صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 19
    كاربران منتظر ايميل تاييد

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی،گرین چیک
    شماره عضویت
    11502

تمیزکردن قفس پرنده: تعمیر و نگهداری قفس پرنده به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه (ترجمه}

بسمه تعالی
    تمیز کردن قفس پرنده: تعمیر و نگهداری قفس پرنده به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه

یکی از کلیدهای حفظ سلامتی پرنده تان تمیزکردن منظم قفس، اسبات بازی ها و لوازم جانبی آن است. اگر شما کار تمیز کردن قفس را به صورت مراحلی روتین در آورید متوجه خواهید شد که تمیز کردن آن بصورت روزانه و هفتگی و ماهیانه، سریعتر و موثرتر خواهد بود. همچنین وقتی ببیند پرنده دلبندتان شادتر و سالم تر است رضایت شما نیز جلب می شود.

وقتی شما قفس را تمیز می کنید به دقت نگاه کنید تا نشانه های بیماری یا صدمه دیدگی را ببینید
    همانطور که شما در حال تمیز کردن قفس هستید به دقت به آن نگاه کنید تا مواردی که باعث عدم راحتی پرنده هست را کشف کنید و همچنین مواردی که می تواند برای پرنده خطرناک باشد را نیز پیدا کنید و سپس این موارد را اصلاح یا حذف نمایید. به طور مثال مواردی همچون:
    - مقدار غذای خورده شده، عادی است؟
    - آیا داخل یا روی قفس موادی که نشان دهنده این باشد که پرنده استفراغ کرده است وجود دارد؟
    - آیا مدفوع پرنده از نظر حجم هر دفع و تعداد دفع ها و نیز شکل ظاهری، عادی است؟
    - آیا مقدار پرهای ریخته شده عادی است؟
    - آیا قسمت هایی از هر کدام از اسباب بازی ها، ساییده و خراب شده و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد؟
    - آیا میله های قفس و جوش های آن سالم هستند؟
    تمیز کردن روزانه قفس:
    کف پوش:
    روزانه باید پوشش کف قفس تعویض شود (از روزنامه هایی که جوهر آنها فقط سیاه یا سفید است استفاده کنید زیرا جوهرهای رنگی ممکن است سمی باشند). برای کف پوش قفس، کاغذهایی مناسب هستند که بتوان آنها را به آسانی تعویض کرد و نیز انجام نظارت خوب بر مدفوع پرنده امکان پذیر باشد.
    برای پرندگان کوچکتر (که مدفوع کوچکتری دارند-مترجم) بعضی از مردم چندین لایه کف پوش قرار می دهند و هر بار یک کف پوش بالایی را بر می دارند. اگر شما نیز چنین میکنید مطمئن شوید که کف پوش های زیرین تمیز بوده و اثری از خیسی آب و یا مدفوع در آن نباشد.
    ظروف:
    ظروف آب و غذا باید با آب داغ و صابون شسته شده و کاملا خشک شوند. توجه کنید که ظرف ها را در جایی که خوراکی ها هستند تمیز نکنید. برخی برای تمیزی بیشتر، آنها را در ماشین ظرفشویی شستشو می دهند یا از مواد ضدعفونی کننده استفاده می کنند. به هر حال از هر روشی استفاده می کنید مطمئن شوید هیچ اثری از صابون یا مواد ضدعفونی کننده بر روی ظروف باقی نمانده است. قبل از اضافه کردن غذا به ظروف، آن را کاملا خشک کنید زیرا دانه ها یا pellet نم گرفته و سریع به شکل توده در آمده یا فاسد می شوند. برای این که از ظایعات جلوگیری کنید به اندازه مورد نیاز پرنده، غذا در ظرف بریزید.
    اگر دو یا چند ظرف داشته باشید بهتر است چون می توان در حالی که یک مجموعه در حال تمیز کاری می باشد، مجموعه دیگر را در قفس استفاده کرد. توصیه می شود از ظروف استیل ضد زنگ و ظروف پلاستیکی استفاده کنید زیرا به راحتی تمیز می شوند و در برابر شستشوی مکرر با آب گرم و مواد ضدعفونی کننده مقاوم هستند.
    اگر شما از بطری آب استفاده می کنید از یک بطری شوی برای شستشوی کامل آن استفاده کنید. دوباره توصیه می کنیم که دو یا چند بطری آب داشته باشید. بطری آب را به دقت چک کنید تا مطمئن شوید درست کار می کند و ترک و یا مشکلی ندارد.
    لوازم جانبی:
    اگر از حمام پرنده استفاده می کنید باید آنرا بردارید و با آب داغ و صابون و یا مواد ضدعفونی کننده شستشو دهید. سپس آن را با آب تازه پر کنید.
    هر گونه تجمع مدفوع یا پر یا هر گونه آلودگی باید از روی میله نشیمنگاه و اسباب بازی برداشته شود.
    مناطق اطراف:
    کف مناطق اطراف قفس را جارو بکشید تا دانه ها، پوست دانه، پر و دیگر زباله ها از اطراف قفس برداشته شوند. یک پیشبند قفس می تواند به جمع آوری این مواد و تخلیه روزانه کمک کند. اگر محوطه قفس با فرش پوشیده شده است استفاده از یک آستری پلاستیکی در اطراف قفس، می تواند یک ایده خوب باشد تا اطراف قفس به راحتی تمیز و ضد عفونی شود.
    تمیز کردن هفتگی/ماهیانه قفس
    فاصله زمانی که شما باید قفس و لوازم آن را تمیز کنید به نوع و تعداد پرندگانی که شما دارید بستگی دارد. و نیز به اندازه قفس و مدت زمانی که پرنده در داخل آن است و ... بستگی دارد. به طور کلی، قفس پرندگان بزرگتر و نیز لوری ها و لوریکیت ها به تمیز کردن اساسی در هر هفته احتیاج دارند. برخی از پرندگان کوچکتر تمیز کردن ماهیانه کافیست.
    برای تمیز کردن ماهیانه هفت مرحله زیر را روال کار خود قرار دهید:
    1- تمام ابزار و لوازم کار خود را در یک مکان قرار دهید. می توانید یک جعبه برای لوازم مورد نیاز خود خریداری کنید. لوازم باید شامل وسایل زیر باشد:
    - پوشش کف قفس
    - دستمال کاغذی / یا دستمال مرطوب
    - چند پارچه تمیز
    - محلی امن برای پرنده تا قفس را برای ضدعفونی خالی کنیم
    - سنباده
    - قلم مو یا مسواک قدیمی
    برای ساده شدن کار،مکانی را در نزدیکی قفس برای قرار دادن زباله ها در نظر بگیرید
    2- پرنده را از قفس به یک جای امن ترجیحا به قفس جایگزین در اتاقی دیگر انتقال دهید تا از غبارات آلوده هنگام تمیز کردن قفس در امان بماند.
    3- تمام اسباب بازی ها و لوازم جانبی داخل قفس را خارج کنید.
    4- هر گونه دانه یا مدفوع چسبیده به قفس را پاک کنید. با آب داغ و صابون و با استفاده از لوازمی برای مالیدن آب صابون به قفس (اسفنج یا اسکاچ-مترجم) قفس را شستشو دهید. برخی قفس را داخل تشت یا زیر دوش قرار می دهند و از یک اسپری دستی نیز برای کمک به شستشو استفاده می کنند. بعد از مالیدن آب داغ و صابون، قفس را با آب ساده شستشو دهید و سپس قفس را با مواد ضدعفونی کننده (با استفاده از لوازمی چون اسفنج یا...) خیس یا اسپری کنید. دوباره آن را کاملا آبکشی کنید و صبر کنید تا قبل از قرار دادن اسباب بازی ها و لوازم جانبی، کاملا خشک شود. اگر امکان دارد آنرا در مقابل نور خورشید و هوای آزاد خشک (بارانی یا مه گرفته یا بسیار رطوبتی یا... نباشد-مترجم) قرار دهید.
    5- با مایع ظرفشویی معمولی، اسباب بازی ها و میله های نشیمنگاه را شستشو دهید تا مدفوع و آلودگی ها از آن حذف شود. اگر میله های نشمنگاه، قطعات و اسباب بازیها از چوب ساخته شده اند، برای حذف اثر مدفوع از سنباده استفاده کنید. همراه قفس، میله های نشیمنگاه و اسباب بازی ها را قبل از استفاده از مواد ضدعفونی کننده، با مایع شوینده بشویید و آبکشی نمایید. می توانید برخی از میله های نشیمنگاه و اسباب بازی ها که از جنس چوب، پلاستیک و طناب سفت هستند را با ماشین ظرفشویی شستشو دهید. طناب نرم تر را در ماشین لباسشویی بشویید. سپس ضدعفونی کردن همه آیتم ها و دوباره آبکشی کامل آنها باید انجام شود. اسباب بازی ها و میله های نشیمنگاه باید قبل از قرار گرفتن داخل قفس در کنار پرنده، کاملا خشک شوند. در صورت امکان آنها را در هوای آزاد خشک و مقابل نور خورشید قرار دهید و یا آن ها را در فر با 250 درجه 10 تا 15 دقیقه خشک کنید (در مقاله واحد درجه ذکر نشد که احتمالا منظور 250 درجه فارنهایت باشد که در این صورت طبق محاسبه برابر حدود 120 درجه سانتیگراد می شود-مترجم). دوباره یاد آور می شوم که برای صرفه جویی زمان دو مجموعه میله های نشیمنگاه و اسباب بازی و ... داشته باشید تا وقتی در حال شستشو و خشک کردن یک مجموعه هستید مجموعه دیگر که تمیز و خشک هستند را داخل قفس قرار دهید. میله های نشیمنگاه یا اسباب بازی ها یا کلیه لوازمی که تمیز نمی شوند یا فرسوده یا شکسته شده اند را دور بیندازید.
    6- پیشبند قفس را خالی کرده و بشویید و مناطق اطراف قفس را تمیز کنید. کفپوش، کاشی، vinilها ( نوعی پلاستیک که از کلر و اتیلن ساخته شده و ماده ای مشتق شده از PVC می باشد-مترجم) و فرش های پلاستیکی را می توان شست و ضدعفونی کرد. دیوارها را نیز وارسی کنید زیرا ممکن است غذا یا مواد دیگر توسط پرنده به سمت دیوار پرت شده باشد و به دیوار چسبیده باشد.
    7- وقتی تمام لوازم و نیز خود قفس کاملا خشک شد، لوازم را داخل قفس قرار دهید. ظروف غذا و آب را پر کنید و آن ها را در جای مناسب داخل قفس به میله قفس محکم کنید. و با وجدانی آسوده پرنده خود را به خانه درخشانش برگردانید.
    توجه:
    به یاد داشته باشید قفس کمکی، پارک بازی و تمام مناطقی که پرنده با آن بازی می کند یا زندگی می کند را هم تمیز کنید.
    ضدعفونی کننده ها:
    - انتخاب مواد ضدعفونی کننده مناسب قفس پرنده و لوازم آن باید به دقت انجام شود.
    این مواد باید برای از بین بردن ویروس ها، باکتری ها و قارچ های بیماری زا به اندازه کافی قوی باشد در عین حال برای پرنده مضر نباشند.
    پرنده ها به شدت به گازهای سمی حساس هستند بنابراین هنگامی که از مواد ضدعفونی کننده استفاده می کنید باید پرنده به اتاق دیگر منتقل شود.
    اگر چه مواد ضدعفونی کننده بسیاری در بازار وجود دارد ولی بهترین و دردسترس ترین ماده ضدعفونی کننده، مایع سفید کننده خانگی است. نصف فنجان سفید کننده را در یک گالن آب حل کنید تا سفید کننده به اندازه کافی رقیق شده باشد. (گالن پیمانه ای به اندازه 3.8 لیتر می باشد-مترجم)

- حتما قبل از استفاده از مواد ضدعفونی کننده، لوازم را از دانه ها و مدفوع و ... پاک نمایید و در حضور مواد آلی به هیچ عنوان از مواد ضدعفونی کننده استفاده نکنید. بنابر این اول تمام لوازم و مناطق را با آب گرم و مایع ظرفشویی به دقت شسته و آبکشی نمایید و سپس پس از اطمینان از عاری بودن لوازم از آلودگی ها و مایع ظرفشویی، شروع به ضد عفونی کنید.
    - پس از استفاده از مواد ضدعفونی کننده اجازه دهید 5 تا 10 دقیقه لوازم به این مواد آغشته بماند. لوازم به خصوص لوازم چوبی را به طور کامل با آب تمیز، شستشو دهید.
    - برای ایمنی و راحتی خودتان در هنگام استفاده از محلول سفید کننده، در محیطی که تهویه کافی دارد کار کنید. دستکش لاستیکی و عینک ایمنی نیز توصیه می شود.
    مترجم: محمد. ص

توجه : کلیه مطالب و مقاله های اين سايت متعلق به پارسي پتو شرکت شبکه ارتباطات کامپیوتری ایران(Aka Networks) است .استفاده از مطالب و مقاله های سایت پارسی پت بدون ذکر منبع و لینک معتبر و مستقیممصداق بارز دزدی است و از طرف شرکت ارتباطات کامپوتری ایران مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت .در صورت تمایل به استفاده از مقاله های این سایت میبایست منبع را به صورت یک لینک معتبر و مستقیم به همراه نام مترجم و نویسنده مقاله به این صورت ذکر کنید :

منبع : www.parsipet.ir

مترجم: محمد. ص

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی،گرین چیک
    شماره عضویت
    11502
    با سلام خدمت دوستان. خواهشمندم تجربیات خودتونو در این رابطه اینجا بنویسید تا دیگران هم استفاده کنند.
    محمد. ص

من خودم شب هنگامی که پرنده خواب است برق ها را خاموش می کنم و تمیز کاری روزانه از جمله در آوردن ظروف غذا و آب و تعویض کف پوش و ... را انجام می دهم و ظروف را با مایع ظرفشویی شسته و روی سینک ظرفشویی قرار می دهم تا صبح خشک شود. شب این کار را میکنم چون مواد آلوده و بیماری زا و مدفوع از شب تا صبح در قفس باقی نماند تا باعث بیماری شود.
    صبح قبل از این که سرکار بروم دقیقا هنگامی است که پرنده ها در حال بیدار شدن هستند ظروف غذا را پر کرده و آب تازه در ظرف آب می ریزم و آنها را در قفس قرار می دهم تا در طول روز غذای تازه داشته باشند.
    تقریبا هر ماه یک بار نظافت کلی انجام می دهنم و قفس را با مایع ظرفشویی یا پودر رختشویی و با اسفنج کامل کف مالی میکنم و سپی آبکشی می کنم بعد با اسفنجی دیگر سرکه را به کلیه لوازم و قفس، خیس می کنم و بعد از چند دقیقه آبکشی میکنم و سپس صبر میکنم کامل خشک شود و دوباره لوازم و ظروف را نصب کرده و پرنده را به قفس هتل مانندش بر میگردانم . بنظرتون چطوره؟
    در ضمن سرکه شنیدم ضدعفونی کننده است. کسی چیزی در این باره شنیده است تا راهنمایی کند که آیا سرکه ضدعفونی کننده هست یا نه؟ و نیز کدام نوع سرکه یعنی سرکه سیب یا انگور یا سرکه سفید؟

همکار قدیمی (مدیر انجمن کاسکو)

نوع حیوان خانگی
    انواع نژاد مختلف
    شماره عضویت
    11540
    نقل قول نوشته اصلی توسط محمد52 نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان. خواهشمندم تجربیات خودتونو در این رابطه اینجا بنویسید تا دیگران هم استفاده کنند.
    محمد. ص

من خودم شب هنگامی که پرنده خواب است برق ها را خاموش می کنم و تمیز کاری روزانه از جمله در آوردن ظروف غذا و آب و تعویض کف پوش و ... را انجام می دهم و ظروف را با مایع ظرفشویی شسته و روی سینک ظرفشویی قرار می دهم تا صبح خشک شود. شب این کار را میکنم چون مواد آلوده و بیماری زا و مدفوع از شب تا صبح در قفس باقی نماند تا باعث بیماری شود.
    صبح قبل از این که سرکار بروم دقیقا هنگامی است که پرنده ها در حال بیدار شدن هستند ظروف غذا را پر کرده و آب تازه در ظرف آب می ریزم و آنها را در قفس قرار می دهم تا در طول روز غذای تازه داشته باشند.
    تقریبا هر ماه یک بار نظافت کلی انجام می دهنم و قفس را با مایع ظرفشویی یا پودر رختشویی و با اسفنج کامل کف مالی میکنم و سپی آبکشی می کنم بعد با اسفنجی دیگر سرکه را به کلیه لوازم و قفس، خیس می کنم و بعد از چند دقیقه آبکشی میکنم و سپس صبر میکنم کامل خشک شود و دوباره لوازم و ظروف را نصب کرده و پرنده را به قفس هتل مانندش بر میگردانم . بنظرتون چطوره؟
    در ضمن سرکه شنیدم ضدعفونی کننده است. کسی چیزی در این باره شنیده است تا راهنمایی کند که آیا سرکه ضدعفونی کننده هست یا نه؟ و نیز کدام نوع سرکه یعنی سرکه سیب یا انگور یا سرکه سفید؟
    با سلام
    در قفسی که پرنده رو نگه میدارید اگر قبلا پرنده مریض نبوده یا با پرنده مریض در ارتباط نبوده نیازی به استفاده از مواد شوینده نیست،با آب جوش خالی بشورید بهتره
    مواد شوینده شیمیایی هستند و در صورت باقی موندن اونها در پرنده ایجاد خطر میکنند
    همون آب جوش چه برای نظافت روزانه چه نظافت کلی کافیه

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    من در فارمی در مالزی یک شیوه جالب برا ضد غفونی ظروف غذای پرنده ها دیدم که گفتنش خالی از لطف نیست . ظروف غذای پلاستیکی طوطی ها رو در یک مخزن آب داغ میریختند و چند دقیقه صبر میکردند . بعد از اون ناگهان داخل یک مخزن آ ب خنک خالیشون میکردند....

ادعای پرورش دهنده این بود که شوک دما باعث از بین رفتن بعضی از عوامل بیماری زا میشه

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    jardini arowana
    شماره عضویت
    11459
    نقل قول نوشته اصلی توسط بابک آژیده نمایش پست ها
    من در فارمی در مالزی یک شیوه جالب برا ضد غفونی ظروف غذای پرنده ها دیدم که گفتنش خالی از لطف نیست . ظروف غذای پلاستیکی طوطی ها رو در یک مخزن آب داغ میریختند و چند دقیقه صبر میکردند . بعد از اون ناگهان داخل یک مخزن آ ب خنک خالیشون میکردند....

ادعای پرورش دهنده این بود که شوک دما باعث از بین رفتن بعضی از عوامل بیماری زا میشه

من ماهی یه بار از الکل استفاده می*کنم . مشکلی داره؟؟
    البته اول با آب داغ و سیم ظرفشوی تمیز میکنم ، از وقتی می می نیوکسل رو رد کرده و خوب شده خیلی بیشتر بهش میرسم هم به اون هم به مینا(یه مرغ مینا هست معرفی نکردمش هنوز)
    ویرایش توسط sepideh : 14th April 2013 در ساعت 06:27 PM

همکار قدیمی (تیم مدیریت کل انجمن)

نوع حیوان خانگی
    ککاتیل
    شماره عضویت
    4193
    نقل قول نوشته اصلی توسط arshamm نمایش پست ها
    من ماهی یه بار از الکل استفاده می*کنم . مشکلی داره؟؟
    البته اول با آب داغ و سیم ظرفشوی تمیز میکنم ، از وقتی می می نیوکسل رو رد کرده و خوب شده خیلی بیشتر بهش میرسم هم به اون هم به مینا(یه مرغ مینا هست معرفی نکردمش هنوز)

سلام

برای شستشو ترکیب سرکه و جوش شیرین مناسبه

از سیم استفاده نکنید. روی سطح میله ها خراش ایجاد میکنه

خیلی خوبه که مواظبشون هستین

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی،گرین چیک
    شماره عضویت
    11502
    نقل قول نوشته اصلی توسط nafiseh65 نمایش پست ها
    سلام

برای شستشو ترکیب سرکه و جوش شیرین مناسبه

از سیم استفاده نکنید. روی سطح میله ها خراش ایجاد میکنه

خیلی خوبه که مواظبشون هستین
    سلام نفیسه خانم ممنون که از سرکه صحبت کردید چون سوال منم هست. خواستم بپرسم کدام سرکه؟سرکه انگور یا سیب یا سرکه سفید؟

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط محمد52 نمایش پست ها
    سلام نفیسه خانم ممنون که از سرکه صحبت کردید چون سوال منم هست. خواستم بپرسم کدام سرکه؟سرکه انگور یا سیب یا سرکه سفید؟
    از محلول آب وسرکه هم میتونید استفاده کنید

هم از سرکه سفید میتونید استفاده کنید هم سرکه سیب .

همکار قدیمی (تیم مدیریت کل انجمن)

نوع حیوان خانگی
    ککاتیل
    شماره عضویت
    4193
    برای ضد عفونی کردن میشه از محلول جرمی ساید (۱ سی سی در یک لیتر آب)که توی داروخونه دامپزشکی ها میفروشن استفاده کرد. جرمی ساید برای جانداران بیخطر هست

بجای اون میشه از ترکیب لیمو ترش+جوش شیرین+ نمک+سرکه استفاده کرد و با ابر به همه جا مالیده بشه و بعد از نیم ساعت آبکشی بشه

البته مواظب بخار تولید شده از این مخلوط باید باشید

این موارد برای ضدعفونی قفس و لونه استفاده میشن

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهي و كاكادو
    شماره عضویت
    8746
    [QUOTE=محمد52

[/QUOTE]

باسلام
    ضمن تشكر از مطلبي كه گذاشتيد...
    من تجربه زيادي ندارم اما يكي دوتا مورد بود كه خواستم نظرمو بگم...

زمانيكه چراغ ها خاموش ميشه چون ديد خوبي در شب ندارن انجام اينكارها باعث استرس و اضطراب در اونها ميشه...
    براي من كه اتفاق افتاده حتي زمانيكه فقط حس كرده كه يكي نزديك قفسش هست يه صدايي مثل "هيس" مار از خودش درآورده(كه فكر ميكنم در طبيعت براي ترساندن متجاوز بطور غريزي از خودشون اين صدا رو درميارن)...
    و اگر جسارتاً خودتون رو هم جاي اون بذارين بازم ميبينيد كه زمانيكه طوطيتون داره استراحت ميكنه دوست نداره كسي بياد و مزاحم استراحتش بشه...

در مورد درآوردن ظرف غذا و آب هم فكر ميكنم كار صحيحي نباشه كه پرنده تون تا صبح بدون آب و غذا باشه...
    بارها شده صداي خوردن غذاي الفي رو نيمه شب شنيدم كه داره براي خودش تخمه ميشكونه و ميخوره و قطعاً از شب تا صبح به آب هم نياز پيدا ميكنه...
    بنظرمن بهتره ظروف شسته بشه و دوباره داخلش پر بشه و در محل خودش قرار بگيره...

جسارت بنده رو ببخشيد...
    باتشكر farhad-2007

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)