشیده سرد شده رو جایگزین کنید.و از بزرگ شدن لاروها لذت ببرید.بهتره که در روز حدود 4 الی 6 وعده به لارو ها غذا بدید.در طی سه هفته کم کم ارتفاع اب رو افزایش بدید به طوری که در اخر سه هفته ارتفاع اب به 30 سانتی متر برسه.و در این زمان تعداد دفعات ارتمیا را کاهش دهید و کم کم بیومار ریز را جایگزین کنید.
    با تشکر از دوست عزیزم احمد نصرتی
    اگر سوالی بود در خدمتم
    موفق باشید

کاربرفعال

شماره عضویت
    2935
    از دوستانی که توی تکثیر انجل تجربه دارن بگند که این کارهایی که من در پست بالا نوشتم خوبه یا نه؟همینطور ادامه بدم؟
    به نظر شما کوچک تر بودن لوله اسپرم نر از ماده طبیعی؟

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    2330
    سلام دوستان حد اقل فضا برای تکثیر و جفت شدن 2 تا انجل چقدره؟
    و برای لارو ها و بچه ها چه آکواریومی و با چه ابعادی پیشنهاد میکنید؟

کاربر ویژه انجمن

نوع حیوان خانگی
    خروس لاری_قدیما فلاورهورن
    شماره عضویت
    12
    نقل قول نوشته اصلی توسط Akhavani نمایش پست ها
    سلام دوستان حد اقل فضا برای تکثیر و جفت شدن 2 تا انجل چقدره؟
    و برای لارو ها و بچه ها چه آکواریومی و با چه ابعادی پیشنهاد میکنید؟
    بعد از این که جفت خوردن یک تانک 80*30*50 تانک مناسبی برای تخم ریزی این ماهی هستش
    ولی برای این که یک جفت انجل داشته باشید با یک گله حداقل 6 تا از ماهی داشته باشید تا یک جفت خوب از بین این گله در بیاد که توصیه میشه حداقل یک تانک 150 لیتر برای ین کار داشته باشید
    در مرحله لاوری بچه ها جای زیاد بزرگی نمی خوان ولی بعد از هفته دوم باید بچه ها در تانکهای دیگه که قبلا امده می کنید تقسیم کیند
    مثلا در یک تانک 60*35*40 می تونید 30 بچه رو به سایز 2 سانتی برسونید و اگر قصد دارید از این سایز بزرگ شون کنید هر 15 تا رو باید در یک تانک قرار بدید

کاربر ساده

شماره عضویت
    170

s

آنجل های من نصف پولک هاشون ریخته علت چی می تونه باشه؟

صفحه 1 از 9 123456789 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)